(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 39)

  • 37 594
  • 770
  •   1
Отговори
# 180
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Diorela за съжаление съм поръчвала мицела преди 4-5 години и си спомням само,че беше от обява в olx или базар и човека беше от Троян. Сега погледнах и като напишеш мицел кладница Троян и излиза някакъв човек,който при това предлага доста видове кладница, че даже и някаква безспорова. Май започвам да се зарибявам за такава да пробвам в чували пак.

# 181
  • Мнения: 6 886
Diorela за съжаление съм поръчвала мицела преди 4-5 години и си спомням само,че беше от обява в olx или базар и човека беше от Троян. Сега погледнах и като напишеш мицел кладница Троян и излиза някакъв човек,който при това предлага доста видове кладница, че даже и някаква безспорова. Май започвам да се зарибявам за такава да пробвам в чували пак.
На твое място бих предпочела със спори, че да оставя някоя за собствено размножаване. Simple Smile

# 182
  • Мнения: 1 076
Благодаря много за разясненията за гъбите. Ще почета още малко как и къде да ги сложа, че нещо ми е сложно с пънчета. Какъв е начинът да не загубя добива им, има ли такъв?

За оцета от вишни - в голям буркан сложих вишни без костилки, които пуснаха и доста сок. Между тях сложих няколко резенчета ябълка. Залях с натурален ябълков оцет. Самите вишни са сладки, надявам се това ще е достатъчно. Не исках да слагам захар. Още не се е сформирала оцетна гъба. Миналата година направих 7л ябълков оцет, но после подарих гъбата, че нямаше какво да я правя. Сега във вишните не знам дали ще се сформира.

Моите домати също още са много далеч от готовност за консумация, при всички съседи също.

# 183
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Къде сте бре хора та доматите ви още не са станали. Аз ядох домати до вчера от ранните . После садих от култуци от които са оцелели 20-тина стръка и сега връзват  и имам насадени към 50-тина стръка късни домати .  ,
При нас положението е плачевно. Доматите масово боледуват от "чернилка" - може би е жилкова некроза.
Върхът се сгърчва и започва да чернее.

Какво нещо и при мен се появи алергия?
От какво е? Едни плоски петнаколкото грахово зърно  и след няколко дни завехват.Сърбежи между пръстите .  Обикновено по ръцете  
От пръскането срещу комари,от пръскането с моторни пръскачки против тревите??

И боледуването по доматите и алергиите май са от това. Каква ти слънчева алергия?
Та температурите са по ниски  от миналата година?  

# 184
  • Мнения: 19 296
Rorik,и моите са с жилкова некроза.
Пръсках с вит.ц ампули два пъти плюс яко чистене. Сякаш стопира разпространението.
Сега обаче не мога да кажа какво е положението, защото от три седмици няма никой в градината.

# 185
  • Мнения: 1 705
И аз имам такива домати, имам и при пипера в саксиите същото нещо - черен връх и увяхва растението, листата пожълтяват и падат. Оскубах ги.
Доматите ми половината лехи големи растения, до тях другата половина дребни и бледи. Сложих тази пролет повечко тор, не помогна особено. Всяка година така, до средата нормално, останалите дребосъци, все на едно и също място. Ама като няма друго място, там ще са, каквото стане...
Ще махнем две праскови, какво мога да сложа на тяхно място, покрай пъновете, като ги отрежем? Кой зеленчук би се чувствал добре, мислех втора леха за моркови да направя там?
Сега се сещам, че на мястото на хилавите домати преди имаше два бадема, дали влияе или е просто съвпадение? Дърветата ги няма от няколко години вече, все пак...
Оплаках се от тиквичките и те вързаха няколко, пу пу, ще се оплаквам по-често  Laughing

# 186
  • Варна-София
  • Мнения: 428
...На,ерих едни семена грах, старички са, но се чудя дали да не ги пробвам. Знам, че грах и сега може да се сее ...
Куркума беше изпробвал една година лятно-есенно отглеждане на грах и заключението беше, че ей-така само за асортимент и за спорта може да се прави, без да чакаш  голям добив. Иска повече поливане в сравнение с нормалното отглеждане. Щом са ти стари семената, поне ще ги подновиш за напролет.
Много хора се оплакват тази година от доматите, само аз - не. Оказа се, че на нашето "прокълнато" (както казваше съседът) място, тази година доматите растат супер. Баща ми казва, че не може да познае сорта, който сам е селектирал (подивял "Идеал", мен ако питате). Толкова е едър и хубав.
Манголд садих за първи път от много време. И той е прекрасен. Ако някой гледа, да споделя, че е добре да се хвърли първата вода от варенето - така намаляват оксалатите и става много нежен.
Кайсиите също тази година дадоха незапомнен добив. Олях се да правя конфитюри и сладка.
За обривите - не се самолекувайте. При мен личният лекар сам каза онзи ден, че не може да се ориентира за причинителя. При мен приличаше на варицела, след няколко лекаря и гледане под лупа, се разбра, че всяка пъпка е отделно ухапване от насекомо. В крайна сметка много се радвам, че не е алергия.
Рорик, шапка ти свалям за доматите от колтуци. Бъди все такава успешна и борбена.
Вирусите по доматите са неизлечими. Изкоренявайте.
Ако търсите какво още да насадите за есента - дайкон. Става и за прясна салата, и за туршия, и за печене (пиле, дайкон, моркови и картофи на кубчета), а зеленията се смесва с друга зеления за баница със зелено. И коренът и зеленията могат да се замразяват - изобщо универсален зеленчук. А, и още - на слаби постни супи, добавянето на МАЛКО дайкон овкусява подобно на кубче с бульон.
Сиси, дай повече подробности за зелето - може да са бълхи (на дупчици), може да е бяла зелева пеперуда (гъсеници). За зелевата пеперуда вече имаш добър съвет - добре изпрани със сапун доматени колтуци. За бълхите - насей дайкон до зелето. Всички бълхи си умират по дайкон.
Форевър избегнала си страхотен проблем - животозастрашаващ. Или са кръстосани с декоративни тиквички/ кратуни, или стрес при отглеждането. Има смъртен случай, писаха за него. То остави другото, но и косата опадва, докато се оправиш.

Последна редакция: ср, 24 юли 2019, 14:17 от amica1

# 187
  • София
  • Мнения: 714
Извинявайте , може ли едно въпросче ?
Как става това с култуците ? Просто се забучват в земята или има някаква тънкост ? Отново се извинявам ,ако скоро се е коментирало ,уж чета в тази тема редовно .

# 188
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Като култуча доматите все има някой по голям .Напъхвам ги в един буркан 800 мл и им сипвам 3 пръста вода и ги забравям за седмица и нещо ,  на сянка и топлина . Тъй като е топло , пикирам . Корените като тръгнат добре в буркана ,  пикирам , в купичка като притъпквам отстрани купичката за да не увредя корените.За още седмица  се прихващат и тръгват да растат в купичката. Така после садя когато е облачно.  .

# 189
  • София
  • Мнения: 714
Благодаря много Simple Smile

# 190
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
https://korchma-kazak.ru/bg/bolezni-i-vrediteli/than-to-treat-to … ir-treatment.html

Имате за домашно да четете. Имам спешна работа като се освободя ще анализираме болестите  от сегашната година.
Казаците са наши ора. Българите, преселени в Бесарабия  и после изгонени от там , са ги учили да гледат зеленчуци и цветя. Да им благодарим че ни връщат нашето знаене което сме забравили.

Е , поступваме ги  в столетието по веднъж като се разпищолят.  

Последна редакция: чт, 25 юли 2019, 14:21 от rorik

# 191
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462

Този линк си заслужава да бъде сложен на 1стр. в новата тема.

# 192
  • Мнения: 6 886

Само да не ми го блокира антивирусната Simple Smile

# 193
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462

Само да не ми го блокира антивирусната Simple Smile
Дълго е, но може копи пеист и в скрит текст, за всеки случай.

# 194
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Не можах да видя текста непреведен. Преводът, както често се случва е забавен. С малко зор се намират интересни неща, обаче ползването трябва да се прави с разбиране. Когато имам време ще го зачета пак. Картофената мана е описана на две места с различни препоръки, това подсказва, че писалият статията е копи-пействал де-що намери. Но има, има неща, които ще пробвам.
Обаче да се смесва суперфосфатът с дървесна пепел е пример, как не бива да се смесват безразборно подхранващите вещества.

Последна редакция: вт, 30 юли 2019, 14:35 от amica1

Общи условия

Активация на акаунт