Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 10 юли 2019, 22:21 ч.

Февруарчето плажува и в морето плува, плува

• 4 817
  • 252
  •   2
Отговори
  • Велико Търново
Добре дошли в новата 10та тема!

Линкове към предишните теми:
http://m.bg-mamma.com/?topic=1024802 - тема 1
http://m.bg-mamma.com/?topic=1034028 - тема 2
http://m.bg-mamma.com/?topic=1044980 - тема 3
http://m.bg-mamma.com/?topic=1054902 -Тема 4
http://Http://m.bg-mamma.com/?topic=1066058 - Тема 5
http://m.bg-mamma.com/?topic=1077426 -Тема 6
https://m.bg-mamma.com/?topic=1086621 -Тема 7
https://www.bg-mamma.com/?topic=1096995 - Тема 8
https://m.bg-mamma.com/?topic=1108850
Тема 9

# 1
Да ни е честита! Кога изписахме 10 теми!?Нека я напълним с хубави летни емоции! 🤗

# 2
  • София
Skk007, благодаря за новата тема Flowers Hibiscus

Честно да ти кажа много ме изнервя тази самостоятелност. Голям характер излезе това бебе. Никакъв контрол нямам върху изядената храна. (Тя също е далеч от заветните 10 кг. Само като се сетя, че по медицинските стандарти на 1 година трябваше да е 11 килограма.)

Сега на вечеря набодох един картоф с вилицата и малката толкова се ядоса, че го хвърли на земята от яд.

# 3
Нашата мома е 8.3 кг...поне на ръст си дърпа сега е78 см.Но да и мен ме изморява това желание всичко сама да прави и не само с яденето.От друга страна не я спирам, за да се учи , но това не го праеи по-леко.

# 4
  • Велико Търново
В този ред на мисли, и моят малък мъж вече проявява характер по отношение на някакви бебешко битови неща, явно се започва и с инатенето.
Най ми е забавно като се изнерви на нещо голямо, което не минава през малък отвор. Блъсва го, вика му и продължава да го напъва да мине. Щом започна да обяснявам, че предмета е по-голям от дупката, следва нервен плач и блъскане по. Мен.

# 5
  • София
Цели петнадесет кг е Ники
Само да види че се яде веднага му е другар .....
През деня е без памперс

# 6
Благодаря за новата тема 💐.
Моят е 12 кг. и 84 см.
Яде сам всичко което му дадеш.Супа и таратор пие от чаша,разбира се поолива се.С вилица не иска,директно с ръка взима всичко. И моят е на периоди,някой дни яде повече,други по малко.Не меря и не засичам нищо,щом е жизнен,друго не ме интересува.
Днес яде като стана 150 ам,друго не искаше. Предложих му банан и принцеса със сирене, като отказа му направих ам.Това към 7.После в 10 реши че си иска банана в крайна сметка и го изяде.Към 12 и неща изяде почти 2 пържени кюфтета с цял домат. Неговите ги правя малки като цариградски.Заспа.Стана към 3 и нещо и хапна няколко бадеми,малко диня,малко пъпеш и да не се прекара и малко сирене от моята попара.И в 8 с баща му ядоха гювече и домашен сладолед,изгърмя 240 ам и се трупяса като талпа.Към 2 ще стане за още 240 и до сутринта не го търси.Бавно,но славно си оправя съня.Онзи ден съм спала цели 6 часа,ама щото легнах с него в 9.

# 7
Гледам че давате бадеми, кашу. Цялата  ядка ли давате?
За темата 💐

# 8
Аз преди бях мръкнала тук, че малкия не яде , но сега Слава Богу прояде.  Малко като количество  , но е голям напредък 😁.

skk007 благодаря за темата.

# 9
Бадемите и кашуто ги давам цели,те са меки и лесно ги чупи сам.Сурови разбира се и по няколко ядки.Лешници е ял парченца само,орехи също.От другите не съм давала още,но то и аз май само лешници ям,а баща му никакви ядки.От плодовете яде ягоди,малини,боровинки,диня,пъпеш и банан,за другите не иска и да чуе.От зеленчуците домат и краставица и понякога чушка,но ако е в сготвено.Другите дори не опитва след първия път.Гъби хапваше зимата, сега не ги иска.Показва си вече характер и предпочитания за храната.

# 10
  • София
Благодаря за новата тема 💐.
Моят е 12 кг. и 84 см.
Яде сам всичко което му дадеш.Супа и таратор пие от чаша,разбира се поолива се.С вилица не иска,директно с ръка взима всичко. И моят е на периоди,някой дни яде повече,други по малко.Не меря и не засичам нищо,щом е жизнен,друго не ме интересува.
Днес яде като стана 150 ам,друго не искаше. Предложих му банан и принцеса със сирене, като отказа му направих ам.Това към 7.После в 10 реши че си иска банана в крайна сметка и го изяде.Към 12 и неща изяде почти 2 пържени кюфтета с цял домат. Неговите ги правя малки като цариградски.Заспа.Стана към 3 и нещо и хапна няколко бадеми,малко диня,малко пъпеш и да не се прекара и малко сирене от моята попара.И в 8 с баща му ядоха гювече и домашен сладолед,изгърмя 240 ам и се трупяса като талпа.Към 2 ще стане за още 240 и до сутринта не го търси.Бавно,но славно си оправя съня.Онзи ден съм спала цели 6 часа,ама щото легнах с него в 9.
Става да яде през нощта ?!

