Вегетарианската тема 12 - какво ще готвим днес

  • 28 903
  • 1 011
  •   1
Отговори
# 645
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Привет, момичета! Досега само четях, но се включвам да кажа за фалафелите на фурна. Правя ги на топчета, за да може под хрупкавата коричка да има мека сърцевина. Помага да се овалят в олио преди да се сложат да се пекат. Печенето е на нагрята фурна на макс. Като станат готови ги вадя веднага  в тенджерка с капак, за да се задушават.
много благодаря за споделения опит! Аполваш готова смеска или всичко от нула замесваш?

# 646
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Картофени кюфтета

Последна редакция: чт, 06 фев 2020, 15:26 от i_peych

# 647
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Може ли да махнеш снимката на саламче то?
Благодаря.

Доматена супа с пълн. ориз
Омлет с гъби
Мляко с ориз
Салата от цикория, чушка и леща
Салата от китайско зеле, чушка, селъри

Имам останала малко леща, може да я направя на къри със спанак.

# 648
  • Добрич
  • Мнения: 5 451
Огромен домашен натурален шоколад без захар, с мед и фурми.

Бърза, лесна и вкусна рецепта, приготвена единствено с помощта на готварската печка.

Състав:
150 г. какаово масло, стапя се.
150 г. какао на прах добавено към стопеното масло
200 г. мед към горната смес. (Аз предпочитам по-горчив, но и семейството трябва да го харесва... Добавях на части и пробвах на вкус)
100 г. лешници
100 г. фурми без костилки, нарязани на дребно.
Всичко се обърква и се изсипва върху хартия за печене в подходяща форма. Стяга бързо в хладилника.
Вкусът е разкошен!
Лично на мен две такива нарязани парченца са ми достатъчни.

# 649
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Скрит текст:
Може ли да махнеш снимката на саламче то?
Благодаря.

Доматена супа с пълн. ориз
Омлет с гъби
Мляко с ориз
Салата от цикория, чушка и леща
Салата от китайско зеле, чушка, селъри

Имам останала малко леща, може да я направя на къри със спанак.

Веднага се редактирах!
Благодаря! Simple Smile

# 650
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аууу Вела!!!! Не е честно 🤪
Мерси за рецептата. Аз в магазина не съм виждала какаово масло, на кокосовото се цупят вкъщи.

# 651
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Ася виж в Reformhaus, там има със сигурност, или си поръчай от техния онлайн шоп.

Ще го пробваме този шоколад, благодаря за рецептата, но идеята да се топли меда не я одобрявам, за това ще мисля алтернатива за подсладител.

# 652
  • Мнения: 2 560
Боб на фурна за днес, на детето- зеленчукова крем- супа.

# 653
  • Мнения: 1 291
много благодаря за споделения опит! Аполваш готова смеска или всичко от нула замесваш?

Всичко от нула. Simple Smile

# 654
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
много благодаря за споделения опит! Аполваш готова смеска или всичко от нула замесваш?

Всичко от нула. Simple Smile
Благодаря! А какво слагаш в сместа?

Има фалафели които ги продават в магазините, не са замразени, те имат по зеленикав цвят, основно са в хладилниците около тофу или други виган продукти.

Замръзените които ние ползваме са нито много зелени, нито пък бежови както са по принцип тези в заведенията.

Днес готвих грах на яхния със зеленчуци.

# 655
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Зеленото е от пресния магданоз.
Нито сухите смески, нито полуфабрикатите се доближават на вкус до фалафелите.
Те са напаснати за стандартния Отто вкус.

Фалафел се прави от смлян, суров, накиснат нахут. Вкъщи не успявам да го смеля добре и получавам неразположения. Със зелена леща е по-лесно и вкусът не се променя много. Подправките също са важни, както и многото магданоз.

Правих отново панакота с малини 🤪

# 656
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Ася как ги правиш със зелена леща? Какво и колко слагаш?

Днес направих аквафаба майонеза и пастет от нахута - сложих сушени мариновани домати, люти чушки, лимонов сок и от марината на доматите, сол - стана чудесен и с леко налютващ вкус.

# 657
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Вaby, накисвам зелена леща за през нощта, незнам колко, на око, може би около 250гр.
на другия ден измивам и слагам в дълбок съд, добавям една глава лук на парчета, магданоз на ситно и сол и пасирам. ако имаш някаква друга машинка за смилане, ще е по-добре, аз нямам.
трябва да стане що годе еднородна смес и зелена.
добавям подправки: кориандър зърна, кимион, черен пипер (смлени). по желание чесън, но аз не слагам.
зависимост от консистенцията слагам яйце или брашно. с лещата често е по-влажно тестото, но така по-лесно се пасира. после добавям малко нахутено брашно. с яйце не се разпадат, но традиционно е без.
оформям плоски кюфтенца или слагам с лъжичка в олиото и пържа на слаб огън, иначе лещата остава сурова и ме боли корем.
иначе се прави от накиснат нахут, който се минава през машинката за месо (нямам, затова с леща, тя е по-мека).
някои правят фалафели с нахут от консерва или само от нахутено брашно. но на мен не ми харесват.

имаше арабска тема за готвене, там може да имат по-автентична рецепта.

един път в Плевен исках да ям сандвич с фалафел и собственикът на заведението ми каза, че фалафел се сервира само с домати и магданоз. ако ми сложат друго в дурума, значи ме лъжат.
незнам дали е вярно, но с домати хармонира добре.

вчера отложих кърито и правих фокача с гъби и едно регионално сирене.
за обед кърито със спанак.
за вечеря незнам още Rolling Eyes

# 658
  • Мнения: 1 291
Благодаря! А какво слагаш в сместа?
Моята рецепта от форума, май беше на Лабрекс, но не съм сигурна:

1 ч. ч. почистена леща
1-2 стръка праз лук или една главичка кромид
магданоз
джоджен
копър
сол
½ ч. л. сода бикарбонат
½ ч. л. оцет
1 с. л. брашно
Олио за пържене в маслена баня.

Предварително почистената и накисната леща се пасира на едро с лука и подправките. Ако кюфтенцата са от нахут, много е важно да бъде накиснат 12 часа. Може да се добави вода или брашно за достигане на желаната консистенция. Ако сте правили вече постни кюфтенца – картофени или от овесени ядки, знаете добре, че е нужно тестото да бъде на трохи. Консистенцията стои зърнеста, а не гладка. От това количество излизат около 12 кюфтенца. Пържи се в силно сгорещена мазнина.

ПП Правила съм ги и от варен нахут от буркан, но слагам повече брашно, защото иначе се разпадат.

И да помоля за изпитана рецепта за булгур. Благодаря!

# 659
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
С булгурът правех каквото и с ориз, става по-бързо.
Със ситния също някакви кюфтенца се правят, тогава се накисва първо.
Също и циг ( cig) кюфте, но нямам рецепта.

Общи условия

Активация на акаунт