Отговори
  • Мнения: 13 667
Здравейте. Имам нужда от помощта ви, защото никъде не намирам информация по интересуващия ме въпрос . Накратко- притежаваме 1/3 от парцел с много добра локация в нашето населено място с възможност за строеж на средна жилищна сграда. Съсобственииците решихме , че искаме да намерим фирма, която да ни го застрои срещу обещетение. Поръчахме на адвокат , с който се познаваме и който води успешно други наши имотнии дела,  да намери заинтересовани строителни фирми ,да получим техните оферти и да изберем най - подходящата за нас.  Съответно - получихме няколко предложения обсъдихме и приехме на коя фирма да се спрем. Предложението на въпросната фирма е много добро, тя има добри позиции на пазара, условията за благоприятни за нас. Въпросният адвокат ще се занимава с правната страна на целия процес.

Въпросът ми е какъв процент  от сделката ( дори да е приблизително , може порядък ) е нормално да получи адвокатът  като хонорар за цялата тази дейност - намиране на фирми, преговаряне на условията , предложение  с добро общетение и обезпечение и от там всичко друго правно което също  ще минава през него.
Предварително благодаря за отговорите!

# 1
  • Мнения: 5 623
Тези хонорари не са на процент, само по дела са процент понякога.

# 2
  • Мнения: 969
Здравейте. Имам нужда от помощта ви, защото никъде не намирам информация по интересуващия ме въпрос . Накратко- притежаваме 1/3 от парцел с много добра локация в нашето населено място с възможност за строеж на средна жилищна сграда. Съсобственииците решихме , че искаме да намерим фирма, която да ни го застрои срещу обещетение. Поръчахме на адвокат , с който се познаваме и който води успешно други наши имотнии дела,  да намери заинтересовани строителни фирми ,да получим техните оферти и да изберем най - подходящата за нас.  Съответно - получихме няколко предложения обсъдихме и приехме на коя фирма да се спрем. Предложението на въпросната фирма е много добро, тя има добри позиции на пазара, условията за благоприятни за нас. Въпросният адвокат ще се занимава с правната страна на целия процес.

Въпросът ми е какъв процент  от сделката ( дори да е приблизително , може порядък ) е нормално да получи адвокатът  като хонорар за цялата тази дейност - намиране на фирми, преговаряне на условията , предложение  с добро общетение и обезпечение и от там всичко друго правно което също  ще минава през него.
Предварително благодаря за отговорите!

Не обсъдихте ли предварително с адвоката хонорара му?
Прилича ми като да Ви е поискал нещо и Ви се струва много.

# 3
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
В подобни случаи е трудно да се предвиди какъв ще е обемът на работата, която ще трябва да се свърши - какви документи ще се подготвят, колко време ще отнеме, консултации, срещи и т.н. Така че, вероятно ще с еплаща поетапно.

# 4
  • Мнения: 13 667
Дали е Много или малко , в случая осъзнавам че е относително понятие. Може на мен да ми се струва много , но обективно да не е много . Аз нямам опит. Дори не мога да намеря в интернет колко би струвало цялостно само правно обслужване на сделката - предварителен договор, последващ договор и прочие разни действия и документации  които пак поради липса опит не знам  Затова исках да разбера какъв е порядъка . На мен лично ,за да не конкретизирам суми , би ми било удобно да го смятам в проценти от моята част на сделката ,  както примерно е при посредниците по покупко-продажба на апартаменти. Наистина договорката става след а не преди. Но това е реалната ситуация.  Дали ще дадем това което е поискал вече е друг въпрос. Все още нищо не сме подписали. Адвокатът иска да не се плаща поетапно. Иска в този хонорар да влезе всичко и той няма да се плаща предварително .

# 5
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Давам само един пример, вие си преценете. За написването на един предварителен договор, при материален интерес 100 000 според нашата наредба хонорарът е не по-малко от 600лв. Но повечето колеги, които познавам, не вземат толкова, а доста по-малко. Т.е., не се водят от материалния интерес. Особено в малките градове, където хората нямат пари. А тъй като услугата е комлексна и няма как да се предвиди всичко, което ще се подготвя, се определя някакъв общ хонорар, който дори може да е доста по-нисък отколкото, ако се разбие на отделни услуги, които да се плащат самостоятелно.

# 6
  • Мнения: 452
https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135488240
Ето в тази наредба са минималните хонорари. Останалото е договорка

# 7
  • Мнения: 969
https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135488240
Ето в тази наредба са минималните хонорари. Останалото е договорка
В тади наредба има ли оценка на това, че адвокатът е ползвал свои контакти  и ги е свързал?
Това по принцип е най-важното и най-тънката част от услугата, която е свършил. Иначе самото юридическо обезпечаване си е сравнително стандартно и може да се сметне по тарифата.
Явно работейки отдавна с тях адвокатът им се е доверил, свършил им е работата. И те сега, като имат накуп цялата информация, осъществили са контакта, им се струва много.
Крайно некоректно е!
Те си решават как да дайствате, но моят съвет е да не работят на принципа - последна сделка. Името на човека е изключително важно и е трябва да се пази. Сега може да Ви се струва че тия пари, дето Ви ги иска са много и за да си ги спестите сте готови да плюете по името си. Но ще дойде ден, в който ще съжалявате.
Още повече щом сте градили отношения с години.
Все пак оставям една вратичка, ако адвокатът се опитва да Ви извива ръцете. Най-добре кажете какъв поцент Ви иска, за да се прецени доколко е реален.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 10 781
При положение, че брокерите от големите агенции при определени имоти вземат 10% от сделката, може би и адвоката би искал толкова.

# 9
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Да, и при положение, че агенциите правят едно голямо нищо за този процент.

# 10
  • Мнения: 13 667
Бачкатор
мисля че с нищо не съм заслужила грубото ви отношение. Обмислям да ви рапортувам на модератор.

Благодаря на всички които ми отговориха, включително изключително благодаря и на тези , които ми писаха на лични.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 10 781
Да, и при положение, че агенциите правят едно голямо нищо за този процент.

Само отстрани изглежда така. В България всеки си мисли, че бачка повече от другия, и че на хората парите им падат от небето. Joy

# 12
  • Мнения: 68 368
Съсобственииците решихме , че искаме да намерим фирма, която да ни го застрои срещу обещетение.

Аз това не разбрах - искате да учредите право на строеж на името на строителната фирма, тя да построи жилищна сграда с няколко апартамента, от които един, два или повече да бъдат за вас ли?
Това обикновено се прави...това ли е и вашата цел?
Или вие тримата съсобственици на земята тръгвате да строите сграда, и си търсите просто строителна фирма?

# 13
  • Мнения: 13 667
Да построи жилищна сграда с апартаменти, от които няколко да бъдат за вас ли?

Да именно за това ставаше въпрос.

# 14
  • Мнения: 969
Бачкатор
мисля че с нищо не съм заслужила грубото ви отношение. Обмислям да ви рапортувам на модератор.

Благодаря на всички които ми отговориха, включително изключително благодаря и на тези , които ми писаха на лични.
Информирайте когото желаете.
По принцип е неприятно когато поискаш услуга, получиш я и да вземеш да се чудиш дали и колко струва.
Пак казвам, че един човек зад гърба ти струва много. Ако не Ви мародерства, то му платете. Щом Ви е свързал с потенциалните строители. Нормално е. Ако можехте Вие да го направихте, нямаше да го наемате, нали?
Отделно си е Ваша грешката, че не сте питали за цената предварително.
Имайте предвид обаче, че едно е някой да Ви е зад гърба, съвсем друго да наемете случаен адвокат.  А тепърва ще има да Ви върши работа. Да не излезе накрая, че като сте спестили хонорара му за контактите, и платите на някой случаен само за чисто юридическата работа, то после да съжалявате. Виждал съм ги такива. Евтини на триците, скъпи на брашното. Свиди им се някой лев за адвокат, а после реват. Въобще наясно ли сте с какво се захващате? И колко може да изгубите от едни калпав договор със строителя?! Ако вярвате на този адвокат като специалист, той вероятно си струва всеки лев, вложен в него.

Общи условия

Активация на акаунт