Високо TSH...help

  • 15 878
  • 117
  •   1
Отговори
  • Мнения: 242
Здравейте мами,

Преди два дни имах положителен тест за бременност на първия ден от закъснението. По принцип съм с Хашимото и преди 4 месеца изследвах TSH и беше 2. Ендокринологът каза, че е добре. Днес си пуснах нови изследвания и TSH е скочило на 3.80. В понеделник ще ходя на преглед, но дотогава ще се побъркам от притеснение Sad Някоя мама била ли е в подобна ситуация и как се е развила бременността?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
На мен няколко дни след положителен тест TSH ми беше 4,5, въпреки че вече пиех еутирокс. Ендокринологът ми коригира дозата и нещата влязоха в рамки, в момента в 26 седмица нямам някакви проблеми. Понеделник не е толкова далеч, а и TSH-то ти не е чак кой знае колко високо, въпреки че трябва да е до 2, така че си изчакай прегледа според мен.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 508
Моето Tsh беше над 4. Никой не го определи като проблем по време на бременността, детето ми е живо и здраво. Оказа се в последствие, че имам Хашимото, кой знае от колко години. Не мисля, че имаш повод за паника.

# 3
  • Мнения: 72
Моето TSH, непосредствено преди да забременея, беше 3,20. Нямам заболяване на щитовидната жлеза. Вече съм почти в 35 седмица и не съм имала никакви проблеми.

# 4
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 407
При първата ми бременност в началото TSH ми е било някъде между 6,4 и 10,2. През този период трябваше да вкарам хормона в желаната за ин витро норма, като подготовка за процедурата, поради двустранно запушване на тръбите. Бебето сега е на 4 Wink
Без паника, пийте си хапченцата сутрин, следете се редовно, за да могат адекватно да ви коригират дозата и всичко ще е наред.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 987
Ще коригират дозата в понеделник, не е страшно, след като се следи.
По-опасно е, ако жената не знае, че има проблеми с щитовидната и не се вземат мерки за корекция след забременяване. За мен е крайно време ТСХ да се въведе като задължително изследване при забременяване.

# 6
  • Мнения: 242
Благодаря за отговорите, момичета. Лошото при мен е, че не пия л-тироксин, защото последния път нямаше нужда.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Е, нищо, де, ще започнеш от понеделник.

# 8
  • Мнения: 462
Здравей. Аз имах тсх 5, и разбрах чак в 12г.с.при рутинните изследвания. За радост беше от бременността и след като родих, всичко влезе в норма. Никакъв проблем не съм имала през цялата бременност, пиех Еутирокс и през 2 месеца пусках кръвни и се консултирах с ендокринолог. Успех, ще видиш, че няма страшно

# 9
  • Мнения: 4 518
ТСХ се качва от бременността и затова преди нея трябва да е ниско. Под 4 е супер,качило се е от бременността, не мисля, че има за какво да се притесняваш толкова много. Освен това са 3 дни, в понеделник ако решат ще вземат мерки или поне да го следиш по-често.
Имам чувството, че лекарите или много плашат пациентите, или пък изобщо не се сещат за него и го неглижират прекалено много.

# 10
  • Мнения: 375
С първия път забременях с ТСХ над нормата около 5. Дори не съм знаела, че имам проблем. Доктора тогава ми каза, че е опасно след 8 седмица, защото тогава е самия плод започва да произвежда хормона. Започнах с доза 0.25 и в края на първия месец беше 2.5. Доста бързо се повлия при мен. Сега с втората бременност го следя много сериозно, защото съм след IVF и там е задължително да е в норма,преди и след процедура. Имай предвид, че нормите за бременни са различни от референтните граници, които изписват в изследването, т. Е там е за небременни. Така, че консултацията с ендокринолог не ти мърда. Пожелавам ти успех и най-вече спокойствие.

# 11
  • Мнения: 580
Във втория месец от бременността, ТСХ ми беше 9 , отидох на ендокринолог и с помощта на Л-тироксин бързо се нормализираха нещата. От януари месец съм на лечение и периодично го изследвам, тази седмица съм отново на ендокринолог. В 33 гест.седмица съм.

# 12
  • Мнения: 125
От самото начало на бременността следя тсх- ендокриноложката ми поддържа ниска доза еутирокс и за това винаги съм в горна граница на референтните стойности за бременни. Навсякъде в инет чета, че над 2 не е ок, че детето щяло да бъде с умствени увреждания. Меко казано звучи плашещо...

# 13
  • Мнения: 462
Моята ендокриноложка винаги го седеше да е под 2,ако се налагаше ми увеличаваше дозата. По-добре потърсете второ мнение от специалист

# 14
  • София
  • Мнения: 7 468
Вероятно е скочило при имплантацията. Опасно е ако скочи над 10. Отиди на ендокринолог и ще регулирате нещата.
Пускам референтни стойности за бременни: http://perinatology.com/Reference/Reference%20Ranges/TSH.htm
има и обяснение под тях.

# 15
  • Мнения: 4
Здравейте,
моето тсх е 26 според изследване на Цибалаб...
преди месец беше 4.2 според друга лаборатория.
Имате ли опит с такива откачено високи стойности?

# 16
  • Мнения: 1 001
Освен хормите на щитовидната, се изследват антителата, според които се определя дали има автоимунно заболяване. На мен ми откриха Хашимото на първите кръвни изследвания като забременях (в Германия го правят задължително), и веднага ме пратиха на ендокринолог, защото не е работа за гинеколог. При бременност, границите са обикновено по-тесни за TSH, аз ходих да ми го изследват веднъж в месеца.

# 17
  • Мнения: 243
Здравейте! Винаги до сега съм била с ТСХ около 2, най-много е стигало до 2.4. От скоро съм бременна и пуснах контрола излезе 4.2. При консултация с доц.Конова ми е написала, ако е над 2.5 консултация с ендокринолог. Въпросът ми това завишение не е ли изкуствено от самата бременност? Случвало ли се е при някого? Благодаря предварително!

# 18
  • София
  • Мнения: 7 987
При бременност ТСХ се вдига рязко и ако се налага, се коригира с лекарство. Не отлагайте консултацията с ендокринолог, трябва да се намали ТСХ-то.

# 19
  • Мнения: 101
Здравейте, бременна съм в 14 седмица. На моя глава си пуснах хормони на щитовидна железа и излезе ТСХ 6 ...Ужасно към притеснена. Утре съм записала час при ендокринолог, но много се притеснявам дали не е късно. До сега н2 съм го изследвала и и не знаех, че имам проблем.

# 20
  • Мнения: 125
Успокой се, има много жени, които бременеят и раждат с високо тсх и всичко с децата им е наред. Препоръчвам ти да търсиш добри ендокринолози. Аз живея във варна и дори тук няма такива. Ходих веднъж до плевен. До софия не можах да стигна. Дори и с лекарства го държах на горна граница през цялата бременност, дори и малко я минавах понякога. Толкова рев и нерви потроших, какво ли не изчетох. Ендокриноложката винаги ми казваше, че стойностите ми са ок и няма как да има умствено изоставане. Аз вдигнах и захарта, така че провери и нея, въпреки че влиза в задължителните изследвания. Стискам ти палци, ако искаш да питаш нещо можеш да ми пишеш на лични. Родих на 27.12. За сега всичко изглежда наред с детето. Дано да е така и занапред. Леко бременеене.

# 21
  • Мнения: 375
Успокой се, има много жени, които бременеят и раждат с високо тсх и всичко с децата им е наред. Препоръчвам ти да търсиш добри ендокринолози. Аз живея във варна и дори тук няма такива. Ходих веднъж до плевен. До софия не можах да стигна. Дори и с лекарства го държах на горна граница през цялата бременност, дори и малко я минавах понякога. Толкова рев и нерви потроших, какво ли не изчетох. Ендокриноложката винаги ми казваше, че стойностите ми са ок и няма как да има умствено изоставане. Аз вдигнах и захарта, така че провери и нея, въпреки че влиза в задължителните изследвания. Стискам ти палци, ако искаш да питаш нещо можеш да ми пишеш на лични. Родих на 27.12. За сега всичко изглежда наред с детето. Дано да е така и занапред. Леко бременеене.
На високи стойности на ТСХ се приписват
причини за спонтанни аборти, а също така и по-трудно забременяване. Не съм чувала, че може да води до умствено увреждане. След 8 г. с самият
 ембрион започва да произвежда хормони и тогава насищането става голямо и възникват проблеми.
Трябва да знаете, че референтните стойности на хормона са различни по време на бременност.
Добре е да се следи всеки месец по време на бремеността!

