Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 3

  • 51 221
  • 787
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 18 542
Добре де, това не ви ли говори, че има друг проблем, не липсата на слънце?
Извинявам се, ако звуча рязко, не е това намерението ми, просто се чудя...

# 361
  • Мнения: 2 258
Миоки, винаги ми е бил нисък. Не знам какво друго може да се направи, освен да пия добавки. Кръвна картина ок, другите витамини ги наваксах отдавна, но и там имах съвсем малък недостиг,  остана проблемен само Д. Не знам друг начин за наваксване на Д, освен слънце и добавки - слънцето не върши работа - остават добавките.

# 362
  • Мнения: 18 542
Чела съм, че за образуването на адекватни количества вит.Д е нужно малко слънце, но трябва достатъчно количество холестерол в кръвта и мазнини в диетата, особено омега 3.

# 363
  • софия
  • Мнения: 564
за усвояването на вит. д четох някъде, че е нужно приемането и на магнезий /в момента не откривам къде, за да цитирам/. необходимо е приемане и на вит.а в съотношение вит.Д:вит А - 1:10 /масло от черен дроб на треска набавя достатъчно/. аз вземам магнезий 500 мг и вигантол 4-5 капки ежедневно, както и омега 3.

# 364
  • Мнения: 10 256
Ако не се консумират достатъчно месо, яйца, сирена, няма как вит. Д да се набави по естествен път, та даже и да се усвои от суплементи. Аз ги консумирам от години и не падам под долния минимум (т.е. без да вземам суплементи аз съм винаги в граница). Но идеята не е да си в граница, пък макар и долна. Идеята е да сме над средата за да няма заболявания, косопад и т.н. Понякога се чудя на всички вегетариянци, вегани и т.н. модерни течения, как тия хора усвояват вит. Д, вит. Б12.....

Последна редакция: пт, 07 авг 2020, 17:31 от vici75

# 365
  • Мнения: 18 542
Е как, с добавки основно или просто не знаят, че са в дефицит или на долната граница.
То ако не ти хрумне да се провериш и не си платиш, никой няма и да ти ги изследва, нито пък лекарите ти казват да си обърнеш внимание на храненето - бутат ти там хапчетата и оправяй се.

# 366
  • Мнения: 10 256
Миоки, така е. Въпроса е че дори с добавки пак не се получват нещата, поне не качествено. Докато вземаш си докоснал долния лимит. Ако вземеш да пропускаш и си пак отдолу. Вземане на високи дози пак не е решение, защото не могат да се усвоят и излишното се натрупва в организма. Най-често като калцификати по меките тъкани - гърди, бъбреци, мозък....Трябва си пълноценно хранене и суплемент. Те за това се наричат и добавки. Подпомагат леко организма. Не може да се разчита на 100% поддръжка от суплемент.

# 367
  • Мнения: 18 542
Напълно съм съгласна. За пръв път се изследвах наскоро. Слънце не виждам почти - работя от къщи, в мрачна и хладна като цяло страна и очаквах, че ще съм с нисък Д. Приятно бях изненадана. Яд ме е само, че нямам резултата от преди смяната на храненето, защото просто не ми го дадоха или ме пуснаха по пързалката, че са го изследвали, въпреки че го имаше в направлението от ЛЛ. Само ми казаха че е добре, каквото и да значи това.

Добавка взимам от дъжд на вятър, защото наистина почти не виждам слънце. Опитвам се да поправя това, но не е лесно тук. Аз съм силно убедена, че нискомазнинните диети са вредни за здравето както и консумацията на растителни мазнини като олио, рапица и подобни.

# 368
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Какви мазнини трябва да се взимат? При всички положения има връзка храната със здравето. Определено има значение какво се яде. С добавките не е добре да се прекалява.

# 369
  • Мнения: 18 542
Такива с основно съдържание на наситени и мононенаситени. Да се избягват полиненаситените. С други думи да на животинските мазнини, кокосово масло и до някъде зехтин и не на растителните индустриални олиа.

Моето правило е, че ако на стайна температура е твърдо, значи става за ядене, ако е течно, не.
Тук не включвам мазнините от истинска храна, а само допълнителните мазнини когато са отделени от първоначалният си източник.

Последна редакция: сб, 08 авг 2020, 11:16 от Миоки

# 370
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Такива с основно съдържание на наситени и мононенаситени. Да се избягват полиненаситените. С други думи да на животинските мазнини, кокосово масло и до някъде зехтин и не на растителните индустриални олиа.

Моето правило е, че ако на стайна температура е твърдо, значи става за ядене, ако е течно, не.

Hands Plus1 Това е много интересно правило. Значи огромна част от хората не се хранят здравословно - то и какво се разбира под здравословно нещо май си е изгубило смисъла.
Аз си слагам кокосово масло в кафето и доста добре ми действа. Също съм забелязала, че когато в храната има мазнина те засища повече. Но никога не съм правила връзка - животинска или растителна.
Т.е. сутрин да си хапваме филийка с масло : )

# 371
  • Мнения: 18 542
Маслото е много хубава мазнина и аз си консумирам големи количества, макар че избягвам филийките Simple Smile
но филийка с масло е милион пъти по-добре от филийка с маргарин. Моята закуска е кафес кокосово и краве масло.
Вече не готвя с олио, замених го със свинска мас и масло, зехтин ползвам единствено за храни които не подлежат на топлинна обработка. Въпреки широко разпространеното твърдение, че няма проблем да се готви с него, аз не съм убедена.

# 372
  • Мнения: 10 201
Най-добрите мазнини са тези, които не са екстрахирани И не са термично преработени. Или иначе казано - кокосов орех, а не кокосово масло; маслини, а не зехтин; авокадо, а не олио от авокадо; слънчогледови семки, а не слънчогледово олио; масло без термична преработка; пържоли алангле и т.н. 🙂 Няма да разводнявам темата повече.

# 373
  • Мнения: 10 256
Аз понеже приемам омега 3 течно, в лъжичката с маслото си капвам капките вит. Д. Но преди това съм закусила с яйца и сирене.

# 374
  • Мнения: 1 180
Привет! Имам проблем с 15-годишен младеж. От два месеца се оплаква от затопляне в областта на главата - челото се поги, бузи се зачервяват, “лошо” му е, особено сутрин. Нищо не го боли, няма Т, има си апетит, не е отпаднал. Направихме пълни изследвания, ендокринолог, невролог, очен, кожен.... Витамин Д е 16 - доста ниско, също и калция беше под норма. Вече се видях в чудо, само мрънка и се чуди каква диагноза да си постави 🙄
Възможно ли е да е от вит Д? Някакви насоки на къде да се ориентирам, че вече не знам 🙄🙄

Общи условия

Активация на акаунт