Грешка в настоящия адрес??

  • 1 009
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 55
 Здравейте!
Днес най-сетне намерих време да подам заявление-декларация за едократна помощ след раждане. Всичко въреше добре, докато служителката не съобщи, че настоящият ми адрес е в Испания?? Rolling Eyes Факт, че пребивавах там за кратко време и то преди 10 години (все още бях ученичка), но никога не сме попълвали каквито и да е било документи за смяна на настоящ адрес, или винаги е било отбелязвано като 'временно пребиваваща' от родителите ми. Не знам как завърших средно, бакалавър, магистър, вадих си паспорти, лични карти обикаляла съм всяакви институции, които са изисквали информация за постоянен и настоящ адрес и 10 години никой не каза, че  в системата им е друг, та аз работя и гласувам в България от пълнолетието си?? На всичкото отгоре е възможно и да ме глобят xD????? ????
Въпросът ми е, какви документи се изискват за промяна на настоящ адрес и нужно ли е присъствието на собственика на жилището при заверяване.. защото искат това да се случи в 14 дневен срок, но май това няма ка да стане... А,  при неизпълнение тази помощ ще ми бъде отказана.

# 1
  • Мнения: 6 868
А какъв ти е постоянният адрес? Трябва да имаш такъв в България, той е посочен и в личната карта.  Ако настоящият се различава от него, отиваш в общината по настоящ и подаваш заявление - те си имат бланки. Може да поискат някои документи, ако жилището не е ваше, напр. наемен договор, декларация- съгласие от собственика, други документи, в зависимост от случая. Бързо става.
Възможно е родителите ти да са подали заявление за настоящ адрес в Испания и после да не е сменен. Не обяснявай кога си се върнала. Просто искаш да заявиш нов настоящ адрес в България.
Ето виж тук:
https://usl.sofia.bg/ePortal/pages/text/service-details.jsf;jses … ps01?serviceId=94
Виж:  Закон за гражданската регистрация - чл.92, ал.2-ал.9; чл.94, ал.1-3; чл.96
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134673409
Цитат
Чл. 92. (1) (В сила от 1.01.2000 г., предишен текст на чл. 92 - ДВ, бр. 9 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Адресната регистрация се извършва от кмета на общината, на района или на кметството или от определени от тях длъжностни лица при заявяване от лицето.
(2) (Нова - ДВ, бр. 9 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) За извършване на адресна регистрация на адрес в страната лицата представят един от следните документи:
1. документ за собственост;
2. (изм. - ДВ, бр. 42 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 24 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) документи за ползване на имота за жилищни нужди, включително договор за ползване на социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа;
3. (нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) други документи, доказващи собствеността или ползването на имота.
(3) (Нова - ДВ, бр. 9 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) За извършване на адресна регистрация се представя и писмено съгласие на собственик, когато заявителят не е собственик, чрез декларация по образец, подадена лично пред органа по ал. 1, или с нотариална заверка на подписа.
(5) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) За извършване на адресна регистрация на лица, които са в родство по права линия със собственика или ползвателя на имота, както и за съпрузите на тези лица, не се представят документите по ал. 2 и 3. Кметът на общината, на района или на кметството или определените от тях длъжностни лица извършват служебна проверка в регистъра на населението за родствената връзка между собственика или ползвателя на имота и лицето, което заявява постоянен и/или настоящ адрес, както и проверка чрез отделите "Местни данъци и такси" относно собствеността на имота.
..............
(12) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г., предишна ал. 11 - ДВ, бр. 47 от 2018 г.) Органите по ал. 1 съхраняват копия от документите, въз основа на които се извършва адресна регистрация, промяна на адрес и заличаване на адресна регистрация, за срок 5 години.
(13) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г., предишна ал. 12 - ДВ, бр. 47 от 2018 г.) Актовете на органите по ал. 1, с които се отказва извършване на адресна регистрация или промяна на адрес, подлежат на оспорване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(14) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г., предишна ал. 13 - ДВ, бр. 47 от 2018 г.) Актовете на органите по ал. 1 за заличаване на адресна регистрация подлежат на оспорване пред съответния административен съд. Обжалването не спира изпълнението. Решението на административния съд е окончателно.