# 22
  • София
  • Мнения: 12 006
Добре е да се знае и дали тези високи стойности се дължат само на бремнността или функцията на ЩЖ на майка е увредена. Има разлика за лечението. За целта обаче майката следва да се е изследвала преди да забремнее, в някои случаи може и вече бременна, чрез е-ф да се определи.

# 23
  • Мнения: 43
Във втория месец от бременността, ТСХ ми беше 9 , отидох на ендокринолог и с помощта на Л-тироксин бързо се нормализираха нещата. От януари месец съм на лечение и периодично го изследвам, тази седмица съм отново на ендокринолог. В 33 гест.седмица съм.
Здравейте!
А това 9 Тсх с каква доза л тироксин го оправихте ?

# 24
  • Мнения: 441
Здравейте, имах мисед аборт края на август и сега януари на своя глава пуснах ТсХ, Тат Мат фт3 фт4 оказа се, чр имам Хашимото ТсХ ми беше 12+ започнах с л тироксин 75мг, но буквално два дни по - късно разбрах, че съм бременна и ми го увеличиха на 100мг и така от 9.01 до 22.01 го свалих на 0,56 сега ми намалиха дозата на 50мг и на 11.02 ще правим отново кръвен тест, надявам се всичко да бъде наред докрай!! Успех момичета 🍀

# 25
  • Мнения: 375
0.56 е добра стойност за началото на бремеността. И аз бях така. Следи го всеки месец и всичко ще бъде наред. Лека бременност!

# 26
  • Мнения: 39
Здравейте, мили момичета. Не знам дали въпросът ми е за тук, но тъй като има доста теми и доста неща написани по повод хормони - предупреждавам, че не успях да прочета всичко и може да повтарям вече зададен въпрос. Декември месец имах биохимична бременност - лекарката ми каза, че няма нужда от никакви изследвания, случвало се често и трудно може да се установи причина за това. Често го отдават на некачествен ембрион, хромозомни аномалии и тн. Продължихме с опитите като този месец доста усилено около положителния тест за овулация. Последва обаче доста обилен цикъл и гинеколога ми каза да пусна тсх. Пуснах го и излезе 3.52 - завишено за млада нераждала жена според нея и ендокринолога ми. Ендото ми каза да пусна още FT4, ТАТ и МАТ.
FT4 излезе 18.10  (реф. 12-22), ТАТ 11.5  (реф. до 115), МАТ <9 (реф. <34).
Въпросът ми към вас е знаете ли по каква причина може да е завишено ТСХ, когато другите показатели мисля, че са в нормата. В понеделник ми е часът при ендото, но ще се радвам, ако някой има подобен случай и може да сподели какво знае по въпроса. Първоначално помислих, че тази биохимична е била следствие на този хормон, но тук четох за доста бременни с по-високи стойности, които са имали успешна бременност и здрави бебета.
Желая ви здрави на всички и се извинявам за дългия пост.

# 27
  • Мнения: 125
Здравей! Аз съм примера, че и с високо тсх се забременява и се ражда живо и здраво дете. Сега е на 4 месеца. Първо искам да ти пожелая късмет в това начинание. Второто, което мога да кажа е да си намериш добър ендокринолог. Не знам от кой град си, но има добри отзиви за лекари само в софия и плевен. И ти трябва не просто ендокринолог, а такъв който се занимава с репродуктивни проблеми. Най - добри отзиви съм чувала за Тодорова. Преглежда в Плевен веднъж седмично. Мисля, че и в София приема. Колкото и клиширано да звучи бъди спокойна и не се психирай. Довери се на лекарите и дерзайте.

# 28
  • Мнения: 39
Благодаря за отговора Simple Smile
По принцип съм при доста добър - миналата година ми откриха диабет, лежат в МД, диспансеризирана съм при много добър ендокринолог. За сега всичко е наред, леко ще коригираме тсх, всичко друго е нормално. На 7 май ще мина и ехограф за всеки случай при д-р Начев. 
Много е хубаво, когато има хора, които ти дават надежда Simple Smile  Силно се надявам да се похваля и аз със същото. Да ти е здраво детенцето и да се усмихвате много, че имате такова щастие Simple Smile 🤗🤗🤗 прегръдки и благодаря още веднъж.

# 29
  • Мнения: 5
Здравейте, аз вчера разбрах, че съм бременна и съм доста притеснена. От една година съм без ЩЖ и пия хормон, но днес изследвах TSH и беше 19. Доста се притеснявам. Сега съм в началото на 5 г.с. Утре имам час при др. Начев дано всичко с бебето е ок

# 30
  • Мнения: 580
Здравейте, аз вчера разбрах, че съм бременна и съм доста притеснена. От една година съм без ЩЖ и пия хормон, но днес изследвах TSH и беше 19. Доста се притеснявам. Сега съм в началото на 5 г.с. Утре имам час при др. Начев дано всичко с бебето е ок
Всичко ще е ок, рано сте установили всичко и вярвам, че Начев ще ви помогне!

# 31
  • Мнения: 804
Здравейте, днес ми излязоха резулати от изследвания и се оказа, че TSH ми е скочило на 4.350. ( с висок МАТ съм Хашимото ).
Преди години съм го изследвала и е бил  около 3, дори последно е бил 2.2. Чета из форумите, че за забременяване трябва да е около 2. В подготовка за инвитро съм. (в близките месеци се надявам да стартираме ). Знаете ли дали влияе и на качеството на яйцеклетките ? Или влияе по-скоро на забременяването и износването?

Последна редакция: нд, 07 юни 2020, 21:15 от Kari_Di

# 32
  • Мнения: 125
Тези, които те следят ще пуснат задължително изследване за тсх преди трансфера. До колкото знам за инвитро е задължително да е под 2 и ще ти го свалят с елтирокс. При забременяване обикновено скача тсхто. Такъв беше и моя случай. И си карах на хапчета и страх до края. Късмет!

# 33
  • София
  • Мнения: 7 468
При имплантацията ТСХ може да скочи над 4 пъти, високо ТСХ може да предизвика спонтанен аборт.

Съветвам те да се консултираш с ендокринолог, ТСХ трябва да е под 2 преди забременяване. Трябва да го смъкнеш и да го задържиш стабилно.

Лекарствата за стимулация и подготовка за трансфер също покачват тсх, така че трябва стриктно следене.

# 34
  • Мнения: 804
Благодаря за инфоро Simple Smile
В такъв случай скокът може и да е в следствие от преходната стимулация (освен , ако не е станало чудото ...да съм забременяла), знам ли? другата седмица съм при док за инвитрото , тя ще ме насочи.

# 35
  • София
  • Мнения: 7 468
Може да имаш и възпаление. Отиди на ендокринолог да те види на ехограф. Ако трябва, отложи опита докато оправиш ЩЖ.

При предишната стимулация не проверихте ли тсх?

Също така е добре да имаш няколко месеца почивка между стимулациите.

# 36
  • Мнения: 804
Със сигурност ще направя консултация и с ендокринолог, ние не сме решили кога стартираме (док ми назначи няколко изследвания измежду които и tsh. Предишната стимулация ми беше Септември, а трансфера Декември.  Като се замисля са минали доста месеци . Преди последната стимулация точно не пусках, няколко месеца преди това ми е било 2,2

# 37
  • София
  • Мнения: 7 468
Преди трансфер задължително трябва да се провери тсх.

# 38
  • Мнения: 804
Преди трансфер задължително трябва да се провери тсх.

Ами черна точка слагам на докторката, че не ми е пуснала.

# 39
  • Мнения: 125
Не знам коя ти е докторка, но аз бих направила повече от това да и давам черна точка. Ти си знаеш, но съвета ми е да четеш много статии и форуми в инет. Колкото и да казват да не си пълниш главата с глупости и вярно, че може да се психираш излишно понякога, но тук има винаги хора минали през същото или през нещо подобно. Аз изкарах всичко благодарение на бг мама и създадох виртуални приятелства, с които сега си разменяме подаръци за бебоците.

# 40
  • Мнения: 804
Да , в това, че трябва да се чете се убедих. И страшно много неща научих именно тук из Форумите и продължавам.....А за докторката - не е късно и да я сменя.

# 41
  • Мнения: 43
Здравей! Аз съм примера, че и с високо тсх се забременява и се ражда живо и здраво дете. Сега е на 4 месеца. Първо искам да ти пожелая късмет в това начинание. Второто, което мога да кажа е да си намериш добър ендокринолог. Не знам от кой град си, но има добри отзиви за лекари само в софия и плевен. И ти трябва не просто ендокринолог, а такъв който се занимава с репродуктивни проблеми. Най - добри отзиви съм чувала за Тодорова. Преглежда в Плевен веднъж седмично. Мисля, че и в София приема. Колкото и клиширано да звучи бъди спокойна и не се психирай. Довери се на лекарите и дерзайте.
С какво Тсх забременяхте и как е сега след раждането?

# 42
  • Мнения: 580
На мен в началото на втория месец на бременността ми откриха високо тсх - 9 , след това отидох на ендокринолог, назначи ми лечение. С времето стойностите спаднаха и аз се чувствах добре. Не се страхувайте излишно, така си вдигате и кортизола и кръвната захар.
При бременност определено тсх се покачва, но с чести изследвания и с добър ендокринолог нещата се нареждат.
❗ + 1 за Начев

# 43
  • Мнения: 816
Тук масово има грешни коментари.  Тсх трябва да е до 2 или 2,5  , защото иначе се отразява на бебето , а не на вас. Може да доведе до спад в интелекта на детето (счита се , че води ... ). При мнг високо ТСХ до аборт.
Тсх е важно да е ниско особено във втори месец и за това при + тест се изследва и се отива при ендокринолог , както и ФТ4.  Най-добре е да се хване възможно най-рано и се пият хапчета да падне. Ако вашият ендокрионолог не знае горните стойности , направо го сменяйте. Преди няколко години са приемали ТСХ до 3 за бременни.
Стойностите на ТСХ в лабораториите са попринцип за здрави хора, а не за бременни жени  (както и за млади жени нормални стойности да пак до около 2 ).

Последна редакция: вт, 23 юни 2020, 16:35 от sanssa

# 44
  • Мнения: 1 149
Какво усещате като се качи тсх? Въобще усещате ли го дори качено с малки цифри? Аз съм от години в отбора,писала съм и друг път. Сега не съм го изследвала от няколко месеца,все отлагах или забравях. В момента съм в Испания за известно време на почивка и няма как да го проверя,но усещам нервност,замаяност понякога ,като цяло ми е отпаднало(може и от гърлото да е ,че съм с възпалена сливица в момента),но нервноста и прилошаването го свързвам с хипото? 5 дни по 100 мг,2 по 50  л тироксин съм,нз дали да коригирам сама нещо  и дори нямам идея нагоре или надолу е хормона...🙄Последно октомври(за пръв път съм го занемарила така,обикновено на 40-50 дни все го следя) беше 4 и малко🙄

# 45
  • Мнения: 580
100 и 50 е голяма амплитуда, ако се редуват е добре с близки числа .. 100/125 примерно. И дозата оптимално да се вдига с 25, а за чувствителните с 12,5. Направи си скоро изследвания.

# 46
  • Мнения: 1 149
100 и 50 е голяма амплитуда, ако се редуват е добре с близки числа .. 100/125 примерно. И дозата оптимално да се вдига с 25, а за чувствителните с 12,5. Направи си скоро изследвания.
Здравей. Ще мога да пусна септември месец. Утре ще пиша на ендокринолога ми,искаш да кажеш ,че не е ок такава ралика 100-50 мг ?

# 47
  • Мнения: 580
100 и 50 е голяма амплитуда, ако се редуват е добре с близки числа .. 100/125 примерно. И дозата оптимално да се вдига с 25, а за чувствителните с 12,5. Направи си скоро изследвания.
Здравей. Ще мога да пусна септември месец. Утре ще пиша на ендокринолога ми,искаш да кажеш ,че не е ок такава ралика 100-50 мг ?
Хубаво е да са близки дозите или да се кара само на една. Simple Smile

# 48
  • Мнения: 816

100 и 50 е голяма амплитуда, ако се редуват е добре с близки числа .. 100/125 примерно. И дозата оптимално да се вдига с 25, а за чувствителните с 12,5. Направи си скоро изследвания.
Здравей. Ще мога да пусна септември месец. Утре ще пиша на ендокринолога ми,искаш да кажеш ,че не е ок такава ралика 100-50 мг ?
Хубаво е да са близки дозите или да се кара само на една. Simple Smile
Не е задължително само на една. Аз от години съм на 1 ден 125 6 дни х 100 . Напасват се така , че ТСХ да ви е наред. Лято и зима стойностите може да са различни. Поне два пъти годишно се пускатт изследванията и е хубаво да се следят от лекар.
Горе една жена с ТСХ 4 - ако е млада или не се чувства добре с ТСХ под 3 може да се чувствате по-добре.

# 49
  • София
  • Мнения: 7 468
Моят ендокринолог ми е казал че за моята възраст тсх трябва да е между 1 и 2. На 45 съм.
Аз лично с тсх 4 не се чувствам добре, толкова ми е без да пия нищо.

# 50
  • Мнения: 27
Момичета, здравейте!
Знаете ли какви са нормалните стойности на тсх по време на първи триместър (имам предвид информация от лекар, не от интернет)? Увеличават ли се или намаляват стойностите? Аз по принцип пия еутирокс заради завишени нива на хормона, днес (6 г.с) си пуснах изследване и не знам как да разбирам резултата (TSH 2,31, FT4 14,23). Имам записан час за ендокринолог за утре, ще се радвам, ако до тогава някой може да ми даде обратна връзка Simple Smile

# 51
  • София
  • Мнения: 7 468
Аз държа ТСХ между 1 и 2 по препоръка на ендокринолог и АГ. В първи триместър беше скочило над 2, но вдигнах дозата и го закрепих.

# 52
  • Мнения: 27
Аз държа ТСХ между 1 и 2 по препоръка на ендокринолог и АГ. В първи триместър беше скочило над 2, но вдигнах дозата и го закрепих.

А каква е дозата, която приемате?

# 53
  • София
  • Мнения: 7 468
Е моята доза има значение за мен, за теб ще е различна.

Консултирай се с ендокринолог.

# 54
  • Мнения: 1 001
Аз по време на бремеността пиех 100мг, след раждането и сега съм на 75мг. На всеки 6м ходя на кръвни изследвания и ехограф.

# 55
  • Мнения: 471
Здравейте дами искам да споделя с вас следния проблем преди 6 месеца претърпях спонтанен аборт и гинеколожката каза,че трябва да чакаме 6 месеца.Преди една седмица минаха 6 месеца сега искаме да пробваме но гинеколожката каза да се изследваме TSH и резултата беше 2,69.Може ли да ми дадете съвет?Благодаря на всички

# 56
  • Мнения: 125
И с по - високи тсх се забременява, но препоръчват да е под 2. Намаля се с елтирокс, който се пие по схема предписана от ендокринолог. Късмет ❤

# 57
  • Мнения: 471
И с по - високи тсх се забременява, но препоръчват да е под 2. Намаля се с елтирокс, който се пие по схема предписана от ендокринолог. Късмет ❤
Много ви благодаря

# 58
  • Мнения: 816
Здравейте дами искам да споделя с вас следния проблем преди 6 месеца претърпях спонтанен аборт и гинеколожката каза,че трябва да чакаме 6 месеца.Преди една седмица минаха 6 месеца сега искаме да пробваме но гинеколожката каза да се изследваме TSH и резултата беше 2,69.Може ли да ми дадете съвет?Благодаря на всички
Виж тема - кюртаж и забременяване след това . Има доста информация за изследвания , не ти трябва всичко , но има някои основни. Трябва ти консултация с ендокринолог , но веднъж поне пускаш всички хормони - ft3, ft4 , TAT, MAT, не само ТСХ и ехография ти трябва. За София ти препоръчвам Начев, но с направление  избери друг лекар от Ендокринологуята в Майчин дом.  Тсх трябва да е под 2,5 , най-добре под 2. Ако имаш пол. тест пускаш ТСХ и ако трябва ще ти дадат хапчета.

