ДЕВЕТИ КЛАС 2019/2020 - Реформаторски експеримент на МОН - втора серия

  • 44 201
  • 761
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 1 260
Моето девойче чете упорито.Признавам си аз нямаше да мога Simple Smile. Мина Гъвилер и мадам Бовари, сега е на История Славянобългарска, следва май Дон Жуан и т.н.... , че после идва ред на англ.език.

# 301
  • София
  • Мнения: 3 058
Привет и от мен! Вчера купих една христоматия за 9 клас и 2 адаптирани издания на Евгени Онегин и Мадам Бовари. Дон Жуан също го има в адаптиран вариант, уж си записа дамата в книжарницата и ще ми се обади да ида да ги купя, като ѝ го доставят. Връчих ги на набора, да подхваща нещо - оооо, Онегин го бил гледал на опера и всичко си спомнял Rolling Eyes Дон Жуан - и това било опера, ама имало и филми, щял да си дръпне някой, История Славянобългарска нямало начин да зачете, дори и извадките от христоматията, Ботев го разпознавал - те неговите стихчета все едни и същи били, мадам Бовари им я пускали на филм в последния учебен час по БЕЛ - нищо не разбрал, ама много било тъпо, Гъливер било за първолаци... Говори и натъртва на фрази, които очаква да ме раздразнят. Накрая го попитах скандал ли си търси, че нещо съм в бирено настроение и не ми се занимава със скучаещи пубери. Сипах му една чаша сайдър, сипах си едно къпиново вино и го викнах на масата, да си поговорим като зрели хора, да си разкажем какви идиоти сме срещнали днес виртуално и реално, да изядем снощните кюфтета. Омекна, даже разко смени изражението - като съм казала "идиоти", ходил да си купи сладолед и какъв имало в магазина....
След малко щерката разтроена, както "цъкаше" на телефона. Сто пъти трябваше да попитам какво има и да ми отговори троснато "нищо". На сто и първия, крещейки, през плач, разбрах драмата - вече и Йоана (нейна съученичка) имала цикъл, само тя още нямала! Кога, най-накрая, щяло да й дойде! Аз - бурен хилеж, тя още повече се разсъдри... ШУмра!
Накрая и бащата, като някакъв албански реотан, загря и той и вика - като спре да ти действа номера със сайдъра, цигара ли смяташ да му предложиш на оня келеш, та да го омилостивяваш? Викам - абе ти скандал ли си търсиш, я идвай да си лягаме, да видиш колко бързо ще ти мине мерака да се заяждаш с мен Joy Щото за толкова години номера със с..кса още минава Stuck Out Tongue Winking Eye
Та така, дали от възрастта, дали от слънцето - всеки иска на мен да си го изкарва, ама няма да се давам, я! Лято е, нищо не мое ме разклати Joy

# 302
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 320
Joy Joy Joy Мандаринооо, Мандаринооо!

# 303
  • София
  • Мнения: 11 982
Мандаринке, айде, бе, сестро! Къде се загуби? Hug Не се обаждаш, не пишеш... Joy Идва борда смяна Волдеморци, ще почнат за пишат в темата, да питат... само аз ли ще отговарям? Перуанка едвам се вясва, Гугичка съвсем се загуби... 'Ми, не може така! Не бива! Joy
Ох, аз без да пробвам знам, че История Славянобългарска няма начин да бъде зачетена лятото, но и от две седмици гледам списъка и не мога преценя кое има шанс да бъде зачетено, че да го предложа. Smirk Много ангажирано лято има наборката. Сега се върнахме от Гърция, в петък заминава за Барселона, а и една сложна програма за купони се прави... Не се виждаме за достатъчно дълго, че да си изпроси скандал. Joy

# 304
  • София
  • Мнения: 7 053
Прибирам се от работа и моето се изтичва от междублоковите пространства. Пресреща ме, горд със себе си и щастлив. Тържествено и някак изморено ми съобщава, че е прочел 25% от Робинзон Крузо, която е ..... 284 стр. Bowtie
Санака, дали да не помолим модератор, вместо списък с книги, да ни бодне списъка с филмите по тези книги, м? Joy

Последна редакция: ср, 10 юли 2019, 13:59 от Слънчевата

# 305
  • София
  • Мнения: 11 982
'Ми, може! Миналата година "Илиада" се "чете", чрез гледане на "Троя", "Хамлет", чрез филмовата версия с Мел Гибсън, а "Дон Кихот" и във филмов вариант не се издържа. Joy Само изучаваните части и това е. Smirk Гъливер май и като анимационно филмче го има. Joy Мисля да вложа повече усилия в прочитането на книги на английски и испански. За задължителната литература започвам да търся филмови версии в замунда. Ще споделя после списъка. Joy

# 306
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Само внимавайте с филмовите версии, че  обикновено сценаристът има малко по-различно виждане от автентичния текст 🤣. Да не стане грешка! Аз затова настоявах и Онегин да бъде прочетена.

Робинзон не беше ли в списъка за 5 клас, с всичките принцове (на Уайлд, М.Твен и Екзюпери). Единствената причина, заради която ми идва наум да е включена тази година е, че Гъливер е замислена като пародия на Робинзон. Явно ще започнат годината с паралел между двете книги.

Последна редакция: вт, 09 юли 2019, 20:24 от Manzhelka

# 307
  • София
  • Мнения: 7 053
Манжелка, аз също се изненадах за Робинзон. Не знаех, че Гъливер е замислен каро пародия...
Ами, браво за тази инициатива на учителят!

