Шестокласници 2019/2020

  • 38 266
  • 759
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 601
Би ли дала списъка? Моят син приключи с малкото книги, търся нещо допълнително подходящо за възрастта им.

# 91
  • София
  • Мнения: 17 592

Ready player one - не съм сигурна как е на български заглавието, но съм сигурна, че е преведено.
Потърите - всичките части са ок, дъщерята на приятелката ми (година по-голяма) предната година направо ги погълна
Лабиринтът на Отраженията (и продълженията).
За Принцесата си струва да умреш (и продълженията).
Подозирам, че и останалите на Лукяненко биха се харесали... ако да би стигнал до тях.

# 92
  • София
  • Мнения: 4 899

Ready player one - не съм сигурна как е на български заглавието, но съм сигурна, че е преведено.


"Играч Първи, приготви се!" е българското заглавие. Великолепна е книгата, филмът - също не е лош, но по-слабичък, както често се случва.

Към препоръчаните заглавия мога да добавя и поредицата "Хрониките на Амбър" на Роджър Зелазни. Съвсем скоро ще я връча на сина, само да приключи със задължителните. На същия автор има още една поредица, макар и по-кратка, само три книжки за Аззи - "Донеси ми главата на принца", "Ако с Фауст не успееш" и "Просто шеметен фарс".

# 93
  • София
  • Мнения: 5 188
Това наш'то ли дете е?
Изчетох майсторските класове, дъх не ми остана! И да не е наш'то, да е живо и здраво и с този чаровен поглед да покори световните сцени!
https://impressio.dir.bg/afish/dirigentat-sasha-gyottsel-otkriva … na-12-i-septemvri

# 94
  • София
  • Мнения: 389
Момичета дайте малко помощ по литература. Трябва да напишат през лятото една таблица върху изчетеното, например Под игото - сюжет, герои, Но това което се опря е графа Композиция. Какво се пише тук, композиция на всяко едно от списъка за четене???
Напр. Отечество любезно е от 5 стиха. А романите, разказите, там какво се брои....

Последна редакция: вт, 20 авг 2019, 10:49 от Mrs. Jones

# 95
  • Мнения: 1 981
Момичета дайте малко помощ по литература. Трябва да напишат през лятото една таблица върху изчетеното, например Под игото - сюжет, герои, Но това което се опря е графа Композиция. Какво се пише тук, композиция на всяко едно от списъка за четене???
Напр. Отечество любезно е от 5 стиха. А романите, разказите, там какво се брои....
Това е от нет-а, като идея, как може да се напише:
Скрит текст:
Композиция – Романът се състои от 3 части, които са несъразмерни: най-обемна (почти 2/3 от романа), с най-обстоятелствени епизоди е I част, посветена на подготовката на въстанието; II и III част само щрихират въстанието и неговия трагичен край.

Композицията изразява авторовата концепция за значимостта на изобразеното историческо време. Тази гледна точка най-ясно е откроена в идейно-естетическата поанта на творбата – главата “Пиянство на един народ”. За Вазов промяната в народопсихологията, в съзнанието и мирогледа на обществото – опиянението от пожеланата свобода – е същинският смисъл на историческата промяна. Това са духовните трансформации у българския патриархален човек – преминаването му от битовото и обичайното към изключителното, високото, героичното, към новия идеал на историческото време – свободата. Достигната е критичната точка, маркираща историческия прелом, в който колективната общност се изпълва с енергията на новосъзиданието и започва да строи своята истинска история. Чувството на гордост и удовлетворение у Вазов идва от “пробуждането” на народа, от това, че той с душевността си е излязъл от мрака на робството, превърнал е роба (и раба) в себе си в духовно свободен човек – кротките поданици на султана са се преобразили от разумни стопани в бунтовници, в хора на честта и достойнството.
И още малко:
Не знам дали ще ви свърши работа, но това ми дойде на ума на прима виста...

# 96
  • София
  • Мнения: 389
Аз също намирах за някой, обаче много сложно е написано, трябвало по 1,2 реда. Благодаря ви

# 97
  • Русе
  • Мнения: 1 513
На 12-годишна възраст трябваше да им сложат 2 ваксини. Кои бяха те и докторката ми каза, че трябвало да има определен интервал от време между първата и втората. Някой знае ли колко време е този интервал?

# 98
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
На 12-годишна възраст трябваше да им сложат 2 ваксини. Кои бяха те и докторката ми каза, че трябвало да има определен интервал от време между първата и втората. Някой знае ли колко време е този интервал?

http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/imunizacii/
Цитат
на 12 г. възраст - реимунизация срещу морбили, рубеола и паротит и реимунизация срещу тетанус и дифтерия

един месец
Цитат
ProQuad прах и разтворител за инжекционна суспензия в предварително напълнена спринцовка.Ваксина срещу морбили, паротит, рубеола и варицела (жива)(Measles, mumps, rubella and varicella vaccine (live))
и тук

Не по-малко от 1месец трябва да е периодът между прилагането на жива вирусна ваксина и ProQuad

# 99
  • София
  • Мнения: 389
Нашата лекарка ги сложи едновременно и двете, едната на лява ръка, другата на дясна. Каза, че това с интервала време не е вярно.

# 100
  • Мнения: 269
Нашата лекарка ги сложи едновременно и двете, едната на лява ръка, другата на дясна. Каза, че това с интервала време не е вярно.
И при нас беше така

# 101
  • Русе
  • Мнения: 1 513
Аз попитах за интервала, защото докторката направи първата ваксина и каза да отидем след 1 месец за втората. Но аз си гледах графика и си мислех, дали ще е проблем ако я заведа за втората ваксина след 27 дни, тоест няма да е минал пълен месец.

# 102
  • Мнения: 4 127
И ние изчакахме 30 дни между двете ваксини
Доколкото знам е хубаво да има интервал , при евентуални странични  реакции да се установи от коя ваксина са.

# 103
  • Мнения: 1 981
На нашият син също ги направиха в един ден. Ние и не разполагахме с месец време, но пък лекарската и не спомена за подобна необходимост.

# 104
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
И при нас ги сложиха едновременно.

Общи условия

Активация на акаунт