Лавандула

  • 5 153
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Варна
  • Мнения: 418
Привет! Много харесвам лавандула. На няколко пъти опитвам да си я захвана, но не се получава. Преди 10 дни си купих последната, от няколко дни листата започнаха да изсъхват, корените не ми изглеждат читави. Моля за съвет при отглеждането, присаждането, поливането и други тънкости при отглеждането.

# 1
  • Мнения: 232
Записвам се да следя. Имам абсолютно същия проблем. Купих си моята лавандула от Лидл преди 3-4 месеца, присъдих я, тръгна супер, пусна доста нови листа, преди месец цъфна цялата, но от 2 седмици почна в сърцевината да покафенява, странното е, че въпреки че покафенява, пуска и ново листа. Не знам какво да правя. Утре ще кача и снимка. Иначе изглежда като твоята, но е доста по- кафява вече.

# 2
  • Дълбоката провинция
  • Мнения: 202
Следя и аз. Моята буквално за една седмица изсъхна

# 3
  • Мнения: 14 770
Аз сях няколко пъти от семена-нищо не излезе. После купих саксийка,уж български разсад,но изсъхна.
Най-накрая поръчах пак и директно я засадих в градината,поливам когато поливам и другите,малко поорязах пролетта и това е. Расте като луда.

Вързах я,че много се беше разкикерчила и разпиляла. 😃

# 4
  • Мнения: 1 210
Аз сях няколко пъти от семена-нищо не излезе. После купих саксийка,уж български разсад,но изсъхна.
Най-накрая поръчах пак и директно я засадих в градината,поливам когато поливам и другите,малко поорязах пролетта и това е. Расте като луда.

Вързах я,че много се беше разкикерчила и разпиляла. 😃
Anyyyone, би ли споделила откъде си поръчала? И аз два пъти купувам в саксийка и няма и месец и съхне...

# 5
  • Мнения: 14 770
От едно момче от ОЛХ поръчах,от Павликени. 4 лв беше саксийката лавандула. Ако искаш на лс мога да пратя линк,да не се счете за реклама.

# 6
  • Мнения: 1 210
От едно момче от ОЛХ поръчах,от Павликени. 4 лв беше саксийката лавандула. Ако искаш на лс мога да пратя линк,да не се счете за реклама.
Ще съм благодарна Simple Smile

# 7
  • Варна
  • Мнения: 418
От едно момче от ОЛХ поръчах,от Павликени. 4 лв беше саксийката лавандула. Ако искаш на лс мога да пратя линк,да не се счете за реклама.
Може ли и на мен линк?

# 8
  • Мнения: 494
MM ми купи от Лидл, засяхме я и цъфтя може би около 2 месеца. Сега прецъфтява, трябва ли да и режа цветовете или да си ги оставя така?
И друго- един продавач на цветя ми каза, че тези холандските били едногодишни, дали е вярно?

# 9
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Привет! Много харесвам лавандула. На няколко пъти опитвам да си я захвана, но не се получава. Преди 10 дни си купих последната, от няколко дни листата започнаха да изсъхват, корените не ми изглеждат читави. Моля за съвет при отглеждането, присаждането, поливането и други тънкости при отглеждането.

Лавандулата е топлолюбиво растение,обича светлина,но не търпи течение и силен вятър.Търпи засушаване,но и бързо загнива от преполиване.След закупуване е добре да се пресади в дренирана почва/с малки камъчета на дъното/

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Имам на двора. Издържа на суша, вятър я духа, зимата не я покривам. Расте си.
В саксия изгубих две. Трябва й повече място.

Прецъфтелите цветове ги режа. Аз ги режа докато цъфти и ги слагам в гардероба.

# 11
  • Велико Търново
  • Мнения: 165
Да се включа и аз Simple Smile Наскоро си взех семена и си ги посях в саксиики, които са на терасата (слънчева е почти през целия ден и е остъклена). Колко трябва да се поливат като тръгнат (ако тръгнат) и как да ги пресадя, нещо специфично има ли? Благодаря Simple Smile

# 12
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193

В саксия изгубих две. Трябва й повече място.


Oпределено е така!

# 13
  • Мнения: 322
Толкова ми е мерак тази лавандула, че няма накъде. Та миналата година си купих от Джъмбо семена, гръцки. Насях си ги в саксийка в работата и започнах да им бая да поникват по бързо. Естествено поникнаха и след като половин година си представях как вече ще моря молците с бъдещата продукция, една колежка ме срази като най-уверено ми заяви, че хилавите стръкчета са майорана, а не  това което исках. Тази година като пуснаха в Лидл първата ми работа беше да взема две саксийки и да ги засадя на село в двора. Едната изсъхна почти веднага, не знам какво стана, другата все още е свежа, естествено цветовете опадаха, но много се надявам да се хване, че станах за смях с тия лавандули.

# 14
  • Мнения: 18 491
Мислех ,че само аз съм се провалила с лавандулата, тази пролет френска лавандула ,цъфнала взех, сега гледам как съхне, въпреки поливането.Освен да открадна от някоя нива ,че краденото се хващало викат.А мерак да искаш...

# 15
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ами спри да поливаш.

# 16
  • Мнения: 18 491
Ако е за мен , е в края на леха, която се полива ,не много ,но ръсвам по малко и често.Пръскам отгоре заради останалите неща.За пръв път от доста време съм запазила цветята си  в жегата , цъфтящи и  зелени.Все изсъхват ,заради мястото ,че плъзга водата сякаш  и не се усеща.Не знам , спирам ,но вероятно е късно.Все си мисля ,че точно лавандулата е малко нависоко и не поема чак толкова вода...Тоест минава и  оттичат пръските.

# 17
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Моята градина е само пясък, вода не задържа. Рядко поливам, лавандулата даже се самозасява...

# 18
  • Мнения: 183
Привет Simple Smile Бихте ли споделили какво приложение има лавандулата? Как по-точно я използвате или я отглеждате само в саксия?

# 19
  • Мнения: X
Моята я взех наскоро от Икеа засега държи фронта ,но не е и цъфнала?!:pensive:

Моята я взех наскоро от Икеа засега държи фронта ,но не е и цъфнала?!:pensive:

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 15:01 от Анонимен

# 20
  • Мнения: 232


Ето я моята - няколко месеца държа, даже  цъфна, по време на цъфтежа почна да покафенява по средата, но и същевременно пуска нови листенца (отбелязала съм ги в червено 😃 ) и не знам какво да я правя, а толкова добре тръгна в началото.

# 21
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
И аз не успях няколко години със семена.
Ще си купя готово растение, само да видя някъде.
За двор ми трябва, преди години имахме много, правихме букети и подарявах, загуби се след голямо прочистване, а уж ги пазих.
В Лидл не съм виждала,
само за информация от там купих две рози в картонени кутии. След две седмици посаждане не са мръднали пръчките, чакам да видя дали ще се хванат.

# 22
  • Мнения: 1 109
Привет, аз си купих малка саксийка с лавандула миналта пролет от цветарски магазин. Засадих я в градината. Оцеля лятото и зимата. Мисля, че на лавандулата и е добре в градина или поне в голяма кашпа. Чувала съм, че  където има много лавандула когато цъфти гони мухи и комари.

# 23
  • Мнения: 1 247
Купена е от разсадник в саксия миналото лято. Сега изглежда така. Есента я отрязах до корен пичти.

# 24
  • Мнения: 7 009
Привет, аз си купих малка саксийка с лавандула миналта пролет от цветарски магазин. Засадих я в градината. Оцеля лятото и зимата. Мисля, че на лавандулата и е добре в градина или поне в голяма кашпа. Чувала съм, че  където има много лавандула когато цъфти гони мухи и комари.

След като уморих много успешно две лавандули, стигнах и аз до извода, че май и трябва повече място и се отказах да експериментирам с нея. Обожавам ароматът на лавандула, много ми се искаше да си завъдя, но не ми се получава.

# 25
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Активизирана от темата снощи поръчах в ОЛХ 15 корена на цена 2 лв. Ще ви държа в течение.

# 26
  • под тепетата
  • Мнения: 9 265
И аз обичам много лавандула. Опитът да я отглеждам в саксия на терасата няколко пъти се провали, купувана е от различни места. Опитът да я завъдя от семена също претърпя провал. Обаче, засята в двор и на открито си се захвана и вече на едното място имам на три години храстчета, както и по-млади. Купувана е от Практикер, Лидл миналата година по 6 саксийки за 12 лв, Бриколаж и от разсадник. На мястото ми има постоянен вятър и се полива често, понеже има и други цветя около нея.
Ще я използвам за гардеробите против молци. Сега я суша на букетчета. Понеже някой попита за какво се използва , може и на чай, но аз лично не съм правила. Купувам си обаче таблетки като ментата, глог и валериан, но лавандула, хмел и валериан.

 

# 27
  • Мнения: 1 050
От моя опит: лавандулата трябва да е на слънчево и проветриво място. Моите са посадени в земята.  В саксия и на терасата, доста съм уморила. Купих ги преди години, от изложениео Агра за по 50 ст. коренчето. За съжаление не помня името на разсадника, но беше някакъв институт покрай Пловдив. Ако някой местен се включи- да сподели. Пак бих взела Simple Smile))

# 28
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
По принцип лавандулата обича по-голяма надморска височина. В нашия район към Шумен има много лавандула.
Вкъщи в градината вирее много добре. Купих саксии от Карайсен /село до Павликени/, есенно време се орязва драстично, защото става дървовидна в основата. Купувала съм и от магазин /Лидъл и Кауфланд/ - изсъхнаха ми.

# 29
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Активизирана от темата снощи поръчах в ОЛХ 15 корена на цена 2 лв. Ще ви държа в течение.

Самоцитирам се, защото искам да ви кажа, че днес ми се обади човека, който отглежда лавандулата.
Такова нещо не ми се беше случвало до сега, поне 5-6 пъти съм купувала цветя през ОЛХ. Явно му беше важно да ми обясни кога ще ги изпрати, как да ги посадя, за какво да внимавам. Искам да го рекламирам, защото разбрах че е човек, която си обича работата и има отношение към нея.
При интерес - на лични ще изпратя телефон.

# 30
  • под тепетата
  • Мнения: 9 265
Може ли да повториш нейните указания и тук.Смятам, че ще са полезни за всички. Предполагам, че ще ги садиш на открито.

# 31
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Ако кажеш, че е Диян Александров, няма да се учудя. Есента си поръчах 20 хебета, човекът ми прати 24 - 4 подарък.

# 32
  • Мнения: 384
Здравейте! Искам да си имам лавандула и дома, но разбирам, че е много трудно да се запази. Бихте ли ми дали някакви съвети? Simple Smile

# 33
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 962
Това - - Лавандула stoechas
и това - - Лавандула angustifolia
не са една и съща лавандула.  Peace
От първия вид се продават масово в разните вериги и главното им предназначение е да украсят за кратко време нечия масичка на терасата.
Лично аз не се мъча да гледам лавандула в саксия по начина, по който искате, защото ще ми трябва първо - точната лавандула, и второ - голяма кашпа. Бих се замислила и върху конкретния сорт - колкото по-натурален и по-малко модифициран, толкова по-добре. Почвата мога да алкализирам с дървесна пепел, така че тя не е проблем.
Ето ви няколко полезни линка и успех!  thumbsup
https://zelena-prolet.com/Lavandula_angustifolia_sortove
http://spisanie.info/%D0%B6%D0%B8%D0%B2a-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%8 … D1%83%D0%BB%D0%B0
https://www.lavandula.bg/%D1%81%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0 … 0%B2%D0%B0%D0%BD/
http://vsaduidoma.com/bg/2017/07/04/lavanda-foto-sorta-i-Vidy-po … -uhod-za-cvetkom/

Последна редакция: нд, 07 юли 2019, 10:12 от profi_1

# 34
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Ако кажеш, че е Диян Александров, няма да се учудя. Есента си поръчах 20 хебета, човекът ми прати 24 - 4 подарък.
В същност, не му научих името. В обявата в ОЛХ пише, че е от Харманли с профил Весо, но дали това е неговото име, не знам.
Макар, че сега е много горещо времето се надявам да ми се хванат растенията, точно защото са развъждани тук в нашия климат. Не са транспортирани от някъде, не са стояли в складове и по щандове. Двете рози, които купих от Лидл в картонени кутии ги чакам втора седмица, няма никакво развитие.

# 35
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Сега гледам едно предаване за лавандулата. Бедната почва я кара да цъфти много, най- добре с лек наклон, за да не се задържа вода, не понася застояла вода.

Моята е в една песъчлива почва, която не задържа грам вода. Със салвията се чувстват много добре.

Общи условия

Активация на акаунт