Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 3

  • 51 325
  • 787
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 18 428
Благодаря! Така и така имам час за лекар при ендокринолог тази седмица заради проблема, заради който са ми изписани кортикостероиди, ще коментирам и вит. Д.

# 286
  • Sofia
  • Мнения: 26 367
Нисък е.

# 287
  • Мнения: 10 256
Нисък е. Към долна граница. Добре е да е към средата и нагоре.

# 288
  • Мнения: 27 482
На друг искали ли са му рецепта за Вигантол в аптеката? Дадоха ми, но ме попитаха дали имам рецепта...за първи път ми се случва. Thinking

# 289
  • Мнения: 10 210
Вигантол е лекарствен препарат, а не хранителна добавка и имат основание да поискат рецепта. Друг е въпросът, че не се прави и не само за Вигантол.

# 290
  • Мнения: 1 140
Срещали ли сте твърдението, че синтетичния витамин Д изчерпва запасите от Калции и Магнезии?

# 291
  • Мнения: 27 482
Соул, така е, но досега никога не са ми искали рецепта точно за Вигантол. Simple Smile
Чувала съм, че големи дози вит. Д могат да намалят запасите от магнезий (затова не ги приемам заедно никога), но не виждам логика да намаляват калция- нали вит. Д подпомага усвояването му всъщност?

# 292
  • Мнения: 1 306
Аз изпих едно шише с течен от тоя Джеймсън, но ми се ще да мина на хапчета. Дали има разлика в качеството освен UI концентрацията?

# 293
  • Мнения: 12 687
На кутийката на Вигантол действително пише че е по лекарско предписание.  Не че познавам някого, на когото са му поискали рецепта в аптеката де, ама по принцип трябва да искат щом продуктът се води такъв.
Мастноразтворими витамини не е лошо да не се вземат как да е, поради риск от предозиране ако се натрупат, но пък като знам масово лекарите колко внимание биха обърнали и колко от тях биха ни пратили да го изследваме и да напишат рецепта... не би било най-практичното нещо у нас.
Мисля че съм мяркала други марки витамин Д в същата форма - маслен разтвор, те се водят добавки.
Скрит текст:
Друг е въпросът кое как е регистрирано, виждала съм неща дето ме хвърлят в размисъл.Примерно Магнерот се води по лекарско предписание, т.е. за него също трябва да искат рецепта. До него на рафта кутия с друг продукт, абсолютно същото съединение на магнезия, дори с малко по-голяма доза в една таблетка... но то е добавка, на него не пише че е по предписание. Изрично написах че става дума за едно и също химично съединение, за да не помисли някой че различните форми на добавки с магнезий са с различен статут, не е това.

# 294
  • Мнения: 27 482
Натка, чудно ми е и на мен това Grinning

# 295
  • Мнения: 12 687
А, то колко да му се чудя. Питам фармацевтката защо това така по лекарско предписание, получавам отговор "А, ми не са си платили явно" и въпросът се приключва Grinning

# 296
  • Мнения: 47 973
Напротив, добавките не са си платили, за да са регистрирани като лекарство.
На мен са ми искали рецепта за вигантол, да

# 297
  • Мнения: 12 687
Възможно е, не съм запозната какви са процедурите, но поне изискванията би трябвало да са едни и същи щом става дума за аналогични продукти.
Не съм против правилата по принцип, това не са безобидни продукти. Обаче веднага си представям какво би настанало като фармацевт откаже да продаде Вигантол без рецепта и предложи вместо това други капки, които се водят добавка. Знаете разликите в цените какви са, няма друг препарат на такава ниска цена. Ще разкудкудякат цялата аптека, барабар с комшиите.

# 298
  • Мнения: 27 482
Да, добавките често са с "добавена" цена Joy

# 299
  • Мнения: 47 973
Много ясно, че така става, масово се оплакват хората. И защо мислиш търсят вигантол Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт