На кои хора им е по-леко?

  • 3 291
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 38 475
Вероятно ти се вижда.
Казах ти - всеки си има битките. Това, че ти не ги виждаш, не значи, че ги няма.
Ти трябва да работиш над себе си, над това как приемаш нещата.

# 16
  • Мнения: 5 262
Aз тръгвам да се изяснявам нещата за да са ми чисти и ясни и да съм спокойна.
Само където задачата не е лесна.
Сигурно другите също имат проблеми. Права си. Но се чудя ако действаш превантивно пестиш ли или преразходваш.
Пример > съседите си бетонират дворчето и ти преграждат естественото отводнение на парцела при дъжд. Защото парцелите са в зависимост. Съвсем явно е  , че ако стане голям дъжд цялата вода ще ти се изсипе в мазето или  дори в хола. Сега какво правиш? Чакаш големия дъжд или започваш да се разправяш превантивно защото все пак има правила за строителство и отводняване на парцели ... и има явна нередност в предприетото от съседите.
Това е един пример от сорта. Казваш си > ако стане ще се разправям с тях и са ми отговорни за щетите, пък те ти кажат върви го докажи или се разправяш преди да има щети, белким вкараш някое подобрение да избегнеш щети, които може да си останат за твоя сметка.

Такива неща имам в предвид.

# 17
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
"На кои хора им е по-леко?"
На тези с тежка деменция.

# 18
  • София
  • Мнения: 38 475
Ще видя като имам двор и къща.
Всъщност, имаш ли конкретен проблем?
Или просто имаш 100 въображаеми проблема, които биха могли да се случат в бъдеще, ако някой си не направи нещо?
Ако имам проблем в момента - го решавам. Не се товаря да мисля за Х У Z опции в бъдещето.

Последна редакция: чт, 04 юли 2019, 18:51 от Free Agent

# 19
  • Мнения: 8 796
Няма рецепта, всеки живее така, както иска.

# 20
  • София
  • Мнения: 7 990
Ако касае нечия безопасност, разбира се, минавам по каналния ред. За по-маловажни неща, особено ако не са законово регламентирани, определено не смятам, че трябва да се губи време и енергия. Най-общо казано съм ориентирана към резултата, без да гоня перфекционизъм и да нарушавам закони.

# 21
  • Мнения: 24 467
Абе леко е на тия, дето си гледат личните проблеми и си ги решават според личната преценка кое си струва и кое - не.
С годините и опита човек се учи кога нещо е важно и неотложно и кога не е. Не се нахвърля на всеки проблем да го решава на мига, че време за важни неща в такъв случай няма да му остане. Нито ще може да ги изпипа както трябва. Има да скача от проблем на проблем и накрая - нищо.
Трудно е за ония, които се опитват да се намесят в чуждите решения, че и оценки да дават на други хора за ситуации, които лично не ги касаят. На тях наистина им е сложно, но сами си го изират да им е така.

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 09:52 от Judy

# 22
  • София
  • Мнения: 38 475
Джуди, в десетката!

# 23
  • Мнения: 24 467
Ами то и аз съм била млада, и аз съм бъркала. Само дето съм самокритична и съм си търсила и виждала грешките.
И аз съм обръщала внимание на това, какво правят другите хора, как страдат и се мъчат и с годите проумях, че на практика почти винаги човек сам си е отговорен за проблемите - подценил, надценил, криво разбрал, криво премерил, грешно действал и т.н. Ама чуждите проблеми не са мои проблеми. Както и моите са различни: спешни, по-малко спешни, никак не спешни и такива, дето и с тях, и без тях - все тая.

# 24
  • София
  • Мнения: 38 475
Аз със помъдряването си пък гледам все по-малко на нещата като проблеми. Задачи за решаване - да.
Но има хора, които се самоопределят от проблемите си. Колкото повече имат, или си мислят, че имат, толкова по-важни се чувстват. Помпат егото си, като не осъзнават как ще избухне някой ден.

# 25
  • Мнения: 24 467
Аз със помъдряването си пък гледам все по-малко на нещата като проблеми. Задачи за решаване - да.
Но има хора, които се самоопределят от проблемите си. Колкото повече имат, или си мислят, че имат, толкова по-важни се чувстват. Помпат егото си, като не осъзнават как ще избухне някой ден
.

Да, и това го има - сами си измислят проблеми, че да има какво да предъвкват и от какво да се оплакват.
Чести са и другите - имат проблем реален, но не щат да осъзнаят, че решението е на ръка разстояние и зависи основно от тях. Не им се ангажира с работа, с отговорност. Не щат и пръста си да мръднат, а чакат "нещото да се оправи" /пък те нещата рядко се оправят сами/ и после само се оплакват. Като им предложиш решение
Скрит текст:
/понеже аз си мисля, че когато човек се жали, той го прави, тъй като търси решение, за останалия народ и не мисля, че съм длъжна да слушам едни голи оплаквания от други, които си търсят само съчувствие при решими проблеми/
, той почва да убеждава и теб, и себе си, как това е нещо невъзможно. Че и се сърди, като му кажеш, че решение има, ама зависи от него.
Затуй вече също и помощ не оказвам, освен ако не ми я поискат. Стига да не е изпаднал в явно застращаващо го и безпомощно състояние.
Ако някой само ми реве, се сещам за онази песен на Юрая Хийп - Sympathy и гледам да се измъкна.
...
Превенцията е хубаво нещо, но и там си има граници. За важни неща. Човек не може и не бива да живее в постоянния ужас, че нещо си ще се скофти. Ми той трябва да се ангажира пожизнено само с това - да предвижда проблеми и да ги превентира. Което е жива глупост. Че кога ще живее?
И между крайностите неглижиране и параноя всъщност стоят повечето хора и житейски съдби, което е нонрмално и здравословно. Колкото е по-добър балансът между нужно и вложени усилия, толкова по-добре. 

Последна редакция: пт, 05 юли 2019, 10:24 от Judy

# 26
  • Мнения: 5 262
Да, мили дами, по реакцията ви забелязвам че сме в един отбор Simple Smile
Разбира се че не става въпрос за бъркане в решенията на другите хора , също както и за превенция на всеки възможен проблем. Става въпрос за съществуващи проблеми при които е въпроса дали се хващате да разрешите или чакате да видите няма ли все пак да минете метър ... някак си .

Но пък и самотерапията в темите не е лош избор. Не ви се сърдя. Я колко съм неконфликтна всъщност .

# 27
  • Мнения: 24 467
.... Става въпрос за съществуващи проблеми при които е въпроса дали се хващате да разрешите или чакате да видите няма ли все пак да минете метър ... някак си .

Че то всеки проблем е толкова конкретен, че така, по принцип, никой тук нищо не може да каже. Можем да си пишем общи приказки. А смисълът се губи.
Дори един и същ по вид проблем за един човек е съществен, за друг - по-малко, за трети - никак. Зависи от конкретната ситуация в дадения момнт и от други обективни и субективни фактори.
Скрит текст:
Едно е, например, за младеж без работа ползата от намиране на такава, ако е сам, друго - ако има родители, които му помагат, трето - ако родителите му пък нямат против да го издържат и до 40 години или докато са живи, четвърто - ако има човек, с когото живее и той е със или без работа в момента и т.н. Примерно. Всяка друга ситуация е подобна. За теб нещото може да е много важно, но не е така за друг.

# 28
  • Мнения: 5 262
Знам, знам ...  Някои сякаш минават леко покрай всякакви проблеми .

# 29
  • Мнения: 380
На дебелите хора им е по-лесно!

Общи условия

Активация на акаунт