# 11
Ядките цели ги хапва, кашу, бадем , орехи не яде..Плодове и зеленчуци всички.Маслините са й най-любими и хубави доматки сладки 😊

# 12
Да,пие ам нощем.И нямам никакво намерение да му го спирам докато сам не се откаже.🙂

# 13
И моят син е на периоди. Яде обща храна, но вземам и детска кухня. Не винаги имам подходяща храна вкъщи за него. Понякога си изяжда цялата кухня и наред с това домати/краставици. А понякога нищо не иска. Вчера до 16:00 е бил на една шепа малини и кърменето за следобеден сън. Просто не искаше нищо. За вечеря пък си навакса - изяде си цялата супа, ориз от нашия, домат един, малко праскова.
Не гледам вече количеството. Предлагам разнообразна храна, ако е гладен - ще яде. Понякога яде с лъжица - разбира се е мазало. Понякога казва "помог" като му втръсне или се умори и аз го храня. Яде с ръце, бърка и в манджата с ръце най-редовно. Яде на столчето си. Понякога давам парченце бисквита, докато играе. Но не го гоня с лъжицата. Не бих имала нерви за това.
Вечер суче колкото поиска. Миналия месец спеше по цяла нощ с едно събуждане към 12. А сега от няколко дни е маратон по цокане и будене. Явно го тормозят зъби.
И ние сме през деня без памперс. Само за сън, но от два дни имаме големи напикавания.
Просто забелязвам, че когато едно нещо е в "период", всичко е "период" и нищо не върви - крив е, не яде, спи неспокойно, "не слуша" (не го харесвам тоя израз), и сега и се напишква.
Гледам да дишам дълбоко и да минава бързо Wink

# 14
Благодаря и аз за новата тема Hug

За грамажите-яде по 300гр на хранене,между храненията плодове,пюренца.През нощта не пие мляко,той и отказа АМ-то.Кг-те е около и над 11кг,но все не можем да го изтеглим,качвам се с него на кантара и така преценям сега.

# 15
Мерси за темата Nature Sun With Face
И моя юнак продължава с АМ и е 12 кг/86 см

# 16
Бихте ли споделили вие какви плажни приспособления взехте(планирате да вземете)за мъниците?

# 17
  • Велико Търново
Басейн, топки, лопатки и гребла, камионче, кофички и пистолети, надуваем дюшек и пояс с гащи... Общо две торби с детска пластмаса... Sad

# 18
Те когато са в торбите,не ме притесняват толкова.Не ми се мисли след като се надуят всичките му там надуваеми неща каква веселба ще е всяка сутрин и вечер Sweat Smile

# 19
А пък аз да питам , колко е хемоглобина  на вашите мъници?Давате ли вит.Д сега?

# 20
Към нещата изброила Скк добавям и воден бластер и хвърчило,много се забавлява с тях моят.
Не съм правила изследвания от годинката му,тогава беше 130.Края на месеца сме на контрола и за последната ваксина,може и да пусна едни.Ама като помня къв рев беше за последните,май само ако се наложи ще правя.

# 21
Ние имаме малко неща за плажа, защото трябва да ги натоваря в количката и да се превозим двамата с него с всичкото. Една кофичка с формички/лопата, една камионче самосфал с въженце, един пояс за сядане в него, защото и аз обичам да плувам във водата, а като сме само двамата няма как да стане иначе.
И това е.

# 22
През деня, като са без памперс как продцедирате?

# 23
Tweety, вкъщи слагам често на гърне, поне на всеки 20-30мин, навън предлагам да пишка пак така честичко, ако има тоалетна наблизо - супер. Ако няма, и да не е приятно, отивам на някое отдалечено дръвче/храстче или в някоя занемарена част. Няма как иначе. Той не ака навън от много време (а горе-долу пж едно и също време всеки ден, един път на ден), но се е случвало и докато го издържа да пишка, да ме изненада. Тогава прибирам боклука, както се прави и на кучетата - в торбичка и в някой контейнер, а не в кошчето на площадките.
Веднъж напишка една пейка - бърсах с мокра кърпа....
И нося два чифта резервни дрехи, ако сме на дълга разходка.
Има дни, в които нямаме "инциденти", но ония ден.. два пъте го преобличах докато изобщо тръгнем за разходка.

# 24
Е аз пък  нямам никакъв успех с гърнето...и все сме си с памперси...има ли и други, като  нас?

Последна редакция: сб, 13 юли 2019, 23:46 от hamsti

# 25
И аз имах успех в началото, като беше на 1 г. така хубаво си пишкаше и акаше в гърнето..после какво му стана, почна да ака в памперса само..всеки ми казва, че сега било времето да го отуча от памперс..ми да, ама нали виждам, че просто не е готов. Явно ще е зимата, като сме си в къщи и почвам по-често да го слагам и догодина е готов Simple Smile

# 26
Е аз пък  нямам никакъв успех с гърнето...и все сме си с памперси...има ли и други, като  нас?

Има има.Мога да кажа,че имам голям успех с гърнето всеки път когато го използвам,но не знам защо въобще не пришпорвам нещатата и го ползвам рядко.

# 27
Аз съм най - лежерна,  и гърне не съм купила още 💁‍♀️.

# 28
Прабвам всякакви неща , сложила съм го в банята, носим там разни зайчета и котета да правят пиш..Тя разбира много добре какво  се прави , но я е страх да седне 😊Казва "тол,  тол" тоест "стол" и като я питам дали иска да седне бяга и казва не-не 😊

# 29
  • Велико Търново
Аз гърне съм купила, но си стои ново и неизползвано. Малкия отказва да седне на него.

# 30
Моята дъщеря седи само с дрехите на гърне. Като седне и казва "ааа", защото имаме кукла на гърне и аз й обяснявам, че така се прави, нооо до там. Само имитираме куклата.

# 31
Аз никога не съм се и пробвала да го слагам на гърнето. Стой си в банята, веднъж седна на него но си беше с дрехите и си играеше просто. Според мен не е готов, никой не ме пришпорва да го слагам.. Покрай мен майки с по голями деца са започнали от 1,8-2г да приучават и до към 2 макс 2,5 вече са хвърлили памперса окончателно.
Знам че си е и до дете,но всеки както го чувства така процедира, и не мисля че е повод за притеснения ако не искат,или нещата са на периоди.

