Да преправим старите мебели с любов - тема 35

  • 62 855
  • 745
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 6 298
Успех и когато си готова може да покажеш резултата и да споделиш методът, който си използвала.

# 676
  • Мнения: 9 777
Блубери, можете да оправите вградения гардероб с малко пари, а чисто визуално ефектът ще е голям. Не знам какъв стил искаш да  постигнеш, ако кажеш - момичетата могат да помогнат със съвети.
Ако решите да поправяте фасадата, трябва да се свали покритието, сигурно е лак. Не си спомням с какво се сваля лак, но с шлайф машинките може да пробвате да го изшкурите хубаво да стане гладко. След това можеш да направиш различни неща - да боядисаш, да залепиш тапет, да залепиш ПВЦ панел за стена, корков тапет, витражно фолио с огледален или друг ефект. Варианти много.
Вътре като гледам рафтовете са дебели и стабилни. Ако искаш да си останат - просто ги извадете и почистете. Можете да ги боядисате за по-красиво и по-удобно за бърсане. Ако не ги искате тези, можете да купите от строителните магазини плоскости - дървени, пдч, каквото ви душа иска. Според мен, обаче, сегашното пдч е много по-нестабилно от сегашните ти рафтове. На сегашните рафтове отпред на фасадата можете да сложите/заковете много тънки летвички за красота, пак по строителните магазини има.
Ако искаш да закачаш дрехи - в строителните магазини продават профили/скоби за тръба, както и самите тръби/дървени пръчки, няма да е много трудно да си ги монтирате сами.
И да покажеш след това резултата Simple Smile

# 677
  • DE
  • Мнения: 9 068
Най-лесно, ако са прави вратите без да са изметнати да се купят две огледала по размер и да се закрепят на сегашните врати без никакви други обработки. Отвътре лесно се сменят етажерките.

# 678
  • Мнения: 9 777
Може и с огледала, да, но трябва да се има предвид, че огледалата са тежки и пантите може да не ги издържат. Ще провиснат вратите, пантите ще се изскубнат и тогава вече всичко ще е за боклука.
Може би мъжът на Блубери е добре да огледа пантите и да прецени дали няма да натежи много с огледала, ако това е вариант за тях. И да помислят как ще отварят вратите-огледала - трябва да има фабрично направени дупки за дръжки или да направят някакъв вид профил за дръжка, който да се закачи отзад/отстрани на вратите.

# 679
  • Мнения: 13 188
Вътре стените и рафтчетата може да облепите с някакъв красив тапет. Много приятно става. А вратите боядисайте или в цвета на стената или в контрастен ярък цвят. И нови дръжки.

Скрит текст:





















Последна редакция: сб, 28 мар 2020, 15:27 от papi6

# 680
  • Мнения: 54 413
Показаните шкафове са интересни като изработка. Този е груб и грозен.
Да си запазят конструкцията, ако не е вмирисана на старо и да сложат нови врати.
Аз лично го бих дала за подпалки. Simple Smile

# 681
  • Мнения: 6 298
Показаните шкафове са интересни като изработка. Този е груб и грозен.
Да си запазят конструкцията, ако не е вмирисана на старо и да сложат нови врати.
Аз лично го бих дала за подпалки. Simple Smile
Сега изглежда грозен, но ако си реновира щи стане супер. Аз не бих го изхвърлила. Лесно е човек да хвърля. Не бих се лишила от един здрав гардероб. Защото старите ПДЧ са супер здрави. Сегашните, особено пък ефтинджоса, се разглобяват от самосебе си. Дори да мирише на старо, като се изчисти хубаво и се боядиса или облепи, то и миризмата ще изчезне.