# 59
  • Мнения: 471
Здравейте дами искам да споделя с вас следния проблем преди 6 месеца претърпях спонтанен аборт и гинеколожката каза,че трябва да чакаме 6 месеца.Преди една седмица минаха 6 месеца сега искаме да пробваме но гинеколожката каза да се изследваме TSH и резултата беше 2,69.Може ли да ми дадете съвет?Благодаря на всички
Виж тема - кюртаж и забременяване след това . Има доста информация за изследвания , не ти трябва всичко , но има някои основни. Трябва ти консултация с ендокринолог , но веднъж поне пускаш всички хормони - ft3, ft4 , TAT, MAT, не само ТСХ и ехография ти трябва. За София ти препоръчвам Начев, но с направление  избери друг лекар от Ендокринологуята в Майчин дом.  Тсх трябва да е под 2,5 , най-добре под 2. Ако имаш пол. тест пускаш ТСХ и ако трябва ще ти дадат хапчета.
Благодаря ви

# 60
  • Мнения: 30
Момичета препоръчайте ми добър ендокринолог за София. Тсх 5,6 и правим опити за забременяване

# 61
  • София
  • Мнения: 7 468
Не правете опити с това тсх преди да го свалите, трябва да е под 2 за забременяване.

Всеки ендокринолог може да ви назначи изследвания и терапия за сваляне на тсх. Аз ходя при Иван Кръстев.

# 62
  • Мнения: 816
Момичета препоръчайте ми добър ендокринолог за София. Тсх 5,6 и правим опити за забременяване
И все пак виж всички хормони и ехография също. Препоръчвам ти лекарите в ендокринологията в Майчин дом.

# 63
  • Мнения: 593
И аз като авторката на темата се притесних доста от високо ТСХ. Веднага след като видях положителния тест се изследвах (в 4 г. с.) и получих резултат 5 :/ Допреди това ди бях на терапия с 25 еутирокс и преди 3 месеца беше 1.59 TSH то. За съжаление или се е вдигнало през тези месеци (от един прекарах ковид) или с настъпването на бременността. С докторката коригирахме дозата и съм вече на 50 и след няколко дни почвам да вкарвам по ден 75, после и по два дни.
За съжаление още ми е много тъпо, че сега във важните седмици хормонът е бил много висок :/ надявам се да няма някакви последствия за бебето Anguished сега трябва 1 месец да чакам уви за да проверя дали е паднал. Има ли някой опит с толкова високо TSh и успешно износване?

# 64
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 407
Може да съм го споменавала, дано не се повтарям. Преди години отложихме старт на ин витро процедура заради високо tsh, някъде над 10 беше. Скоро след това, докато траеше лечението, забременях спонтанно (при констатирано наличие на двустранно запушване на тръбите;). Веднага като разбрах (около 8 г.с.) направих изследване на tsh. Стойността беше над 6. С течение на времето се регулира и си я поддържах в норма. Резултатът е в детската градина и е чудесен, пу-пу.

# 65
  • Мнения: 816
Може да се забременее с високо ТСХ , но може и не или да се стигне до аборт. Според БГ лекарите и повечето е хубаво ТСХ да е до 2-2.5 през вторият месец най - вече  и нататък. Казват , че може да се отрази на бебето - има коментари за умствени проблеми  и т.н. или риск от аборт . Но има жени , които са си изкарали бремеността и с по-високо ТСХ и всичко е било наред . И забременли с по-високо ТСХ.
Следвах един чужд лекар нутриционист и той каза , че това мнение за ТСХ до 2-2.5 отдавна било отпаднало и се счита , че не е вярно , че ще увреди бебето. Тук също бях попаднала някъде на мнение на лекарка , че не е проблем. Но в БГ масово се следва схемата до 2-2.5 . Аз лично съм на хапчета и гледах да си поддържам все пак ТСХ-то под 2 за вски случай.
За тези , които правят инвитро - ТСХ се изследва преди хормоналната терапия , и после чак след + тест , че иначе ще мърда нереално от стимулацията. Също някои лекарства , кафе , чай се пият 2-4 часа по-късно. И ако сте болни , стрес или друго може ТСХ да се размърда . След боледуване трябва да се изчака. Един лекар казва и да не се изследва по време на  цикъл - не знам дали има значение това.

# 66
  • Мнения: 24
Здравейте! Изчетох доста по темата, но бих искала да знам има ли някоя мама, която е била с ниско tsh, т.е. доста под нормата. При последните ми изследвания беше 0,02. През юни разбрах, че съм бременна, тогава изследвах tsh, ft3, ft4, като tsh беше 2,78, а ft4 беше под нормата, тогава започнах да пия л-тироксин, но за съжаление бременността ми се оказа кухо яйце. Сега искаме отново да правим опити, но ме притеснява тази изключително ниска стойност на tsh. Ходих при 2 ендокринолога и според двата нямам нужда от лечение, защото всички други хормони са наред, просто организмът се е пренаситил, така ми го обясниха. Странното е, че дори и след като спрях приема на л-тироксин, стойността продължава да пада

# 67
  • Мнения: 242
Здравейте! Изчетох доста по темата, но бих искала да знам има ли някоя мама, която е била с ниско tsh, т.е. доста под нормата. При последните ми изследвания беше 0,02. През юни разбрах, че съм бременна, тогава изследвах tsh, ft3, ft4, като tsh беше 2,78, а ft4 беше под нормата, тогава започнах да пия л-тироксин, но за съжаление бременността ми се оказа кухо яйце. Сега искаме отново да правим опити, но ме притеснява тази изключително ниска стойност на tsh. Ходих при 2 ендокринолога и според двата нямам нужда от лечение, защото всички други хормони са наред, просто организмът се е пренаситил, така ми го обясниха. Странното е, че дори и след като спрях приема на л-тироксин, стойността продължава да пада

Изследвала ли си ТАТ и МАТ? Това, че ft4 е под нормата не е ок, доколкото знам той е също толкова важен, колкото и tsh. Да ме поправи някой, ако греша, но би следвало колкото по-ниско е tsh, толкова по-високо или поне в норма да е ft4. Само не можах да разбера след кухото яйце tsh пак ли е паднал до тази ниска стойност? Аз съм с Хашимото и имам някаква идея от тези хормони, но твоята ситуация ме озадачава.

# 68
  • Мнения: 24
veni280, Изследвала съм ТАТ и МАТ - всичко е в норма, при последните ми изследвания от 22.12.20г. FT3 e 6,43 (3.10-6.80); FT4 - 18.25 (12.00 -22.00) , TSH -0.02 ( 0.27 - 4.20). През юли ми беше извършен кюртаж, пих л-тироксина още месец след това, като на контролните изследвания беше в норма - 0,65, но след това  TSH продължи да спада без да приемам нищо Frowning1

# 69
  • Мнения: 816
veni280, Изследвала съм ТАТ и МАТ - всичко е в норма, при последните ми изследвания от 22.12.20г. FT3 e 6,43 (3.10-6.80); FT4 - 18.25 (12.00 -22.00) , TSH -0.02 ( 0.27 - 4.20). През юли ми беше извършен кюртаж, пих л-тироксина още месец след това, като на контролните изследвания беше в норма - 0,65, но след това  TSH продължи да спада без да приемам нищо Frowning1
Имам позната с такова ТСХ , чувстваше се зле и така го откри. Оказа се възпалена щит. жлеза - с ехограф се вижда и от изследвания. При нея и CRP бешебвисоко. Ако се чувстваш добре иначе , може пък да се регулира постепенно.
Може да пуснеш йод , вит Д , б12 - в Бодимед , малко е скъпичко. Тези неща Сигридов следи около бременност. Ендокринолозите би трябвало да коментират йод и вит. Д , ако не са ти в норма. Селен препоръчват за щит. жлеза също. Може да изключиш млечни иглутен за малко. За София бих ти препоръчала консултация и ехография при Начев. И ако си боледувала или си в стрес може от това изследванията да мърдат. Пуска се и в чисти дни.

