Криминални досиета

  • 137 359
  • 1 912
  •   3
Отговори
# 465
  • Мнения: 7 714
Благодаря ви! Засядам да гледам!

# 466
  • Мнения: 234
Здравейте, включвам се и аз, редовно чета "Криминални досиета", когато имам време и настроение гледам и ID xtra, както и  Crime & Investigation.

Аз наскоро четох една доста логична и според мен възможна интерпретация на случая Дятлов. Елементарно обяснение - хипотермия. Също така, при изкачване на високи върхове, където има недостиг на кислород, много често се разтройва психичното равновесие, могат да се отключат халюцинации. Такова разстройство би обяснило защо те са се отклонили от пътя и защо опитни алпинисти са решили да направят лагер в открита зона. Правят лагер, обаче вечерта температурите падат и те получават хипотермия, затова излизат голи навън. Какви са последствията от хипотермията - ами отново отключване на психични разстройства. Ето обяснение защо са се лутали полуоблечени. Запаленият огън и следите по телата им - накрая, преди смъртта си са се опитвали да се стоплят, като директно да поставяли крайниците си в огъня. Обезобразените тела и лица - ами нормално е, когато главата е стояла н-брой месеци във вода, лицето да се обезобрази. Счупените кости - при хипотермия костите стават лесно чупливи. Разпорената отвътре палатка - не може да се докаже дали наистина е разпорена отвътре или през месеците, докато намерят палатката не е минал някой и не го е направил вместо тях. Не помня къде четох този анализ, но според мен звучи най-логично и като цяло мисля, че няма нищо мистеризно в случая Дятлов.

Явно статията не е точно същата, но и тази предлага няколко възможни версии, като последната с печката прави опит за реалистична трактовка на повечето от детайлите, част от инцидента, друг въпрос дали достоверна:

https://www.360mag.bg/posts/114768

И нова реалистична версия за трагедията, предложена от швейцарски учени - лавинна плоча:

https://www.dnes.bg/rusia/2021/01/31/misteriiata-na-prohoda-diat … ta-turisti.478203

Развитие по случая "Мадлин Маккан":

https://www.168chasa.bg/article/8713564

Последна редакция: пн, 19 апр 2021, 16:46 от _Електра_

# 467
  • Мнения: 15 313
За Дятлов: Абе, всичко хубаво, ама нещо куца.
Паднала лавинна плоча, можело да ги нарани, не смъртоносно, но тежко. Ама, ако е било толкова тежко, колкото е било, как са излезли от палатката и стигнали дотам докъдето са намерени. Тези от тях, които не са били ранени са ги носели ли?!
Нещо подобно като в сериала. Ама някои от тях имат зловещи наранявания, нямат очи, език. Пак ли лавинната плоча е причината. Паднала отгоре им, хвръкнали им очите. Сериозно?!
Същата работа и с печката.
И двете теории се опитват да обяснят внезапното напускане по долни гащи на палатката, срязването и отвътре и т.н. Обаче според мен нито печката може да е причина за нараняванията, нито лавината. В смисъл, че, ако тези с тежките наранявания са били затиснати от плочата(говори се за стотици килограми тежка маса), как другите голи, боси и в студа са успели да ги извлекат изпод нея и да ги завлекат на не малко разстояние от палатката. И защо са без очи, а някои и  без език. Да, да, водата ги е разложила.
Да не говорим, че няма следи от затисването на палатката. Палатката не е затрупана или смазана в никоя от частите си, тая лавинна плоча странна ще да е била, претрепала ги е и се покрила вдън снега, без да остави следи. Отделно, че следите намерени извън палатката на дятловци не сочат на влачене на някой или нещо, а по спомен следите са сочели, че след напускането на палатката същите са били на хора, които не са бързали, противно на това, че срязването и отвътре говори за някаква паника и налагащо се бързо напускане. Но тогава нямаше ли да настъпи суматоха, бъркотия, опитвали са да спасят другарите си, те са били буквално премазани от лавината (да речем, че е така). Защо няма следи, които да показват извличането на телата на ранените?! Няма влачене, тътрене или по дълбоки следи от това, че едните са носели другите и стъпките им са потъвали по надълбоко в снега от двойната/тройната тежест и защо има стъпки на всички оставени в снега, ако някои от тях са били толкова тежко ранени, че едва ли са можели да ходят. Пак по спомен мисля, че са открити следи от осем човека, а са били девет. Къде са следите на деветия. Добре, бил е носен от някой от останалите, но тежко ранените са били повече от един. Да речем адреналин, неусещане тежестта на нараняванията, ама какъв адреналин, ако са били без очи и без езици. Не знам, нещо не ми е тамън в тия теории.

Последна редакция: пн, 19 апр 2021, 16:36 от Джаста Праста

# 468
  • София
  • Мнения: 3 838
И това за липсата на кислород не е вярно, проверявах надморската височина на това място и тя никак не е голяма, малко над 1000 метра е. Това не е висок връх.