# 682
  • Мнения: 9 777
Всички плоскости на гардероба бих ги минала няколко пъти с парцал с някакъв препарат за миене/пране и малко доместос, примерно. След това с някакъв по-ароматизиран препарат. След почистването, като се проветрят 2-3 дни и се боядисат, няма да има миризма на застояло.
Част от тези стари гардероби са дори шперплат, а не ПДЧ, та са си здрави повечето, освен ако не е имало теч и мухъл, та да са поизгнили.
Гледах следобяд и някакви много интересни ПВЦ панели за стена се водят, има някои много идейни. Вече е въпрос на живо как изглеждат и дали като размер спрямо шарката могат да паснат на ширината на вратите.
Както са споделяли и съфорумки, някои са боядисвали с емайл лак май и си става супер гланц. Въпрос на вкус вече е какъв цвят. Все пак това е много полезна част от често малките ни апартаменти, Блубери каза, че иска да ползва гардероба за съхраняване на сезонни дрехи, значи няма да се отваря/затваря постоянно. Разбира се, с нови врати би било много по-красиво. Пускала съм преди снимки - аз много харесвам вратите-щори, дето ги има готови в строителни хипермаркети. Те са дървени, могат да останат с натурален цвят, могат да бъдат омаслени, лакирани, боядисани. Стига да пасват на размера на Блубери.

Сега се сетих, нищо че не съвсем по темата - по FLN гледах една американка как слага малко ванилия в латекса, да не й мирише на боя, докато изсъхне. Майтап, ама явно не пречи.

# 683
  • Мнения: 39 316
За миризмата давам гаранция, че ще остане. Имам остатък от реставрирана шевна машина, която седи на стълбището ни от няколко години, където има отворен прозорец всеки ден. Все още мирише на старо. То и за това е на стълбището.

# 684
  • Мнения: 22 867
Авторката май не пише, че има миризма шкафа или аз пропускам някой пост?

# 685
  • Мнения: 9 777
Мариат, а почисти ли я с препарат няколко пъти? И след това да я "запечаташ" по някакъв начин - масло, лак, боя, нещо такова? След почистване по начина, по който писах, и старателно проветряване на балкона при мен се измирисаха стари мебелни плоскости. А бяха с наистина кофти миризма, не само на застояло, да не влизам в детайли.

# 686
  • Мнения: 39 316
О, разбира се. Ударих яко шкурене, боядисване няколко пъти, лак на водна основа..... За това изхвърлих горната част и оставих само двата крака+ металната основа.

# 687
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Преди в темата никой нищо не изхвърляше или ставаше много рядко. Правеха се чудеса.
Този шкаф, както вече се писа, ми изглежда здрав. Каквото и ПДЧ да се сложи, няма да е по-здраво. Ако ще се боядисва, няма нужда от шкурене или поне не толкова усърдно. Просто трябва да се позаглади, ако има неравности и да се надраска, за да има сцепление за новата боя. Която, при този тъмен цвят, ако е светла, ще трябват поне 3-4 ръце. В темата през годините имаше примери за много подобни гардероби и шкафове. От Практикер или др.подобен могат да се купят дървени профили, да се заковат с малки гвоздейчета или да се залепят, а после да се боядиса. В дупките на дръжките ще трябва да се китне, преди да се сложат нови. Човечето май беше правила...
Ако се сложат огледала, ще натежи. Не знам дали наличните панти ще издържат

# 688
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 979
То май в момента се пише без да се чете заглавието на темата. Wink

Аз бих запазила шкафа. Със сигурност е по-здрав от сегашните. Освен това май не е точно шкаф, а само с врати е преградена ниша в стената.
Премахване на старата боя, почистване, после в зависимост от материала на лицевата част и цялостната концепция за коридора - боя; боя + стикер; омасляване; облепване с арт декоративен тапет /да не е обикновен хартиен/. Не препоръчвам самозалепващо се мебелно фолио защото изисква постигане на абсолютно чиста и гладка основа, което е трудно постижимо. Отделно стои и рискът от грешките при поставянето.
Ето пример с тапет, макар да е врата на стая може да си го представите като гардероб.

Например с този ПВЦ тапет би станало много приятно. https://www.home-max.bg/tapet-pvc-inhibiciya-parij/

# 689
  • Мнения: X
Авторката май не пише, че има миризма шкафа или аз пропускам някой пост?



Миризма няма никаква което е много странно за шкаф от на бабами времето
Утре го захваштам и квото такова закрастила съм се с него и няма да го оставя докато него направя.
Незнам защо го наричам шкаф мясами на гардероб или ... абе шкаф ще 😁

Общи условия

Активация на акаунт