# 70
  • Мнения: 24
veni280, Изследвала съм ТАТ и МАТ - всичко е в норма, при последните ми изследвания от 22.12.20г. FT3 e 6,43 (3.10-6.80); FT4 - 18.25 (12.00 -22.00) , TSH -0.02 ( 0.27 - 4.20). През юли ми беше извършен кюртаж, пих л-тироксина още месец след това, като на контролните изследвания беше в норма - 0,65, но след това  TSH продължи да спада без да приемам нищо Frowning1
Имам позната с такова ТСХ , чувстваше се зле и така го откри. Оказа се възпалена щит. жлеза - с ехограф се вижда и от изследвания. При нея и CRP бешебвисоко. Ако се чувстваш добре иначе , може пък да се регулира постепенно.
Може да пуснеш йод , вит Д , б12 - в Бодимед , малко е скъпичко. Тези неща Сигридов следи около бременност. Ендокринолозите би трябвало да коментират йод и вит. Д , ако не са ти в норма. Селен препоръчват за щит. жлеза също. Може да изключиш млечни иглутен за малко. За София бих ти препоръчала консултация и ехография при Начев. И ако си боледувала или си в стрес може от това изследванията да мърдат. Пуска се и в чисти дни.
Благодаря за изчерпателния отговор! Ще пусна допълнителни изследвания, на ехографията всичко е наред, а иначе наскоро изкарах Ковид, казват, че може и това да оказва влияние.

# 71
  • София
  • Мнения: 7 468
Толкова ниско тсх означава хиперфункция на ЩЖ. Може да няма никакви индикации на ехограф. Трябва да се проследи от ендокринолог, ако не се нормализира, се назначава лечение. Ниското тсх има доста неприятни странични ефекти, колкото по-скоро го оправиш, толкова по-добре.

# 72
  • Мнения: 530
Здравейте, днес по друг повод си пуснах кръвни изследвания и реших да пусна TSH, тъй като правим опити за второ дете и излезе 2,73. Не се пазим от почти година. Имах биохимична бременност през март. Дали тази стойност би попречила на успешното износване на плода? Явно ми трябва терапия, а съм след овулация и ако евентуално съм забременяла, се притеснявам да не се повтори БХБ. Записах се на ендокринолог но първия възможен час е за понеделник, притеснявам се да не е късно Frowning1

# 73
  • Мнения: 816
Здравейте, днес по друг повод си пуснах кръвни изследвания и реших да пусна TSH, тъй като правим опити за второ дете и излезе 2,73. Не се пазим от почти година. Имах биохимична бременност през март. Дали тази стойност би попречила на успешното износване на плода? Явно ми трябва терапия, а съм след овулация и ако евентуално съм забременяла, се притеснявам да не се повтори БХБ. Записах се на ендокринолог но първия възможен час е за понеделник, притеснявам се да не е късно Frowning1
Не е страшно , при пол. тест ще ти дадат хапчета и ще падне ТСХ. А в случаят може и по- рано явно.

# 74
  • Мнения: 125
2.73 не е висока стойност. Ще ти дадат лекарства за сваляне при забременяване. Спокойно.

# 75
  • Мнения: 491
Здравейте , пуснах изследване на дъщеря ми за насищане на лекарство ,което приема  и реших да пусна и други изследвания .Много съм притеснена ,че ТСХ й е 12, тя е на 2 г и 3 м.Имаме записан час за детски ендокринолог,но личната каза ,че било странно ,че Т3 и Т4 са високи.Как ще разтълкувате изследването и какво бихте ме насочили ,благодаря Ви.Предполагам ще пие хормон ,това завинаги ли ще продължи?Само синтетичен ли има?Съжалявам за глупавите въпроси ,тепърва се сблъскваме с този проблем.Приема валпроева киселина ,възможно ли е тя да качва ТСХ.
[/img]

# 76
  • Мнения: 125
Здравейте, въпросите са много специфични, тъй като  става дума за малко дете. Повечето тук сме имали проблеми като възрастни. Вярвам, че всичко ще е наред. Пишете какво са Ви казали.

# 77
  • Мнения: 242
Има една група тук, във форума за Хашимото, пишете там и може да ви дадат някакво мнение. Дано всичко е наред.

# 78
  • Мнения: 491
Благодаря , аз се надявам на грешка.

# 79
  • Мнения: 31
Здравейте,
TSHто ми е 2,60. Според д-р Начев трябва да пия хапче перди бременност и след това през цялата бременност. Според доц. Русев, е необходима корекция единствено преди забременяване 1-2 месеца, за да се вкара хормона в граница под 2,5. Как беше при вас? Продължихте ли с хапчето и по време на бременността?

# 80
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте,
TSHто ми е 2,60. Според д-р Начев трябва да пия хапче перди бременност и след това през цялата бременност. Според доц. Русев, е необходима корекция единствено преди забременяване 1-2 месеца, за да се вкара хормона в граница под 2,5. Как беше при вас? Продължихте ли с хапчето и по време на бременността?
Ти само ТСХ ли пуска или пълния набор, хашимото имаш ли или не, ехография правиха ли ти? Много голямо значение имат другите хормони на ЩЖ и дали имаш проблем с нея или не, т.е. да се определи имаш ли заболяване или е моментно повишение.  За целта е добре да те следи читав ендокринолог. Освен това преди вземане на кръв трябва да си била поне 15-20 мин в покой, а не да бързаш, да влезнеш в лаб-та и веднага да ти вземат проба (тогава тсх може да е завишено от бързането).

# 81
  • Мнения: 31
Пуснах всичко. Нямам Хашимото. Ехографията показа, че няма изменения.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 006
Пуснах всичко. Нямам Хашимото. Ехографията показа, че няма изменения.
Скрит текст:
  Обърни си внимание на пролактина - висок е, а това е пречка за О. Хубаво е да отидеш на фоликуметрия и да се види имаш ли изобщо О и да обсъдиш с лекар завишените нива.

# 83
  • Мнения: 31
Относно пролактина - д-р Начев подробно обясни, че е много важно да се установи дали резултатът не е в следствие на образуван макропролактин. Пролактинът имал свойството да се съединява с други молекули пролактин и така образуват макропролактин, който всъщност би могъл да е идентифициран при изследването и затова да се отчита високо ниво. Пролактинът е и изключително чувствителен на стрес, затова ще пусна контрола и макропролактин, при предварителен покой 30 мин преди това.

А относно приема на коригиращи TSH преди бременност или и по време на цялата бременност, можете ли да споделите някаква информация?

# 84
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Относно пролактина - д-р Начев подробно обясни, че е много важно да се установи дали резултатът не е в следствие на образуван макропролактин. Пролактинът имал свойството да се съединява с други молекули пролактин и така образуват макропролактин, който всъщност би могъл да е идентифициран при изследването и затова да се отчита високо ниво. Пролактинът е и изключително чувствителен на стрес, затова ще пусна контрола и макропролактин, при предварителен покой 30 мин преди това.

А относно приема на коригиращи TSH преди бременност или и по време на цялата бременност, можете ли да споделите някаква информация?
Да, за пролактина е хубаво пак да се провери, може и да е от стрес (на работа или и от друг източник). За тсх - лекар само може да каже дали, от кога и в каква доза да приемаш лекарство, а и ще трябват ежемесечни изследвания след забременяване, за да се види как реагира организмът ти, т.е. какви са стойностите.  Аз не съм лекар. Когато пускаш пак за пролактин пусни и тсх и тогава обсъди с лекар дали да приемаш лекарството за намаляване на стойностите и в каква доза.

# 85
  • Мнения: 593
Здравейте, аз започнах прием на хормони с цел забременяване. Аз си имам и изменения в жлезата и хашимото. Почнах ги юни с доза 25 и падна до 2.4 доста бързо. Забременях ноември и оттогава ми вдигат дозата и се тествам всеки месец, за да коригираме. В момента редуваме 50 и 75. Мен по-скоро ме интересува каква е възможността да ги спра след бременността 😁 В момента е ясно, че няма как без.