# 32
Мами а ние пък на гърнето ходим, а като го оставя в къщи без памперс и на всеки един час го подканвам не иска и 5 мин след това се напикава, лошото е че дори не му прави впечатление че е напикан. Чак се чудя как ще го науча без памперс. Иначе лелките в яслата казват че си ходи на гърне, ама до там.
Иии ново 20 ние сме с варицела вече 3 ден, пъпки на веждите, по гръбчето, че даже на дупето. Някой от вас да е минал по този път? Споделете как сте преминали Simple Smile

# 33
Дребното изкара варицела. Първите два дни беше зор докато избият пъпките, имаше и температура. Цялото му лице и глава бяха на решето. След като избиха не сме имали проблеми, не се е сещал да се чеше. След 5-6 дни започнаха да завяхват и в рамките на две седмици преминаха. Личния ни каза да ползваме джинджира да го облекчава, но не се наложи. Сега вече, два месеца по-късно, няма никакви белези.

# 34
Ами оказа се че не било шарка а вирус “уста-ръка-крак” каквото и значи, който сега бил много развит в София и протича с лека температура, червено гърло и пъпки по устата, ръцете, краката и къде ли не още....

# 35
Момичета, ще сменя темата да питам какво давате на децата при разтройство? Втори ден малката има, без други симптоми, весела е и се чудя дали да дам нещо.

# 36
  • София
Момичета, ще сменя темата да питам какво давате на децата при разтройство? Втори ден малката има, без други симптоми, весела е и се чудя дали да дам нещо.

Ентерол.

# 37
Давам лактакеър стоп.

# 38
  • Велико Търново
Аз давам хидрасек. И в момента го давам - малкия има разстройство също без други симптоми.

# 39
Ами оказа се че не било шарка а вирус “уста-ръка-крак” каквото и значи, който сега бил много развит в София и протича с лека температура, червено гърло и пъпки по устата, ръцете, краката и къде ли не още....

Четох,че това е т.нар коксаки вирус

# 40
Ориз и оризова вода😊

# 41
Момичета, днес малката е собривче по цялото телце, без лицето.Няма температура, не киха и кашля.Обрива е странен защото, едвам се забелязва.Не е червен, не е релефен , даже цвета на пъпките е като завехнало от комар, малко по-тъмничко от телесен цвят.През нощта беше много нервна, много се буди.Сега пак нервничи за мама, но като съм до нея играе , смее се и е жизнена.Пишкала е, акала е ,...Да сте виждали такова нещо?Хрумва ми само, че вчера слес къпане й облякох пижама, прана с Тео бебе течен, който копувам за пръв път.Принципно пера с този на Лупилу. Направи ми впечатление, че е силно ароматен...дали може да е пт праха?

# 42
  • Велико Търново
Може да е от прах( препарат). Друго за което се сещам е да й е било горещо... Снимай ако искаш обрива.

# 43
hamsti, възможно е дай й фенистил на капки,и я наблюдавай. Аз пера с Тео бебе или Максима,не сме имали проблеми, но си е до кожа.
За разтройство който питаше Пробиотик задължително, чай от дренки, сухари,солетки+ разни прахчета.

# 44
  • Велико Търново
+1 за чая от дренки! Благодаря за напомнянето! Бях забравила за него!!!

# 45
Миналата седмица момичето ми беше с обрив и температура 38.5 за 4 дни. Обривът мина за три дни, но си мислех, че е от новия слънцезащитен крем. Ходихме и до спешен кабинет да разбера дали е някоя шарка. Температурата спадна, пъпките изчезнаха ала хремата и кашлицата са през седмица. Започнахме да я водим на солна стая. Вече не знам и какъв сироп да й давам за кашлица. Това с яслата се оказва предизвикателство.

# 46
Аз давам хидрасек. И в момента го давам - малкия има разстройство също без други симптоми.
skk, мина ли разтройство на малкия? Днес ходих да купя прахчета и в аптеката казаха да обърна внимание, че можело да е бактерия. Честно казано ме попритесниха...

# 47
Занеси ако за изследване.

# 48
Занеси ако за изследване.
Понеже за първи път ще го правя, сигурно трябва да взема контейнерче от аптеката, взимам от памперса и нося в лабораторията, нали? Извинявам се ако е глупав въпроса, но не съм го правила досега😀

# 49
Честно казано не знам Grinning , защото не ми се е налагало.
Нандин нека се включи Simple Smile

# 50
И аз не съм,ама нали чета и все се подготвят ако ми се наложи.
Взима се контейнер от аптеката за такава проба.Той е като за урина само че на капачката от вътрешната страна има малка лъжичка.И с нея се взима проба от памперса по възможност от там където не се е допирало директно до самия памук на памперса.Отделно при съмнение и нужда се купуват специални лепенки който се залепват на ануса и отлепват и прибират в стерилно пликче.Това мисля се налагаше при глисти,имаше и точно наименование тази процедура с лепенката,но не се сещам в момента.Дано съм била полезна.

# 51
  • София
Има контейнерчета специално за фецес проба както Лещичка писа. Взима се от вътрешността на изпражнението и се носи в лабораторията колкото се може по-бързо. Няколко пъти съм я изследвала и по-добре се консултирай с педиатър преди да правиш изследването.

# 52
  • Велико Търново
Вече са казали - има контейнерчета, но на мен са ми позволявали и с памперса ( прясно напълнен) да ровя на място и давам материал.
Мина разстройството - беше настинал малкия ( според мен).

# 53
  • София
Това с лепенката е за глисти. Не се слага в стерилно пликче, а се лепи на предметно стъкло. В случая работа не върши.

Последна редакция: ср, 17 юли 2019, 01:04 от Nandin

# 54
Момичета, днес малката е собривче по цялото телце, без лицето.Няма температура, не киха и кашля.Обрива е странен защото, едвам се забелязва.Не е червен, не е релефен , даже цвета на пъпките е като завехнало от комар, малко по-тъмничко от телесен цвят.През нощта беше много нервна, много се буди.Сега пак нервничи за мама, но като съм до нея играе , смее се и е жизнена.Пишкала е, акала е ,...Да сте виждали такова нещо?Хрумва ми само, че вчера слес къпане й облякох пижама, прана с Тео бебе течен, който копувам за пръв път.Принципно пера с този на Лупилу. Направи ми впечатление, че е силно ароматен...дали може да е пт праха?

Моят син също се обрина от Тео бебе.Оттогава пера с Персил или Ариел сензитив.

