Поликистозни яйчници - Тема 5

  • 45 106
  • 754
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 297
Здравейте! Искам да попитам за приятелка, която е с Поликистозни яйчници, дали ЦАР финансират дами в нейното положение и ако имате препоръки и съвети, ще се радвам да споделите!

# 481
  • Мнения: 2
Здравейте. Изчетох много, но се позагубих и моля за съвет.

Търся добър гинеколог и ендокринолог в София. По възможност да работят заедно и по възможност да са в специализирана клиника за репродуктивно лечение. Насочила съм се към Щерев или Токуда? Мнения?

Целя забременяване.Опити от 2 месеца.

С лека поликистозна структура на яйчниците съм (по-изразена на единия), нередовен цикъл (случва се да прескача месеци) и леко завишени някои от хормоните:
TSH - 3.93 (реф. ст. 0.27-4.2)
prolactin -497.2 (реф. ст. 102-496)
DHEA-S - 11.04 (реф. ст. 2.68-9.15)

Съотношение LH и FSH леко нарушено, но май по-скоро добро?:
LH - 6.7
FSH - 5.3

Нямам особени проблеми с тегло, окосмяване и акне.

Взимам хранителни добавки Рихтер Cycle balance (от месец, преди това Инофолик) и Витекс два пъти дневно. Регулират ми цикъла успешно.
Започнах да приемам магнезий, витамин д и омега 3.
Спряла/ограничила съм простите въглехидрати, месото, алкохола и кафето. Уикендите съм по планините, през седмицата се опитвам да тичам и практикувам йога.

Допълнителни съвети от жени в сходно положение?

# 482
  • Мнения: 5 051
Защо си спряла месото?

Пролактинът е висок, TSH също, DHEA - и той. Другото съотношение наистина е нарушено. Правено ли е глюкозно натоварване?

Два месеца опити без резултати и при здрави хора е нормално. Търпение, усилия и положителни мисли! И не забравяйте, че бебе се прави от двама души. Тоест проблемът може да не е само при теб.

# 483
  • Мнения: 761
Здравейте! Става въпрос за дъщеря ми. На 21 г е, с ИР и Хипотиреодизъм. Има и СПКЯ. Пи Глюкофаж 1 г и го спряха. Сега е само на Еутирокс 25 мг. Спазва диета, почти редовно. Слаба е. С лекарствата цикълът идва почти редовно. Има и висок Пролактин. Най - големият проблем напоследък е акнето. Дайте съвет какъв специалист да посетим. Откъде да започнем. Вече не знам...

# 484
  • Мнения: 6 622
Каква диета спазва?

# 485
  • Мнения: 2
Защо си спряла месото?

Пролактинът е висок, TSH също, DHEA - и той. Другото съотношение наистина е нарушено. Правено ли е глюкозно натоварване?

Два месеца опити без резултати и при здрави хора е нормално. Търпение, усилия и положителни мисли! И не забравяйте, че бебе се прави от двама души. Тоест проблемът може да не е само при теб.

Месото се тъпче с какви ли не антибиотици и хормони. Особено стереоидн, какъвто хормон е dhea-s. За това прецених, че е по-добре да го намаля особено като не знам какъв е произхода му. Замествам с бобови храни, ядки, яйца.
Глюкозни натоварване не. Само глюкоза изследвах, която е в норма.

# 486
  • Мнения: 5 051
Месото се тъпче с какви ли не антибиотици и хормони. Особено стереоидн, какъвто хормон е dhea-s. За това прецених, че е по-добре да го намаля особено като не знам какъв е произхода му. Замествам с бобови храни, ядки, яйца.

Дано поне бобовите ти да са био, защото там пестициди/препарати са страшни. И те нямат черен дроб, който да им филтрира тези химии. Така де, надявам се да не прозвучи като заяждане, но има храна и храна. Има месо и месо. Яйцата поне гледай да са от свободни кокошки, защото в яйцата на клетъчно отглежданите или подово, няма почти никаква хранителна стойност.

Ако планираш бременност, е хубаво да те види ендокринолог, занимаващ се с репродуктивни проблеми. Поликистозата е (за съжаление) често срещан синдром и не е нещо, с което не се сблъскват всеки ден. ТСХ ти е висок. Щом целиш бременност, трябва да ти е около и под 2. Изследвала ли си други хормони на щитовидната жлеза? Имаш ли Хашимото? Пролактинът ти е висок, не твърде висок, но висок при цел бременност. Може и заради високите му стойности цикълът ти да прескача. Той, както и ТСХ, се регулират с медикаменти. Всъщност лекар ли ти назначи тези изследвания или ти с четене реши да си ги пуснеш?

Виж го и инсулина. Ако не си го пуснеш ти, вероятно ендокринолог ще ти го иска. Много често именно високият инсулин води до поликистоза. Това, че глюкозата ти е в норма, означава, че инсулинът си върши работата. Но въпросът е как я върши? Моят случай е точно такъв. Уви, това, че нямаш излишни килограми, не е критерий. Моя приятелка, за която писах на предишни страници, е 45 кг. на моя ръст (165 кг.) и е с моите екстри, пък нищо, че аз съм 20+ кг над нея.

Много е хубаво, че си започнала да пиеш тези добавки и витамини. Общо взето това ни предписват около другите лекарства. Иди на репродуктивен ендокринолог, от там вече е по-лесно. Аз лично препоръчва ендокринологът на Щерев, но не и гинеколозите там. Те са добри на ин витро, ние сме за други гинеколози.

Ружа, тези неща са поправими. Не се притеснявай, защото от стрес се докарват също големи проблеми. Всичко в рамките на половин година може да влезе в релси при правилна терапия и желание за промяна. Аз обичам да повтарям една фраза - че всички тези неща ни се случват, за да ни дадат знак, че не правим нещо правилно в живота си. Дали е стрес, дали е хранене, дали са вредни навици. Кажи като начало от кой град сте и ще помислим за имена Blush

Аз се оплаквам, че ми дойде Sob Половинката вика "ако знаехме, че толкова ще е трудно, за какво се пазихме толкова време". Корсачки ми е дал срок от 6-9 месеца за проба преди стимулация. Тоя път ми дойде на 25ти ден. Преди все на 28ми-29ти.

# 487
  • Мнения: 761
Предимно без тесто и захар, пържено, газирано...Млечни не яде много, понякога кисело мляко с чия или слага прясно мляко от ядки в кафето си...Понякога се отпуска, но като цяло спазва ограниченията, защото веднага получава и гъбички. Чудя се дали не трябва да продължи с Глюкофажа.

# 488
  • Мнения: 6 622
По-скоро бих препоръчала НВ НВХ хранене. То се отразява чудесно на жени със СПКЯ и ИР.

# 489
  • Мнения: 3 010
Меря всяка сутрин с тестове за овулация и варира между 5 и 11. Някой с подобен опит?

# 490
  • Мнения: 761
По-скоро бих препоръчала НВ НВХ хранене. То се отразява чудесно на жени със СПКЯ и ИР.
Това е нисковъглехидратно хранене, нали? Има ли такава тема във форума или група във Фейсбук?

# 491
  • Мнения: 6 622
Има тема във форума. Не мога да ти изкарам линк понеже пиша от телефона. Момичетата там са много полезни. В темата за ИР също.

# 492
  • Мнения: 2
Искам да питам как стоят нещата с генеколозите в София. Личния ми лекар все още е в родния ми град, а не в София (където живея) и искам да разбера към коя болница да се насоча при положение, че нямам документ от лекар. Бих искала да получа мнение относно някой гинеколог на частна практика, който да стане “моят гинеколог”, разбира се срещу заплащане. Благодаря предварително

# 493
  • Мнения: 606
Здравейте!
Дъщеря ми  на 21 години вече 6 месец е с нередовен цикълът.Идва  и на 2 месеца.
Още с първото закъснение посетихме гинеколог.Казаха за наблюдение фоликули трябва да се спукат да се наблюдават.
При второто закъснение вече посетихме  ендрокринолог /изследванията  и бяха в норма.Гинекологът изписа Иногинол за да не я тъпче с хормонални.Цикълът и дойде още на второто хапче /като цяло ,с закъснение 2 месеца и 10 дни./
Сега отново и закъснява с близо 2 месеца и миналата седмица ходихме при доцента АГ,който каза ,че още няма поликистозни,но множество кисти/фоликули/ и изписа Жанин за 7 дни предизвикване на цикъла.

Искам да уточня ,че освен нередовен цикъл има напълняване за 6 месеца близо 6-7 кг.Няма други симптоми като акне,окосмяване и т.н.

Преди това разбрах ,че е пила противозачатъчни 10 месеца без да ме информира./ходила на АГ -като средство за предпазване от забременяване/.

Обаче аз се стреснах и днес я заведох при при друг специалист АГ.утвърдено име в нашия град.
Той видя поликистозни яйчници и като чу ,че е напълняла веднага изписа Метформин и Дуфастин -8 месеца.Попитах го не трябва ли назначим иизследвания при ендрокринолог-той каза,да започва да ги пие лекарствата.

Моля посъветвайте ме как да процедираме-никак не ми се иска това младо момиче да го тъпча с хормони още повече,че в рода ни  има близки с тежки болести/диабет,тромбоза и т.н./пък и засега не е на дневен ред да забременява.Аз мисля ,че трябва да и пуснем изследвания от ендрокринолог защото виждам,че от предния път не всичко фигурира като показатели .

ПС дайте препоръка за добър ендрокринолог за Варна за ПКСЯ по ЗК.

Последна редакция: вт, 10 ное 2020, 06:10 от macapisa

# 494
  • Мнения: 6 622
Първо да разбере има ли инсулинова резистентност. Ако има единственото нещо, което може да ѝ помогне в дългосрочен план е изключване на въглехидратите.Проучете НВ ВМХ.
Да си изследва витамините и да види къде има дефицит. Инозитол+фолат са препоръчителни.
Дуфастонът е много кофти вариант. Да, ще ѝ предизвика цикъл, но дългосрочно не влияе положително на поликистозата и ИР. За съжаление лекарите го изписват, като бонбонки.

Общи условия

Активация на акаунт