# 86
  • Мнения: 816
Здравейте, аз започнах прием на хормони с цел забременяване. Аз си имам и изменения в жлезата и хашимото. Почнах ги юни с доза 25 и падна до 2.4 доста бързо. Забременях ноември и оттогава ми вдигат дозата и се тествам всеки месец, за да коригираме. В момента редуваме 50 и 75. Мен по-скоро ме интересува каква е възможността да ги спра след бременността 😁 В момента е ясно, че няма как без.
Пият се за забременяване ,трябва да се стигне добро ТСХс опр. доза. При положителен тест веднага се пуска ТСХ и на лекар. При мен през бременносъта два пъти ми коригираха нивата . Тогава всеки месец се пуска ТСХ и фт4. Отделно вижте си витД и б12 - добре е да са средни нива и нагоре , но обсъдете с лекар , не пийте сами. Фолиева трябва да се пие, като доста хора не я усвояват и им трябва метилирана - само по 1 хапче се пие от нея.
А за еутирокса - и при кърмене се взима, като аз сега кърмя и пускам всеки месец контрола само на ТСХ . Има после особености - да се кърми поне час и повече след хапчето. Имам приятелка, която след бременност спря хапчетата и ТСХ й е около 3 и не пие нищо. При планиране на втора нременност почна пак да пие еутирокс.
За напред може и да не пиете хапчета - зависи , колко е ТСХ - да е под 5 и зависи как се чувствате.
При хашимото и въобще проблеми с щит. жлеза, може да има и инсулинова резистентност, което пречи на овулация и добри яйцеклетки. Диета , добро хранебе, сваляне на килограми  - може да помогне.
За кърменето - пише, че при проблеми с щит. жлеа, може да няма кърма. Аз родих секцио- ппочнах да стимулиррам сама гърдите от първият ден. Тсх ми беше ниско и после се коригира , стимулирах кърмата с повече хранене на бебето и с помпа и вече осем месеца си кърмя. Така че не св връзвайте на такива писания. Пожелавам скорошно забременяване на едната и успешна бременност на другото момиче. За кърмене прочетете болгът на Хедра преди раждането.

# 87
  • Мнения: 31
Благодаря ви! Със сигурност ще пусна контрола на TSH и от това ще зависи дали ще се коригира. Въпросът е, че мнението на единият доктор е, че ако ги започна преди забременяване, ще трябва да ги пия до края на бременността, а другият казва, че няма нужда по време на бременността, само до забременяване, защото ТАТ и МАТ са в норма.
Това ме вкарва в размисли.

# 88
  • Мнения: 4 842
Благодаря ви! Със сигурност ще пусна контрола на TSH и от това ще зависи дали ще се коригира. Въпросът е, че мнението на единият доктор е, че ако ги започна преди забременяване, ще трябва да ги пия до края на бременността, а другият казва, че няма нужда по време на бременността, само до забременяване, защото ТАТ и МАТ са в норма.
Това ме вкарва в размисли.

Как няма нужда по време на бременност? Стойността се следи поне веднъж на триместър, точно за да може да се коригира дозата. По време на бременност ТСХ може рязко да се покачи, ако не се контролира. Може и цял живот да трябва да приемате лекарство, не само по време на бременност.

# 89
  • Мнения: 816
Благодаря ви! Със сигурност ще пусна контрола на TSH и от това ще зависи дали ще се коригира. Въпросът е, че мнението на единият доктор е, че ако ги започна преди забременяване, ще трябва да ги пия до края на бременността, а другият казва, че няма нужда по време на бременността, само до забременяване, защото ТАТ и МАТ са в норма.
Това ме вкарва в размисли.
Този вторият лекар , го отпиши ... Стойността на ТСХ е важна за мозъка , развитието на бебето . Може да доведе и до аборт , но по-високо ТСХ , не леко завишено. Някъде отричат вече връзката между умственото изоставане на бебето при ТСХ над 2 , но аз не бих рискувала.
Тези хапчета не са опасни , вредни или др. В България 7 от 10 жени имат проблеми с щит. жлеза и обикновено е наследствено.
Понякога ТСХ може да мърда при болест , при стрес или др. Сега покрай Ковид пише , че влияе . Но ако правиш опити е добре ТСХ да ти е под 2 . Ако решиш , че може да отложиш с 6м примерно . Пробвай с Тирохелп 1-2 м. и виж действа ли . Една позната уж ми каза , че й е  паднало ТСХ , но не знам после как са се развили нещата.
Може да се забременее дори и с ТСХ около 3 (но  може и не) Ако забременеш обаче , веднага при пол. тест се пуска ТСХ ,ако се е вдигнало да почнеш хапчета, Проблемът е , че стойността му трябва да е под 2 във втори месец - а ти почти в началото на 2-ри месец разбираш , че си бременна.  Тогава се покачват нуждите на ТСХ и ако си на хапчета ще ти увеличат дозата , После след трети месец пак намалят (при мен до 9-ти не мръднаха).
След това може да си живееш и без хапчета стига да се чувстваш добре. При ТСХ около 3 би трябвало да нямаш проблеми.

# 90
  • Мнения: 31
Smile  sanssa, този, вторият доктор, е доц. Русев, тепърва мислех да разчитам на него за тромбофилията, но явно за хормоните ще слушам Начев. Благодаря много за изчерпателната информация. В момента съм се съсредоточила изцяло в четене за тромбофилията и не съм подхващала хормоните, затова си позволих да задам този въпрос, който може би дори изглежда смешен. Flowers Bouquet

# 91
  • Мнения: 816
Smile  sanssa, този, вторият доктор, е доц. Русев, тепърва мислех да разчитам на него за тромбофилията, но явно за хормоните ще слушам Начев. Благодаря много за изчерпателната информация. В момента съм се съсредоточила изцяло в четене за тромбофилията и не съм подхващала хормоните, затова си позволих да задам този въпрос, който може би дори изглежда смешен. Flowers Bouquet
Русев е много симпатичен , но аз си слушах инвитро лекарите ( аз бях с инвитро) Не правих нищо от неговите препоръки и всичко си беше наред. Аз съм с четири леки тромбофилии и заради предишни аборти ми изпусаха клексан . И то го почнах след като се чу сърчицето на бебето. След това се следих при Паскалева - една седмица след клексан/фракси пуска контрола ( цени при нея около 130-180 лв) за цялата бременност три пъти ходих. Ако имаш по-сериозни тромбофилии , направо си за нея или друг хематолог и терапуя от по-рано. Според мен за всеки проблем си търси съответния специалист.
Аз съм без щит. жлеза, като на доц. Русев жена му. Следя се при Начев от години и съм доволна. Имам аборти , но хормоните са ми били в норма и не е било , заради щит. Жлеза, а генетични проблеми с ембрионите.

# 92
  • Мнения: 125
Това да е тсх под 2 за някой ендокринолози е стара практика. А за умствено изоставане да не говорим колко стара теория е. Всеки да спаЗва това, което му е препоръчал лекаря. Просто, ако е леко завишен показателя в някакъв момент не изпадайте в паника.

# 93
  • Мнения: 31
sanssa, ако не те притеснявам, ще ти пиша на лични, искам да питам за тромбофилиите.

Shantal_, не се шашкам, аз това исках - да слушам лекарите и да изпълнявам, ама просто получих 2 различни отговора от добри специалисти и се чудех какво да правя. Но и двамата бяха единодушни за под 2-2,5 при забременяване. Русев ми го обясни така: по време на имплантацията, която трае 5-7 дни, FT4 рязко пада и TSH се вдига с до 3-4 пъти, а за да се случи имплантацията, трябва да е под 10. Т.е. ако е TSH e 3 и се увеличи 4 пъти, става 12 и прогнозата не е добра. Т.е ако мога да го избегна, със сигурност, бих.

# 94
  • Мнения: 24
Здравейте! Имали ли сте странични ефекти при прием на Еутирокс 25мг? Пия го от около 2 седмици и доста често усещам силно сърцебиене и стягане в гърдите. Пия го заради tsh 2.72, но правим опити за бебе. Миналата година пих  л-тироксин, но при него нямах подобни симптоми.