# 308
  • София
  • Мнения: 918
... Перуанка едвам се вясва, Гугичка съвсем се загуби... 'Ми, не може така! Не бива! Joy...
Ааа, тука съм. Чета ви! Не винаги пиша де.
Мандаринка, много се смях с твоите. Опасни! Simple Smile
Нашите се завърнаха от екскурзията до Испания. Голям купон било- пълна анархия. Група родители роптаеха срещу безхаберието на ръководителите, но като че ли са забравили своите младини и какво правихме ние, по наше време, на подобни мероприятия 😜. Ех, пей сърце!

# 309
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Peruanka, поне децата са хванали хубаво време! Синът ми тръгва другия вторник на училищна екскурзия към Лондон и като гледам как времето се разваля и gismeteo ми дава максимална температура 21 градуса за следващата седмица в английско, направо  не знам как ще побера дрехи за топло и студено, при това да му стигнат за една седмица и то в рамките на само 15 кг багаж (агенцията е избрала сигурно най-евтиния самолетен билет Sad, което беше супер неприятна изненада на последната РС ).

# 310
  • Мнения: 822
То в Лондон става топло само по обяд, обикновено и то понякога Simple Smile. Не се притеснявай 15кг. не са малко багаж, но бих ти препоръчала резервни обувки, че както е зелено, понягога и вали.

За задължителната литератута- ще кажа ооо, деца нещастни- класиката си е класика, ама трудно се поема в таз хормонална буря.

Моето се шмати из Австрия, не се обажда- или е много доволно или е много голямо Grinning

# 311
  • Мнения: 4 915
А моите двете са на планинарски лагер на язовир Беглика, на палатки, 1 седмица. Трябваше да напъхам в един сак спален чувал, дебело яке, три чифта обувки, хавлии за къпане и за плаж, бански, клинове, тениски, съдове за хранене... Доста приключенско ще им е преживяването - кану, колела, нощни преходи, катерене, къпане в язовира...   А, и са само 3 момичета и още 21 момчета. LaughingSweat Smile Снощи ги е валяло в палатките дъжд, днес не знам с тези оранжеви кодове, ще трябва да се справят, разчитам на инструкторите. Simple Smile

С четенето - засега чете от Читанка; когато се върне, ще ходи до библиотеката да види какво има налично. Ако няма, ще търся по книжарниците...
Тази пролет ходих на Дон Жуан в Народния без наборката, но  когато започне новият сезон, ще я пратя да я гледа. Но първо държа да прочетат литературата, а после да гледат филми/театри.

# 312
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Моите са селски - диви и щастливи. Наборката заяви вчера, че започва твърдо вече “Онегин”, но пак хвана мангата. Но пък всеки ден преговаря и учи по немски. Чете и от учебника по литература за 9 клас, който си поиска. С брат й водя тиха война с рестрикции за прочитане на “Под игото”. Мъка! Вчера го върнах пак на първа глава, след като му заявих, че ще искам да ми разказва всяка глава след прочитането. И се оказа, че от 10 прочетени досега е запомнил името само на 1 герой. И то не съвсем. “Бе имаше там един доктор...” И айде, връщане от самото начало. Grinning

# 313
  • Пловдив
  • Мнения: 553
А моите двете са на планинарски лагер на язовир Беглика, на палатки, 1 седмица. Трябваше да напъхам в един сак спален чувал, дебело яке, три чифта обувки, хавлии за къпане и за плаж, бански, клинове, тениски, съдове за хранене... Доста приключенско ще им е преживяването - кану, колела, нощни преходи, катерене, къпане в язовира...   А, и са само 3 момичета и още 21 момчета. LaughingSweat Smile Снощи ги е валяло в палатките дъжд, днес не знам с тези оранжеви кодове, ще трябва да се справят, разчитам на инструкторите. Simple Smile

С четенето - засега чете от Читанка; когато се върне, ще ходи до библиотеката да види какво има налично. Ако няма, ще търся по книжарниците...
Тази пролет ходих на Дон Жуан в Народния без наборката, но  когато започне новият сезон, ще я пратя да я гледа. Но първо държа да прочетат литературата, а после да гледат филми/театри.
Всяка година ходим на това място с лагера, но в къщичките и имам преки наблюдения над лагерниците. Тази година сме там от 21.07. Миналата година отиваме след тридневен дъжд и по време на целия ни седмичен престой валя всеки ден...На първия наш ден, в който валеше цял ден, прибраха лагерниците от целодневен поход, като панталоните им бяха мокри до кръста. Запалиха им печки в едната голяма къща и ги сложила всички 15 деца там да спят. Голям купон им беше, сутринта бяха запотени стъклата...такава разлика в температурата! Страхотни са тези лагери...аз така намерих и мястото за почивка! А като ги емнат да карат един голям сал...абе приключение за цял живот!!!
Извинете за отклонението и нахлуването в темата ви, аз съм седмокласна мама и ви следя отблизо цяла година!

# 314
  • Мнения: 4 915
viara_iv, благодаря за споделеното. Simple Smile Това им е пръв такъв лагер, надявам се да ги запали по планината, да станат още по-оправни, да заздрави връзката им като сестри, да намерят много нови приятели, да научат много неща и да изживеят истинско приключение. Simple Smile


Аз пак съм в чуденка дали да избера Гьоте или Престиж за ниво А1 за Мариела за наесен...Тук бях получила добри отзиви за Престиж, ама пък всички сочат и Гьоте...Този месец ще трябва да реша. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт