Масово с отрицателна проба МАНТУ

  • 14 871
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Здравейте,

Дъщеря ми е на 7 год. и вчера и беше направена ваксина  БЦЖ (срещу хепатит) след отрицателна проба манту. Личният лекар ни изпрати в специализираната 2-ра градска, тъй като се беше шашнала от поредното дете с отрицателен резултат.

Направи ми впечатление, че масово децата са с отрицателен резултат. Реално нямаше нито едно дете с положителна реакция, а това не е нормално.  В по-миналите години беше рядкост някой да бъде с отрицателна проба.

Което ме навежда на мисълта, че или гените на днешните деца са мутирали и са изградили резистентност към ваксината( което едва ли щеше да се случи при всички деца),  или  може би са им слагани някакви  "псевдо" ваксини в родилния дом...

Здравето на нашите деца е най-важно и аз не мога да си представя, че това ще се потули...





# 1
  • Мнения: 35 961
бцж е срещу тубреколоза

# 2
  • Мнения: 46 509
Не се притеснявай, въобще му обръщай внимание. Мантуто не показва това, което си измислят бг лекарите. То не е критерий за успешността на ваксината.
Сложена ли е, повече не трябва да се повтаря, СЗО също не го препоръчва.
Детето ми има поставени всички ваксини от календара, за ваксинацията съм, но пробите Манту отказахме.

# 3
  • Мнения: 11 834
......
Сложена ли е, повече не трябва да се повтаря, СЗО също не го препоръчва.
.........

 Peace
Единствено в България се прави 4 пъти  ooooh! , в някои държави 1 път а в други даже не се прави.

Аз също съм отказала мантуто на 7г.

Позната на моя възраст с "истински" ваксини от преди години и какво, беше в болница с туберколоза.
На позната детето при поставяне на проба Манту пък му сложиха повече и все едно го заразиха ли и аз не знам какво точно да кажа, та после го лекуваха месеци наред  Rolling Eyes ooooh!



# 4
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Моята дъщеря е на 7 и тъкмо другия месец мислех да я водя за Манту, личната ми даде бележка. Мога да си я спестя ли?

# 5
  • Мнения: 46 509
Да. Това не е ваксина, а нещо, което и те не знаят за какво се прави.
Ако имате ваксинация, детето се води с пълен комплект ваксини, брои се само първата.

# 6
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Пробата Манту и последващите БЦЖ ваксинации, ако е нужно, са в задължителния за България ваксинационен календар. Не знам каква е опцията да се пропусне.
Моето дете има БЦЖ само от родилното, защото след първата такава ваксина имаше следа поне до първата му година. На пробата Манту на 7 години даде добър резултат и не го ваксинираха.

# 7
  • Мнения: 63
Пробата Манту и последващите БЦЖ ваксинации, ако е нужно, са в задължителния за България ваксинационен календар. Не знам каква е опцията да се пропусне.
Моето дете има БЦЖ само от родилното, защото след първата такава ваксина имаше следа поне до първата му година. На пробата Манту на 7 години даде добър резултат и не го ваксинираха.


Коя година е роден синът Ви?

Моята дъщеря е родена 2012 . До момента не съм срещнала дете от нейния набор с положителна проба.

# 8
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
2011та е роден, но доста деца от класа му дадоха отрицателна проба Манту и им сложиха БЦЖ. Даже детето ме пита кога ще има и то ваксина на рамото.

# 9
  • Мнения: 46 509
Не е задължително Мантуто. Сестрата в училище ми поиска бележка миналата година и очаквах, че при 2 отказни проби педиатърката ще напише, че липсва ваксина. Но каза, че това не е ваксина и по календар детето ми се води с пълен комплект имунизации.
При отказа дадохме една бележка свободен текст - отказвам Манту, за да си даде отчет, че си е вършила работата като са ни извикали и уведомили, и това беше.

# 10
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не знам как се води след отказ на Манту, защото в календара е запизано, че се прави проба и тогава се преценява дали да се постави ваксината. На нас ни даде бележка с данни за мантуто и нея занесохме в училище. Така или иначе в училище ваксините не са задължителни, така че бележката за отказ от Манту е била информативна, за да си отчетат учиниците - кой с каква ваксина е.

# 11
  • Мнения: 46 509
Не помня точния текст, но беше от типа, че детето има всички ваксини по инунизационния каледар. Изрично я питах няма ли да уточни, че има отказни и каза, че на деца с БЦЖ се пише, че имат пълен комплект ваксини, без значение за къде е нужна бележката.

М/у другото при 17-годишните официално отпадна. Ще им дойде акъл и за другите.

# 12
  • Мнения: 325
Дъщеря ми май месец стана на 7 г,в петък и беше сложена тази проба манту,казаха ни да ме го мокри да не го чеше.Така ,но на нея нито се поду нито зачерви нищото,днес я пратих с баба и при педито да го види ,като очаквахме че ще и слагат пак,но тя го е търкала с памучен,после мерила с линийка и казала Идеално е.Оатанах учудена като ми казаха,не трябва ли да личи по нещо???

# 13
  • Мнения: 11 834
Дъщеря ми май месец стана на 7 г,в петък и беше сложена тази проба манту,казаха ни да ме го мокри да не го чеше.Така ,но на нея нито се поду нито зачерви нищото,днес я пратих с баба и при педито да го види ,като очаквахме че ще и слагат пак,но тя го е търкала с памучен,после мерила с линийка и казала Идеално е.Оатанах учудена като ми казаха,не трябва ли да личи по нещо???

Не трябва да се зачервява и подува (това не е добре). Трябва да има леко зачервено петно, те го мерят с линийка, мисля, че трябва да е до 1см диаметър (но не съм на 100% сигурна). Щом са преценили че е наред, ти за какво се притесняваш държиш да поставят ваксина ли?  Rolling Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 39 758
Моят син на 7г не му сложиха ваксина (имаше имунитет), но тази година (на 11) му направиха ваксина.
Водих го в Туб диспансера. Наду се вече мястото. Надявам се да няма проблеми на лагера и морето.

# 15
  • София
  • Мнения: 7 990
Синът ми е набор 2012, имаше БЦЖ от родилния дом в чужбина. Мислех, че тамошната ваксина е била крива, но като чета, явно не е единствен. Реваксинираха го.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Точно коментираме с приятелки това манту, децата ни са набор 2012... Май ще го пропусна Confused

# 17
  • София
  • Мнения: 7 990
Странно е толкова масово да дава отрицателна проба. В нашия случай приех, че не е сложена хубава ваксина, макар там да са маниаци на тема туберкулоза. Но ако и с българската дава такива проблеми, това е озадачаващо.

# 18
  • Мнения: 46 509
Доколкото съм чела областта на зачервяване е без значение, важна е само точката на убождане. Но не е много ясно какво всъщност тълкуват, защото в другите страни отричат, че промените при мантуто могат по какъвто и да е начин да покажа успешност на ваксината. За съвсем друга цел се прави. И не слагат повече от 1 доза БЦЖ.
Бях събрала линкове на английски от сериозни източници преди години, но сайтовете са обновени и нищо не откривам Sad

# 19
  • Мнения: 9 276
Ваксината е срещу туберкулоза. Моите близнаци също нямат белег от родилното и правихме манту. На синът ми съвсем ясно се виждаше голям червен кръг около манту-то, на дъщеря ми нищо, бях 100% сигурна, че е отрицателно, но като отидохме да го отчитат, стиснаха кожата до побеляване и казаха "ето го" и отчетоха положително. Децата са набор 2016.

# 20
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
При детето следата от манту беше червена, ама докторката пак я стиска и мери.

# 21
  • Мнения: 3 534
При моето дете също бях сигурна, че 100 процента е отрицателно, нямаше никакво видимо петно. Но докторката потърка ръката, стиска я и отчете положителен резултат. Не настъпи зачервяване от търкането, аз усетих леко удебеляване, като пипнах. Миналата есен правихме пробата, на 8 г.

# 22
  • Мнения: 246
Здравейте,

Дъщеря ми е на 7 години и днес й биха ваксина - БЦЖ.
Преди да си легне ми сподели, че усеща ръката си изтръпнала или нещо такова. Не може да го опише...
Случвало ли се е на вашите деца?
Почвам да се притеснявам...
Благодаря шредварително.

# 23
  • Мнения: 11 834
Сега попаднах на тази статия по темата за някои може да е полезна
https://www.24zdrave.bg/article/7372621

# 24
  • Варна
  • Мнения: 25 236

При отказа дадохме една бележка свободен текст - отказвам Манту, за да си даде отчет, че си е вършила работата като са ни извикали и уведомили, и това беше.
Този отказ пред ЛЛ ли се подписва? Сериозно съм решила да откажа това манту, но тук познати ме убеждават, че нямало да пуснат детето ми на училище и щели да ме глобят Shocked Shocked Shocked Викам до моя отказ от манту ли опряха, има деца без нито една ваксина! Моето има всички, но и аз четох сайта на СЗО и там пише, че не трябва да се поставя повече от една доза БЦЖ, а в България се поставя противно на препоръките ѝ! Приятелка е говорила с пулмолог, който ѝ е казал, че да, мантуто дава фалшиви резултати и да, реимунизация не е необходима. Аз пък четох, че се подготвят промени в имунизационния календар и мантуто и реимунизацията на 11 години също ще отпаднат. На 17 вече отпаднаха. Значи е въпрос на време и тези на 7 да отпаднат.

п.п. Ето на какво попаднах току-що:
https://www.actualno.com/healthy/mz-otmeni-reimunizacijata-sresh … -news_611660.html
Какво ще рече това, че мантуто е задължително, но реимунизацията - не?

# 25
  • София
  • Мнения: 39 758
На дъщеря ми (2001 набор) не ѝ правиха Манту, на синът ми (2008) му правиха тази година.
ЛЛ не ми е казвала за отпадане на Манту при малките, но най-вероятно може и това да се случи.

# 26
  • Мнения: 46 509
Този отказ пред ЛЛ ли се подписва?
Написахме една бележка със свобден текст вкъщи и я оставихме при педиатъра.

# 27
# 28
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Направо нямам думи... Наистина много изчерпателно и още повече затвърждава мнението ми.

# 29
  • Мнения: 9 276
Това е някаква антиваксърска наукоподобна статия пълна с полуистини, подбрани цитати извън контекст и откровени лъжи. Цитира се някаво изречение от някакъв доклад на СЗО от преди 40 години, а ако човек иска да разбере какво наистина казва СЗО най-елементарното е да отвори сайта на СЗО.

https://www.who.int/biologicals/areas/vaccines/bcg/en/

БЦЖ е най-използваната ваксина в света. Слага се в огромното мнозинство държави по света с изключение на няколко западно-европейски държави, в които няма нужда да се слага, защото там нямат туберкулоза. България за съжаление не е една от тези държави. Затова антъваксърските твърдения

http://www.bcgatlas.org/

БЦЖ наистина не е особено ефективна при възрастните, но доказано пази от туберкулозен менингит и дисеминирана туберкулоза при децата. И тъй като засега БЦЖ няма алтернатива (въпреки че има и други ваксини, които се разработват)  СЗО препоръчва оптимална употреба на ваксината.

Факт е, че наистина толкова много реимунизации не са нужни и затова и отпадат, но много моля да не се залита в крайности и да не се пробутват антиваксърски глупости, а да се ползват достоверни източници на информация.

# 30
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Точно това е основното! Никъде по света не се прилагат 4!!! реимунизации и това е абсолютно против препоръките на СЗО, аз лично го прочетох в сайта ѝ, а не във Ваксините.ком! Лили, по принцип съм съгласна с всичко, което пишеш и споделяш, но точно в тая статия не виждам нищо антиваксърско, съжалявам. Това манту е тотално измислено, неинформативно и ненужно, реимунизациите също. Факт. А колко пази не знам, аз имам двама познати, ваксинирани по социалистическо време, т.е. няма не искам, които са преболедували, и то сериозно... По принцип съм ЗА ваксините, но точно тази, с всичките ѝ измислени реимунизации... Ми съжалявам, ама идват в повече.

# 31
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Преди въвеждане на вакасината не са боледували от туберколоз само бедните, недохранените и с тези с ниска хигиена. И турберколозата в България се е срещала доста често.
Явно няма друга по-ефикасна ваксина от сегашната.
Мантуто и реваксинациите с БЦЖ могат да се отказват.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Явно няма друга по-ефикасна ваксина от сегашната.
Няма, то е ясно. По-добре такава, отколкото никаква, затова и през ум не ми е минавало да откажа първата доза.

# 33
  • Мнения: 46 509
Аз съм съм твърдо за БЦЖ-то.
За Манту-то виждам, че има движение, вече отпадна едното, но за съжаление в тези среди са заседнали едни стари величия, които отказват да приемат резултатите от чуждите изследвания, а ги мързи да направят свои.

# 34
  • Мнения: 4 017
Нашата лична категорично нямаше да подпише здравните документи на децата за училище без манту. Задължително е. Друг е въпросът, че само у нас от белите държави се прави. За 17 годишните отпада, дано и за 11годишните да го приемат скоро. Голяма тъпотия е това манту.

# 35
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Нашата ЛЛ просто даде имунозационния и здравния статус на детето за училище. Изпринтира ги от компютъра. Даже тогава още нямаше направено Манту. Не знам какво се втелясва вашата лекарка, тя просто дава текущия статус на детето.
А да питам защо толкова се избягва това Манту? Все пак не е ваксина, тя може винаги да се откаже. Пък и Мантуто може да покаже добър резултат и ваксина да не се бие, както беше при нас.

# 36
  • Мнения: 46 509
Нашата лична категорично нямаше да подпише здравните документи на децата за училище без манту. Задължително е.
В документите фигурират единствено ваксините. Нашата педиатърка е твърдо за Мантуто, ако имаше начин да ни принуди или затрудни, със сигурност да го е направиа.

А да питам защо толкова се избягва това Манту? Все пак не е ваксина, тя може винаги да се откаже. Пък и Мантуто може да покаже добър резултат и ваксина да не се бие, както беше при нас.
Просто защото е едно излишно бодене, което не показва нищо, поне не това, което лекарите в България казват. Има достатъчно информация какво е Манту и защо се прави, няма нищо общо с ефективността на БЦЖ-то. То се бие веднъж и край.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 25 236
И нашата ЛЛ просто принтира здравнопрофилактичната карта с имунизациите, какво значи "ще откаже да подпише документите"? На какво точно основание ще откаже? Това е тотален абсурд, нейно задължение е да принтира картата, ако ще и нито една имунизация да няма, а не да дава становища.

# 38
  • Мнения: 2 480
"България продължава да заема междинно ниво в сравнение с високата заболеваемост от
туберкулоза в държавите от Източна Европа и Централна Азия и ниското разпространение на
заболяването в страните от Западна Европа. По данни на Европейския център за превенция и
контрол на заболяванията (ECDC) и на Регионалния офис на СЗО за Европа през 2014 г. в
страните от Европейския регион на СЗО разпространението на болестта е 340 000 случаи,
което е 37 на 100 000 население. В Европейския съюз и Европейското икономическо
пространство разпространението на болестта е средно 12,8 случаи на 100 000 (регистрирани 58
000 случаи на туберкулоза). От страните-членки на ЕС, през 2014 г. най-голямо е
разпространението на туберкулозата в Румъния – 79,7 случаи на 100 000, следвана от Литва –
54,6 , Латвия – 38,0, България 25,8 на 100 000. През 2014 г. от страните-членки на ЕС са
съобщени 2 258 случаи на деца до 15 г. с туберкулоза, което представлява 3,9% от всички
съобщени случаи на туберкулоза."-цитат от тук:
https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2017/04/26/nacio … oza_2017-2020.pdf

Ясно се забелязва противоречието между написаното тук и въпросната демагогска статия.

Какви 4реимунизации? Нима това се е случвало на някои деца??? Не вярвам.......Може да се търси статистика, но даже 2 по всяка вероятност са изключително рядко явление......Защото пробата Манту няма как да бъде винаги отрицателна.

Защо децата се ваксинират толкова често и с толкова ваксини, а възрастните не? Защото тяхната имунна система е нестабилна и имунитетът бързо спада. Често явление е през първите 7г. имунитетът най-бързо да спада. Някога и при мен беше така. Но в нашето детство около 1/3 от децата в даден клас се оказваха с отрицателно Манту и им правеха БЦЖ. Защо сега се наблюдава по-голям % и дали навсякъде е така, не зная. Но всеизвестен факт е, че за да се изгради добър имунитет е необходимо правилно хранене и нормален живот. При възрастните е същото. Алкохолът, цигарите наркотиците, недохранването и недоспиването могат да разрушат и най-добрия имунитет.

У нас ТБ е най-често срещана сред циганското население. Причините са пределно ясни.

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 01:33 от vl

# 39
  • Мнения: 46 509
В момента се обсъжда отпадане на Мантуто и при 11-годишните отпада.
https://news.bg/health/vavezhdat-promeni-v-imunizatsionniya-kalendar.html

Също откривам, че отпада и в Русия, заменят го с друг тест, защото резултатите му не са коректни. Много отдавна беше ясно, че е създаден с друга цел и значи друго, най-сетне го признаха дори там.

Преди време vl пусна тук резултатите от проучванията в Русия във връзка с реимунизациите. Накратко, многократните имунизации не възпрепятстват заразяването и протича остро.
http://www.airspb.ru/persp_48.shtml

Като пак уточнявам, говоря само за Мантуто, не отричам 1 прием на БЦЖ ваксината.

# 40
  • Мнения: 9 276
Мантуто се прави винаги, преди да се сложи ваксина на човек, който не е новородено. Мантуто показва заразяване с туберкулозна бактерия, нищо повече.  Доколкото знам, дори в държавите, в които ваксината не е част от календара, но трябва да се сложи на някого, първо му се прави тест, кожен или кръвен, за да се прецени дали може да се сложи ваксината. Така, че това, което отпада реално не е само манту-то, отпада т.н. реваксинация, а заедно с нея и съответното манту.

# 41
  • Мнения: 4 017
Дано да отпадне при 11 годишните.

# 42
  • Мнения: 2 480
Въпросът обаче е, ако БЦЖ е "направена" само с химикала в родилното, тогава какъв имунитет ще се изгради?

И още.....Постваксиналният белег е най-добрия критерий за имунитет. Именно в руски и украински източници беше посочено, че мнозинството от заболелите нямат такъв!

Преди 2г. попитах доц.Любомира Николаева-Гломб, ако мантуто е отрицателно, дали непременно трябва да се прави БЦЖ, а тя ми отговори, че в този случай тя не би експериментирала.......

Но, ако мантуто е положително, БЦЖ е противопоказана! Измерва се неговата уплътненост, а не зачервяването.

Според въведената терминология у нас отрицателно  манту е от 0 до 5мм, умерено положително от 5 до 15мм, а над 15 силно положително. За възрастните е над 21мм.

А, ако отпадне и при 11 годишните дали няма да догоним румънците по ТБ? Как мислите? Видяхте ли таблиците от линка? Можете да намерите в библиотеките списание "Здраве" от 1974г. и ще видите статия за БЦЖ и данни за ТБ от 1950 до 1970г. Доста си приличат въпреки многото години.......

САЩ, Канада и страните от западна Европа отдавна не използват масово БЦЖ, но там болните са под 20 на 100 000. В Чехия е същото. А ние сме в една група с Полша, Унгария, Турция и др.  Гърция е заедно със западна Европа, тоест по-добре от нас.

Последна редакция: ср, 04 сеп 2019, 02:49 от vl

# 43
  • Мнения: 4 017
Първият въпрос не го разбрах. Също не разбрах с какво не би експериментирала доцентката_с поставянето или с непоставянето.
Разбира се, че при положително манту не се прави бцж.
Идеята е, че отрицателно манту не е задължително да значи липса на имунитет и не налага ваксина. Просто не е надежден измерител. В много държави въобще не знаят какво е проба манту, Не случайно попитани хора, а медицински лица, които следят имунизационен статус.

# 44
  • Мнения: 9 276
Отрицателно манту не показва задължително липса на имунитет и нужда от ваксина, а показва, че такава може да бъде сложена.

И кои са тези държави, които не са чували за манту? В САЩ това е стандартен метод за откриване на туберкулоза както и преди имунизация с БЦЖ се прави задължително манту или кръвен тест. В Нова Зеландия също се прави манту преди ваксинация, вероятно и в други държави.

Сега вече дали въпросните реимунизации са нужни е съвсем отделен въпрос, има доста доказателства, че нямат особен ефект, но всяка една ваксина извън новородената възраст по принцип върви заедно с тест преди това и в случая това е манту, тестът е международно признат и се използва:

BCG vaccination should only be considered for children who have a negative tuberculin skin testand who are continually exposed

https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/prevention/bcg.htm

Tuberculin Skin Testing
What is it?
The Mantoux tuberculin skin test (TST) is the standard method of determining whether a person is infected with Mycobacterium tuberculosis.


https://www.cdc.gov/tb/publications/factsheets/testing/skintesting.htm

# 45
  • Мнения: 2 480
Първият въпрос не го разбрах. Също не разбрах с какво не би експериментирала доцентката_с поставянето или с непоставянето.

Кое не е ясно? Фалшификация.......Записано, че е направена БЦЖ, а не е......

Доц.Гломб ще направи БЦЖ и няма да експериментира със здравето на детето и да проверява дали ще се "сдобие" с ТБ или не.

За незнаещите ще допълня, че при положително Манту усложненията от БЦЖ са гарантирани, затова не се прави. Но възниква един проблем. Личните и педиатрите не са достатъчно подготвени в правенето и отчитането на Манту, както и БЦЖ. Допускат грешки и после при БЦЖ се появяват усложнения -напр. прекалено голям белег от ваксината. Над 20мм вече е усложнение. В белодробните диспансери са най-квалифицирани в тази област и заслужават най-голямо доверие.

Последна редакция: ср, 04 сеп 2019, 23:45 от vl

# 46
  • Мнения: 46 509
По тази логика, ако умишлено лекарите фалшифицират ваксини, могат да боднат нещо безобидно и на реимунизацията, а да го пишат ваксина след отрицателно Манту.
Свободни съчиния вече правим.

# 47
  • Мнения: 2 480
Не, нищо няма да боднат, а направо ще напишат, че са правили БЦЖ! Това го вършат и с останалите ваксини. Не са свободни съчинения, а престъпна дейност! Даже тук сме виждали запитвания за лекари, на които може да се разчита да го извършат! А някои за пари са готови на всичко.....Лекарите престъпници не са рядкост за голямо съжаление.....На един такъв дори му го написах във фейса освен, че го "похвалих" и в интернет.
А на друга престъпница, набедена невроложка и вдигнах телефона и и казах каквото заслужава......За по-малко от месец щеше да умори майка!

Последна редакция: чт, 05 сеп 2019, 02:21 от vl

# 48
  • Мнения: 46 509
Фалщифицирането е съвсем отделна тема, нека не разводняваме тази.

# 49
  • Мнения: 9 276
Според мен всички реваксинации в един момент ще отпаднат, но няма да стане изведнъж, а една по една. Четох интервюта с Кунчев, неговият аргумент е, че отпадането на реваксинацията на 17 г. не е довело до увеличаване на случаите на туберкулоза, което е доста силен аргумент. Сигурна съм, че и с останалите ще бъде така. Имало е спорове между МЗ и Националното сдружение на  общопрактикуващите лекари заради предложените промени, но МЗ в крайна сметка са ги убедили, включително с научни доказателства.

Здравното министерство и личните лекари се разбраха за имунизациите

https://m.offnews.bg/news/Zdrave_18753/Zdravnoto-ministerstvo-i- … ciite_710565.html

# 50
  • Варна
  • Мнения: 25 236
И аз мисля, че ще отпаднат всички реимунизации, в рамките на 2-3 години вече отпаднаха две. Още една остана.

# 51
  • Мнения: 4 017
Много се радвам, дъщеря ми не можа да оттърве пробата на 11 години, но поне  за брат й няма да я има.

# 52
  • Мнения: 2 480
Тя и тази в родилното ще отпадне, но когато заболеваемостта стане под 20 на 100 000.

Още е рано да се показват резултати. Трябва да минат повече години.

# 53
  • Мнения: 4
Вчера на моята 11 годишна дъщеря  и биха манту! Стана си червено и след няколко часа се виждаше само и единствено мала точица днес има малко червено може би около 4 или 5 мм та това нормално ли е и резултата какъв ще е ?!?😨Благодаря предварително!😊

# 54
  • Мнения: 11 834
Вчера на моята 11 годишна дъщеря  и биха манту! Стана си червено и след няколко часа се виждаше само и единствено мала точица днес има малко червено може би около 4 или 5 мм та това нормално ли е и резултата какъв ще е ?!?😨Благодаря предварително!😊

Нормално е, доколкото съм чела. И не е задължително да има червенина, те опипват удебеление колко има.
Ето тук погледни https://medpedia.framar.bg/%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8% … D0%BD%D1%82%D1%83

# 55
  • София
  • Мнения: 3 029
Здравейте!
Да се оплача - синът ми, на 11 г. пострада от ваксина БЦЖ! Просто нямам думи да опиша, колко некадърни "лекари" съществуват безнаказано в тази страна. Яд ме е на тях, на себе си, че им позволих да увредят детето ми и лъжат хората. Сега разбирам хората, които отказват да ваксинират децата си....Аз приключих с ваксините и за двете си деца!
На 11 г. има проба Манту, личната ни прати в Туб диспансера и при него и още поне 10 деца по това време в това манту се оказа отрицателно и им сложиха ваксина. След 1 седмица му се подуха лимфните възли на врата (рамото) и започна да го боли. Отидохме при личната невежа лекарка и тя ни прати пак в диспансера. Там ни казаха, че се разболял от туберколоза и трябва да пие антибиотик Тубоцин за болестта, от 1 до 3 месеца. Ей така, просто...Пълни некадърници!!! Отделно признала, че ваксината вероятно не е бита правилно!!!
Пращат ни на второ мнение в Детска клиника по белодробни заболявания на национално ниво: https://mbalbb-sofia.com/%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%82%D1 … 0%B8%D0%BA%D0%B0/ при някоя си доц. Велизарова. Не съм обнадеждена, дано не иска да го вземе в болница.
Думи нямам, повредиха ми детето...Не ходете на Манту и не бийте ваксината!!!

Едит:
Ходихме днес в Детската клиника по белодробни заболявания на бул. Гешов 17 при доц. Велизарова.
Наистина има проблем с манту пробите, не са реални, защото не показват положителен резултат. Писали писма на българския производител Бул Билд, който прави и ваксината, но за тях проблем няма....
Синът ми е с бактерия, но не е болен и заразен от туберкулоза. Презастраховат се с антибиотика от месец. Съжалвам, че го почнахме, но сега нямаме избор, трябва да го давам. Иначе, след като й се скарах, че правят от здрави деца болни, каза, че можело и без него, но да се наблюдава детето.
Нямало нужда от кръвни изследвания, болест нямало.
Така, че моля ви, не правете манту и Бцж, има проблем с тях, не тровете децата си!

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 12:16 от denizara

# 56
  • Мнения: 1 192
Дойде моментът на теста за туберкулоза и респективно БЦЖ. Имам съмнения относно правилното изпълнение на манипулацията. Как бихте постъпили вие, а тези, които са запознати какво е редно да се направи в подобен случай? Благодаря!

# 57
  • София
  • Мнения: 3 029
Дойде моментът на теста за туберкулоза и респективно БЦЖ. Имам съмнения относно правилното изпълнение на манипулацията. Как бихте постъпили вие, а тези, които са запознати какво е редно да се направи в подобен случай? Благодаря!

Да не биете БЦЖ! Вижте предние ми пост.

# 58
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
А не може ли да повторите Мантуто?

# 59
  • София
  • Мнения: 3 029
Как е дъщеря Ви? Мина ли неразположението?

# 60
  • Мнения: 1 192
За Манту се касае, но още при поставянето аз споделих, че според мен е въведено по-дълбоко от "въвкожно" и съответно нямаше обичайното мехурче, но сестрата отрече да е така. Тръгнахме си и на следващия ден от пробата нямаше и следа, дори трудно се виждаше убождане, съответно пробата се отчете като отрицателна и следваше да се бие самата ваксина БЦЖ, което аз отказах.
 Разбираемо е, че след тази ми реакция настъпи конфронтация и сестрата отказа да постави наново ППД ...
 Знам че доста често пробата Манту е отрицателна, но знам също че реимунизацията на 17 години е отменена преди няколко години, а тази на 11 години предстои да се отмени.
 Та въпросът ми е сега накъде?
Само да поясня някои неща: Не съм от удобните пациенти, защото предвид образованието си имам известна представа от медицински манипулации и т.н.  Та Манту е проба, въвежда се ППД- пречистен протеинов дериват, туберкулин. Ако пробата е отрицателна, т.е няма зачервяване се отчита липса на имунитет към туберкулозния бацил и тогава се поставя самата ваксина БЦЖ.

Последна редакция: вт, 17 сеп 2019, 14:53 от Пумукъл

# 61
  • Мнения: 46 509
Та въпросът ми е сега накъде?
Просто нищо не правете.

# 62
  • Мнения: 1 192

То май е най-добре, но при подаване на документи за детски надбавки искат бележка за поставени задължителни ваксини Wink

# 63
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Четох, че от догодина вече ще се маха БЦЖ ваксинацията на 11 години. Така, че спокойно нищо може да не правите, просто ще се отбележи, че ваксината не е сложена и толкова.

# 64
  • Мнения: 246
Здравейте, два месеца и все още не е заратнала "пъпката".
Течеше гной почти месец.
Само с лепенка е била цяло лято за да не се възпали... Сега е с коричка, но да видим докога....

# 65
  • Мнения: 653
Подадохте ли сигнал?! Това не знам дали е ок...

# 66
  • Мнения: 46 509
...но при подаване на документи за детски надбавки искат бележка за поставени задължителни ваксини Wink
Мантуто не е ваксина и не нарушава пълния списък. Щом детето ви има първото БЦЖ, ще ви издадат бележка, че са поставени задължителните ваксини.

# 67
  • Мнения: 3 534
Пумукъл, писала съм в началото на темата, и още една потребителка. Моето дете нямаше и милиметър червено, нищо видимо и с микроскоп, но отчетоха положително манту. Търкаха и мериха удебеляване, не зачервяване. Някой май също беше отбелязал, че е правилно да се гледа уплътнение

# 68
  • Мнения: 2 480
Здравейте!
Да се оплача - синът ми, на 11 г. пострада от ваксина БЦЖ! Просто нямам думи да опиша, колко некадърни "лекари" съществуват безнаказано в тази страна. Яд ме е на тях, на себе си, че им позволих да увредят детето ми и лъжат хората. Сега разбирам хората, които отказват да ваксинират децата си....Аз приключих с ваксините и за двете си деца!
На 11 г. има проба Манту, личната ни прати в Туб диспансера и при него и още поне 10 деца по това време в това манту се оказа отрицателно и им сложиха ваксина. След 1 седмица му се подуха лимфните възли на врата (рамото) и започна да го боли. Отидохме при личната невежа лекарка и тя ни прати пак в диспансера. Там ни казаха, че се разболял от туберколоза и трябва да пие антибиотик Тубоцин за болестта, от 1 до 3 месеца. Ей така, просто...Пълни некадърници!!! Отделно признала, че ваксината вероятно не е бита правилно!!!
Пращат ни на второ мнение в Детска клиника по белодробни заболявания на национално ниво: https://mbalbb-sofia.com/%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%82%D1 … 0%B8%D0%BA%D0%B0/ при някоя си доц. Велизарова. Не съм обнадеждена, дано не иска да го вземе в болница.
Думи нямам, повредиха ми детето...Не ходете на Манту и не бийте ваксината!!!

Едит:
Ходихме днес в Детската клиника по белодробни заболявания на бул. Гешов 17 при доц. Велизарова.
Наистина има проблем с манту пробите, не са реални, защото не показват положителен резултат. Писали писма на българския производител Бул Билд, който прави и ваксината, но за тях проблем няма....
Синът ми е с бактерия, но не е болен и заразен от туберкулоза. Презастраховат се с антибиотика от месец. Съжалвам, че го почнахме, но сега нямаме избор, трябва да го давам. Иначе, след като й се скарах, че правят от здрави деца болни, каза, че можело и без него, но да се наблюдава детето.
Нямало нужда от кръвни изследвания, болест нямало.
Така, че моля ви, не правете манту и Бцж, има проблем с тях, не тровете децата си!

Защо не напишете името на диспансера и на сестрата, която е правила ваксината? Не ви ли обясниха причината, поради която не са реални туберкулиновите проби?

Би следвало да и се скарате подобаващо и дори да се оплачете на нейните шефове. Детето не се е заразило с ТБ от ваксината, но най-вероятно тя не е инжектирана правилно. Може и да е предозирана, тоест не 0,1мл, а повече. По този въпрос ги предупреждава в специално интервю проф.Петко Минчев. А мои познати, които също се занимаваха с такава дейност са ми обяснявали, че на мястото на инжектиране трябва да се образува габърче, а не нещо огромно. И първо се инжектира съвсем малко количество, за да се провери дали ваксината навлиза вътрекожно. Това го пише и в листовката. И мантуто може да е объркано.......Наистина не е за вярване, че това се случило в ТБ диспансер. По принцип те са най-добре обучени във въпросните манипулации.

# 69
  • Мнения: 402
Привет,
малко да разбутам темата.
Моето дете е родено в чужбина, където не слагат БЦЖ ваксината. Но сега вече живеем в България, детето е на 3 години и до сега бях с убеждението, че трябва да и сложим БЦЖ след направена проба манту, както ни обясни и педиатъра. Но нещо започнах да се притеснявам от нежеланите реакции, които чета, че могат да се получат, особено в нашия случай, когато детето е по-голямо. Някой дали се е сблъсквал с подобен случай?

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 1 431
Доверете се и се консултирайте с личния лекар.Форума не е място за профилактика и лечение.Ваксините са задължителни защото в годините  и в практиката се е доказала ефективността от защита на хората от особено опасни и лесно предаващи се болести.Туберкулозата е тежко и хронично заболяване,което дори и сега в ерата на многото антибиотици остава да тлее в организма и да води до белодробни проблеми.Бихте ли искали да го причините на децата си ?

# 71
  • Мнения: 2 480
Привет,
малко да разбутам темата.
Моето дете е родено в чужбина, където не слагат БЦЖ ваксината. Но сега вече живеем в България, детето е на 3 години и до сега бях с убеждението, че трябва да и сложим БЦЖ след направена проба манту, както ни обясни и педиатъра. Но нещо започнах да се притеснявам от нежеланите реакции, които чета, че могат да се получат, особено в нашия случай, когато детето е по-голямо. Някой дали се е сблъсквал с подобен случай?

Не могат да се получат нежелани реакции, защото детето е на 3г. Но е важно Мантуто да е добре направено и отчетено. Ако е положително, не се прави БЦЖ. Нежеланите реакции се получават, когато Мантуто е погрешно отчетено като отрицателно и е направена БЦЖ. Или, когато БЦЖ е инжектирана неправилно-напр. подкожно, а не вътрекожно. Имайте предвид, че ТБ не е изчезнала. Няма как да не се окажем в близост понякога с клошари, цигани и др. съмнителни личности дори в градския транспорт! Сред тях ТБ вирее най-много. Добре е да бъдем защитени.

# 72
  • Мнения: 402
Привет,
малко да разбутам темата.
Моето дете е родено в чужбина, където не слагат БЦЖ ваксината. Но сега вече живеем в България, детето е на 3 години и до сега бях с убеждението, че трябва да и сложим БЦЖ след направена проба манту, както ни обясни и педиатъра. Но нещо започнах да се притеснявам от нежеланите реакции, които чета, че могат да се получат, особено в нашия случай, когато детето е по-голямо. Някой дали се е сблъсквал с подобен случай?

Не могат да се получат нежелани реакции, защото детето е на 3г. Но е важно Мантуто да е добре направено и отчетено. Ако е положително, не се прави БЦЖ. Нежеланите реакции се получават, когато Мантуто е погрешно отчетено като отрицателно и е направена БЦЖ. Или, когато БЦЖ е инжектирана неправилно-напр. подкожно, а не вътрекожно. Имайте предвид, че ТБ не е изчезнала. Няма как да не се окажем в близост понякога с клошари, цигани и др. съмнителни личности дори в градския транспорт! Сред тях ТБ вирее най-много. Добре е да бъдем защитени.

Предполагам, че няма как да излезе положително манту, защото детето не е ваксинирано никога с БЦЖ. Иначе съм решила, че със сигурност ще я поставим ваксината, имам доверие на педиатърката, която съм избрала, надявам да бъде поставена както трябва.

# 73
  • Мнения: 2 480
Напълно възможно е Мантуто да излезе положително заради заразяване, но това не значи разболяване. Повечето хора носят бацила на Кох, но не се разболяват. Децата са най-уязвими по принцип.

# 74
  • Мнения: 3
Здравейте. Крие ли някакъв риск/ нежелана реакция инжектирания материал при пробата Манту?

Общи условия

Активация на акаунт