# 95
  • Мнения: 816
Здравейте! Имали ли сте странични ефекти при прием на Еутирокс 25мг? Пия го от около 2 седмици и доста често усещам силно сърцебиене и стягане в гърдите. Пия го заради tsh 2.72, но правим опити за бебе. Миналата година пих  л-тироксин, но при него нямах подобни симптоми.
Може , ако е паднало много. На 30-40 дни контрола. Аз съм на еутирокс и съм ок с него.

# 96
  • Мнения: 593
Аз съм чувала, че на едни понася по-добре едното, а на други другото лекарство. Може наистина да е паднало много. Посъветвай се с лекаря си Simple Smile

# 97
  • Мнения: 24
Благодаря ви! Тази сутрин умишлено не си изпих хапчето и мога да кажа, че се чувствам една идея по-добре. Ще говоря с ендокриноложката ми, може би да опитам с л-тироксин.

# 98
  • Мнения: 593
Радвам се, че си по-добре, но не трябва да се спират хапчетата на своя глава. По-добре се консултирай днес/утре.
Тялото преживява всеки път промени като спиране, почваен, смяна на дозата.
На мен един доктор ми каза, че сърцебиене от хормони не е ок когато е в покой, много дълго време, без някакво физическо усилие и то доста високо (над 130-140).  Това, че човек си усещал сърцето като изкачва стълби не било сърцебиене, а нетренираност Grinning

# 99
  • Мнения: 24
Радвам се, че си по-добре, но не трябва да се спират хапчетата на своя глава. По-добре се консултирай днес/утре.

Тялото преживява всеки път промени като спиране, почваен, смяна на дозата.
На мен един доктор ми каза, че сърцебиене от хормони не е ок когато е в покой, много дълго време, без някакво физическо усилие и то доста високо (над 130-140).  Това, че човек си усещал сърцето като изкачва стълби не било сърцебиене, а нетренираност Grinning
Да, още утре ще се консултирам, много ти благодаря за разяснението, надявам се да намерят правилния медикамент и доза за мен 😏

# 100
  • Мнения: 50
Здравейте, бременна съм след инвитро процедура, съвсем в началото. Трансферът беше на 10-ти март, в понеделник ЧХГ беше 332, а вчера - 1242. С хипотиреоидизъм съм, пия високи дози еутирокс. Вчера направих контролни изследвания на ТСХ - 9, в началото на стимулацията беше 0.7. Прегледът ми при ендокринолог е в понеделник, но съм доста притеснена. Има ли вероятност това да е моментно и нормално около стимулация и всички медикаменти  които пия след трансфер? Ще се радвам, ако споделите опит, благодаря Simple Smile

# 101
  • Мнения: 4 842
Не се притеснявайте, ще ви коригират дозата и всичко ще е наред! Попринцип е нормално ТСХ да се повишава по време на бременност, затова и се налага често следене и коригиране на дозата.

# 102
  • Мнения: 50
Много Ви благодаря, малко се успокоих. Година се опитвахме да вкараме стойностите в норма, за да започнем процедурата, затова и толкова се разтрепервам от тези резултати Simple Smile

# 103
  • Мнения: 4 842
Знам, нормално е. При мен в 6та седмица беше 4.5, но бях в Англия, а там до 10 не предписват лекарства! И аз се бях побъркала, но си поръчах от България и за месец го свалих под 2 с 25мкг Еутирокс. Дано да успеете бързо да го вкарате в норми, но дори и да не- има шанс всичко да е наред. Много жени дори не знаят, че имат проблеми със щитовидната жлеза и си раждат здрави бебета. Успех!

# 104
  • Мнения: 816
Здравейте, бременна съм след инвитро процедура, съвсем в началото. Трансферът беше на 10-ти март, в понеделник ЧХГ беше 332, а вчера - 1242. С хипотиреоидизъм съм, пия високи дози еутирокс. Вчера направих контролни изследвания на ТСХ - 9, в началото на стимулацията беше 0.7. Прегледът ми при ендокринолог е в понеделник, но съм доста притеснена. Има ли вероятност това да е моментно и нормално около стимулация и всички медикаменти  които пия след трансфер? Ще се радвам, ако споделите опит, благодаря Simple Smile
Ще го коригират , но си избери добър лекар. Препоръчвам ти Начев. Нали скед пол. тест си изследвала? От стимулацията се променя. При мен искаха и Фт4 всеки месец ( и ТСХ ) . Също има значение как пиеш лекарства - само през устата , които са. Говори си с лекарят , но магнезий и калций след 4 часа, желязо след 8 часа - тези ще са за по натам сигурно. Утрогестан , ако е през устата след 2 часа . Успешна и лека бременност !

# 105
  • Мнения: 50
Здравейте, бременна съм след инвитро процедура, съвсем в началото. Трансферът беше на 10-ти март, в понеделник ЧХГ беше 332, а вчера - 1242. С хипотиреоидизъм съм, пия високи дози еутирокс. Вчера направих контролни изследвания на ТСХ - 9, в началото на стимулацията беше 0.7. Прегледът ми при ендокринолог е в понеделник, но съм доста притеснена. Има ли вероятност това да е моментно и нормално около стимулация и всички медикаменти  които пия след трансфер? Ще се радвам, ако споделите опит, благодаря Simple Smile
Ще го коригират , но си избери добър лекар. Препоръчвам ти Начев. Нали скед пол. тест си изследвала? От стимулацията се променя. При мен искаха и Фт4 всеки месец ( и ТСХ ) . Също има значение как пиеш лекарства - само през устата , които са. Говори си с лекарят , но магнезий и калций след 4 часа, желязо след 8 часа - тези ще са за по натам сигурно. Утрогестан , ако е през устата след 2 часа . Успешна и лека бременност !
При проф. Русанка Ковачева съм, надявам се, че е добър избор. Утрогестанът не е през устата, пия естрофем, натаспин, фолиева киселина и витамини. Спазвам всички часови интервари, включително и не ям млечни до обяд, но... пак скок в стойностите... Иначе изследването е след полажителния тест, ФТ4 е 1.4 при референтни от 0.8 до 1.8 Simple Smile

# 106
  • Мнения: 816
Здравейте, бременна съм след инвитро процедура, съвсем в началото. Трансферът беше на 10-ти март, в понеделник ЧХГ беше 332, а вчера - 1242. С хипотиреоидизъм съм, пия високи дози еутирокс. Вчера направих контролни изследвания на ТСХ - 9, в началото на стимулацията беше 0.7. Прегледът ми при ендокринолог е в понеделник, но съм доста притеснена. Има ли вероятност това да е моментно и нормално около стимулация и всички медикаменти  които пия след трансфер? Ще се радвам, ако споделите опит, благодаря Simple Smile
Ще го коригират , но си избери добър лекар. Препоръчвам ти Начев. Нали скед пол. тест си изследвала? От стимулацията се променя. При мен искаха и Фт4 всеки месец ( и ТСХ ) . Също има значение как пиеш лекарства - само през устата , които са. Говори си с лекарят , но магнезий и калций след 4 часа, желязо след 8 часа - тези ще са за по натам сигурно. Утрогестан , ако е през устата след 2 часа . Успешна и лека бременност !
При проф. Русанка Ковачева съм, надявам се, че е добър избор. Утрогестанът не е през устата, пия естрофем, натаспин, фолиева киселина и витамини. Спазвам всички часови интервари, включително и не ям млечни до обяд, но... пак скок в стойностите... Иначе изследването е след полажителния тест, ФТ4 е 1.4 при референтни от 0.8 до 1.8 Simple Smile
Аз в Бодимед ги изследван и са други стойности. Изследвай си ги на едно и също място. Нормално е да се качи и още от втори месец нуждата от хормона се увеличава. Сега е най-важно да падне .. На мен с около 30 % ми увеличи дозата, но моето ТСХ беше около 2,5. На твое място бих увеличила от утре с 25 . Пък с нея ще си уточниш после .. Важното е да не се притесняваш сега , заради това. После пък може да падне след трети месец повече  и да ги намалят хапчетата.

# 107
  • Мнения: 252

Здравейте, краят на април ТСХ ми беше 2, сега е скочило на 3. Правим опити за бебе. Рано е за тест, защото още нямам закъснение. Чак след два, три дни. Досега никога не е било 3. Нямам никакви оплаквания.

