Отговори
# 30
  • Мнения: 18 973
мисля че ако отидем в друга държава за известно време ще имаме по малко разходи ако не греша защото като сме тук се налага да ни оставя пари и то много да му оставим и на него пари и отделно да сготвим буркани и да му накупим ядене

Готвиш буркани на международен шофьор и му купуваш ядене от България, което да яде през целия курс за по-евтино? И мислиш, че да се изсипете на квартира в чужбина двама възрастни с две деца на една заплата ще идва по-евтино от бурканите и ще имате по-малко разходи?

# 31
  • София
  • Мнения: 7 990
Според мен авторката идея няма за това какво означава местене в чужбина със семейството.
Преди 8 години се местихме с мъжа ми, разходите бяха в хиляди. Хем той беше командирован там, наемът се поемаше от работодателя и той е гражданин на държавата, в която го командироваха.
Като се започне от преводи и легализация на документи, мине се през здравни застраховки и се стигне до брокерски комисионни, депозити за жилището, купуване на посуда, завивки и пр. После се започват цените, които са двойни на българските, разходи за педиатри, лекарства и т.н.
Ако не си подплатен минимум с 5-6 хиляди кеш и разчиташ, че тепърва ще търсиш работа там и всички ще висите на спестявания, си е жив авантюризъм.

# 32
  • Мнения: 22
Според мен авторката идея няма за това какво означава местене в чужбина със семейството.
Преди 8 години се местихме с мъжа ми, разходите бяха в хиляди. Хем той беше командирован там, наемът се поемаше от работодателя и той е гражданин на държавата, в която го командироваха.
Като се започне от преводи и легализация на документи, мине се през здравни застраховки и се стигне до брокерски комисионни, депозити за жилището, купуване на посуда, завивки и пр. После се започват цените, които са двойни на българските, разходи за педиатри, лекарства и т.н.
Ако не си подплатен минимум с 5-6 хиляди кеш и разчиташ, че тепърва ще търсиш работа там и всички ще висите на спестявания, си е жив авантюризъм.
нямам да затова питам хора които имат опит в това

# 33
  • София
  • Мнения: 6 268
Някои дами я съветват да започне надомна работа. Как си го представяте, сама с мъж на път, 2 деца, едното бебе, и къща която чака нея. Хм?

Като много други, които се справят. Но в случая май са хора, които явно не могат да си направят елементарна сметка, че и разчитат на ближния за покриване на заеми. Месечна вноска от 1000 лв. ми се струва много голяма за този заем, има начини да се разсрочи и т.н. Доходът им явно не е малък, но както каза някой преди това, куца финансов мениджмът, но е разбираемо, като се гледа правописа и начина на изразяване.
Но да помечтаят за чужбината и за големите пари там. Да се сблъскат с реалността и ще се завърнат с подвити опашки.

# 34
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Поредният човек, който мисли, че още със стъпването си в чужбина, парите започват да валят, берат се по дърветата или поне се събират като речни камъчета! Не вярвам, че още съществуват такива заблудени хора, границите отдавна са отворени, нещата са от ясни по- ясни. В чужбина е като навсякъде- работиш здраво, за да печелиш добре!
Съветите за надомна работа са смешни, имайки предвид начина на писане на авторката- едва ли е квалифициран кадър, който може да си позволи лукса да работи от вкъщи.
Цялата останала одисея направо не е за коментиране- нулева финансова култура, никакви перспективи за промяна с това мислене, че в чужбина само ще печелят повече без никакви разходи, готвено в буркани... Мармалад направо.

# 35
  • Мнения: 6 873
Поредният човек, който мисли, че още със стъпването си в чужбина, парите започват да валят, берат се по дърветата или поне се събират като речни камъчета! Не вярвам, че още съществуват такива заблудени хора, границите отдавна са отворени, нещата са от ясни по- ясни. В чужбина е като навсякъде- работиш здраво, за да печелиш добре!
Съветите за надомна работа са смешни, имайки предвид начина на писане на авторката- едва ли е квалифициран кадър, който може да си позволи лукса да работи от вкъщи.
Цялата останала одисея направо не е за коментиране- нулева финансова култура, никакви перспективи за промяна с това мислене, че в чужбина само ще печелят повече без никакви разходи, готвено в буркани... Мармалад направо.
Абсолютно.
Колкото е до маркираното: работиш здраво, печелиш добре - да, съгласна съм, но не и като отидеш без език и образование.  А ако ги няма тези неща, то поне без доверен човек, който поне в началото да се нагърби да те разкарва по институции и да ти удари едно рамо с търсене на жилище.
Аз заминах без да говоря местния език, но имах готови пари за половин година живот  (платен наем, ориз и леща, такса за курс), уреден курс по езика, намерено общежитие, много близък човек и ясен план за следване (със студентсвото идват предимства като евтини здравни осигуровки и транспорт). След този опит не бих заминала с деца и без пари, това ми се струва абсолютен ад и формула за Шекспирова трагедия.

# 36
  • Мнения: 8 799
За всеки влак си има пътници, в чужбина има потребност от всякакви кадри, не само от образовани. Има агенции, които те взимат от вратата ти и те закарват в чужбина, и дори човек без език, и необразован, може да започне някакъв нов живот. Е, ще го грабят в началото, но той ще се понаучи кое как става полека лека.

# 37
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Да бееее, агенциите ще ги заведат за ръчичка авторката, двете й малки деца и мъжа й! И каква работа биха предложили на майка на малки деца тези агенции? Сигурно и детската градина ще й плащат? В чужбина детската градина струва половин заплата( чувала съм, за радост, децата ми са в друга възраст). А без грам език дори и камериерка ще й е трудно да бъде. Да, на полето да бере ягоди може и да я уредят. Децата в картинката се губят обаче.
Честно, агенция?!

# 38
  • Мнения: 8 799
Мъжът и ще работи, В чужбина в възможно с една заплата да изхранваш семейство. И детски има, и помощи  за социално слаби има, и държавни детски градии има. Зависи къде си. Хайде, колко хора пък не се връщат, да не им е зле случайно.  Бежанците как се справиха, и те с малки деца, и те необразовани...
Който търси, ще намери начин да се справи.

# 39
  • Мнения: 6 873
Ако наистина би пробвал с агенция, би било по-логично да замине той, който не само принципно, а и де факто може да работи. Жена с две много малки деца не знам каква работа би получила и от агенция.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 268
Мъжът и ще работи, В чужбина в възможно с една заплата да изхранваш семейство. И детски има, и помощи  за социално слаби има, и държавни детски градии има. Зависи къде си. Хайде, колко хора пък не се връщат, да не им е зле случайно.  Бежанците как се справиха, и те с малки деца, и те необразовани...
Който търси, ще намери начин да се справи.

Наистина? Сравняваш тази ситуация с бежанците?

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Че и са се справили, викаш, бежанците...

# 42
  • Мнения: 11 614
Оххх, явно всеки, според образонанието си и кръгозора си, има разбирания за "справяне"-то.

# 43
  • Мнения: 8 799
Оххх, явно всеки, според образонанието си и кръгозора си, има разбирания за "справяне"-то.
A  какви са вашите разбирания за справянето?

Общи условия

Активация на акаунт