Чл. 94. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Настоящ адрес е адресът, на който лицето живее.
(2) Всяко лице има само един настоящ адрес.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Настоящият адрес на българските граждани, на които мястото на живеене е в чужбина, се отразява в регистъра на населението само с името на държавата, в която живеят.

Чл. 96. (В сила от 1.01.2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2012 г., доп. - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г.) Настоящият адрес се заявява чрез подаване на адресна карта от лицето до органите по чл. 92, ал. 1. Български гражданин, живеещ в чужбина, заявява настоящ адрес - държавата, в която живее, пред органите по чл. 92, ал. 1 по постоянния си адрес.
(2) Заявяването се извършва лично, а по изключение - от упълномощено лице след представяне на нотариално заверено изрично пълномощно.


Последна редакция: сб, 20 юли 2019, 01:37 от Diorela

# 2
  • Мнения: 55
Благодаря,  Blush преди да пиша тук разгледах сайта и още куп други. В общината ми казаха, че е нужен само нотариалният акт, но ми се стори прекалено малко. В сайтовете изискват различни документи, като акт за раждане, адресна карта, нотариален акт на имота и тнт. По лична карта постоянният ми адрес е в София, както и на всички други възможни документи. За жалост, ако задължително искат присъствието на собственика или нотариално заверено пълномощно, става невъзможно изпълнението за дадения срок, защото баща ми не е в България Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 6 868
Остави какво пише в сайтовете. Чети закона. Щом баща ти е собственик, не изискват съгласие. Виж чл. 92,ал 5 ЗГР.
(5) (Нова - ДВ, бр. 42 от 2012 г.) За извършване на адресна регистрация на лица, които са в родство по права линия със собственика или ползвателя на имота, както и за съпрузите на тези лица, не се представят документите по ал. 2 и 3. Кметът на общината, на района или на кметството или определените от тях длъжностни лица извършват служебна проверка в регистъра на населението за родствената връзка между собственика или ползвателя на имота и лицето, което заявява постоянен и/или настоящ адрес, както и проверка чрез отделите "Местни данъци и такси" относно собствеността на имота.

Даже и нотариален акт не трябва да искат! Трябва да проверят служебно - "не се представят документите по ал. 2 и 3", а НА се иска по ал. 2. Но все пак ,ако разполагаш с него, вземи го с тебе, вземи си и удостоверението за раждане и така ще докажеш, че си дъщеря на собственика. Най-вероятно ще спестиш времето за служебната проверка.

А ако това ти е и постоянен адрес, въобще не трябва да се правят на ударени. Ти просто заявяваш, че постоянният отново ти е станал и настоящ.

Виж допълнението на горния пост.

Последна редакция: сб, 20 юли 2019, 01:28 от Diorela

# 4
  • Мнения: 55
Много благодаря!!! 🌸 🌸 🌸

# 5
  • Мнения: 6 868
Като ходиш, провери и бебочето как са го записали - постоянен и настоящ и ако има нещо и при него, го оправи с едно ходене.
И да ти е живо и здраво и много да те радва. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 55
Със сигурност ще проверя! Отново благодаря 🌸 🌸 🌸

# 7
  • Мнения: 9 429
Смяната на постоянен/настоящ адрес става само с нотариален акт на имота, където живеете. Ако не е на ваше име, то собственика на жилището трабва да ви придружи до съответната община.  Поне в нашия град изискванията са такива.

# 8
  • Мнения: 29 276
В София искат нотариален акт и присъствие на собственика, ако жилището не е на Ваше име. Възможно е с нот. заверено пълномощно.

# 9
  • Мнения: 80
Сменях настоящ адрес миналата година в София, ако жилището е на родител - не искат присъствието му, даже и нотариалния акт казаха, че не е необходим.

Общи условия

Активация на акаунт