# 55

Моят син също се обрина от Тео бебе.Оттогава пера с Персил или Ариел сензитив.
А обривчето как изглеждаше и по цялото телце ли беше?

# 56

Четох,че това е т.нар коксаки вирус
Дано да не го хванеш и ти . Аз го прихванах от малкия преди половин година 1 седмица не можах да вървя и да хващам нищо с ръцете от болка 😶

# 57
Не по цялото тяло,а повече по корема и бяха ситни пъпчици.Пръсках ги с термална вода ,смених праха и повече не се появиха

# 58
Аз от години не ползвам прахове купени от тук. Разликата е поразителна. Който има възможност препоръчвам да купва от чужбина.

# 59
Момичета, хофих на ЛЛ с детето.Пъпките й приличали на Скарлатина.Писнахме ПКК.Иьлезнаха СУЕ в норма, ЦРП също, левкоцитите са под нормата.Тя се учуди и ще ни прати на вирусолог.Аз четих в нета, че при вирусна инфекция може и да паднат левкоцитите и не е странно.Мисля,че идея си няма и просто ме препеаща.Изобщо не ме изслуша за общото състояние на детето.Само видя, че гърлото е червено.Нандин, дали може да се включи с мнение ?
Нищо не ми изписа, каьа саюо да гледаме за Т.

# 60
Заведи на второ мнение, за предпочитане платено. Тогава са по-склонни да слушат. Аз водя при Масларски, в Ситиклиник, но и прегледът е 95 лв.

# 61
  • София
След като се съмнява за Скарлатина назначи ли гърлен секрет?

# 62
  • София
Момичета, хофих на ЛЛ с детето.Пъпките й приличали на Скарлатина.Писнахме ПКК.Иьлезнаха СУЕ в норма, ЦРП също, левкоцитите са под нормата.Тя се учуди и ще ни прати на вирусолог.Аз четих в нета, че при вирусна инфекция може и да паднат левкоцитите и не е странно.Мисля,че идея си няма и просто ме препеаща.Изобщо не ме изслуша за общото състояние на детето.Само видя, че гърлото е червено.Нандин, дали може да се включи с мнение ?
Нищо не ми изписа, каьа саюо да гледаме за Т.
Най-вероятно е вирусче.

# 63
Има ли деца, които отказват да спят през деня. При нас май натам отиват нещата. А е още толкова малък.

# 64
Ами не бих казала, че отказва, но ако сме някъде навън или на гости, вече не спи. Интересно е, че след това не му се приспива до края на деня, напротив има доста енергия...Та оттам си вадя извода, че спането следобед като сме си у нас му е вече по-скоро навик, но да когато си е у нас, спи всеки ден следобяд.

# 65
Има дни в които опитвам да го сложа за обедния сън с часове. Понякога два-три опита и накрая го оставям. До скоро си заспиваше без проблем, а сега стана борба. Дано е само период.

# 66
  • София
Мойто спи 2 пъти през деня 🤭
Аз си го поръчах поспаливо бебе и такова са ми направили 🤣🤣🤣

# 67
Има дни в които опитвам да го сложа за обедния сън с часове. Понякога два-три опита и накрая го оставям. До скоро си заспиваше без проблем, а сега стана борба. Дано е само период.

Ако след това нямаш проблеми ( в смисъл да му се доспива рано вечерта, да е кисел, да си обърква "режима" на следващия ден), не виждам защо да се бориш, проссто го остави.
Аз си признавам, че не мога да водя такива борби, нямам търпение - ако не му се пси, не спи, ако не иска да стои в столчето за хранене, не тичам след него из цялата къща, като огладнее сам идва до стола.

# 68
Веднъж спи, веднъж не.Понякога спи по 2 пъти ...абе както дойде.Не я насилваме, ако има нужда си заспива😊

# 69
То и аз си го поръчах такова, ама на объркали са ми поръчката 😆

# 70
  • София
То и аз си го поръчах такова, ама на объркали са ми поръчката 😆
Ми то май не може рекламации да се правят 🤣

# 71
На брат ми момиченцето беше питала, дали не може да върнат бебето в болницата и да й донесат сезтричка 😉Та явно, може и рекламации...

# 72
  • Велико Търново
За спане през деня няма да коментирам. Но вече ми е ясно, че пътуване някъде над 150 км, автоматично означава в деня на пъте тотално сбъркан режим и в деня на връщане също. При малкия пътя е страхотен - радва се пее и се смее в колата, но остатъка от деня след това - пълен провал! Нищо не върви нормално, времето става относителна понятие, а храненето мираж...

# 73
  • София
На брат ми момиченцето беше питала, дали не може да върнат бебето в болницата и да й донесат сезтричка 😉Та явно, може и рекламации...
Е не вярвам да са ѝ уважили питането.

# 74
Gordi как се справяте с двата езика? На мен ми е трудно да му говоря само на български .  Тук вече седма година с никой не говоря на български , с приятелите в България си пишем по вайбър та само с баща ми говоря. Хващам се , че вече и не мисля на български 🙈.
Питам gordi , защото знам ,  че е омъжена за чужденец,  но ако има и други мами като нас ще се радвам  да споделят  също.

# 75
Gordi как се справяте с двата езика?
Аз му говоря на български само в къщи и само когато сме двамата. Навън и пред хора винаги на английски. Виждам, че разбира и двата езика. Първата му дума е кат (котка), казва как правят животните на английски. Книжки, музика, всичко е на английски. Надявам се поне малко да запази от българския, знам че няма да говори добре, но поне да разбира. Имаме приятелски семейства българи и въпреки, че се говори само на бг децата са с акцент и почти не го говорят. Според мен зависи от теб. Имаш ли амбиция да го учиш да чете и пише, и да владее еднакво добре и двата езика?

# 76
Желание имам  , живот и здраве ще видим дали ще се получи. Но много искам да говори свободно на български.
Благодаря за отговора 🤗.

# 77
Момичета,ползвате ли триколки?И ако да какви?Пред дилема съм дали да купувам

# 78
  • Велико Търново
Февруарчетата манипулират ли ви вече?!
Моето диване започва много ловко да ми върти номерца и да ме прави на луда Simple Smile чак не съм сигурна как да му реагирам и кое би било по-добре да му се връзвам, или не.

# 79
  • пловдив
Момичета,ползвате ли триколки?И ако да какви?Пред дилема съм дали да купувам
Ние ползваме на fisher price, от каката ни остана,но тя почти не я ползваше.Доволна съм,лека и компактна е.

# 80
Подариха му,но така и не я сглобихме да я пробваме.Сега хит са бутащите с крака неща и тротинетката със седалка.
Не знам какво имаш впредвид за манипулиране,моят се пробва да се налага ,доста неща са му позволени,което е опасно за него и той не го разбира и иска му се взима/забранява с обяснение и въпреки това се тръшка и реве до небето.Но съм безкомпромисна за това,взимам го под рамо и го прибирам.Най често иска чужди неща,поиграва си с тях и после отказва да ги върне.Обеснявам,показвам,някой път успявам да го разсея,други директно се тръшка.Иначе в количката си седи все още успявам да свърша някой задачи из града.Ръка твърдо отказва,само до магазина излизаме и то 300 метра ги минаваме за час.Вкъщи се тръшка само за излизането.Застава на вратата,бие по нея и вика да излизаме.Ако се е наял и е готов му угаждам,но ако е много топло го заигравам с нещо.Утре сме на последната ваксина в 2,как ще го събудя за да идем не знам.

# 81
Моето диване започва много ловко да ми върти номерца и да ме прави на луда Simple Smile чак не съм сигурна как да му реагирам и кое би било по-добре да му се връзвам, или не.
Хич не му се връзвам,ако мине случайно номера.. мине. Гледам да се държа с него максимално като с голям човек(понякога се улавям и си казвам та той е на 1г какво ли искам от него).

Аз друго да ви питам, решила съм да му давам сироп от Бъз за имунната система от септември месец , другия месец като отидем за имунизацията ще говоря и с лл. Някоя от вас давала ли е,може би мамите с по големи деца?

# 82
Нямах идея, че помага.Аз за сега разчитам на кърмата за имунитета.И нашата се опитва да се налага, гледам да не викам, а да обяснявам и да ховоря спокойно, но понякога направо ми иде да се гръмна.Особено, като плаче без причина.Например, че аз й давам супара с лъжица, а не тя сама да яде...или че е акана и ще й сменям памперса😑😑😑Понякога пък реагирам обратно и се заливам от смях, тогава обикновено  млъква.....

# 83
  • София
И Ники все още се тръшка за глупости .....веднъж взел малък нож и го гали с дланта ....като видях и ми призля !

# 84
Моят не се тръшка, но като кажа НЕ и се ядосва, надава вик и обикновено започва да хвърля каквото му е под ръка, много често и телефонът ми, умишлено отива да го вземе и да го хвърли, толкова е сърдит.
На нас пък предстои реимунизация на 18 месеца, пак три ваксини на веднъж с любимата ми  - морбили 😟 да минава и това и вече чак на 4г е следващата.

# 85
Горди, по колко пъти слагат морбилито при вас? Не я ли мина вече, или бъркам?

# 86
  • София
Хич не му се връзвам,ако мине случайно номера.. мине. Гледам да се държа с него максимално като с голям човек(понякога се улавям и си казвам та той е на 1г какво ли искам от него).

Аз друго да ви питам, решила съм да му давам сироп от Бъз за имунната система от септември месец , другия месец като отидем за имунизацията ще говоря и с лл. Някоя от вас давала ли е,може би мамите с по големи деца?

За второто дете съм решила да не давам никакви имуностимуланти. С първото не видях ефект и окончателно реших след като говорих с една доцентка по детски пулмология.

# 87
М, Каква е тезата на пулмоложката да не се дава имуностимуланти? Аз съм За,особено ако са на растителна основа или хомеопатия..

# 88
Аз му давах зимата и сега от октомври пак ще му взема Имунокидс.Говорила съм с педиатърката,каза,че сиропите с бъз са добри,важното е да се дават с почивка.20 дни ,10 почивка,ако е по-продължителен периодът на прием или за 3 месеца през зимата.

# 89
  • Велико Търново
Хомеопатията отдавна не е изгубила като поддръжник. Смело го заявявам, въпреки че не се знае на човек какво може да му се случи, но към момента съм против.
Имуностимулацията, според мен, е с плацебо ефект за родителите. Давала съм, бих давала пак, но доколко има ефект е отделен въпрос. Важното е да мислим положително, вярваме че правим най-доброто и действаме напред!
Наскоро си говорих с един приятел, който считам за вещ по въпроси свързани с антибиотици ( направи откритие в тази сфера, не е притивник), та той отсече  категорично да отлагам даването на Аб колкото се може повече. Организмът трябва да се остави да се бори, да изгради съпротивителни сили, да се научи как да реагира и да бъде подготвен при нова среща и само ако е наистина наложително да се даде Аб. Живот и здраве, от септември нататък, дано не пея друга песен, но засега думите му ми кънтят в главата.

# 90
  • София
Организма може да се бори и да образува антитела срещу вирусите, обаче има ли бактерия, отлагането на антибиотика може да е фатално. Антитела срещу бактерии няма!

# 91
Горди, по колко пъти слагат морбилито при вас? Не я ли мина вече, или бъркам?
На 12 месеца мина и сега следва реваксинация на 18 месеца за морбили, заушка, рубеола и варицела. Сега променят закона и ако детето няма пълния набор ваксини, няма да може да се запише на ясла и детска градина. До сега частните вземаха не имунизирани, но вече не.

# 92
Така и трябва! И в България да го направят.  Но се чудя, при нас реваксинация на морбили на 18м не съм чувала, затова попитах. Дори не знам реваксинира ли се?! И ако не, защо не?!

# 93
Морбили у нас се слага на 13 месеца и на 12г. е реимунизацията.

# 94
Интересно защо има такава разлика ? Не би ли следвало да има еднакво приложение? Все пак става дума за един и същи вид ваксина.

# 95
Никаква представа,покрай темата във форума за нея разбрах че на запад е с разлика от година до 3 макс,при нас защо е толкова голяма...Поредната недомислица предполагам.Надявам се Нандин да внесе ясното ако е запозната.

# 96
  • София
Нямам никаква идея как точно определят времето за реимунизации

# 97
  • София
Ваксините се определят на друг принцип и има разлика в различните континенти. Не може да очакваме ваксините в България и Бразилия да са едни и същи. На една лекция проф. Слънчева беше направила слайд с разликите, но сега не мога да я търся.

# 98
За континентите е ясно,във форума бяха дали пример с Испания,Германия и Италия мисля беше третата и реимунизациите бяха през година или две.С Бразилия или Австралия няма как да се сравняваме,но Западна Европа са на 1500 км.,колко да са им по различни условията от нашите?

# 99
  • София
За континентите е ясно,във форума бяха дали пример с Испания,Германия и Италия мисля беше третата и реимунизациите бяха през година или две.С Бразилия или Австралия няма как да се сравняваме,но Западна Европа са на 1500 км.,колко да са им по различни условията от нашите?

При положение, че МПР ваксината не е задължителна в Германия (от 2020 вече ще бъде) значи има разлики. Считаше, че Морбилито е изкоренено. Всяка държава има свой Имунизационен календар на база местоположение, климат, история на заболяванията, социално-битови условия и т.н.

# 100
  • Лайпциг / Перник / София
Ваксината срещу Морбили присъства в имунизационния календар в Германия и е задължителна.

# 101
  • София
Ваксината срещу Морбили присъства в имунизационния календар в Германия и е задължителна.

Хмм, защо тогава правителството прие нов законопроект, с който срава задължителна.

# 102
Явно вече е станала. Поставиха я на синът ми преди 2 месеца.

П.С. Прилагам снимки на немския имунизационен календар (с актуална дата 08/2017)
Първата имунизация е между 11-14 месец, реимунизацията е между 15-23 месец. Ваксината е срещу Морбили, Заушка и Рубеола

Скрит текст:

Последна редакция: вт, 23 юли 2019, 18:32 от Angelaaaa

# 103
Gordi, а тази имунизация на 18м. задължителна или препоръчителна е ?Интересно как я слагат няколко месеца след другата, а у нас след 11 години. ...

# 104
  • София
До колкото знам и в UK е така

# 105
Gordi, а тази имунизация на 18м. задължителна или препоръчителна е ?Интересно как я слагат няколко месеца след другата, а у нас след 11 години. ...
Нищо не е задължително тук, но ако детето не е имунизирано, шансът да бъде записано на детска градина/училище е нулев. Също така никаква социална помощ. Ние сме в щатът с най-нисък процент ваксинирани - 90% , сега се говори, че ще започнат да глобяват ако се откаже имунизация. Почти всеки ден дават за деца с болести, за които има ваксини. Има доста случай на магарешка кашлица, морбили и т.н. онзи ден едно момченце на 2.5г почина от грип, колко деца си отидоха от усложнения, ужасен грипен сезон при нас. Да минава тази зима вече ..

# 106
  • Велико Търново

Отбивам се само да почерпя, че съм юбилярка... Влизам и в клуба на 3-ките...хубав слънчев ден на всички февруарчета и мами, а за вечеря да пиете по едно за мое здраве :*

# 107
Честит рожден ден,да си жива и здрава 🤗.Добре дошла в клуба на 30 + 😁

# 108

Отбивам се само да почерпя, че съм юбилярка... Влизам и в клуба на 3-ките...хубав слънчев ден на всички февруарчета и мами, а за вечеря да пиете по едно за мое здраве :*
Жива и здрава бъди! Добре дошла в клуба SunglassesСбъдвай мечтите си и се радвай на всеки миг щастие със семейството си. Хубав празник от нас!
Ако това е тортата, паля колата и идвам да се почерпя да едно по-голямо парче за трима ни:joy:...децата ще им дам да опитат само...виж колко сме икономични Joy

# 109
Честит Рожден Ден! С пожелание за много здраве и безброй поводи за усмивки!

# 110
Скк, честита да си! 🍹🎉🎂 Бъди здрава!
И аз от миналата година съм в клуба на 30+ нищо страшно няма 😄 🤗

# 111
Честито! Жива и здрава!

# 112
Честит рожден ден! Здраве, щастие и късмет!

# 113
  • пловдив
Skk, Честит празник и от мен! Да си жива и здрава! 🙂 Flowers Hibiscus

# 114
Честит рожден ден !
Много здраве и щастие 🎂🎁🎈.

P.S  Една зодия сме .

# 115
Skk, Честит празник!🎉 Все така мотивирана и заредена  с положителни емоции бъди!🌹

# 116
Skk, честит рожден ден на патерици! Много здраве и семейно щастие Simple Smile

# 117
Много сте тихи момичета 🤗
Аз да повдигна пак темата за чашите . Моя дребчо от известно време отказва да пие от шишето със сламка. От обикновена чаша и дума да не става. Търси си само шишетата с биберон и пие водата само легнал , ще ми се да взема чаша с твърд накрайник, но се чудя дали много тече от тях?  През ноща се задави пиейки вода,за пръв път му се случи, бая се стреснах. Вие през ноща от какво им давате да пият вода

# 118
От нашата чаша с твърд накрайник доста течеше, но може да не е била сполучлива, така и не я използвахме, за да разбера. Нощем не пие вода. За легналото положение си знаеш, че е опасно, така че тренирайте друг вариант лека полека.

# 119
Дъщеря ми все още пие от чашка с мек накрайник. Опитахме с твърд, но не може още да се научи дс дърпа от него, смуче си го като биберон. През нощта не пие вода.

# 120
  • Велико Търново
Аз пък да споделя каква използвачка съм, малко ми е гузно, но не спирам да го правя. В града има летни занимални и децата ги водят по площадките ( 7+/10г). Съответно ако някое дете от занималня се заиграе със сина ми, ги оставям да го забавляват ( разбира се надзиравам), използвам ги като живи играчки Simple Smile

# 121
Леле само моя ли пие вода през ноща ,почти около 300мл изпива +- . А и през деня ако не пие вода докато сменям памперса, просто няма шанс да го сменя 🙄

# 122
Леле само моя ли пие вода през ноща ,почти около 300мл изпива +- . А и през деня ако не пие вода докато сменям памперса, просто няма шанс да го сменя 🙄
Моят син е на 15 месеца, но споделям, че той също пие вода от шише с биберон и също пие доста завидни количества през нощта, в допълнение на това, че го кърмя. Пие около и над 200/250мл.
През деня също си пие доста вода, както и кърма на поискване.
Не виждам повод за притеснение.
Аз също се бях замислила наскоро, как би пил вода през нощта, ако не от шише с биберон? От каквато и да било друг вид чаша - преходна или със сламка, трябва да се изправя. Знам ли.... 🤔

# 123
Ами нашата пие вода или от мини шишетата на Девин или от малка чашка съвсем обикновена.Вдига и пие...Вие до къде сте с яденето сами с прибор.Давам и лъжица, но повечето го изсипва...После голямо чистене пада.

# 124
Вечер как ги слагате да спят? Приспивате или ги оставяте в леглото и излизате? Давате ли още биберон?

# 125
  • София
От както е започнал да се изправя няма шанс да го оставя в леглото, да оставне легнал, че и да заспи... биберон давам, ама в половината от случаите го плюе.

# 126
А как, приспиваш ли го?
Аз го слагам на спалнята и лежа до него. Да ама взе да ми идва в повече да вися по над час и да го чакам да заспи, че да го преместя в леглото му. Съседката до нас го слага в кошарата и излиза, каза че до 10-15мин заспива. Как все на другите се случва 😆

# 127
Малката също настоява сама да яде с лъжицата и в повечето пъти опитът е неуспешен, но се примирих с цапането иначе не иска да яде. За спането сама заспива, но лягам до нея и чакам. Понякога заспива много бързо, друг път се мотае, но отдавна не дава да я люшкам за приспиване. Биберон никога не е ползвала, има навик да си цока палеца като й се приспи и така заспива с палец в уста.

# 128
  • София
Приспивам или в раницата или на гърда.

# 129
При моят няма промяна на никой фронт.Яде си с ръце,с лъжицата аз го храня,не иска сам седи и чака.Вода пие от малка кафена пласмасова чашка,бързо се научи и зарязах всякакви шишета.Ам и денем и нощем си пие от биберон.Носи вече каквото му кажеш, когато иска разбира се.Дава ръка навънка само на баща си,на мен не иска бяга и още сме с количката.Заспива си сам и денем и вечер.Биба търси понякога предимно като заспива, през деня не се и сеща за нея.
Скк радвай се моят всичко му задържа вниманието за минута две навънка. Някое голямо момиченце се пробва да го заговаря и да си играят,но той си има собствени идеи и цели и не го вълнуват.

# 130
  • Велико Търново
Моят яде по два пъти през нощта ам. Пробвала съм вода, но само го разсънвам.
Чаша със сламка използва+ лъжица с която си мисли че яде, докато аз го хране.
Оставям го в кошарата сам от бебе. Пускам бебефона и гледам, на втората минута е заспал, но и аз го държа до последно буден, за да си спестя приспиването.

# 131
Не се храни сам, защото всичко обръща на игра и става мазало. Биба не ползва от както навърши 1г,сам я отказа,а аз много се притеснявах как ще го отуча ,защото на наши приятели синът им е почти на 3г и още е с биба ден и нощ. За преспиването.. на ръце, че става най бързо, иначе ако го оставя в леглото ще се опитва да избяга ,ще почне един рев. Пробвала съм и не става. Незнам как ще е за вбъдеще, трябва да мисля и др варянт че вече доста ми тежи,добре че вечер баща му го преспива .

# 132
За преспиването от 4-месечна я оставям сама да заспи. Минахме през период, когато веднага се изправяше след като я сложа в кошарата и така поне 4-5 пъти на вечер. Но ето, че дойде времето щом я оставя в кошарата да се отпуска и спокойно да заспива. Храни се сама с лъжица без супи. Но напоследък по време на хранене ми връчва лъжицата аз да я храня. Често пробва да се храни и с лявата ръка. Вилица също използва например за диня, но парченцата са големи като за една голяма хапка. Вода пие от шише със сламка и само денем. Все още пие малко количество.
Момичета как са малките с ходенето? Падат ли? Моето момиче все тича почти не ходи спокойно и пада много често. Раните по колената не могат да заздравеят от новите падания. Почнах да се притеснявам.

# 133
Моите се хранят отдавна сами. Щерката доста чисто, синът по се омазва. Ако е нещо любимо се омота купичката за отрицателно време, а ако е нещо което не харесват се почва едно мазане и пресипване от една купичка в друга. Пият от чашка, но само вкъщи, също се хранят сами само в къщи. Навън не им давам и ги храня аз, но доста често ми отказват. Навън пият вода от шишетата със сламка или от детските на Девин. Нощем ако са жадни от преходни чашки с мек накрайник на Нук.
Заспиването сами все още в кошмар за мен. Не заспиват без мен. Натикани и набутани. Ползват ме за възглавница. Вече и на баща си отказват да ги приспива. А синът е влязъл в период "мама е всичко". Никой не може да го вземе, не дава на баща си да го къпе, облича или съблича, въобще на никой...само аз. Кошмар.

# 134
Не се притеснявай, нормално е, особено за по-енергични деца. С малко тренинг ще задобрее и ще пада все по-малко. Моето диване пие вкъщи от чаша с твърд накрайник на Tommee Tippee - тя е с клапа отвътре и реално не може да се разлее и пуска толкова вода, колкото дребното може да дърпа. За навън му взех детска бутилка тип спортна. Много търсих и накрая намерих такава, на коята самата част, от която се пие, не трябва да се пипа с ръка при отваряне и затваряне. Иначе си суче на заспиване вечер и категорично отказва баща му да го приспива. През нощта също суче и пие вода. Ходихме на море и за една седмица изведнъж се отпусна да приказва. Започна да казва името си и имената на други деца, доста думички научи.

# 135
Все още го храня аз, а и мисля, че е малък сам да се храни. Вечер не пие вода, през деня доста. Относно заспиването вечер, като си изпие ам го слагам в кошарата и до 5-10 е заспал, но все пак трябва да съм до него. Заспива още с биберона, през деня не се сеща за него. Относно падането- не излизаме без наколенки.

# 136
Заспива с кърмене, само, понякога еврнтуално и с масаж. После се търкулва и я местя в леглото й.И аз съм я закъсала с мама-манията, голямо изтощение си е.Знаете ли до кога е така.

# 137
Мама мече, може ли снимка на шишето за навън?
Аз чашите на Томи типи не съм ги ползвала отдавна по предназначение Joy. След като ги надуваха накрайниците, синът успя някак си да размести уплътнението на "човката" на неговата чаша и вече тече. Ползват ги като нормални чашки. Ако им ги дам ... Най -често пият от едни метални в които правя крем карамел. В тях им сипвам и крем супите.

# 138
Вечер пие само АМ от шише с биберон,а през деня водата я пие от шише със сламка.
Заспива само на спалнята и после го местя в леглото му.Ако яде сам е само с ръце,затова го храня аз.
Пада според мен в рамките на нормалното,но само тича и ударите са по-силни от преди.Вчера бяхме в спешното..разцепи си устата.

# 139
  • Велико Търново
Stelmo, дано всичко е наред! Аз съм в тотален ужас при всяко падане. Гък не казвам, но после го оглеждам целия щателно със свито сърце.
Наистина, и моят младеж започна да пада все по-лошо, все по-идуотски и винаги пред очите ми.

# 140
  • София
Отдавна се храни сама с вилица. Други прибори не признава. Предпочита твърда храна, която да дъвче и ми отказва супите. Започна да яде пъпеш и съм много щастлива, защото от декември отказва плодовете под всякаква форма. Пие вода от сламка, обикновено шише или чаша. Разбира се с последните две я наблюдавам, защото не е много прецизна.

Ходи стабилно, тича, но когато падне само казва "Аууу" и става.

Много ми помага в домакинството. Днес простирахме дрехите заедно. Подава ми ги Simple Smile. Като цяло е по-различна от голямата на същата възраст и много й се радвам.

Сънят става все по-малко. 1 час през деня и 8 часа през нощта, като 2 от тях е будна

# 141
Мама мече, може ли за мен снимка на чашата с твърд накрайник .

За ходенето, ходи но по скоро подтичва особено като види дупки и неравности там е стрела. Като падне става и продължава. Сега излизат първите предкътници и е някакво нежелание да ходи. На вън сме все с количката,  като го пусна и вдига ръце да го гуша,реве,много мрънка.. до магазина ходим пеш отиване и връщане 1ч а той ни е на няма и 5мин 😄 на моменти е общо взето, или е в галоп или на ръце.

# 142
  • пловдив
При нас пиенето на вода е от шише със сламка,с мек накрайник или с биберон понякога.Нощем не пие вода,но се кърмим,така и заспива.
Исках да ви питам по колко часа е интервала на вашите деца от следобедния сън до вечерния? При нас ако спи до 15-30 вечер заспива чак към 11-30.Чудя се дали не изпускам момента вече. Иначе се приготвяме за спане поне към 21-30-22 ч .

# 143
Ако евентуално заспи на обяд, вечер е кошмар и отива към 21.30ч. Ако не спи през деня в 19-19.30ч е заспал. Вторият вариант ми е по-удачен, трудно е цял ден нон стоп, но пък вечерта е моя. Сутрин се буди по едно и също време, независимо в колко е легнал, така че съм за раното заспиване.

# 144
Следобед спи като заспива по различно време в зависимост кога е станал сутрин и колко се е изморил. Ако до 16:00 не се е събудил, го будя аз, защото после вечер няма заспиване. Та от 16:00 после заспива към 21:30 - 22:00, значи към 5 - 6 часа има между двете.

# 145
Сега сме на море и забелязвам някой много хубави неща.Има повече апетит, апи по-дълго следобед от 16 до към 17/18ч. Вечер си заспива по-рано отколкото  в София, сега към 21.30,  преди към 22ч.Спи по-хубаво нощем и се буди по-малко!Да вметна че в София , спеше за по час около обед и пак караше до 22ч...Нощем не пие вода иска си кърмене.

# 146
  • София
На обяд заспива между 14.00 - 15.00 часа. Спи точно 1 час. Вечерта заспива в 23.00 ч. Дали ще спи до 15 или 16 часа няма значение, винаги заспива в 23.00 ч.

Преди в 21. 00 гледах да е готова за сън и започваше голямото приспиване, но сега по това време вечеряме и си спестих дългото приспиване. Детето ясно показа какво иска 😊.

# 147
Да, най-добре да се следва детето Simple Smile Няма смисъл да се легне по-рано вечер, ако в приспиване ще отидат 2 часа, това е мъка и за двете страни Simple Smile

# 148
Пие от чаша със сламка,от обикновена чаша също със сламка и от шишетата на изворните води с накрайник Grinning

Също заспива като лежа до него на спалнята и после го местя Grinning През деня ,ако имам късмет спи за по 2 часа следобед,през другото време вилнее GrinningGrinning

# 149
Ей го на, днес не спа през деня и в 19ч си изпи млякото и повече не мръдна. Явно само моят хайванин пропуска дневните спанета, но пък вечер ми идва идеално 🍻🤫

# 150
Момичета, препоръчайте памперси. Досега ползвахме само Пуфис, но напоследък или малката много пишка или нещо ги развалиха, протичат й отстрани. Взех да пробвам Лупилу 5, но ми се струва, че са й малки, като го свалям са й чврвени гънките на краката. 6-ицата пък я дават 15+ и доста се обърках вече, не знам какви да купя.

# 151
  • София
Аз ползва Babylove 5 (dm-ските)

# 152
Аз съм на Молфикс гащи 5ца. Доволна съм!

# 153
Английските LA  или mamia.И от двата вида бях доволна,сега сме само на  памперс гащи LA,през деня е със слипчета,боксерки,преходни или гол.