Родителски контрол върху пораснали деца

  • 5 646
  • 171
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 937
За мен също реакцията на бащата е точно и на място.
И не е вярно, че не си е изпълнил родителските задължения относно възпитанието. Фактът, че момичетата са го послушали и са си изтърпяли наказанието говори тъкмо обратното.

На авторката мога да кажа : Браво, че уважаваш родителите си! Така е правилно. Няма нищо нередно в това, напротив. Уважавай също и сестра си обаче! Тя ти е най-близкия човек.

# 46
  • Мнения: 7 245
Едва ли авторката уважава баща си, че я наказва да стои с вдигнати ръце. Просто се страхува.

# 47
  • Мнения: 4 752
Тази тема не е писана от човек, който не е учил български език в училище. Вярно, че има правописни, граматически и пунктуационни грешки, но речникът е доста богат. Такъв речник извън средата не може да се постигне.

# 48
  • София
  • Мнения: 24 839
Нямаме допълнителни факти за начина им на живот, но тя е описала основното, което не знам защо се подминава от съфорумките:
Цитат
Никога не съм била бита или тормозена от родителите си, освен като много малка се е случвало да ме накажат или плеснат.

Родителите ми са много взискателни, откъм представяне в училище, домашни задължения и семейни отношения, за всички тези неща има
доста правила вкъщи, които и аз, така и сестра ми разбираме, уважаваме и следователно изпълняваме.

За мен, това е основното и точно то поставя на място различния подход на бащата.......

# 49
  • София
  • Мнения: 16 175
Тази тема не е писана от човек, който не е учил български език в училище. Вярно, че има правописни, граматически и пунктуационни грешки, но речникът е доста богат. Такъв речник извън средата не може да се постигне.
= журналистическа пързалка във връзка с новата Стратегия за детето? Тестват ни реакциите?

# 50
  • Мнения: 4 577
Неглижиращи и властни родители са антиподи, но и двете крайности са много вредни за децата. Унижението и предизвикването на срам са токсични родителски подходи, които, според психолозите, водят до ниска самооценка липса на самостоятелност, трудно отстояване на лични граници, по-голяма склонност да станеш жертва на манипулации и насилие.  Честно казано, се учудвам защо толкова хора приемат за нормално подобно наказание. Това, разбира се, съвсем не значи да няма никакви последствия за момичетата. Например, да не ползват банята в този ден.

# 51
  • Мнения: 7 245
TafTaf, споделям напълно. Съфорумките, които мислят, че това е нормално наказание, наказват ли и те така децата си? Аз дори не мога да си го представя, баща ми, Бог да го прости, да измисли подобно нещо. Или аз да накажа дъщеря ми. Би ме било срам от себе си.

# 52
  • Мнения: X
И вече седмица след инцидента всичко е по старому, но си мисля дали родителите ми нямат прекалено много влияние над мен и това страхопочитание, което имам дали ще ми изиграе лоша шега в бъдеще. Също така се змаислих, че нашите винаги казват, че сама ще си избера пътя, но вече не знам дали тяхното влияние и моята слабост да не мога да им се опълча няма да има обратният
ефект.
Въпросът ми е този страх и прекалено уважение винаги ли щи са в мен и винаги ли ще имам страх да направя нещо, ако знам, че няма да го одобрят.

Ще кажа само, че не приемам 17, нито 14-годишни деца да се наказват така с горе ръцете, наистина е отживелица и поне преди около 20 и повече години са ги наказвали така родителите, имаше и още по-лоши неща, например всякакъв вид бой. Не знам в кой век живее баща ти.

Сега да разбирам, че е останал някакъв страх у теб, ако взимаш някакво решение и после родителите ти да не те настроят/да са против? Не приемам за нормално децата да се страхуват от който родител да е, изобщо на всякаква възраст, те трябва да растат смели със самочувствие, така, както съм израснала аз. Изобщо не трябва да се страхуваш, защото нали знаеш, че това може да ти изиграе лоша съдба? Преодолейте ги, ако имате страх със сестра ти, има такива книги, психологически, можеш да вземеш да потърсиш и да почетеш, може да ви помогнат. Замисли се изобщо, че не трябва да се страхувате! Но е нормално да уважаваш човек, който прави добри неща или пък нещата са в граници, но и не където да ти крещи, защото това си е безсилие и нискоинтелигентен човек.

Интелигентите родители определно знаят как да поставят децата на място, така по достоен начин, като им се говори със спокоен тон, но и хем така да се разбере, че са сериозни и целта им е да израснете добри уважаващи деца. Не се включва никакъв бой...

# 53
  • Мнения: 46 492
Децата са безкрайно различни. Наблюденията върху едно дете, при това единствено в семейството, въобще не са мерило за общ стандарт.
Абсолютно. Затова изводите ми са направени на база наблюдения в/у мои приятели като деца, в/у такива на съседи (всичко се чува), в/у деца на близки и т.н. С познатите ни приятелски семейства обсъждаме начини на възпитание и т.н. Не живея изолирано. За 41 г. още не съм попадала на хора с такива разбирания, нито с големи жени, които да се бият. Освен на един случай в работата, не им знам историята с подробности, но при подялбата на имот човек може да види всичко...
Тук се включиха и хора с по 2-3 деца, виждам, че пишат същото.

Не вярвам авкторката да се появи пак, все пак иска да отговори, искам да попитам как са възпитавани/коригирани досега?
Хващам се за нещо от първия пост:
Цитат
Родителите ми са много взискателни, откъм представяне в училище, домашни задължения и семейни отношения, за всички тези неща има
доста правила вкъщи...
Държаните на каишка също избухват в един момент. Правилата са неизбежни, но работата на родителя, без значение колк деца има, е да направи така, че на 17 г. да няма правила и наказания, а осъзнати отговорности. След 1 г. като се изнесе и стане самостоятелна (примерно), няма да има до нея мама и тати, които да ѝ вдигат ръцете, на тази възраст отдавна трябва да е наясно с "правилата", а не да се чуди защо не може да живее със съквартирантка или по-късно с мъж.

# 54
  • Мнения: X
И ако утре се сбие с някого и го нарани, защото не са могли да си поделят нещо си, как трябва да процедира силовият апарат в държавата? Ще обясни кротко, че "така не се прави"? Или ще й тресне едно съдопроизводство за физически тормоз, който може в най-добрия случай да завърши със сериозна глоба?

Физическото насилие се санкционира в нашето общество. И ако за децата се толерира в някаква степен, защото се предполага, че децата още се учат на поведение, то между възрастните си има съвсем реални наказания. "Наказание" не е мръсна дума, както се опитват да го изкарат апологетите на прекалено либералното възпитание. Това е начин да се покаже на сгрешилия, че неговото лошо поведение си има последици. Наказанията са нормална част от всяко възпитание. Не говоря за бой с пръчка, но все някакви санкции за нарушаване на правилата всеки родител прилага. Само обясненията, че "това не е правилно", не са достатъчни. Това момиче претендира, че била почти възрастна. Ами нека се държи като възрастна. Тя не е бита, че да си позволява това спрямо други, особено спрямо по-малки. Щом иска да й се пази достойнството като на възрастен човек, значи би следвало да е достатъчно зряла, за да успее да намери подход към по-малката си сестра без намесата на юмруци и хапане.

Последна редакция: вт, 11 юни 2019, 11:41 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 46 492
Не става дума за толериране на агресията или да се прави, че нищо не е станало. А да направи така, че да не се случва повече. И това не става с унижение и насилие, защото то само потвърждава, че това е начинът за разрешаване на конфликт.
Затова казвам, че родителите не са си свършили работата. Или мързел, или просто така са възпитавали тях и затова смятат, че това е начинът. А колелото се върти, създават нови и нови агресивни хора.
Нужен е психологически подход, да го убедиш, че това не е начинът. Тогава не е нужно да седиш с пръчката до него, детето само си слага спирачки. Но мързелът и незнанието водят, както писах напред до безсилие, а когато човек е безсилен, и пред него стои по-слаб, го смачква. Ако имаше син, 1 глава над него и с наблъскани мускули, подходът му щеше да е съвсем друг.
Някъде да виждаш дори 1 ред, че е осъзнала грешката, че няма да се повтори, че не е нормално или някаква, каквато и да е положителна поука за отношенията със сестра ѝ? Няма. Сега двете момичета пак ще се бият, но ще внимават тати да не е вкъщи. Браво на бащата!

