Оценка на къща

  • 893
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 510
Съжалявам, ако вече има подобна тема. Разгледах, но не успях да намеря.
Скоро ни предстои подялба на една наследствена къща (по-скоро етаж), като се разбрахме с роднините, с които ще се делим да викнем оценител, да направи оценка на къщата и ние да заплатим техния дял. Въпросът ми е свързан с това, че къщата е в плачевно състояние. Стара дограма, влага навсякъде, мишки, много старо обзавеждане, липса на вътрешен санитарен възел и каквито и да е било екстри. В същото време се намира в краен североизточен квартал. При една такава оценка на къща кое има по-голяма важност? Дали това, че къщата е наистина в много лошо състояние би спомогнало за по-ниска оценка?
Също ще съм благодарна, ако имате опит с такива фирми да препоръчате някоя от, която сте доволни. Благодаря предварително!

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
Потърсете подобни имоти в сайтовете за обяви на имоти и вижте.

# 2
  • Мнения: 1 195
Когато майка ми прави оценка на апартамента (тогава половината беше нейн), оценителката каза, че в оценката влизат стени, подове, таван, съответно тяхното състояние, квадратура на имота. Обзавеждането не се е гледало. Оценката на нашата оценителка беше доста по- ниска (искахме да бъде реална и обективна), а оценката на продаващата страна беше много висока, това си е практика за съжаление.

# 3
  • Мнения: 3 510
И в такъв случай коя оценка се взима? На продаващия или купуващия?
Иначе както казах, къщата е в много лошо състояние. Таваните са почернели от влага, има дупки от мишки и т.н.

Free Agent, имот в такова състояние в този район за продажба няма. Едва ли някой ще тръгне да продава такъв имот. Трябва да го даде направо за без пари.
В нашия случай обаче става въпрос за друго. Като се викат оценителите, не знаем дали реално другата страна няма да се е договорила нещо с агенцията, която те ще си викат, затова питам, ако някой се е сблъсква с подобно нещо, по какви критерии горе-долу се оценява.

# 4
  • Мнения: 2 887
И в такъв случай коя оценка се взима? На продаващия или купуващия?
Иначе както казах, къщата е в много лошо състояние. Таваните са почернели от влага, има дупки от мишки и т.н.

Free Agent, имот в такова състояние в този район за продажба няма. Едва ли някой ще тръгне да продава такъв имот. Трябва да го даде направо за без пари.
В нашия случай обаче става въпрос за друго. Като се викат оценителите, не знаем дали реално другата страна няма да се е договорила нещо с агенцията, която те ще си викат, затова питам, ако някой се е сблъсква с подобно нещо, по какви критерии горе-долу се оценява.

Трябва ви лицензиран оценител. Прави се оценка по три метода, може два минимум, после се определя средно аритметично цената. Цена на парцел, цена на сградата, процент овехтяване,  - това е от значение. Прави се съпоставка с продажни цени на подобни имоти в същия район, оценителите често събират данни от агенции, община, може и за продадени държ. имоти. Старите мебели си ги разделяте или изхвърляте, не са от значение за цената на имота.

Последна редакция: ср, 03 юли 2019, 10:10 от Djaky

# 5
  • София
  • Мнения: 7 990
Състоянието на имота оказва влияние върху цената. Порутен имот и ремонтиран няма как да струват еднакво. Единствено подобренията се отчитат в непълен размер, ако локацията не е особено примамлива. Напр. плочки и керамика Версаче в жилище във Филиповци. Ще се разгледат като подобрение, но няма как да се отчете пълната им стойност предвид местонахождението на имота.

# 6
  • Мнения: 133
Оценката се базира на състоянието на имота предвид трайните подобрения. Местоположението също има значение. Независимият оценител дава пазарна оценка, т.е. цена, на която имотът би се продал към момента. Оценката важи и в съда, ако тръгнете да се съдите, но съдът ще назначи и вещи лица.

Тази фирма съм ползвала - работят бързо и евтино, за два дни ми направиха оценката - https://seba.bg/

# 7
  • Мнения: 3 510
Благодаря Ви много!

Общи условия

Активация на акаунт