Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Сицилия - 3

• 14 521
  • 263
  •   1
Отговори

Летища
Катания
Палермо
Комисо
Трапани

В момента директни полети от София до Катания предлагат https://wizzair.com

Най-удобно е островът да се обикаля с кола, но има и уреден местен транспорт.
Влаковете на острова
Автобусите

Прогноза за времето

Уебкамери от различни части на Сицилия

Информация за плажовете в Сицилия от tripadvisor

Карта с  плажовете и кратко описание

Някои от най-популярните места на острова

Агриженто
Скрит текст:
Катания
Скрит текст:
Сиракуза
Скрит текст:
Ното
Скрит текст:

Чефалу
Скрит текст:
Монреале
Скрит текст:
Палермо
Скрит текст:

Рагуса
Скрит текст:

Етна

Тема 1

Тема 2

# 1
Цоп в новата тема Grinning Пожелавам вълнуващи пътувания!

# 2
Благодаря за новата тема!
Сицилия трябва да се посети няколко пъти - лична препоръка.
Прекалено много е красотата,за да се наслаждиш само веднъж!

# 3
От 25 Август все още ли е силен сезон за италианците, че рент а кар от всички възможни места излиза на двойна цена?

# 4
Предвид разнопосочните мнения за Катания и факта, че не мога да намеря настаняване на прилична цена, има ли друго място, което може да се използва за отправна точка и до което може да се направи трансфер от летището?

# 5
Предвид разнопосочните мнения за Катания и факта, че не мога да намеря настаняване на прилична цена, има ли друго място, което може да се използва за отправна точка и до което може да се направи трансфер от летището?

Провери ли в airbnb? Ние наехме лофт в централната част на Катания на прилична цена и ползвахме града само като отправна точка за екскурзията ни до Таормина, а привечер само лека разходчица в Катания и вечеря.

# 6
Да си повторя въпроса за Палермо. Ще сме един ден от круиз и съм набелязала един пешеходен маршрут, някой да каже дали е изпълним без препускане. Тръгване от круизния терминал към Teatro Massimo (само отвън), продължаваме към катедралата и посещение, после към Porta Nuova, Palazzo Normanni и Palatina (тук ми се иска да влезем), после към църквата Gesu, San Cataldo и площад Белини, площад Претория с Quatro Canti. След това се отправяме към круизния терминал. Пропускам ли нещо друго интересно?

# 7
  • София
Да си повторя въпроса за Палермо. Ще сме един ден от круиз и съм набелязала един пешеходен маршрут, някой да каже дали е изпълним без препускане. Тръгване от круизния терминал към Teatro Massimo (само отвън), продължаваме към катедралата и посещение, после към Porta Nuova, Palazzo Normanni и Palatina (тук ми се иска да влезем), после към църквата Gesu, San Cataldo и площад Белини, площад Претория с Quatro Canti. След това се отправяме към круизния терминал. Пропускам ли нещо друго интересно?
Според мен маршрута ви е напълно изпълним.

# 8
Може ли да ми кажете как стои въпросът с плащане с карта в Сицилия-магазини, заведения и т.н.? Може ли да разчитаме на разплащане с карта или да си предвидим по-голям кеш?

# 9
В големи супермаркети и в Макдоналдс например приемат карти...носете кеш.

# 10
  • Plovdiv, Bulgaria
Здравейте,
Преди седмица се върнахме от Сицилия и ми трябваше малко време, за да се отърся от силната емоция, която предизвика в мен това пътуване. Това е невероятно място!!! Пълно с интересна история, чудесни гледки, прекрасни хора и морееее! Не знам откъде да започна с разказа си и да споделя впечатления, но първо нещата след пристигането започнаха зле, но след това всичко беше като в сън. Като кацнахме на летището в Катания беше 21,30 ч.местно време и имахме предварително наета кола под наем, от препоръчана от тук компания за коли под наем. Голям проблем се оказа да се свържем с фирмата на посочените телефони, за да разберем от къде да получим колата. След лутане повече от час и половина, успяхме благодарение на една изключително приятна дама, българка омъжена в Италия и говореща италиански да разберем, че фирмата два дни преди нашето пристигане е изпратила мейл, който е попаднал с спам папката ми  и не съм видяла, че няма да може да ни предостави резервирана кола, но забележете не могат да я заменят с друга , а ще ни възстановят парите. Това ми прозвуча тотално неадекватно като обяснение, но поне разбрахме, че няма да има кола и ще трябва да наемем друга такава. Наехме кола от препоръчана о т въпросната дама компания и всичко беше повече от перфектно. От там нататък беше истинско изживяване за духа и сетивата! Първите три дни имахме резервации, в хотел, в Маскали- на 30 км от Катания. Хотелът беше горе- долу добре, но плажът към него катастрофа! Камъни, стръмен бряг и ЛЕДЕНА вода. Хубавото е, че два от дните пътувахме до Джардини Наксос и до Таормина. Прекрасни места.Посетихме плажът Изола Белла- водата беше студена , но пък гледката си заслужава! След това, отпътувахме за Чефалу- там останахме две вечери,  като единия ден пътувахме и разгледахме Палермо- моя фаворит заедно със Сиракуза.  След Чефалу се отправихме към плажовете на Джела. Прекрасни плажове с не толкова прекрасно място. Няма да навлизам в подробности. След това минахме през Шикли и Модика. Заслужава си да се видят изключително живописни и очарователни места. Финалът беше в Сиракуза. Много силно като емоция- хареса ми градът, хареса ми стария град, посетихме и известния исторически комплекс с римския театър и останахме очаровани от духа на града. Там имахме малък проблем, с установяването на връзка със собственика на наетия от нас апартамент, но един прекрасен човек, собственик на ресторанта в близост до мястото, ни съдейства и аз и съпругът ми бяхме трогнати от това, че един непознат се ангажира с проблем на едни чужденци( които никога повече вероятно няма да срещне) и започна да търси начин  да ни помогне- просто нямам думи!!! Отдавна не бях се сблъсквала с чистосърдечна доброта- да направиш добро на някой без да имаш изгода от това- безценно е! След то ва отпътувахме за Катания бяхме на плаж Лидо ди Азуро и вечерта пътувахме за БГ. 
С малки изключения(сладоледи, сувенири, вода и т.н. дребни неща) навсякъде плащахме с карта!
Останаха много неща за разглеждане, но ги оставихме за следващо пътуване, каквото си обещахме категорично, че ще има, защото Сицилия е в сърцата ни!

# 11
Може ли да ми кажете как стои въпросът с плащане с карта в Сицилия-магазини, заведения и т.н.? Може ли да разчитаме на разплащане с карта или да си предвидим по-голям кеш?

В магазинчетата в хотела и в магазинче на Етна платих с карта. Но винаги предпочитам и аз да имам кеш, че не се знае.

# 12
Ние се върнахме вчера от С.Вито ло капо(снимката над темата),цените са двойни спрямо преди 10-15 години,туристите са тройно повече,но мястото си е уникално,а морето страхотно особено като няма течения и силен вятър.
За ориентир,вечеря за двама след минимум 40 мин чакане (много хора имаше а местата са все същите и се чака навсякъде)около 65- 70 евро,винаги прясна риба тон,меч,морски дарове ,
местно вино и уникалните десерти,каквито само там има.
Плажът е свободен,но на практика се наемат чадъри за 15 евро на ден,душовете са 2 евро на човек.
Препоръчвам хотела Vento del sud,много приятен и изпипани детайли,3 звезди е ( 5 звездните немски хотели са далеч от неговия дизайн,закуска и уют) имат и трансфери до летището.
Бяхме с приятели германци,много се впечетлиха от всичко-море,плаж,култура,архитектура,история,храна,оживените до късно вечери и атмосферата като цяло.
Бяхме пак в Ериче,парка Зингаро,Фавиняна,Марсала и Палермо.
Чак на германците им стана смешно като се върнахме в немската vintage  реалност,даже Сицилия е по-модерна от Бавария в много аспекти.

# 13
  • София
Здравейте, имам въпрос за Етна.
В събота летим за Сицилия, имах план да посетим и вулкана, но взех да се чудя. Трябва ли да нося и зимни дрехи и обувки, ако ще се качваме?

# 14
  • София
Зависи докъде ще се качвате. Ако ще ходите до началото на лифта, където е кратерът Силвестри, там температурата през лятото е около 23-24 гр. Ако се качите до горе с лифта, там е примерно с около 6-7 градуса по-хладно. Зависи и от конкретния ден разбира се. Проверете си прогнозата предварително. На място се дават под наем якета. Но не е лошо някаква лека връхна дреха да имате, както и затворени обувки, ако ще правите преходи.

# 15
Зависи до къде ще искате да се качите.
Пак има изригване и може би ще забранят изкачванията временно.

# 16
  • София
А, благодаря, значи якетата отпадат от багажа Simple Smile

Ще взема маратонки, дънки и някаква по-дебела блуза или жилетка и яке от там.

П.П. Точно гледах, че нещо дими от кратера.

# 17
Маратонките са Ок.
За инфо - освен якета се дават и обувки под наем.
Аз пак да кажа - на горната станция на лифта няма нищо интересно. Заслужава си да се качите дотам, ако след това продължите нагоре до 3000 метра - с оф-роуд автобусите или пеша. Като гледки и кратери и на долната станция има какво да се види.

# 18
  • София
Идеално, значи и обувките отпаднаха.

# 19
Здравейте,
Ще пътуваме с Wizzair  до Катания и пристигаме късно в 21:30, когато резервирах уж гледах за автобусите до кога са до Таормина, но се оказа, че последният е в 20:45. Има ли друг евтин начин да пътуваме?  С такси е 90 евро.

# 20
Тъй като сме в темата за Сицилия,ще си позволя да постна малко снимки и инфо за грандиозното модно шоу на Долче и Габбана от началото на месеца тази година. Домакини са няколко градчета в Южна Сицилия-Палма ди Монтекиаро,Агридженто,Шака. Цялото очарование,романтика  и пищност на южняшкия сицилиански дух е събран в техните произведения:

http://comunicalo.it/2019/07/05/dolce-e-gabbana-nellagrigentino- … Gs-Y2fkGxJLfJaeg4

Лично аз се прехласнх от еуфорията на ярките  цветове и религиозни елементи !

https://www.lasicilia.it/video/video-dalla-rete/260344/e-delirio … ta-e-stasera.html
https://www.lasicilia.it/video/video-dalla-rete/260728/la-valle- … della-maison.html - в Агридженто

# 21
Момичета, пътуваме за Сицилия в четвъртък. Ще спим в Катаня, тъй като сме само за 3 дни този път Sad, но в началото на октомври ще бъдем там отново за една седмица. За мое голямо съжаление ще бъдем само един ден в Сиракуса със синът ми (14 г.) дайте идея за един ден какво да видим и най-вече за транспорта в града -няма да сме с рент- а -кар. Не мога да намеря никакви hop on hop off бусчета освен Siracusa open tour. Идеи приемам всякакви и за ресторантчета в Катаня - такива в които вечер да похапнем вкусно и да усетим атмосферата на Сицилия.

# 22
От гарата и автогарата е малко повече от километър до стария град Ортиджа, https://www.youtube.com/watch?v=971-GkM70fY допълнителен трапспорт не ви трябва
толкова е и разстоянието до археологическия парк https://www.youtube.com/watch?v=DQLkfUkyop4

# 23
Момичета, пътуваме за Сицилия в четвъртък. Ще спим в Катаня, тъй като сме само за 3 дни този път Sad, но в началото на октомври ще бъдем там отново за една седмица. За мое голямо съжаление ще бъдем само един ден в Сиракуса със синът ми (14 г.) дайте идея за един ден какво да видим и най-вече за транспорта в града -няма да сме с рент- а -кар. Не мога да намеря никакви hop on hop off бусчета освен Siracusa open tour. Идеи приемам всякакви и за ресторантчета в Катаня - такива в които вечер да похапнем вкусно и да усетим атмосферата на Сицилия.

Точно  Siracusa open tour е буса, който Ви трябва.Хваща се на окол 500 м от автогарата.Слизате на Пиаца Архимед разглеждате полуострова. След това пак на него прави обиколка покрай брега спира за няколко минути на едно място и може да слезите да си направите снимки.Продължава до Архиологическия парк и от там до спирката на автогарата.Билета е 5 евро за цял ден.

# 24
От гарата и автогарата е малко повече от километър до стария град Ортиджа, https://www.youtube.com/watch?v=971-GkM70fY допълнителен трапспорт не ви трябва
толкова е и разстоянието до археологическия парк https://www.youtube.com/watch?v=DQLkfUkyop4
Благодаря! Simple Smile

Точно  Siracusa open tour е буса, който Ви трябва.Хваща се на окол 500 м от автогарата.Слизате на Пиаца Архимед разглеждате полуострова. След това пак на него прави обиколка покрай брега спира за няколко минути на едно място и може да слезите да си направите снимки.Продължава до Архиологическия парк и от там до спирката на автогарата.Билета е 5 евро за цял ден.
Благодаря milenium 123 Simple Smile

Последна редакция: вт, 09 юли 2019, 02:32 от AnMary

# 25
Ortigia е приказно място!!

# 26
  • София
Вчера лифтът не работеше, защото духаше много силен вятър и не успяхме да се качим на Етна. Frowning1
Таормина, обаче, е страхотно градче.

# 27
Някой ползвал ли е сайт за наемане на цяла къща в Сицилия, различен от Букинг или airbnb?

# 28
Има ли някой ,който   в моментае в   Сицилия?Четох ,че имало няколко земетръса ,та с вулкана дали всичко е наред?😉😊😊

Последна редакция: сб, 20 юли 2019, 08:49 от macapisa

# 29
Има ли някой ,който   в моментае в   Сицилия?Четох ,че имало няколко земетръса ,та с вулкана дали всичко е наред?😉😊😊
Здравейте днес се върнах от Сицилия.Полета закъсня с един час.Нормална е обстановката.Снощи късно през ноща е изригнала Етна.Летището е било затворено за кратко

# 30
Бихте ли споделили впечатления от Сицилия?

# 31
Ами , трета поредна тема все впечатления се споделят Grinning

# 32
Така е😊Вчера се разхождах виртуално из градовете чрез различни видеа и ми се стори доста мръсно и хаотично,направо чак се шокирах от обелените и неподдържани фасади на сградите ,та затова взех да се чудя дали наистина е добра идея Сицилия🤨☹🤔/Посетили сме всички части на Италия без Южната и се надявам да не се разочароваме/.
Имам въпрос:от Катаня до Ното как  е най -добре и бързо да се придвижим ?
И половин и половин ден за Ното стига ли ни ?Съответно и идея от Ното до Сиракуза?Автобусите как вървят и откъде се хващат?Цена?

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 09:58 от macapisa

# 33
Такива фасади са запазена марка дори и в Рим. Какъв е проблема? И Катаня по мое мнение е най-непривлекателното място на острова.
Най-добре с кола под наем.

# 34
С уточнение,че имаме 4 дни и Катаня ни е изходна точка-там ще се позиционираме -плаж не ни интересува.И все пак половин ден за Ното стига ли?Не ни се кара по пътищата ,а и нямаме толкова време.

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 10:09 от macapisa

# 35
Стига, да

# 36
Автобус или влак препоръчвате?

# 37
За Ното - автобус, защото спира точно в началото на туристическата зона, гарата е малко по-отдалечена на около 1 км и нещо
13 евро е билет отиване и връщане от Катаня
в Сиракуза гарата е близо до автогарата и няма значение кое ще ползвате

# 38
Много,много  благодаря ,всеки съвет ми е ценен така или иначе ще се ходи в Сицилия,пък се надявам са ни хареса.
А бихте ли дали препоръки за заведение за хранене  с по-централна локация  в Катаня с добра кухня и приемливи цени за хапване вечер след тура?

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 11:07 от macapisa

# 39
Tripadvisor дава страхотни предложения в зависимост от местоположението ви. Ние лично сме пробвали тази тратория и беше страхотна - Trattoria del Cavaliere, Via Paternò, 11, 95131 Catania CT, Italy.

# 40
Благодаря!😊

# 41
  • София
Ние също сме вечеряли във въпросната тратория. Потвърждавам, че е много хубава!

# 42
Здравейте, другата седмица с моя приятел ще заминаваме за Сицилия, по-точно в Катания ще спим. Искам да попитам с престъпността как стоят нещата? И с плажовете също. Наскоро намерих публикация, че мъж е нападнат от акула и малко ме стресна като цяло. 😅

# 43
Да раздвижа малко темата😊
Имам няколко въпроса:
За Катедралата в Катаня за да се качиш отгоре/видях много хубави снимки от терасата там/-има ли вход и колко е таксата?
За Монреале колко време би ми стигнало за разглеждане-1/2 ден достатъчно бързо може ли да се видят основните неща?

Последна редакция: вт, 06 авг 2019, 10:15 от macapisa

# 44
  • Майнатаун
Здравейте, на 22.09 кацаме в Катания с късния полет на Уйз. Мислим да вземем кола под наем и оттам да тръгнем към Марина ди Модика където да ни е първа нощувка.Да, знаем че ще бъде доста късно и за това искам да попитам как е пътя, хубав ли е, има ли нещо от което да се притесняваме. Аз снощи  нещо се филмирах и започнах да си представям как ни спират и ни обират посред нощ и ни оставят на пътя.😂😂😂😂
Мислим там да сме 4 нощувки и да разгледаме наоколо  Сиракуза, Рагуза, Ното, Модика и тн.
Следващото дълго пътуване ще ни бъде от Марина ди Модика до Чефалу където ще останем още 3 нощувки и ще използваме да разгледаме и северната част.
Как ви се струва като цяло, отиваме на сватбено пътешествие, искаме да съчетаем туристическата програма с релакс, плаж, почивка.
Приемам всякакви съвети както и за маршрути, така и за хубави места на които да се отбием, за да използваме максимално свободата на колата.😊

# 45
Ние летим в Неделя, втора година ще ни бъде в Сицилия. Пътувахме с кола безпроблемно, не мисля, че е опасно по пътищата. Единствено местните джигити изпреварват и се блъскат като луди, повишено внимание си трябва. Ние ще бъдем 7 нощувки в Сиракуза, с деца сме този път и отиваме основно на плаж и почивка. Препоръчайте хубави плажове , ставащи за деца на юг от Сиракуза, но и такива за шнорхелинг по възможност!

# 46
  • Sofia
Здравейте. Имам няколко въпроса за Катания, ще се радвам някой, който я познава да ми отговори.
Мястото, което съм харесала е в северната част на града, но не съвсем в покрайнините, близо до морето. Има ли плаж наблизо (за ходене без кола)? Плажът хубав ли е (пясък, камъни)? Как стои въпросът с чадъри и шезлонги?
Приблизителна цена на храната (в супермаркет например)?
И един сигурно много тъп въпрос, но ще го задам - близостта на Етна трябва ли да ме притеснява?  newsm78

# 47
ето брошура на супермаркет за ориентир
https://www.promoqui.it/volantino/simply/sconti-fino-al-50-1349153

Не трябва да ви притеснява близостта на Етна, но вероятността там да ви залее вулкан е по-голяма отколкото в Рим например...

# 48
Искам да споделя моите впечатления за Катания и Таормина.
Никога повече не бих отишла през лятото, жегата беше непоносима. Дори не успяхме напълно да се насладим на екскурзията.
Катания ми хареса много, въпреки че на места, особено около гарата е доста мръсно. Но е изключително интересен град. Бих препоръчала страхотен ресторант на площада пред кметството - Ristorante Caffè del Duomo. Готвят много добре, цени са нормални и има много приятна атмосфера, с гледка към слончето и катедралата. Пица, паста и две бири ни струваха 20 евро.
А на университетския площад, като вървите в посока Piazza Duomo, веднага в началото на площада от дясната страна има ресторант, мисля че се казва Krusca, ядохме най-вкусното рибено плато за 15 евро.
На улицата, където са многото ресторанти атмосферата е приятна, но цените са доста завишени, кухнята не ме впечатли.
В супермаркетите е доста евтино, малка минерална е 13 цента.
За катедралата, от чиито тераси се вижда Piazza Duomo входът е 4 евро, по залез беше много красиво, виждаше се и вулканът Етна.
Таормина е красива, с прекрасни панорамни гледки, на Изола Бела беше претъпкано, изцяло каменисто, има платена част и свободна зона.Така и не разбрах къде точно има плаж с пясък.
Вулканът Етна много ме впечатли, останахме да се разхождаме около кратерите Силвестър, не бях сигурна дали на горната станция на лифта има нещо интересно за гледане, затова не се качихме. Има няколко ресторанта, където човек може да почине и да хапне вкусно.
Това е от мен Simple Smile.

# 49
Имам запитване:тъй като смятаме да пътуваме от Катания до Таормина с автобус,а на връщане с влак с оглед да видим малко част от вечерна Таормина :необходимо ли е предварително закупуване на билети онлайн или е възможно на място?И ако да-до колко часа има влакове?Дали са много претъпкани и въобще комфортни ли са ?

# 50
Не ви трябват предварително билети, влаковете са като в цяла Италия, има и нови има и стари. Последният е след 23 часа... гарата не е в Таормина и до нея също трябва да се отиде с автобус.

# 51
Много благодаря!Значи ще трябва  с автобус вечер да се прибираме ,макар ,че не ми се искаше ,предвид това,четох ,че имало доста завои по пътя -кога е последният за Катания?
А до гарата не разбрах как точно се стига?

Последна редакция: чт, 19 сеп 2019, 08:04 от macapisa

# 52
Не знам как стои въпросът с влака по тази отсечка, но по други отсечки не е било проблем закупуването на място. За автобус не е необходимо предварително закупуване на билети, но ако автобусът е пълен, може да се наложи да изчакате следващия. Доколкото се сещам, при закупуване от шофьора билетите май бяха една идея по-скъпи, отколкото през Интернет, а ако си купите двупосочни билети (даже и от шофьора) излиза по-изгодно.

# 53
Това е автобусът до гарата на Таормина
http://www.taorminaservizipubblici.it/index.php?option=com_conte … sk=view&id=19

# 54
Благодаря ви!

# 55
  • София
Здравейте, през октомври ще посетим Сицилия за първи път. Ще имаме три дни и ще наемем кола.
Кацаме в Катания, там ще е и настаняването ни.
Планирам да разгледаме самата Катания, Таормина, Сиракуза и Ното. Мислите ли, че ще има време и за Етна? И в какъв ред е добре да се посетят набелязаните места?
Приемам и други идеи, ако смятате, че планът ми не е добър.

# 56
Сиракуза и Ното може да ги направите в 1 ден, втория Етна, на третия Таормина и се връщате вечерта към летището за вечерния полет на Уиз.

# 57
Ако се качвате само до кратера Силвестри, т.е. до кабинката без да катерите до горе може Етна и Таормина в един ден. Ако катерите, вземете дебели дрехи. И устойчиви на дъжд.Принципно реките лава се виждат още от пътя. Качете се от единия път-Заферана и слезте от другия-Николози. Или обратното. Катания за мен беше единственото място на Сицилия, което счетох за загуба на време. Аз бих заместила или с Рагуза, или мозайките на Вила дей Казале.
В деня за Ното може да сместите Марзамеми.

# 58
  • София
Избрахме Катания за нощуване, защото самолетът каца късно. Докато вземем и колата, ще стане 23 часа вероятно.
Относно Етна - не съм виждала досега вулкан и не знам докъде е добре да се качим. Ще чета още.

Ако направим Етна и Таормина в един ден, Сиракуза и Нито в друг ден, къде да ходим на третия ден?

# 59
Октомври може и да случите на време, но е малък процент вероятност. Ние бяхме края на юни и на Етна уцелихме як дъжд и 5 градуса. Принципно ние не сме планинари и си спестихме лифта, джиповете след това, след което трекинга. На нас кратера Силвестри ни беше достатъчен.
Горе писах - Рагуза, вила дей Казале ако искате най-уникалните в световен мащаб римски мозайки. За мен вилата беше преживяване.

# 60
Може да добавите Шикли, Модика и Рагуза, като ако го правите, най добре преместете едната нощувка в Ното например, за да не се връщате до Катания...

# 61
  • Хасково
Здравейте! И ние сме се насочили към Сицилия през октомври. Купили сме си билети 6-13 октомври с Уиз. Много ми е трудно да направим програмата обаче, тъй като хем ми се иска да видим максимално много неща, хем и да не препускаме като бясни. Ще си наемем кола. Относно програмата си  представям  2 нощувки около Сиракуза( за да разгледаме самата Сиракуза, Ното, Рагуза и Модика), 3 нощувки Джардини Наксос(2 дни Таормина и околностите и   Вила дел Касале и археологическия парк до Агридженто , 2 около Палермо( там още не сме решили къде да ходим, но може би ще се отбием до Скала дей Турки). Всичко е примерно и ако ни дойде много натоварено просто няма да отидем до там. Моля да ми дадете съвет относно градчета за спане, които да са удобни изходни точки около Сиракуза и около Палермо. Представям си нещо като Соренто - не много голям град, на брега на морето и вечер да има къде да се разходим. И още един въпрос, тъй като основно отиваме за да разгледаме, но ни се иска да направим и 2-3часа плаж, от коя страна водата е най-топла по това време? Може би около Трапани заради близостта до Африка? Извинявам се за объркания пост, ама както си личи в главата ми е каша🙄🤕

# 62
Разгледайте картата. Палермо и Скала дей турки не са особено подходящи за комбинация. Както и от Наксос да отивате към Агридженто.

# 63
  • Хасково
Ами да гледах я, но не ми се иска да делим повече спането.  Може и да променим плана като не ходим до Палермо и околностите, и останем две нощувки около Агридженто

# 64
Като гледам на уебкамерите на Сан Вито и Мондело вече събраха чадърите, сезонът официално приключва..дано става за плаж

# 65
И ние се завърнахме от Сицилия!
Прекрасна,хареса ни много!
Благодаря на всички,от форума за помощта и полезната информация!😍
Времето през този период е идеално-вечер леко прохладно,16-20 градуса,по обяд топло  до 28 градуса.
Имахме определени колебания и резерви относно това къде да спим ,особено след като изчетох тук всички коментари.
Искам да споделя ,че не бива да се доверяваме  сляпо на всяко мнение ,защото то е субективно и всеки вижда нещата  според неговата призма и представи/включително и моето мнение да не се взима под внимани😊/.
Ние се позиционирахме в Катания ,в самият център на 3 Мин пеша от Катедралата  и мисля,че направихме най-добрият избор - на нас много ни хареса града.
Уникален площад и красиви стари сгради,много забележителности ,усмихнати хора,хубави заведения!
Противно на повечето мнения останахме приятно  изненадани и очаровани от града!Пазарът е задължителна атракция ,не пропускайте да го видите!😊
Сиракуза—Ортиджа хубава,старинна,с лабиринт от  тесни ,колоритни улички ,невероятен площад и Дуомо,доста неподдържана част,малко прехвалена според мен.Голям поток от туристи.Не знам защо ,но за там имах много големи очаквания.

Ното-очарователно   мъничко място,грандиозна архитектура,със собствен дух и уют.Приятни улички и заведения и доста туристи.

Модика-хареса ни , приятно градче,стъпаловидно ,навсякъде предлагащ се там шоколад,койо е с малко странен вкус ,но се прави там.

Палермо!
Много красота ,мръсотия и гмеж.
Страхотни паметници и архитектурни изящество ,но за жалост доста занемарено,страшно претъпкано с всякакви емигранти и голяма част от кварталите по центъра и сградите изглеждаха като гета-малко със смесени чувства съм.
За мен Таормина е черешката на тортата-кацнала на високо,с уникални гледки ,вълшебни улички ,чудни заведения и къщички отрупани с вази и цветя в типичен сицилиански  стил-магия-въобще топ!
Пътувайки,се виждаха прекрасни гледки от морето и един особен красив цвят на водата-може би наистина си струва да се дойде тук на плаж.
Много дух навсякъде, в Сицилия уникално вкусна храна и напитки,интересни хора ,огласяващи с викове и песни улиците от сутрин до вечер.
Цените  са поносими,доста по-евтини от другата част на Италия.
Толкова засега от мен😊.Ако някой има въпроси,ще помагам с каквото мога с инфо,само малко да ми остане време ще се опитам да разкажа с по-големи подробности😊

Последна редакция: пт, 18 окт 2019, 14:44 от macapisa

# 66
Здравейте, планирали сме пътуване в края на януари до Катания. Според вас подходящо ли е за разглеждане в този период?

# 67
Да, ако не вали , ще е приятно.

# 68
  • Балчик
Здравейте! Искаме да посетим Сицилия организирано с агенция. Знам, че повечето от вас ходят самостоятелно, но ние не сме много добре с езиците и не смеем. Колебаем се между 2 хотела Santa Lucia  до Чефалу и Athena Resort Village Superior до Рагуза. Идеята ни е в свободното време да можем да се разхождаме самостоятелно. Рабрахме, че Рагуза е по-голям, но за Чефалу четох че е много красиво. Athena Resort е с по-добри отзиви като хотел, но е на 25 км от Рагуза и не знам дали има удобен транспорт и дали има по-близки градове от Рагуза за разглеждане. Santa Lucia  е по-слаб като рейтинги, но е много близо до Чефалу и затова го загледахме. Та сега сме в голяма чуденка.

# 69
Здравейте.

За да не отварям нова тема, ще използвам настоящата - планираме едно зимно посещение на Сицилия за три дни през Февруари. Кацаме четвъртък сутринта в Катания и отлитаме неделя сутрин отново оттам. В тази връзка моля си за съвети какво да видим и посетим за тези на практика три пълни дни, предвид сезона, който сме избрали :

- Дали да се съсредоточим върху Източната част - т.е. да разгледаме Катания един ден, един ден да отидем до Таромина и Ачиреале, евентуално и Месина и един ден на юг до Сиракуза, например

- Искаше ни се да разгледаме и Етна, но предвид зимния сезон, вероятно няма да успеем да го направим.

- ИЛИ да отделим един ден за Катания, да вземем кола или транспорт до Палермо, там един ден, евентуално един ден района около Палермо и от там обратно към Катания.....( Това ми се вижда доста препускане за три дни)

- И последен въпрос, и в двата варианта до колко е наложително да вземаме кола под наем или бихме могли спокойно да се справим и с обществения транспорт?

- Ще бъдe чудесно, ако някой посещавал Сицилия през зимата се включи с предложения и  допълнителни съвети.

# 70
Здравейте! Искаме да посетим Сицилия организирано с агенция. Знам, че повечето от вас ходят самостоятелно, но ние не сме много добре с езиците и не смеем. Колебаем се между 2 хотела Santa Lucia  до Чефалу и Athena Resort Village Superior до Рагуза. Идеята ни е в свободното време да можем да се разхождаме самостоятелно. Рабрахме, че Рагуза е по-голям, но за Чефалу четох че е много красиво. Athena Resort е с по-добри отзиви като хотел, но е на 25 км от Рагуза и не знам дали има удобен транспорт и дали има по-близки градове от Рагуза за разглеждане. Santa Lucia  е по-слаб като рейтинги, но е много близо до Чефалу и затова го загледахме. Та сега сме в голяма чуденка.
Здравей,
Това лято почивахме в Santa Lucia.Хотелът е по-хубав отколкото на снимки,на 20 минути пеш е от Чефалу.Минава се покрай красива алея .Чефалу е много красиво градче,влюбена съм в него.Ако искаш ми пиши,ще ти изпратя снимки на лично.Плажа на Santa Lucia не е хубав малко по-надолу има прилични плажове.Неочаквай плажове тип Гърция.Храната в хотела не е лоша .

# 71
Здравейте.

За да не отварям нова тема, ще използвам настоящата - планираме едно зимно посещение на Сицилия за три дни през Февруари. Кацаме четвъртък сутринта в Катания и отлитаме неделя сутрин отново оттам. В тази връзка моля си за съвети какво да видим и посетим за тези на практика три пълни дни, предвид сезона, който сме избрали :

- Дали да се съсредоточим върху Източната част - т.е. да разгледаме Катания един ден, един ден да отидем до Таромина и Ачиреале, евентуално и Месина и един ден на юг до Сиракуза, например

- Искаше ни се да разгледаме и Етна, но предвид зимния сезон, вероятно няма да успеем да го направим.

- ИЛИ да отделим един ден за Катания, да вземем кола или транспорт до Палермо, там един ден, евентуално един ден района около Палермо и от там обратно към Катания.....( Това ми се вижда доста препускане за три дни)

- И последен въпрос, и в двата варианта до колко е наложително да вземаме кола под наем или бихме могли спокойно да се справим и с обществения транспорт?

- Ще бъдe чудесно, ако някой посещавал Сицилия през зимата се включи с предложения и  допълнителни съвети.

Моят съвет е да се съсредоточите в източната част. Разгледайте Катания( прекрасен град, между другото), Таормина и Сиракуза без да препускате, за да се насладите максимално.
Палермо заслужава по особено внимание и не на всеки се харесва. Много хора не харесват шума, мръсотията, миризмите. Лично на мен ми е в топ 3 на градовете, които обичам. Винаги съм знаела, че ще ми хареса този град и се влюбих веднага в него. Въпреки предварително изчетените негативни отзиви за града не изпитах никакъв шок. Да, има мръсотия, има бедност, има миризми, има олющени сгради, но в моите очи е красив.
Ние  бяхме септември за една седмица и посетихме всичко с обществен транспорт. Така, че няма проблеми да го направите така. Използвахме само автобуси и не сме имали проблеми.
Страшно много ми харесаха храната и хората . Все бях виждала любезни хора, но от сицилианците съм възхитена.

# 72
Напълно подкрепям препоръката преди мен - Катания, Таормона и Сиракуза са ви достатъчни за 3 дни. Никакъв проблем да се справите с обществен транспорт - освен че го има за този маршрут, е и доста евтин.

# 73
И аз подкрепям мнението за източната част.По-прибрано ,по-култивирано и културно.Прекрасни градове и слънчеви хора,няма толкова криминални субекти както е например в Палермо.Освен това и по-чисто .За Таормина да не говорим.
Катания ми остана в сърцето.Храната е божествена !Транспортът е евтин и добре уреден,автобусите тръгваха винаги навреме,не сме имали нито едно закъснение.
Палермо иначе е много богат откъм исторически забележителности,страхотни архитектурни места-и това трябва да се види..Смятам ,дори ,че е задължително .Ако трябва да говорим за цените според мен ,в Палермо беше най-евтино откъм храна,сувенири и др.неща.
vemite,в Сицилия почти не говорят английски ,да не кажа ,че въобще никакви езици.А тези ,които говорят често използват ръце ,крака в обясненията си😆
Най-интересно ми беше колко са гръмогласни хората.Била съм в почти всички части на Италия,но толкова възторжено и силно говорене на местните не съм срещала никъде.😀

Последна редакция: сб, 07 дек 2019, 08:22 от macapisa

# 74
Нямам впечатления да не говорят английски. Обиколихме я за 16 дни цялата. Вкл. и по-забутани места. Навсякъде се оправихме.
Катаня за мен беше пълна загуба на време. Доста грозен ми е. И не е като да не видяхме контингент. В Палермо бих се върнала за още няколко дни. Град с история, архитектура и самобитност. Дори на пазара ходихме. Уникално преживяване.
На мен лично западната част до Ното ми е доста надценена. Надолу има чудесни плажове, а на юг е най-прекрасното място от цяла Сицилия за спокойна камоорганизирана морска почивка.
Ериче например успя мното повече да ме впечатли от Таормина. Не, че Таормина не е прекрасна.

Но действително за 3 дни -Таормина, Сиракуза, Ното. На Катаня бих отделила време преди вечеря, но не и цял ден.

# 75
Ехе ,16 дни!Едва ли може някой друг да е видял толкова много от Сицилия като вас.!Направо ви завиждам!😊Ние  нямахме толкова време ,а само скромните 6 дни.Повече отпуска не отпуснаха😉Затова и нашите усещания са различни😊Въпрос на гледна точка.По тази причина малко по-нагоре написах да не се вземат за чиста монета мненията на всички,включително и най-вече  моето.
Всяко едно пътуване е свързано с определени емоции, спомени , възприятия, щастливи мигове с хората ,които  са с нас .Аз обичам едно,вие друго.Едни са с деца,други с купонджийски компании.Един има приоритет плажуване,друг архитектурни забележителности,трети кулинарен туризъм и т.н.Не налагам мнение,просто споделям.

За мен Палермо си остава най-ужасният и мръсен град в Европа,в който съм била .Подведоха ме големите очаквания.Пълен шок!Шок от мръсните и неподдържани жилищни сгради ,полуразпадащи се ,с увиснилите по терасите чаршафи и подаващи се съмнителни крими субекти от тях,шок и неприязън от миризмата,която се носеше навсякъде по централните улици, на пикоч ,и какво ли още не.Странно гледащи  и блъскащи се хора,мръсен пазар.Не знаех в Африка ли съм или в Близкия Изток-град
пълен с бордеи и то по самият център,всякаква престъпна паплач,...абе с две думи не е моето😊
Въпреки това  обаче смятам,че е задължителен за посещение и  трябва да се види -безценна архитектура, грандиозна и впечатляваща..
От друга страна  мнението ми за Катания
 е по-различно./еуточнявам ,че важи само за централната част на друго място не сме били/.Културно и спокойно градче,с изключително любезни хорица,колоритен пазар,сравнително чист и спретнат център на фона на останалите градчета,особено вечер,когато започваше нощният живот на града -уникални заведения ,прекрасна кухня ,весели хора.
Вярно е , откъм забележителности не е кой знае какво,, но има невероятен  площад с огромна  катедрала и композиция от барокови сгради, 2 амфитетъра -гръцки и римски,няколко страхотни катедрали от 16 век и прекрасна опера,но най-вече е добра отправна точка  и локация за по-малко дни,предвид близостта до  летището ,и повечето населени места в източнста част.
Затова споделяйте повече мнения -по-добра организация за пътуване!Пък всеки сам  си сглобява програмата и със своите сетива си усеща нещата!😊
Аз благодаря на всички,които ме насочиха в този форум и ми помогнаха да организирам пътуването -за мен Сицилия е страхотна!

Последна редакция: нд, 08 дек 2019, 12:28 от macapisa

# 76
За Катания препоръчвам да се качите на влакчето, което тръгва от катедралата, мисля че 5 евро беше билета и тогава ще видите колко много неща има за разглеждане. Ние го направихме последният ден и много съжалихме, че не го направихме първият. Много ме впечатли една изцяло бяла църква от вътре Chiesa di San Nicolo.

Също така за феновете на "Кръстникът" препоръчвам ето този тур https://www.tripadvisor.com/AttractionProductReview-g187888-d148 … tania_Sicily.html.
Не е евтин, но си заслужава всяка стотинка.

# 77
За мен Катаня е това, което описвате за Палермо. Единственият път в който се почувствахме несигурни в Сицилия е точно в Катаня на един централен паркинг. Изключително безинтересен град за мен. В Палермо спахме 3 вечери и твърдо не ни стигнаха. Като предварително бях проучила в кои части е препоръчително да се ходи.
А иначе, почти цялата южна част на Италия (с изключение на района около Амалфи) е такава олюпена. Че дори и някои части на Рим.
И да, мога да кажа, че придобихме впечатление за почти целия остров. Посетихме всички по-големи археологически и архитектурни забележителности. Включително и тези на юг. Симбиозата между Гърция и Италия на острова е уникална. И определено ще се върнем за морска почивка.
С малки изключения, вече познаваме почти цяла Италия. Колкото по-на юг, толкова по-олюпено и бедно, но самобитно и по своему прекрасно.
Сиракуза, Ното, Рагуза, Модика, Шикли са чудесни градчета. А Марзамеми е едно малко бижу. Следващия път ще обърнем повече внимание на запада и юга. Има невероятни плажове.
За всеки, който се интересува, препоръчвам за задължително посещение долината на храмовете до Агридженто и Вила Дел Казале.

Последна редакция: пн, 09 дек 2019, 10:30 от Fancy

# 78
  • София
Аз се влюбих в Катания. За мен е прекрасен град.
До Палермо още не сме стигали.
Таормина според мен е доста прехвалена.
Сиракуза ми хареса много, а още повече ми хареса Ното.

Имахме само три дни, затова видяхме толкова малко. Следващия път ще отделим поне седмица.

# 79

Нямам впечатления от двата хотела, но препоръчвам Коста Верде до Чефалу. Това лято бяхме там и останахме много доволни. Има безплатен транспорт от хотела до Чефалу в определени часове. Плажът е много хубав и на всеки 15 минути има транспорт до там. Мога да дам и повече инфо на ЛС ако ви интересува.

# 80
Благодаря за съветите.

За сега решихме да пропуснем Палермо, като го оставим за следващо посещение. Ще се съсредоточим на Катания, Таормина, Сиракуза и Ното и евентуално един ден ще се опитаме да се качим до Етна - вероятно с лифта.

# 81
Въпреки негативното ми мнение относно мръсотията и бита в Палермо мисля ,че ако имате възможност и време трябва да се види.Пак казвам -от гледна точка на архитектурата това е топ черешката на тортата.Ако сега не отидете и после не е ясно дали ще се върнете в Сицилия ,един ден ще съжалявате ,че не сте отделили време.
Не знам къде ще се позиционирате относно нощувки ,но има сутрешен влак от Катаня  -2.45 мин бърз -,много удобен за -1/2 ден мисля,че ще успеете да видите най-основните неща. + да влезете в някои задължителни ,като Палатината. например.Е,малко ще е препускане ,но все пак😊Късни влакове също има и са удобни.

# 82
  • срещу двата комина :)))
здравейте, чак сега виждам темата, но бяхме в Сицилия края на септември за една седмица моренце. Нощувахме в Мондело, а се разходихме до Монреале, Палермо, Скала дей Турки и Ериче. Не ми е първият път в Сицилия, но пак ми хареса страшно много Simple Smile Бяхме с кола под наем, но ако някой има въпроси съм насреща.
Описвам всичко бавно и в блога си, ако имате желание адреса е в подписа ми Simple Smile

# 83
  • София
и ние бяхме това лято Simple Smile незабравимо беше
Кацнахме в Катания, взехме кола под наем, две нощувки в Катания - нощта на пристигането, другия ден я обиколихме, после се организирахме до Етна (до втората база, оказа се, че за 3-тата трябва повече време и предварителна организация, слезнахме към Таормина, плаж, нощувка, после разгледахме Таормина и се спуснахме към Сиракуза. Там много ни хареса, останахме 2 дни - плаж и разходки Simple Smile След това по крайбрежния път отидохме до Агриженто, по пътя минахме през Ното, уникално беше. 2 нощувки в Агриженто, посетихме долината на боговете, после обратно към  Катания, този път по магистралата и вечерта хванахме самолета Simple Smile
Определено бих повторила цялото изживяване Simple Smile

# 84
Някой пътувал ли е от Катания до аутлета с автобус ? Искам със самолет поне веднъж да ида, щото от това шофиране не ми остава време да се насладя на нищо

# 85
Здравейте, обмисляме едно пътуване от 06 до 09 февруари. Не искаме да взимаме кола под наем. Как става придвижването от летището до Катания? В коя част е добре да резервираме хотел (ако може предложение за бюджетен такъв), така че да е близо до центъра и евентуално до автобусите за другите градове? Цените как са, напремр в сравнение със северна Италия?
Видях, че salex_n2 планира същото пътуване, ако може да ме насочи с информация...
Колебаем се между Сицилия, Бари и околности и Ница, а вече трябва да вземем решение.

# 86
Здравейте, обмисляме едно пътуване от 06 до 09 февруари. Не искаме да взимаме кола под наем. Как става придвижването от летището до Катания? В коя част е добре да резервираме хотел (ако може предложение за бюджетен такъв), така че да е близо до центъра и евентуално до автобусите за другите градове? Цените как са, напремр в сравнение със северна Италия?
Видях, че salex_n2 планира същото пътуване, ако може да ме насочи с информация...
Колебаем се между Сицилия, Бари и околности и Ница, а вече трябва да вземем решение.
Привет.
Ние планираме подобно пътуване, но няколко дни по-късно. На този етап разполагаме само със самолетните билети...Та в този ред на мисли, и на мен ще ми бъде полезна такава информация. Разполагаме с два пълни дни и една половинка ( кацаме сутринта). За сега сме планирали да разгледаме Катания (половинката ден), един ден да отделим за разходка до Етна ( ако може да се качим с лифта до горе би било чудесно) и евентуално същия ден Таормина и връщане в Катания, един ден до Сиракуза и Ното и връщане в Катания.  Следващият ден летим рано сутринта.
Не знам дали тази програма е постижима...и дали би било възможно да се направи без кола?

Алтернативата, която обмислях е половин ден Катания, на следващия вземане на кола и пътуване  до Етна ( отново с качване с лифта) и следобед пътуване до Палермо. Един ден разглеждане на Плермо и вечерта пристигане в Катания, на сутринта летим....

# 87
  • София
salex_n2
Мисля, че е малко амбициозна програмата ти Simple Smile
Без кола, мисля че ще е трудно.
Цените за лифта до Етна - 30 евро до края на станцията + 30 евро за превоз с нещо като бъги, цена на човек, таксуваха и детето.
Според мен, може да има сняг, не знам дали си залужава изкачването в зимни условия...

