Отговори
# 150
  • Мнения: 308
Аз пак да питам: имам ли аджеба общи части при положение, че такива не са обявени в нотариални акт, като там жилището е описано, че е 70 квадратни метра и на практика е точно толкова с терасите, мерено с рулетка от вътре. Става въпрос за ново строителство.

# 151
  • Мнения: 105
Нотариален акт без общи части? и с вписана светла площ? Айде бе ! Ще споделите ли кой е инвеститора? Може и на лични да не хукнат и други. Ха ха ха.
Или пък е данъчна врътка за укриване на доходи и данъци, обикновено и от двете страни.

"Може и да дълбая, но да напомня - общите части се ползват от всеки собственик по предназначение на 100%, а не пропорционално на идеалните части. Ползваш асансьора на 100%, а не само на 3,16%, стълбите на 100% и т.н."

Това е така, но при ремонт на асансьор или стълби се плаща пропорционално, не еднакво. Може да ти се струва несправедливо, но законът е такъв от край време. А ако ОС е гласувало в разрез на закона, то решението е нищожно.

Последна редакция: сб, 13 юли 2019, 08:16 от Asya Asieva 636606

# 152
  • Мнения: 308
Компанията е Мбилд 2007. Строителството не е върхът на бора. Аз разполагам и с оригиналния нотариален акт от строителната компания, с който апартаментът е купен на зелено. Няма описани квадратни метри общи части, чела съм го 1000 пъти. Всичко е описано подробно, кота, площ на жилището, мазето и накрая само е записано :' заедно със съответните иделни части от общите части на сградата, която сграда се строи, върху дворното място с площ от 667 квадратни метра. Апартаментът беше обявен на квадратурата в нотариалния акт и никога не са рекламирани общи части. В адресната книга всички собственици са написали общи части, аз не посочих. От цитата по-горе следва и аз да имам, но нямам идея как да ги изчисля. От това, което видях от собственика, най-логично е наистина да са премълчали с Мбилд някой и друг лев данъци.

Последна редакция: пн, 15 юли 2019, 09:41 от Petruna

# 153
  • Мнения: 105
Наистина много чудно. Съответна част, без % нищо не значи. Ако и при съседите е било така те как са ги посочили. Ако знаете квадратурата на всички жилища може да се направи някаква сметка, стига да е застроена цялата площ от 667 м2. Без % няма как де се разпределят разходите по бъдещи ремонти. Добре е да попитате някой от съседите. Чувала съм за такива НА , но от време оно, когато никой не се е интересувал от това. Ако съседите ви не са отзивчиви най-добре се консултирайте с добър имотен адвокат.

Последна редакция: пн, 15 юли 2019, 19:48 от Asya Asieva 636606

# 154
  • Пловдив
  • Мнения: 14 211
При построяването на сградата трябва да е сметнато. По принцип делът в общите части се определя от стойността на имотите при построяването. Но откъде да го видите - не знам.  Embarassed

# 155
  • Мнения: 5 343
Вместо запис, да споделя, че харесахме локацията на една сграда, НС. Хубаво разпределение, предпочитаната локация, но общите части бяха над 25% спрямо конктретното жилище, при сметка на ЗП, а не на светла площ. Квадратът беше над 800 евра, не си спомням точно колко.
Отказахме се.

# 156
  • Мнения: 1 878
Вместо запис, да споделя, че харесахме локацията на една сграда, НС. Хубаво разпределение, предпочитаната локация, но общите части бяха над 25% спрямо конктретното жилище, при сметка на ЗП, а не на светла площ. Квадратът беше над 800 евра, не си спомням точно колко.
Отказахме се.
Ако локацията, разпределението, гледката, застроената площ и крайната цена са ви удоволетворявали, се чудя, защо сте се отказали само заради процента общи части?!

# 157
  • Мнения: 40 318
Абсолютно, купува се имот, а не квадратура или общи части. Цената от 800 евро ми изглежда разумна за днешно време, вероятно тя отразява този голям процент общи части. Ако сега ви предложат друго подобно жилище с цена 1200 евро, но само с 15% общи части, ще сметнете офертата за добра ли?  newsm78

И друг път съм описвала как един клиент ми каза, че ще купи от конкуренцията, понеже му дали 20% отстъпка. Ние го питаме колко е крайната цена с тази отстъпка и той казва 100. Е, казваме ние, ама нашата е по-ниска, само 90. Да, ама вие не ми давате такава отстъпка... 

# 158
  • Мнения: 5 343
Сега погледнах, €880 на кв. Светлата площ, сметната по чертежа, беше под 100кв. С гараж излизаше над €140к на Ш/З.
Черна станция, в района, за който се интересуваме, няма такива цени Wink.
Става дума за Пловдив.

# 159
  • Мнения: 40 318
Mи казвайте ги тези неща, ние как да познаем Grinning
Иначе принципно казаното от мен си остава валидно.

# 160
  • Мнения: X
Сега погледнах, €880 на кв. Светлата площ, сметната по чертежа, беше под 100кв. С гараж излизаше над €140к на Ш/З.
Черна станция, в района, за който се интересуваме, няма такива цени Wink.
Става дума за Пловдив.
Колко му беше РЗП-то и колко е общо с идеалните части?

# 161
  • София
  • Мнения: 6 010
Може ли да споделите какво значи "светла площ" за незапознатите, моля?

# 162
  • Мнения: 5 343
Сега погледнах, €880 на кв. Светлата площ, сметната по чертежа, беше под 100кв. С гараж излизаше над €140к на Ш/З.
Черна станция, в района, за който се интересуваме, няма такива цени Wink.
Става дума за Пловдив.
Колко му беше РЗП-то и колко е общо с идеалните части?
ОЗП: 125.09 кв
Чиста площ: 103.37 кв
Светлата площ, сметната по чертежа, който са дали, включила съм и 2 тераси по 7кв, беше около 94 кв.

# 163
  • Мнения: X
Реално е излизал към 1354 евро/кв. Аз никога не ги броя тези общи части като искам да се ориентирам колко е на кв. Нямам представа какви са цените в Пловдив. Може би идва една идея по-скъпичко.

# 164
  • Мнения: X
Сега погледнах, €880 на кв. Светлата площ, сметната по чертежа, беше под 100кв. С гараж излизаше над €140к на Ш/З.
Черна станция, в района, за който се интересуваме, няма такива цени Wink.
Става дума за Пловдив.
Колко му беше РЗП-то и колко е общо с идеалните части?
ОЗП: 125.09 кв
Чиста площ: 103.37 кв
Светлата площ, сметната по чертежа, който са дали, включила съм и 2 тераси по 7кв, беше около 94 кв.
В общи линии не е фрапираща ситуацията с иделните части. На пазара има проекти с по-малко общи части и такива с повече. Зависи от широчината на коридорите, големината на входа на сградата, големината на самата сграда и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт