Вегетарианската тема 12 - какво ще готвим днес

  • 28 918
  • 1 011
  •   1
Отговори
# 420
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Това не е ли мускатова тиква?
Аз хич не я харесвам 🤨

# 421
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 730
Много прилича на мускатова тиква. Идея си нямам обаче. Тук има само този вид и понеже е от сигурен производител, купувам по малко от нея.
Имам белег от нашенски твърдокорести тикви и не си падам по тикви, но oт  време на време купувам на парче за  ризотто с тиква, или печена, или правена в тиган. Но  само три или четири пъти в годината.
П.С. Имам едно питане. Искам да направя бисквити и да ги изсуша с дехидрататора. Нямам идея обаче, какво да подложа на скарите!? Дали е добре домакинска хартия!?

Последна редакция: чт, 05 дек 2019, 22:31 от danilu

# 422
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Днес правих шоко мъфини, патладжан с нахут, безгл. ябълков сладкиш, фритатата с целина, зелева салата с майонеза.

Утре ще има крем супа от тиква цигулка и остатъка от нахута с патладжан.
Евентуално и хумус.

# 423
  • Мнения: 2 641
Ние пък обожаваме тиква. Всеки ден почти варим на пара и се изяжда. Но и тиквата е много хубава - плътна и много сладка.

Дайте рецепта за неща с кефир. Имам кефирна гъба и се разрастна много , някой ако иска да каже - ще му пратя.

# 424
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Нивея, тиква и аз ям, но мускатовата не ми харесва 😒

И аз имам кефир, стои в хладилника и по-рядко го “доя”.
Аз го ползвам:
За таратор, яйца по панагюрски, в дресинг за салата.
В палачинки, тесто, в смути
Ако е гъсто, слагам да се изцеди и после в саламура, става като сирене. Отцеденото не хвърлям, пак в тесто или ферментирам зеленчуци.

Днес правих крем супа от тиква, зелен фасул на тиган с чесън и джинджифил.

# 425
  • Мнения: 1 418
danilu, благодаря за снимката! И според мен е мускатова тиква. Наричат я "Джулия Робъртс" сред тиквите. Много е красива, аз предпочитам Хокайдо и цигулки.

Бисквитите, които искаш да сушиш в дехидрататора много ли са влажни? Защо искаш да слагаш хартия. Възможно ли е да намажеш скарите с мазнина, за да не залепват бисквитите и после да можежи да обръщаш и извадиш, когато изсъхнат, без да се счупят.

Салата от цвекло с грейпфурт и орехи.
Крем супа от тиква.
Патладжан, пълнен с елда, чесън, магданоз.
Веган шоколадов мус с аквафаба.

# 426
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 730
BiankaD,всъщност никога не съм сушила,или приготвяла бисквити с дехидрататор. Затова и питах.  Ще пробвам тия дни.
Не си падам по тикви, както вече казах. Така че за мен няма значение от какъв сорт е. Ям три, или четири пъти в годината.

# 427
  • Мнения: 2 641
Ася, много ти благодаря. Моля те опиши подробно как цедиш кефира да се получи като сирене, много ме заинтригува. И също как ферментираш заленчуци? Мислех да правя моркови по корейски или кимчи и мога да забързам ферментацията като сложа малко кефир, или отцедено от кефира?

И също как държиш гъбата в хладилника?

# 428
  • Мнения: 1 418
BiankaD,всъщност никога не съм сушила,или приготвяла бисквити с дехидрататор. Затова и питах.  Ще пробвам тия дни.
Не си падам по тикви, както вече казах. Така че за мен няма значение от какъв сорт е. Ям три, или четири пъти в годината.

danilu, виж тези бисквити са сурови, не съм ги сушила. Стоят достатъчно твърди, и са хрупкави при отхапване, благодарение на глазурата. Вътре са меки. Е, не точно меки, но ...много приятни за хапване.

Сурови бисквити с шоколадова глазура

# 429
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Нивея, кефирът като го "издоиш" и му сложиш ново мляко, го слагаш просто в хладилника и това е.
от по-ниската Т зрее по-бавно. лятото също там го държа.
моят е във weckglas с капак, та нито миризми поема, нито нищо.

сиренето: от 3,8% мляко и след няколко дневно зреене кефирът ми става гъст и малко трудно се отделя от зърната.
имам една много ситна пластмасова цедка и го слагам вътре (след като съм го "издоила"). може да ползваш тензух на няколко ката или филтър за кафе/чай, но се отделя трудно после.
слагам цедката над една купичка и така слагам в хладилника.
на сутринта има цвик, в цедката е нещо като извара.
правя саламура на око, но по-солена, оставям да изстине и слагам изцедения кефир вътре и пак в хладилника.
на другия ден става за ядене. колкото повече стои, толкова повече става като нашето сирене.
става малко количество, не очаквай бучка Wink

ферментирам и с цвик, и с кефир, каквото има.
можеш да нарежеш зеленчуците и да ги разбъркаш с кефира  и после да ги измиеш, може да ги натъпчеш като туршия и да сложиш цвик... за кимчи бих ползвала цвика само.
понякога без да съм го "доила" имам цвик във weck-a и внимателно го отсипвам, за да го сложа да ферментира нещо.
също с кефир директно ферментирам леща или ориз, който после блендирам на тесто.

също пробвах оцет да правя, но там слагах от водния кефир.
някой беше споменал, че ферментира зеленчуци с мисо паста - омазват се отвсякъде.
ама на мен ми идва скъпо мисото за подобна дейност, с кефира пак става.

# 430
  • Мнения: 2 641
Ася, много ти благодаря за подробната информация.

За колко време зрее когато е в хладилник? 
Така, разбрах за сиренето, ще го пробвам. "Цвик"предполагам казваш на суроватката.
На буркан от 1.5 л пълен с настъргани моркови, колко суроватка да сложа? И казваш да се намажат със суроватка и да се измият...това защо?
И още един въпрос - казваш че ползваш суроватката за тесто...нали тестото минава термична обработка. Има ли смисъл, като мине термична обработка кефира? Това са си мои размисли, де.

# 431
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Вкъщи само аз го ползвам и го доя два пъти в седмицата, като го забравя и по един път. Иначе като ходим на почивка пак там стои повече време.
Дълго стоелия кефир ползвам после само термично обработен.

Цвик=суроватка.

Миеш зеленчуците, ако си ги ферментирала с кефира и искаш да ги готвиш или ядеш на салата. Иначе се пресича/изглежда не толкова добре.

За морковите в буркан незнам. Аз като правя кимчи, разбърквам подправките, слагам цвиkа и добавям настъргани моркови, разбърквам и слагам ред зеле, ред от сместта. Ако не е достатъчно мокро, че да са покрити, доливам вода, ако нямам цвик.
Те бактериите си работят.

Днес гъбен сос, “котлети” от резене, цикория и шницели от целина на тиган и динкел паста.
Също и сладкиш в чаша.

Последна редакция: пн, 09 дек 2019, 08:45 от asyalein

# 432
  • Мнения: 1 418
Днес елдени кюфтета с магданоз и салата естествено - зелена с кълнове елда, маслини, конопено семе и фелд.
Направих една доза   - около 1 кг джинджифилови бонбони. Силно се надявам да имам до Коледа, инак пак ще правя, че са ни любими.
Елдени кюфтета с магданоз



Домашни джинджифилови бонбони по два начина

# 433
  • София
  • Мнения: 5 247
Днес крем супа червено цвекло.
Царевица
Лучени хлебчета,локум, халва и сушени плодове.
Постно все.

# 434
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Паеля с много зеленчуци
Картофи със сметанов сос и бри
Пататник
Гуакамоле и млечна салата

Детето е болно и нищо не яде 😟
Чудя де какво да му готвя?😒

Общи условия

Активация на акаунт