Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 3

  • 49 716
  • 787
  •   1
Отговори
# 375
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 790
Ако не се консумират достатъчно месо, яйца, сирена, няма как вит. Д да се набави по естествен път, та даже и да се усвои от суплементи. Аз ги консумирам от години и не падам под долния минимум (т.е. без да вземам суплементи аз съм винаги в граница). Но идеята не е да си в граница, пък макар и долна. Идеята е да сме над средата за да няма заболявания, косопад и т.н. Понякога се чудя на всички вегетариянци, вегани и т.н. модерни течения, как тия хора усвояват вит. Д, вит. Б12.....
Ами не съм чула, че веганите и вегетарианците не усвояват витамин Д. Няма такава връзка. Добавките които трябва да приемат веганите са Витамин В12 и Омега 3.
Други неща влияят на нивото на вит. Д, напр. тен на кожата, възраст.
Аз спрях да ям месо, мляко и яйца от около 3 години. Цял живот съм вегетарианка. По принцип доста ми пада нивото на Д зимата. Сега съм на море, не слагам слънцезащита освен на лицето и ръцете, не вземам добавка от май месец. Като се върна ще си направя изследване на витамин Д и ще пиша в темата.

# 376
  • Мнения: 18 542
С малко уточнение, налично в кръвта, не значи непременно усвояване. От значение освен кръвните показатели е и наличието или липсата на симптоми.

# 377
  • Мнения: 4 590
Привет! Имам проблем с 15-годишен младеж. От два месеца се оплаква от затопляне в областта на главата - челото се поги, бузи се зачервяват, “лошо” му е, особено сутрин. Нищо не го боли, няма Т, има си апетит, не е отпаднал. Направихме пълни изследвания, ендокринолог, невролог, очен, кожен.... Витамин Д е 16 - доста ниско, също и калция беше под норма. Вече се видях в чудо, само мрънка и се чуди каква диагноза да си постави 🙄
Възможно ли е да е от вит Д? Някакви насоки на къде да се ориентирам, че вече не знам 🙄🙄
дано не те стресна излишно, но честно казано това ми звучи като проблем с кръвното налягане. Поне зачервени бузи, оплакване от глава и лошо му е, са симптоми най-вече на кръвно. Чувала съм за тийнове с високо налягане преди установяване на проблем с щитовидната. Предполагам сте я изследвали, но все пак да кажа.

Миоки, не разбрах това за месото, в смисъл е добре да се яде по-алангле ли? Grin хич не го обичам така. И нещо се обърках с кокосовото, нали е полезно? Но пък не отговаря на правилото на стайна Т да е твърдо....

# 378
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Ако не се консумират достатъчно месо, яйца, сирена, няма как вит. Д да се набави по естествен път, та даже и да се усвои от суплементи. Аз ги консумирам от години и не падам под долния минимум (т.е. без да вземам суплементи аз съм винаги в граница). Но идеята не е да си в граница, пък макар и долна. Идеята е да сме над средата за да няма заболявания, косопад и т.н. Понякога се чудя на всички вегетариянци, вегани и т.н. модерни течения, как тия хора усвояват вит. Д, вит. Б12.....
Витамин д е СЛЪНЧЕВ витамин, а не животински, абсурд е човек само с храна да си го набави в достатъчно количество за да поддържа препоръчителните стойности от над 40 ng/ml (100 nmol/) (защо точно толкова съм обяснявал много пъти). От слънцето, организма може да си набави до около 20 000 iu, от двете храни с най-високо съдържание на витамин д дива сьомга за 100 грама - около 1000 iu (в много по-разпространената фермерска е около 500 iu), от гъби - около 1200 iu.
За б12 в зависимост от храненето нуждите се променят, един човек ядящ месо има нужда от повече б12, отколкото един вегетарианец, който пък има нужда от повече от един веган, а един суровоядец от още по-малко,въпреки че препоръчителното количество на ден е 2.4 мкг, тялото може да свали нуждите си до 1 мкг, разбира се при непълноценно хранене, неминуемо след години настъпва дефицит и без добавка б12 не може да се мине.
Привет! Имам проблем с 15-годишен младеж. От два месеца се оплаква от затопляне в областта на главата - челото се поги, бузи се зачервяват, “лошо” му е, особено сутрин. Нищо не го боли, няма Т, има си апетит, не е отпаднал. Направихме пълни изследвания, ендокринолог, невролог, очен, кожен.... Витамин Д е 16 - доста ниско, също и калция беше под норма. Вече се видях в чудо, само мрънка и се чуди каква диагноза да си постави 🙄
Възможно ли е да е от вит Д? Някакви насоки на къде да се ориентирам, че вече не знам 🙄🙄
Да витамин д е нисък, трябва да почне да се наваксва, след като нищо не са открили е възможна причина, тъй като  ниска стойност предразполага към депресивни състояния, не е казано другите изследвания в какви стойности са особено б12 и желязо, може да изследва и б6.

# 379
  • Мнения: 4 590
Jerami, а винаги съм се чудела има ли връзка между типа цвят на кожата и стойността на Д в организма? В смисъл белите хора поначало са с по-нисък вит. Д или не е така?

# 380
  • Мнения: 18 542
Миоки, не разбрах това за месото, в смисъл е добре да се яде по-алангле ли? Grin хич не го обичам така. И нещо се обърках с кокосовото, нали е полезно? Но пък не отговаря на правилото на стайна Т да е твърдо....
Аз моето месо го обичам добре сготвено. Полу-сурово не ми е по вскуса и дори да е по-полезно, аз не го ям и няма да го ям алангле. Някои твърдят, че било по-хранително, но аз не съм убедена.

# 381
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Jerami, а винаги съм се чудела има ли връзка между типа цвят на кожата и стойността на Д в организма? В смисъл белите хора поначало са с по-нисък вит. Д или не е така?
Има значение цвета на кожата, защото в крайна сметка през нея се образува витамин д, само че не хората с по-светъл цвят, а хората с по-тъмен цвят на кожата са по-застрашени от недостиг, защото те имат нужда от повече време за да го синтезират.

# 382
  • Мнения: 26

Привет! Имам проблем с 15-годишен младеж. От два месеца се оплаква от затопляне в областта на главата - челото се поги, бузи се зачервяват, “лошо” му е, особено сутрин. Нищо не го боли, няма Т, има си апетит, не е отпаднал. Направихме пълни изследвания, ендокринолог, невролог, очен, кожен.... Витамин Д е 16 - доста ниско, също и калция беше под норма. Вече се видях в чудо, само мрънка и се чуди каква диагноза да си постави 🙄
Възможно ли е да е от вит Д? Някакви насоки на къде да се ориентирам, че вече не знам 🙄🙄

добра идея за кардиолог,може ако имате възможност да му мерите кръвното сутрин и вечер поне седмица
друго което се сещам пуснете му иследване AST антистрептолизинов титър



Антистрептолизинов титър (AST)
ако е над 200 се вадят всички сливици,ако е над норма търсете добър УНГ,

# 383
  • Мнения: 241
Изследвах си най-накрая витамин Д, с дефицит съм.Имам направление за ендокринолог, понеже съм и с хипотиреоидизъм.Някакви насоки може ли?
Ето и втора порция изследвания от днес:

Хематология/Hematology
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици   Референтни стойности   Метод
Витамин В12/Vitamin B12        293.6                 pg/ml           197 - 771   
Клинична Химия/Clinical chemistry
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици   Референтни стойности   Метод
ЖСК                     
     UIBC                                                     28.10       µmol/l            Жени 24.2 - 70.1; Мъже 22.3 - 61.7   
     ЖСК/TIBC                                      43.1       µmol/l             38.5 - 85.9   
Желязо/Iron                                              14.97       µmol/l             8.95 - 37.90   
Хормони/Hormones
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици   Референтни стойности   Метод
fT3                                                               3.61       pmol/l              3.10 - 6.80   
Имунология-автоантитела
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици   Референтни стойности   Метод
TSH - Receptor Ab (TRAC)                  1.480       IU/L                 до 1.58 /-/ отр.; над 1.58 /+/пол.   
Електролити
Име на теста (изследване)       Резултат     Единици   Референтни стойности   Метод
Калций/Calcium                                      2.37       mmol/l     2.20 - 2.65
Ендокринолога се съмняваше за Базедова болест, но май нямам. Утре ще разбера.

Последна редакция: вт, 25 авг 2020, 09:14 от AnMary

# 384
  • Мнения: 10 174
В12 ти е много нисък, в тази мерна единица трябва да е над 450. За другите неща - знаеш.

# 385
  • Мнения: 241
Благодаря ти, soul81. Утре ще пиша какво ми е изписал ендокринолога като лечение. Сигурно ще е цял коктейл от витамини.

# 386
  • Мнения: 1 398
Здравейте ,
Моля за помощ от по-опитните :
Може ли дефицит на витамин Д да е причина за умора , която не минава от нощен сън , а все едно те е ударил товарния влак?
Б12 е над норма( но пих добавка) Калций, Фосфор, калий, магнезий, желязо са в норма, натрий е под норма с една единица.
8 м след раждане съм.
Благодаря!

# 387
  • Мнения: 10 251
Съмнява ме. Малко преувеличено ми звучат усещанията при дефицит на вит. Д (не при теб, ами по принцип къде какво се пише). Аз бях със страхотни дефицит на Д и Б12. Не съм била изморена и за миг, а работех сутрешни смени, за които ставах в 2:30 сутрин. Като се приберях не съм лягала, а си вършех ежедневните задачи, готвене, прибиране на дете от училище, лятото ходене на басейн слд работа, пазаруване и т.н.

Пусни си пълна кръвна картина и виж щитовидните хормони.

# 388
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Съмнява ме. Малко преувеличено ми звучат усещанията при дефицит на вит. Д (не при теб, ами по принцип къде какво се пише). Аз бях със страхотни дефицит на Д и Б12. Не съм била изморена и за миг, а работех сутрешни смени, за които ставах в 2:30 сутрин. Като се приберях не съм лягала, а си вършех ежедневните задачи, готвене, прибиране на дете от училище, лятото ходене на басейн слд работа, пазаруване и т.н.

Пусни си пълна кръвна картина и виж щитовидните хормони.

А има и такива , на които земята им била плоска и това , че е кръгла било преувеличено.

Има и изключения , но това ,че на 100 човека 1 не отговаря на стандарта, не значи, че той е меродавен;
Може и да има други причини разбира се за тези състояния, но като начало се преглежда витамин Д-то, взимат се мерки и ако няма подобрения се търсят другите причинители;

Ако сте били със "страхотен дефицит" - каквото и да значи това . . . Но сте взимали разни стимуланти, енергийни напитки и/или чайове, кафета и др. подобни,  сте заблуждавали организма. (99% съм сигурна ,че сте взимали нещо). А какви вреди сте му нанесли ще си проличи след време.

Преувеличеното звучене са научно доказани факти и ги има в учебниците по медицина.

Във вашите твърдения има противоречащи си неща  и съм сигурна , че това не е пълната истина и пълната картина. Зависи и колко продължително сте били със страхотния дефицит. За по-кратко време не се усеща чак така.

Организмът ни е направен така ,че да се справя с много предизвикателства сам и едно от нещата, които го правят е точно витамин Д; Не само той разбира се; Но е добре първо там да се провери, да се регулира и ако няма подобрение да се търсят и други неща. Опитният лекар обаче след разговор с вас може да разбере дали състоянието ви се дължи на проблеми с липси на витамина или има друго.

****


Twinklestar,
може да е от дефицит, но предвид това ,че сте станали скоро майка и имате натрупан стрес и преумора, може и да си е от това ,че се чувствате така. Човек трябва да си почива ,за да може да се възстанови.

# 389
  • Мнения: 10 251
Ехеее ти каквито ги съчини, направо как съм оживяла и аз не знам. Преди 20 години не знам дали въобще са съществували тия стимуланти, енергийни напитки, кафета и т.н. каквото изреди. Никога не съм ги употребявала, както и в момента не ги употребвам. Бях много изненадана, защото дефицитите ми бяха открити на рутинен преглед. Ни за вит. Д бях чувала тогава, за Б12 пък съвсем. А пък "опитен лекар" малко ми звучи като да си чешем езиците с нещо. До сега не съм срещнала, никой лекар да се задълбочава с проблемите на никого. Доказателства в тоя форум колкото искаш.  ПОвечето си отбият номера и те натирят на някъде. Нека жената да си провери вит. Д, дефицити не трябва да има на нищо разбира се. Но да не се заблуждава че от неговата липса едва ли не се чувства така.

Общи условия

Активация на акаунт