Последна редакция: вт, 11 юни 2019, 12:30 от Не се сърди, човече

# 56
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Някъде да виждаш дори 1 ред, че е осъзнала грешката, че няма да се повтори, че не е нормално или някаква, каквато и да е положителна поука за отношенията със сестра ѝ? Няма. Сега двете момичета пак ще се бият, но ще внимават тати да не е вкъщи. Браво на бащата!
За мен фокуса е как момиче, което претендира да е голям човек, не осъзнава идиотизма в собственото си поведение. Но изпада в ужасен срам че е наказана. Наказание без скандали, викане, обиди, родителите им никога не са ги били или тормозили...

Дъщеря ми е на 11 г. Ако се опитаме да я накажем по този начин, категорично ще откаже и няма да го направи.
Да разбирам, че я наказвате само по начини, които детето е одобрило?

# 57
  • Мнения: 4 577
Black sapphire, аз не видях някой да казва, че не трябва да има никакви наказания, а че на никаква възраст не могат да бъдат унизителни и уронващи достойнството. Също така, крайната цел би трябвало да е осмисляне и прекратяване на неприемливото поведение, а не гняв към родителя и страх от бъдещо унижение. И на мен ми е интересно някой от намиращите поведението на бащата за нормално, наказвал ли си е децата с вдигнати ръце? 

# 58
  • София
  • Мнения: 24 839
Не става дума за толериране на агресията или да се прави, че нищо не е станало. А да направи така, че да не се случва повече. И това не става с унижение и насилие, защото то само потвърждава, че това е начинът за разрешаване на конфликт.
Затова казвам, че родителите не са си свършили работата. Или мързел, или просто така са възпитавали тях и затова смятат, че това е начинът. А колелото се върти, създават нови и нови агресивни хора.
Нужен е психологически подход, да го убедиш, че това не е начинът. Тогава не е нужно да седиш с пръчката до него, детето само си слага спирачки. Но мързелът и незнанието водят, както писах напред до безсилие, а когато човек е безсилен, и пред него стои по-слаб, го смачква. Ако имаше син, 1 глава над него и с наблъскани мускули, подходът му щеше да е съвсем друг.
Някъде да виждаш дори 1 ред, че е осъзнала грешката, че няма да се повтори, че не е нормално или някаква, каквато и да е положителна поука за отношенията със сестра ѝ? Няма. Сега двете момичета пак ще се бият, но ще внимават тати да не е вкъщи. Браво на бащата!

Само се питам, защо упорито отбягваш да забележиш следното изречение, което е написала авторката:

Никога не съм била бита или тормозена от родителите си, освен като много малка се е случвало да ме накажат или плеснат.

Свободните съчинения са хубаво нещо, но не и при наличие на факти, които говорят друго. Peace

ПП. Към всички възмутени от постъпката на бащата- това е единствения път, в който е постъпил така и е обяснил защо го прави.
Да, аз не съм наказвала така децата си, не познавам и някой от моето поколение, който да го е правил.
И точно защото е крайно, разбирам мотивите на бащата.
Както писах, разчитал е да се замислят, особено 17 годишната.
Но вместо да се насочи мисълта ѝ в посоката "държа се неадекватно за възрастта и възпитанието, което са ми давали досега", се получава нещо от вида "де го чукаш, де се пука".

Последна редакция: вт, 11 юни 2019, 12:55 от absurT

# 59
  • Мнения: 4 577
С такъв подход винаги се получава "де го чукаш, де се пука". Ако и поведението на момичетата е било еднократно и инцидентно, мога да разбера, че бащата е действал под афект.  Но ако си възпитал децата си в самоуважение и достойнство, е нормално още повече да се засегнат и това да е фокусът, а не собственото им неприемливо поведение.  

Общи условия

Активация на акаунт