# 108
  • Мнения: 816

Здравейте, краят на април ТСХ ми беше 2, сега е скочило на 3. Правим опити за бебе. Рано е за тест, защото още нямам закъснение. Чак след два, три дни. Досега никога не е било 3. Нямам никакви оплаквания.
При първи ден от закъснението си нсправи кръвен тест - най -сигурно е . Даже 9 дни след овулация може да покаже, но ти не можфш да си сигурна, кога е . Пий фолат сега. При пол. тест отивай веднага на ендокринолог , не е късно тогава да ти даде хапчета. Или от сега си записвай час - тамън ще знаеш бременна ли си или не. За бременност е добре ТСХ да е под 2 , фт3 и фт4 да са към горна граница. При бременност рязко се увеличава нуждата от хормона през вторият месец - тогава е важно да е в норма. Инсулина ти е малко висок, някъде четох , че уж трябвало да е до около 4 , но не съм 100% сиг. Все пак за добър ембрион - минимално захари , трабват повече протеини в началото и през бременността. Но не изключвай изцяло въглехидратите.
Изследвай ди витД и б12 - добре е при бременност да са средни нива и нагоре.

# 109
  • Мнения: 27
Здравейте,
6 ден след трансфер съм. Преди трансфер нямах назначено изследване на тсх и веднага след това от четене из форума си самоназначих. Стойност: 5,26. Направих преглед при ендокринолог, който ми пусна второ изследване (за да е сигурен в стойностите три дена след първото) и днес следобяд съм при него. Притеснявам се, че губя ценно време точно в първите дни след трансфер. Доколкото разбирам трябва поне месец за нормализиране на стийностите на тсх. Има ли някой подобен опит и отрази ли се това на трансфера?

# 110
  • Мнения: 816
Здравейте,
6 ден след трансфер съм. Преди трансфер нямах назначено изследване на тсх и веднага след това от четене из форума си самоназначих. Стойност: 5,26. Направих преглед при ендокринолог, който ми пусна второ изследване (за да е сигурен в стойностите три дена след първото) и днес следобяд съм при него. Притеснявам се, че губя ценно време точно в първите дни след трансфер. Доколкото разбирам трябва поне месец за нормализиране на стийностите на тсх. Има ли някой подобен опит и отрази ли се това на трансфера?
Имам шест неуспешни инвитро и ЗЕТ  и нямат нищо общо с ТСХ -  или не е ставало или по-други причини. Най -вече проблемът е не добър ембрион. Аз си поддържах ТСХ в норми, но лекарят ми е казал , че пускам преди стимулация и при пол. тест ТСХ.
Попринцип ти си взимала лекарства сега и това се отразява . Особено , ако не си ЗЕТ ,а фреш трансфер ТСХ ти се е вдигнало от стимулацията. Не се притеснявай ! Най - важно е да имаш плюс тест и пий фолиева - тя е важна сега .
И да ти изпишат сега хапчета пак ще успееш да намалиш ТСХ то.
Попадала съм на няколко мнения вече на чужди лекари , че това с ТСХто не било вярно , че трябва да е задължително под 2 . Има и лекарка в БГ , която е на това мнение - не помня име ..
Знам за жена с  много над нормите ТСХ и нормално дете . И момиче с абсурдно високо ТСХ и бебе също ...
Все пак - хубаво е да е под 2 ТСХ и пускай  и ФТ3 и фт4 - те трябва да са високи.
Ако си с хашимото - намали /спри глутен и млечни.

# 111
  • Мнения: 27
Здравейте,
6 ден след трансфер съм. Преди трансфер нямах назначено изследване на тсх и веднага след това от четене из форума си самоназначих. Стойност: 5,26. Направих преглед при ендокринолог, който ми пусна второ изследване (за да е сигурен в стойностите три дена след първото) и днес следобяд съм при него. Притеснявам се, че губя ценно време точно в първите дни след трансфер. Доколкото разбирам трябва поне месец за нормализиране на стийностите на тсх. Има ли някой подобен опит и отрази ли се това на трансфера?
Имам шест неуспешни инвитро и ЗЕТ  и нямат нищо общо с ТСХ -  или не е ставало или по-други причини. Най -вече проблемът е не добър ембрион. Аз си поддържах ТСХ в норми, но лекарят ми е казал , че пускам преди стимулация и при пол. тест ТСХ.
Попринцип ти си взимала лекарства сега и това се отразява . Особено , ако не си ЗЕТ ,а фреш трансфер ТСХ ти се е вдигнало от стимулацията. Не се притеснявай ! Най - важно е да имаш плюс тест и пий фолиева - тя е важна сега .
И да ти изпишат сега хапчета пак ще успееш да намалиш ТСХ то.
Попадала съм на няколко мнения вече на чужди лекари , че това с ТСХто не било вярно , че трябва да е задължително под 2 . Има и лекарка в БГ , която е на това мнение - не помня име ..
Знам за жена с  много над нормите ТСХ и нормално дете . И момиче с абсурдно високо ТСХ и бебе също ...
Все пак - хубаво е да е под 2 ТСХ и пускай  и ФТ3 и фт4 - те трябва да са високи.
Ако си с хашимото - намали /спри глутен и млечни.
Благодаря за мнението и подкрепата. Стряскаща е информацията относно бременност и високо тсх. Надявам се, че всичко ще е наред и ще има + след още няколко дни ❤

# 112
  • Мнения: 754
Здравейте, за първи триместър стойността 2.24 нали е добре?
От години съм с хипофункция и приемам еутирокс 25 мг., никога не ми е било фрапантно високо, но сега имам нужда да 'сверя' всичко. Благодаря!

# 113
  • Мнения: 4 842
Здравейте, за първи триместър стойността 2.24 нали е добре?
От години съм с хипофункция и приемам еутирокс 25 мг., никога не ми е било фрапантно високо, но сега имам нужда да 'сверя' всичко. Благодаря!

Попринцип съветват да е под 2, но вашето не е кой знае колко високо. Възможно е тепърва да започне да расте и да се наложи да коригирате дозата малко и да следите по веднъж на триместър стойностите. Иначе засега не виждам нищо притеснително. Аз бях с 4.5  в първия, като бързо го смъкнах като започнах хормон и си изкарах докрая с 25мкг Еутирокс.
При вас евентуално може да се наложи да минете на 50, обсъдете с ендокринолога ви.

# 114
  • Мнения: 754
Благодаря, точно затова ме загложди (мярнах, че е хубаво да е под 2 и мисля, че съм забременяла с под 2, но по принцип зимата ми се вдига леко), ще се консултирам за всеки случай.

# 115
  • Мнения: 816
Благодаря, точно затова ме загложди (мярнах, че е хубаво да е под 2 и мисля, че съм забременяла с под 2, но по принцип зимата ми се вдига леко), ще се консултирам за всеки случай.
При пол. тест се ходи веднага на лекар да се коригира дозата. Ако сте от София , Начев преглежда без час сутрин в Майчин дом (платено) Аз отивам към 8  и още няма хора , а може и някой близък с изследванията , за да не обикаляте по болници.
Малко е високо , но през втори месец се вдига рязко и за това увеличават дозата. Трябва ТСХ и ФТ4 , може би и ФТ3 да пуснете .  Нали знаете - без чай и кафе 2 часа след хапче . Хапчета мин. 2 часа след еутирокса, като магнезий и калций след 4 часа , а желязо след 8 ч.   
За успокоение , попадам на статии и лекари от чужбина,че това с ТСХ до 2 не е задължително , но все пак аз бих си спазвала да е до 2 .  Аз през бременността увеличих втори месец , май после намалих и чак в девети месец пак увеличих дозата . Но всеки месец се пускат.

# 116
  • Мнения: 4 842
В Англия 4.5 изобщо не ги притесни! До 10 изобщо нямало да ми изпишат хормон.

В България пусках по веднъж на триместър, съвсем леко ми се увеличаваше, като от втори месец до края бях все на 25мкг.

# 117
  • Мнения: 138
Здравейте др Начев работи.в майчин дом, бихте ли ми дали контакти да си запиша час. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт