За играчките и половете

  • 2 326
  • 54
  •   1
Отговори
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 113
Пускам темата, подтикната от непоисканото мнение на една случайна госпожа в парка. Синът ми държеше да разходи своя Мечо в кукленска количка. Госпожата с неприкрито възмущение ме попита защо момченцето ми бута количка, това било игра за момичета.
Та се замислих. Трябва ли да насаждаме на децата си от малки подобни стереотипи?
Да следваме ли интересът на детето, или да го ограничим единствено в игри, прилежащи на пола му?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Специално за това - не. и моят син буташе количка, има и една кукла бебе, подарена от племенницата ми, и на градина я е носил, и си я гушка понякога вечер заедно с една камара плюшки. Точно играчките никога не са ме притеснявали и не бих ограничавала. И кукленска къщичка имаме, също "завещана" от племенницата ми. Виж, за дрехи, прически и т.н. не възприемам някои неща, но баш за играчки, особено пък такива - ще кажеш, че мъжете не бутат колички и не държат бебета.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 980
В една определена възраст повечето момченца имат кукленски колички и бутат бебета, мечета, който, каквото има. Моят син не беше изключение.

# 3
  • Мнения: 46 434
На твое място бих я попитала бащите не бутат ли колички и не си ли гледат собствените деца.

Иначе дъщеря ми имаше всякакви играчки, включително много колички, камиончета и цял автомобилен парк от коли и мотори от тези за каране.
Отделно си имаше и бебе с количка, лекарски инструменти, кухня с принадлежности, инструменти за ремонтни дейности и какви ли не още. Не виждам никакъв проблем.

# 4
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 113
Принципно и аз съм на същото мнение, но в България често се сблъскваме челно с подобно стереотипно мислене и вмешателство, което понякога ме смущава. 

# 5
  • INFJ
  • Мнения: 9 131
За играчките не виждам никакъв проблем. Вече, ако поиска да излиза навън, облечен с рокля, тогава може би ще трябва да си говорите и обяснявате някои неща. Simple Smile

# 6
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
На една възраст всички искат да бутат колички. На моя син му взехме една розовка, буташе я известно време, а после я заряза. Сега в нея спят котките, а той понякога ги вози у дома.
На лелята със забележката й кажи да не си вре гагата дет не й е работата.

# 7
  • Мнения: 1 531
И аз не мисля ,че трябва да се ограничават с играчки прилежащи на пола му.В детската градина доста от момченцата включително и синът ми играят на къщата с кукли.Интересно им  е ,в нас няма такива играчки и е нещо ново за тях.За 1.06 искаше дървена кухня( увлечен от готвенето след като гледахме мастър шеф с него  ) Идва взема ни поръчки и готви с пластелин и вс подръка.Обича и да танцува и пее ,особено харесва тази китайска група BTS ,научил е танците им наизсуст и му се отдава страшно много да танцува.Артистична личност е.Има момченца на неговата възраст наши приятелчета интересува ги само футбол ,баскетбол ,такива танци ,песни, готвене не ги влекат.
Не го ограничавам в нищо. Сега навърши 6г.

# 8
  • Мнения: 1 851
Тъкмо днес си мислех същото. Бяхме на площадка с дъщеря ми и тя си носеше 2 кукли, без други играчки. Дойде едно момченце на 2 години и дъщеря ми отиде и му даде едната кукла. Детето я взе, загледа я малко странно и майка му каза "хайде гушкай бебето, играй с каката" викам си "добре, че са нормални хора" защото ми се е случвало момченце да иска да види куклата на дъщеря ми или бута кукленска количка и родинините му да изпадат в див потрес как е възможно и сакън да не бутне момичешка играчка. Не го разбирам, но е много разпространено.
Нали момчетата и те ще станат бащи един ден...

# 9
  • Мнения: 11 558
Моя буташе една розова количка на съседско момиченце едно време- чудо голямо.
И на градина е ходил с моя малка черна коктейлна чантичка. Тогава, признавам си, малко ме хвана срам, ама ревеше, та се късаше, и така- с чантичката. Mr. Green

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Според мен тези, дето се потрисат са малцинство, но са много шумни и създават впечатление, че масово хората насаждат стереотипи. Около мен никой не се е възмущавал или поне не гласно Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 10 513
Синът ми имаше цикламенорозова количка на 1 г, на 2-3 му подариха синичка на жълти цветлета. Докъм 4 г беше много ентусиазиран да си играе с бебешки колички. Сега със сестра си готви, реже зеленчуци и какво ли не.
И да ти кажа, хич не му пречи да сътвори погром за 35 сек, щото бил нинджа и се пазел от нападения.

# 12
  • Мнения: 990
За играчките не виждам никакъв проблем. Вече, ако поиска да излиза навън, облечен с рокля, тогава може би ще трябва да си говорите и обяснявате някои неща. Simple Smile
Според мен още от играчките трябва да има разграничение на мъжки и женски, за да се избегне момента с роклите  Weary. Аз съм от по консервативните.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Глупости. Никога не съм ограничавала играчките на сина си, също така никога не съм имала проблем с дрехите. И за момент не му е хрумвало, че може да излезе навън с рокля.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 230
Имам и син и дъщеря. Нямам никакви претенции с какви играчки ще играят - първо, момичешки и момчешки играчки за мен няма, второ, в различните възрасти, периоди, дни и понякога минути, различни неща са им интересни. Защо някой се шашка, че точно днес, точно в този момент, на синът ми, примерно, му е интересно да бута детска количка, а на дъщеря ми да си играе с винтоверт-играчка, си е негов проблем.
На непоисканите съвети се старая да отговарям любезно, но ясно - благодаря, но нямам нужда от вашето мнение.
Разбира се, има ги и тези хора, които смятат, че е срамно мъжът да помага в кухнята и да бута дтеска количка, често, точно такъв тип хора смятат и че някой има нужда от непоисканите им съвети. Въпросът е дали вие наистина се интересувате от мнението на точно този тип хора, че това да ви притеснява.
Гледайте си живота, гледайте си детето и не се връзвайте на чуждите коментари.

Общи условия

Активация на акаунт