Стоматолог или гръдна хирургия/мамолог/?

  • 472
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте мамчета! Момиче на 18 години съм. Имам амбиция да стана доктор. Проблемът ми е, че съм раздвоена дали да уча за стоматолог или мамолог. От една страна стоматологията ми е интересна, но живея в малко градче и истината е, че се навъдиха много зъболекари, а и още много тепърва учат за такива. От друга страна интереса ми към мамологията се зароди в момента, в който баща ми беше диагностициран с рак. Проблемът е, че ще ми отнеме цели 12г. учене, за да си взема дипломата. Трябва да заживея в големия град, където има по-добра реализация. И не на последно място идея си нямам как ще съумея да създам семейство, да се грижа за него и в същото време да градя кариера.
Извинявам се, защото знам, че Ви занимавам с това! Моля, Ви да ми напишете вашето мнение по въпроса. Ще съм много благодарна да прочета всяко едно от тях. Хубава вечер!

# 1
  • Мнения: 62
Какви 12 години Grinning Grinning

# 2
  • Мнения: 327

Като начало може би е добре да си изясниш какво ти харесва във всяка една от двете специалности, за да може в крайна сметка да видиш към коя страна кланят везните. Казваш стоматологията ти е интересна, но не споменаваш кое точно е обект на интереса ти? Същото важи и за медицината.

Доводът с малкия срещу големия град не мисля, че е недостатък само на едната специалност. Сама казваш, че конкуренцията за стоматология ще е голяма, а това има пряка връзка с бъдещата реализация. Да се преместиш в друг град, особено по-голям, отваря нови възможности за развитие (не само в професионален план). Ако си прекалено привързана към родното място, винаги може да се върнеш след време и да отвориш там кабинет (което разбира се не е лесно начинание, но все пак постижимо). Разбира се, предполагам тук играе роля и финансовото положение.

Освен това намирам изказването за 12г учене малко не на място. Не само, защото дипломата се получава след първите 6 години, а не 12г. (следващите 6 са вече специализация). Но и защото нещата не са толкова прости. Не е като да учиш само 12 години и хоп, готов си и само работиш като супер специалист. Освен това, особено през специализацията ученето не е като в училище, дори не е като в университета. Не е да знаеш, че тази седмица ще вземеш Х теми и трябва да ги научиш. Тук се трупат знания в движение. Много по-трудната част от ученето е набирането на житейски и професионален опит в трудни ситуации, които почти всеки ден ще бъдат част от ежедневието. Та така, направи сметка дали ще имаш психиката и настройката да се справяш със ситуации, които ще са ти непознати и никой няма да те е "научил" за тях, както и да взимаш решения, които могат да се окажат грешни и фатални.

Относно мамологията - напълно разбирам мотивацията ти зад избора и съжалявам, че е трябвало семейството ти да преминава през това. Но е добре да знаеш, че в ракмките на регулярната специалност медицина ще учиш много, ама много други неща, които я са ти интересни, я не. Освен това възможността да откриеш друга по-желана специалност във времето е много голяма. Даже бих те съветвала, ако все пак се насочиш към медицината, да си отворена към всички специалности, защото не знаеш накъде ще те отвее вятъра.

Въпросът с кариерата и семейството е супер индивидуален. Първо идва питанката, какво се разбира под кариера. За всекиго успехът в професията изглежда по различен начин. За повечето хора кариерата е равна на да взимаш много пари, за други пък, особоено в медицината, е важно да си изградят име и всеки да ги знае, естествено с разни титли пред и след името. Има и лекари, които се смятат за успешни, когато са стигнали едно ниво на знания и опит, с което знаят, че наистина дават най-доброто от себе си на пациентите. За четвърти пък е достатъчно да си гледат на работата като работа и едновременно да си гледат семейството.

# 3
  • Мнения: 10 195
Гръдна хирургия и мамолог нямат много общо...
Първото е свързано с белия дроб, трахеи, диафрагма...
Мамолог - завършва принципно АГ и от там специализира мамология.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Само да вметна, че да станеш мамолог не е никак лесно и не е достатъчно просто да го искаш. Първо завършваш медицина, 6,5 год. После трябва да те приемат за специализация по Акушерство и гинекология, което никак не е лесно. Едно време без връзки нямаше никакъв шанс. Сега може да е малко по-лесно, но не много. Още 5 год. След това трябва да поработиш известни години като АГ, да направиш допълни обучения за мамолог и чак тогава можеш да работиш като такъв. Преди 40 год трудно ще стане. Същото е с гръдната хирургия - 6 год медицина, 5 год обща хирургия и 3 год гръдна хирургия.
Иначе, но това е лично мое мнение, хирургичните специалности (каквито са и АГ и хирургия) не са особено подходящи за жена. По ред причини. Със стоматологията започваш да работиш веднага след завършването и е чудесна работа за жена.

# 5
  • Мнения: 823
Ако вкарат закона за специализация и при стоматолозите ,ще се изравни следването.Двете специалности обаче,са много различни .Ако кандидатстваш догодина,като начало си налягай парцалите .Че 1 год подготовка е малко спред мен.Аз се готвих 2 години.Като по химия ходех на уроци.При момичета ,трябва оценки над 5,40-5,50.И задължително две шестици от дипломата .

Общи условия

Активация на акаунт