Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте! На фетална морфология в 22 г. с. на едното бебче ми поставиха диагноза дясна аортна дъга. Има ли някой запознат с тази диагноза?

# 1
  • София
Ако попитате тук: https://m.bg-mamma.com/?board=413 , може би ще има запознати с този синдром. Успех!

# 2
Благодаря

# 3
  • Бургас
Здравейте Десислава, бременна съм в 22 г.с. На ФМ диагностицираха дясна аортна дъга на бебето. Ходихме на преглед при доктор Маринов по фетална ехокардиография и потвърди диагнозата. В нашия случай няма други увреждания, но съветът на всички лекари е да направя амниоцинтеза за Ди Джордж. Поради рисковата ми бременност се страхувам да се подложа на тази процедура.
Какво се случи с вашето бебче, всичко наред ли е?

# 4
Здравейте! За първи път се включвам и аз!
Моят син е с дясна аортна дъга.за щастие се роди здрав(горе долу) и няма други проблеми със сърцето.С удоволствие ще коментирам всичко което се случва с нас.Когато търсих информация за синдрома и аортата(октомври 2018) не намерих нищо полезно.Нямаше и други майки които споделяха подобни физиологични особености! Малкия скоро ще направи година и освен множеството прегледи за сега сме добре.Имаме и други особености за които мога да споделя ако има интерес.

# 5
  • Бургас
Здравейте! За първи път се включвам и аз!
Моят син е с дясна аортна дъга.за щастие се роди здрав(горе долу) и няма други проблеми със сърцето.С удоволствие ще коментирам всичко което се случва с нас.Когато търсих информация за синдрома и аортата(октомври 2018) не намерих нищо полезно.Нямаше и други майки които споделяха подобни физиологични особености! Малкия скоро ще направи година и освен множеството прегледи за сега сме добре.Имаме и други особености за които мога да споделя ако има интерес.

Здравейте Ваня,

Какво имате предвид под горе-долу здрав? Какво му има на детенцето и какви са другите особенности за които споменавате?
Докато бяхте бременна диагностицираха ли дясната аортна дъга или други варианти на нормата?

# 6
Здравейте, в 21г.с. откриха дясна аортна дъга на втора фетална морфология.След това Д-р Евтимова потвърди на 2 ехокардиографии дясна аортна дъга с аберантна лява субклавия.Аз не бях правила БХС.За амниоцинтеза беше късно и рисковано и поради наличието на тимус се успокоихме, че най-вероятно не е ДиДжорджи.Обясниха ми подробно какви усложнения може да настъпят(съдов пръстен) и ме посъветваха да си карам оставащите седмици спокойно.ТАКА ЧЕ НЕ СЕ ПАНИКЬОСВАЙТЕ И ВИЕ!
Иначе под горе долу имам предвид че след естествено раждане 2 седмици останахме в болницата с инфекция на кръвта и първите 36 часа беше под наблюдение в неонатологията.Не искаше да се храни, но 24 часа след раждането го нахраниха със сонда и после нещата се  нормализираха.
Другите особености които открихме впоследствие са:
1. Птоза на дясно око(паднал долен клепач)
2. Синдром на Маркус Гън.отново на дясното око.При отваряне на челюстта окото се отваря повече от другото.
3.Аортната дъга
4.Незатворена клапа форамен овале. Води се персистиращ форамен овале, но кардиоложката ни увери,че това не трябва да му пречи.
И по важно, каза, че когато има някаква особеност върви ръка за ръка с друга, и че реално много хора може да имат дясна аортна дъга или персистиращ форамен овале и въобще да не подозират, ако не са ходили на прегледи.Фактически това с неща,които не е задължително да се отразяват на начина на живот.Аз например никога на съм била на кардиолог,сестра ми също и т.н.

# 7
  • Бургас
Здравейте,
Благодаря за бързия и успокояващ отговор!
Информацията в интернет е оскъдна и много се бях паникоьосала, но реших, че заради патологичната ми бременност и възрастта ми (37 г) не бих рискувала да правя амниоцентеза. Първият ми въпрос беше дали има тимусна жлеза и докторът каза, че има. Това ме успокои.Всички лекари бяха единодушни, че най-вероятно е вероятност на нормата, но задължително трябва да се прави амниоцентеза. Аз имам братовчед със сърце от дясно - здрав, прав и никога не му е пречило, а в последствие разбрах за доста възрастни хора, които живот са били здрави и в послдствие са открили такава аномалия обикновено при операции. Дано и при нас всичко да е нормално, вярвам че детето ми е здраво!

# 8
Дано и при вас всичко е наред!
Истината е, че до сега още се шашкам понякога и затова сладя подобни теми. Но малкия се развива напълно нормално за сега и е доста енергичен.
Чудя се дали все пак да не направя някакви изследвания за хромозомите сега след като вече се е родил, но ше го коментирам с лекарката ни в понеделник.
Важното е да се ходи на редовни кардиологични прегледи и в родилна зала да кажеш на екипа за да се обърне внимание след раждането.
Ние с моят мъж също бяхме много оптимистични и вярвахме,че малчо ще е наред! Положително мислене трябва.

Общи условия

Активация на акаунт