На нас Сиракуза много ни хареса, отделихме и даже 2 дена Simple Smile

Иначе имаше автобуси от летището до центъра на Катаня, таксита също (цени не сме проверявали)

# 88
От летището до центъра има ALIBUS, цената е 4 евро, билети се купуват от шофьорът.
Разписание http://www.amt.ct.it/blank.php?linea=alibus
Карта със спирките като скролнете малко надолу  http://www.amt.ct.it/?page_id=2610

С обществен транспорт не знам дали е постижимо Етна и Таормина. Аз поне не намерих транспорт между Етна и Таормина.
Автобусът до Етна е един, сутрин тръгва от Катания и след обяд се връща.
https://www.sitabus.it/wp-content/uploads/2016/06/AST-CATANIA-ETNA.pdf

За настаняване гледайте около виа Етнеа.

# 89
За толкова време според мен изобщо не се наемайте да ходите до Палермо. Ще изгубите ценно време в път.
Моят съвет е половинката ден да отделите на Катания, вторият ден на Таормина (на мен Етна не ми беше интересен и не сме ходили), а третия ден - на Сиракуза (без Ното, защото пак ще изгубите време в път, но принципно е възможно да ги съчетаете, макар и доста набързо).

# 90
  • София
Етна през февруари е доста голямо предизвикателство. Температурите през лятото, когато на крайбрежието бяха над 40 градуса, на долната станция бяха поне с 15 гр. по-ниски. А на горната станция поне с 25 гр. надолу. Духа и доста вятър, тъй че е възможно и лифтът да не работи.

# 91

Придвижването от летището от Катания до центъра става с автобус -има спирка щом излезете просто следете табелите-4 евро
на човек .
Ако не ползвате рент-а Кар се ориентирайте към центъра и по-специално около Дуомото-добра изходна точка за всичко.Основно апартаменти се дават под наем ,няма много богат избор на хотели  .
Цените са ниски,е поне спрямо Северна Италия.Кафето-1-1,50 евро,канолите-от 1-2евро,аранчини се продават свободно по улиците по 1-2 евро.в заведенията  чаша вино 2-3 евро,бутилка 5-10  евро,паста маринара- от 5/до 10 евро,рибни плата  с най-пресните рибни продукти са по 7-10 евро  ,риба меч-7-10 евро,стекове месо 6-10  евро ,взависимост от заведението-като цяло цените са добре.Ако сте на центъра след пазара в уличките нагоре  500 м по-надалеч от туристопотока има страхотни заведения с уникална кухня и на на много ниски цени,пълни са основно с местни и почти няма места.Препоръчвам това заявдение:
Il Borgo di Federico, Piazza Federico di Svevia, -на 3-4 Мин от Катедралата.
Много ни хареса едно кафене до Катедралата Санта Агата намира се на Via Etnea казва се -Prestipino .На страхотно място и хубаво обслужване.Ако поръчате чаша вино или Аперолшприц -към поръчката носят и разни разядки бонус.А цените са много ниски.
Ако ще ходите февруари съобразете датите с празника и шествията там-сигурно ще е уникално изживяване.
Колкото до Ница- за нас също е страхотна!Едно от любимите ми места.Но е доста скъпо място  ,а и лятото сме били,зимата казват била доста пуста.
За Бари не знам-и там ще е хубаво.Преценете си.

Последна редакция: вт, 07 яну 2020, 17:24 от macapisa

# 92

Нямам впечатления от двата хотела, но препоръчвам Коста Верде до Чефалу. Това лято бяхме там и останахме много доволни. Има безплатен транспорт от хотела до Чефалу в определени часове. Плажът е много хубав и на всеки 15 минути има транспорт до там. Мога да дам и повече инфо на ЛС ако ви интересува.
Авалон , може ли повече информация за хотела и почивката ви? Насочили сме се към този хотел , заради аква парка и големия плаж.

# 93
  • София
Здравейте!
Интересувам се от вулканите в района-Етна, Стромболи, Вулкано.
Събирам съвети по темата и се чудя, коя е най-подходящата точка за отсядане?
Харесвам малките и спокойни градчета или селца.
Знаете ли, дали има агенции в България, които да предлагат посещение на Вулкано и Стромболи (освен "Бюро Радетски")?
Благодаря за отделеното внимание!

# 94
За Етна може да отседнете в Катания, за Стромболи и Вулкано има ферита от Милацо.

https://www.libertylines.it/

# 95
  • София
Възможно ли е при нощуване в Катания да се посетят Сиракуза (Ортиджа) и Ното в един ден с обществен транспорт?
Миналия път бяхме с кола под наем, но този път това не е възможно.

Ако е възможно, бихте ли дали сайтове, в които да търся разписания на транспорта?

# 96
# 97
Скрит текст:

Авалон , може ли повече информация за хотела и почивката ви? Насочили сме се към този хотел , заради аква парка и големия плаж.

Писах ти подробна информация на ЛС.

# 98
Възможно е.Трябва  по-рано да отидете в Сиракуза обаче,защото от Сиракуза до Ното също има разписание на автобусите  и ако не се лъжа последният от Ното до Катания беше в 16.30 часа.малко ще е препускане.,но да-напълно постижимо е.

# 99
  • София
За Етна може да отседнете в Катания, за Стромболи и Вулкано има ферита от Милацо.

https://www.libertylines.it/
Благодаря!
А правят ли се организирани екскурзии от Сицилия (по-конкретно Катаня) до тези два острова или има само превоз до тях?
До колкото знам, изкачване до върха на Стромболи може да стане само с група водена от професионален водач. За Вулкано не съм запозната.

# 100
Възможно е.Трябва  по-рано да отидете в Сиракуза обаче,защото от Сиракуза до Ното също има разписание на автобусите  и ако не се лъжа последният от Ното до Катания беше в 16.30 часа.малко ще е препускане.,но да-напълно постижимо е.
Ние от Сиракуза до Ното пътувахме с влак. Връщането ни беше по тъмно, защото аз много държах да видя Ното по залез слънце. Можете да проверите и този вариант.

# 101
Ние сме били в Санта Лучия, тогава дори все още имаше само три звезди. А вече са му дали четвъртата. На нас много ни хареса, бяхме в стая с изглед към морето. Чисто, тихо, спокойно! Невероятни изгреви гледахме от терасата! Голямо предимство е, че е в Чефалу -има къде да хапнеш, къде да се разходиш, плажът ти е под носа, има и супермаркет до хотела. Много бяхме доволни!
Скрит текст:
Здравейте! А някой има ли нещо планирано за това лято? Искаме да отидем с 9 годишното си дете някъде в по-южната част на Сицилия на място, където да съчетаем плажове, разходки, спокойствие.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 18:41 от AnMary

# 102
Здравейте! А някой има ли нещо планирано за това лято? Искаме да отидем с 9 годишното си дете някъде в по-южната част на Сицилия на място, където да съчетаем плажове, разходки, спокойствие.
Ние резервирахме в Коста верде заради аква парка.

# 103
Коста Верде е до Чефалу. Ние бяхме там по-миналата година Simple Smile ще ни се нещо подобно-хем да е град, хем да има плаж, хем да има къде да се разходи човек
Ние резервирахме в Коста верде заради аква парка.

# 104
  • София
Аз останах очарована от Агриженто - има и плажове и история и природа. Потърси в района.
Ние не бяхме на хотел (ар-би-ен-би), но беше чудесно.

# 105
В селищата около Агридженто действително има страшно много апартаменти под наем. И на мен южната част на острова много ми легна на сърце. Но не е чак толкова туристическа. От Агридженто до Селинут има страхотни плажове. И диви километрични, и урбанизирани.
На пристанището на Сан Леоне (под Агридженто) има страхотен ресторант, който ние случайно открихме - Il Molo

# 106
А някой от вас има ли опит със Сардиния, защото и за там се колебаем. Това е основната дилема всъщност: Сицилия или Сардиния

Последна редакция: сб, 25 яну 2020, 00:20 от VelislavaCH

# 107
Сардиния няма толкова за разглеждане, предимно природа и приказни плажове. Зависи какво ви се прави.

# 108
  • София
Някой може ли да изкаже мнение за хотелите Sporting Baia и Nike в Джардини Наксос! Като цяло, как е града и какво интересно има там? Със сигурност ще отидем до Етна, а може би и до Таормина, Ното, Модика. Потегляйки от Джардини Наксос, какво можем да видим и как бихме могли да стигнем до него? Има ли начин по който да можем да посетим о-в Вулкано и да се изкачим до върха на и-в Стромболи?
Благодаря за вниманието!

# 109
Благодаря за мнението! А можеш ли да ми препоръчаш място в Сицилия-град, в който хем да има плаж, хем да има какво да се разгледа, както е Чефалу например? Там вече сме ходили и ни се искаше да разнообразим, но да избегнем рент—Кар например
Сардиния няма толкова за разглеждане, предимно природа и приказни плажове. Зависи какво ви се прави.

# 110
  • София
Ще се ходи вече и официално до Сицилия, по-конкретно в Летояни. Градчето ми изглежда много красиво и приятно. От там май не се вижда Етна, но аз все пак да си питам?
Също така, ако някой знае, от там провеждат ли се екскурзии до Вулкано и Стромболи?
Какви са цените? Какви са цените и на джиповете, които те откарват до централния кратер на Етна?
Благодаря за вниманието! Simple Smile

# 111
Ще се ходи вече и официално до Сицилия, по-конкретно в Летояни. Градчето ми изглежда много красиво и приятно. От там май не се вижда Етна, но аз все пак да си питам?
Също така, ако някой знае, от там провеждат ли се екскурзии до Вулкано и Стромболи?
Какви са цените? Какви са цените и на джиповете, които те откарват до централния кратер на Етна?
Благодаря за вниманието! Simple Smile

30 евро на човек с лифта до горната станция и после е още 30 до централния кратер

# 112
А как е времето февруари , март? Или да изчакам април май, за разходка имам предвид то е ясно, че за плаж не са това месеците

# 113
Миналата седмица времето беше страхотно, над 19-20 градуса през деня, вечер температурата падаше до 6-7 градуса (района на Катания), перфектно за разходки. На Етна ( поне отдалеч) нямаше много сняг.

# 114
Миналата седмица времето беше страхотно, над 19-20 градуса през деня, вечер температурата падаше до 6-7 градуса (района на Катания), перфектно за разходки. На Етна ( поне отдалеч) нямаше много сняг.
Това си е направо пролетно време да си знаем и за дрехите е важно

# 115
  • София
В момента съм по пътя между Ното и Катания. Цял ден бях по тениска, сега съм с тънка жилетка, по-късно може и леко яке да добавя.
Градусите не знам какви са.

# 116
Как седи въпроса с питейната вода, може ли да се консумира от чешмата или само бутилирана?

# 117
Годна е за пиене водата.

# 118
Бихте ли препоръчали семейно хотелче, да допускат деца и кучета, по възможност на брега на морето.

# 119
В коя част на Сицилия?Къде шв кацнете?Какви са ви плановете-обиколка скока ,разходка,плажуване?

# 120
За сега се мисли най-евтиният вариант със самолети с повечко прекачвания и оставане по един ден на някое летище в Европа. Целта ни е да сме на плаж 4-5 дни, после да се преместим на някое комуникативно градче и от там с местен транспорт, не с кола под наем да се правят дневни турове. Евентуално, тази година може и да се качим до Етна.

# 121
Значи говорите за източнста част на Сицилия нещо около Катания.

# 122
  • Milano
Днес следобед в Палермо:

https://m.youtube.com/watch?v=IjahpAMVR7c&feature=emb_title

https://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca/sicilia/violento-nubifra … 027-202002a.shtml

Не е валяло така през юли от 1797г.

Последна редакция: чт, 16 юли 2020, 13:36 от regina di cuori

# 123
Санта Мария. Съсипаха я тази Сицилия.

# 124
Здравейте, можете ли да споделите актуална информация за пътуване до Сицилия? Има ли нещо специфично, което е добре да се има предвид?
От прочетеното знам за декларацията, за приложението Sicilia Si Cura, което трябва да се инсталира преди пътуването и че мерките са обичайните - маски, дистанция.
Дали правят тестове на летището?

Реджи, в стари мнения видях, че споменаваш за здравен паспорт, което тогава се разглеждаше като предложение, но доколкото чета, не е прието такова нещо.

Ще съм благодарна за всякаква допълнителна информация Simple Smile

# 125
  • Milano
Не го приеха.
Първо, защото е антикоституционално (нарушава се чл.120) и второ, такъв документ не съществува.

По новините не са казвали нищо за тестове.
В Рим бяха тествали идващите от Бангладеш преди време, поради големия брой заразени, после затвориха границата за тях.

От това, което чета в тази статия:

https://www.nextquotidiano.it/il-bluff-dei-controlli-anti-covid-in-sicilia/

"Блъфа на проверките анти-Ковид в Сицилия", става ясно че термокамери има само на летищата, но не и по гари. Тестове на летищата не се правят.
Апликацията, която уж е задължителна е свалена от по-малко от половината туристи пристигнали на острова и т.н.

Това е за момента.
Наслаждавайте се на почивката!

Последна редакция: вт, 21 юли 2020, 17:10 от regina di cuori

# 126
Много благодаря! Дано всичко е наред Simple Smile

# 127
Лоши новини

14 дни карантина за пристигащи от България или Румъния

# 128
  • София
Лоши новини

14 дни карантина за пристигащи от България или Румъния

Може ли линк към тази информация?

# 129
  • Milano
https://www.rainews.it/dl/rainews/articoli/ministro-della-salute … a9d8733da24d.html

Има я навсякъде, Змия.
Жалко за провалените планове на хората.

# 130
  • София
Прегледах я с гугъл преводач. Но преводът не е добър.
В БГ сайт не намерих такава информация.
От утре ли ще е карантината за българи?

Благодаря, намерих информация и  на сайта на БНТ
https://bntnews.bg/news/italiya-vavezhda-14-dnevna-karantina-za- … -1066637news.html

Последна редакция: пт, 24 юли 2020, 19:36 от змия

# 131
Благодаря за информацията! В неделя трябваше да летим за 4 дни Sad

# 132
  • Milano
Вдругиден ли?
Дано поне да можете да отмените безплатно нощувките.

# 133
Да, вдругиден. Нощувките са с безплатна анулация до края на днешния ден, та поне с едно нещо имахме късмет. Simple Smile
Толкова ме е яд, че място не мога да си намеря. Triumph Но туй то.

# 134
към днешна дата има ли промяна в условията за пътуване

# 135
До 10 септември мисля, че удължиха заповедта българите да се карантинират.

# 136
  • София
към днешна дата има ли промяна в условията за пътуване
За съжаление до 7 септември има 14 дневна карантина за чужди граждани, влизащи в Италия, които в последните 14 дни са били в България.
Силно се надявам на 7 септември итал. правителство да отмени тази заповед.
На 24 септември трябва да пътуваме за две седмици в Южна Италия / Неапол, Иския, Соренто, Позитано и т.н./ и не ми се мисли как се отменят платени резервации за апартаменти, хотели и самолетни билети....

# 137
Стискам ви палци да я отменят.
На нас Уиз ер ни отказаха връщане на пари или прехвърлянето им към акаунта за ползване в бъдеще. Трябваше да летим в неделята, а въведоха тази глупост с карантината в петък считано от 0ч. на съботния ден. Връщането ни беше след 3 дни. Полет щяло да има и решението да не летим не било по тяхна вина. Много лошо впечатление ми направиха, докато в същото време Райън въведоха безпланта промяна на полета.

# 138
  • София
Добре заварили! Плануваме Сицилия за догодина, но първо ще чета, а после ще питам. Wink