# 469
  • Мнения: 234
Абсолютно никоя реалистична и логична хипотеза в действителност не дава отговор на всички неизвестни и загадки около случая  било защото в него има намеса на свръхествественото / необяснимото, било защото съветските разследващи са изопачили доказателствата по случая, било поради комбинацията от двете, поради което инцидентът и към днешна дата продължава да вълнува умовете на търсещите истината.

Предстои излизането на български език на книга, предлагаща хипотеза по случая, досега е издадена на английски (1079: The overwhelming force of Dyatlov Pass) и руски (1079: Стихийная сила перевала Дятлова) ,  в съавторство на Теодора Хаджийска, изследовател, проучващ инцидента, и създател на сайта  https://dyatlovpass.com/, със сигурност много от изкушените от случая я знаете,  и Игор Павлов.

Линк от гостуването на Т. Хаджийска при Г. Коритаров:

https://www.tvevropa.com/2021/03/nova-kniga-s-iznenadvashta-hipo … sluchaya-dyatlov/

Извън Дятлов, статия за изключително брутален и зловещ сериен убиец, вилнеещ в САЩ след Втората световна война, останал неразкрит:

https://kriminalnidosieta.com/seriyni-ubiytsi/sezonat-na-fantoma … tva-v-teksarkana/

Последна редакция: вт, 20 апр 2021, 11:59 от _Електра_

# 470
  • Мнения: 4 382
Дали има някъде продължение на интервюто с Т. Хаджийска, т.к. е прекъснато заради новините и казват, че ще продължат?

# 471
  • Мнения: 234
Ето го продължението на гостуването й:

https://www.tvevropa.com/2021/03/pateshestviya-misterii-i-tehnite-razvrazki/

# 472
  • Мнения: 4 382
Благодаря!

# 473
  • Мнения: 323
Благодаря за линка с интервюто с Теодора,изледах го с интерес но нещо не успя да ме убеди в нейната теория.Много объркано обяснява,сайта също според мен е хаотичен,много теории без доказателства.

# 474
  • Мнения: 234
Да, Т. Хаджийска не успя да защити теорията си по категоричен и безспорен начин, наистина, може би защото не е нейна, както заяви в интервюто, а е  на другия автор - Игор Павлов,  може би защото искаше да е много убедителна,  ясна и изчерпателна,  но се получи точно обратното...

Интересното е, че понастоящем тя застъпва хипотезата, че смъртта на студентите е причинена от тривиален инцидент в планината, докато в свои предходни интервюта беше убедена, че туристите са били убити:

https://www.168chasa.bg/article/7687223

Надявам се, че в книгата ще стане ясно какви обективни данни водят до тази коренна промяна в становището й, както и с какви доказателства е подкрепена теорията на двамата изследователи.

# 475
  • Мнения: 4 382
И аз имах по-големи очаквания към интервюто. Надявам се, че причината беше да не издава, за да се продава, но не знам, дали постигна целта.
Четох и отзиви в руски форуми за книгата.

# 476
  • INFJ
  • Мнения: 9 352
Според мен хората не искат да се окаже, че са загинали заради лавина, защото няма нищо интересно в подобна история. Липсата на части от тялото може да се обясни с диви животни.

# 477
  • Мнения: 234
Липсващите очи и език обикновено се обясняват с въздействието на водата върху труповете в продължение на месеци, което е напълно възможно, при все че липсват очи и език само при труповете, открити през месец май 1959 г., т.е. месеци след смъртта им,  датирана между 01. и 02. февруари, в планински поток, само че проблемът е, че според някои експерти езикът на Л. Дубинина е бил изтръгнат приживе съгласно информация, съдържаща се на сайта на Т. Хаджийска, така че ще бъде интересно за мен как е обяснено това обстоятелство в книгата й.

# 478
  • Мнения: 15 313
Иска им се да е обикновено стечение на обстоятелствата. Но май не е. Или е толкова обикновено, че изглежда необикновено. Или е необикновено, но обяснимо и не за пред широката публика. Или пък обикновено, но трудно обяснимо и още не могат да си го обяснят и навържат. Каквото и да е, просто не е това, което се опитват да го изкарат. Истината ще си остане там на прохода Дятлов. Обикновена или не, очевидно няма да я узнаем, освен, ако не измислят машина на времето и някой не се върне там, за да види какво за Бога се е случило.

# 479
  • Мнения: 10 374
Не знам дали не са се опитвали да направят възстановка с хора с екстрасензорни способности. Би било интересно как те виждат нещата. Въпреки, че доколкото съм чувала врачки и екстрасенси, те говорят завоалирано и без конкретни подробности, възможни са различни тълкования.
Аз мисля, че съветската власт е наясно със случая, но не желае да го разкрие и е пуснала всички да търчат по пътеката.

Общи условия

Активация на акаунт