Хистероскопия / полип в матката /

  • 8 967
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Somewhere in the World
  • Мнения: 1 335
Здравейте,мами!
Изчетох всички теми по темата,но ще Ви бъда безкрайно Благодарна ако споделите опит и мнение.
Та - миналата година при рутинен преглед с ехограф се установи полип в матката,като Доц. Дянкова
беше категотична,че не се налага премахването му и изследванията бяха "чисти",оказа се само че имам вагинит,който лекувах,но продължих да имам дисконфорт.
Тази година,отново направих преглед с всички видове изследвания,но при друг лекар.
Много съм притеснена,защото той е категоричен,че възможно най-скоро/тези дни/ трябва да направя хистероскопия.Изследванията още не са излязли,но той е категоричен,може би защото съм след МЦ.
Ясно е,че ще чуя второ мнение, но все пак един месец ми се струва че не е фатален.

Какво бихте направили Вие? 

# 1
  • Мнения: 948
Щом са установили полип, добре е да бъде премахнат. Кое Ви притеснява, че се налагат още консултации? Нали двама лекари са го видели на ехограф? Постъпвате в болница,  поставя се обща анестезия, отстранява се и вечерта се прибирате вкъщи.

# 2
  • София
  • Мнения: 23 164
щом за година не се е махнал сам няма и да изчезне.
не е някаква тежка процедура, заспиваш, махат го и си заминаваш. не боли, не е  операция.
но е добре да е с хистероскопия, а не кюретаж.

# 3
  • Somewhere in the World
  • Мнения: 1 335
Ясно е,че ще се премахне - притеснява ме пресирането да стане тези дни.

# 4
  • София
  • Мнения: 23 164
чак бързане не е нужно.
но хистероскопия се прави в първите дни от мц, докато не е порастнала много лигавицата, после не може, нищо не могат да видят.

# 5
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Преди 2 седмици ми махаха полип. И при мен беше на зор, за да е възможно най-скоро след цикъла. Сутринта ме приеха, следобед си тръгнах. Във Вита бях, доволна съм много. И аз първоначално мислех да не бързам, но установих, че само ще го мисля и е по-добре да го разкарам по-бързо.
Аз друго да питам. Нормално ли е след тази процедура да ми закъснее цикъла? Според приложението ми трябваше на 30.07 да ми дойде, но още няма никой. Ако до понеделник липсва, ще звъня на доктора, но все пак да си питам. Изключвам бременност.

# 6
  • Мнения: 948
Възможно е.

# 7
  • вкъщи
  • Мнения: 2 457
Ако е правено и абразио на матката, цикъл няма да дойде, защото лигавицата е остъргана. Така беше при мен-полип на шийката и полип в кухината на матката. Затова при хистероскопията се наложи абразио.

# 8
  • Мнения: 18 536
Отстраниха ми два полипа, казаха 5 см единия ,  отдавна нямам цикъл.Минах пет скенер и още един  заради камъни в бъбрек, разбиха , почистиха, чувствам се отлично.Нямам представа по каква причина свалям почти килограм  на ден, от есента до сега бях качила 8 кг и се връшщам в нормалните от години.Освен това  учудващо за мен общо подобрение, получих епикриза за камъните ,но не е за полипите, чакат резултат  и тогава.Доплатих  добра сума в " Света Марина " - Плевен, но ако ефектът се запази  и остана в такава кондиция , няма да съжалявам , имаше жена , обиколила болниците и със стенд заради разкъсване на уретра ако не греша названието.Не успях да я разбера кога и как се  е случило, но съм сигурна , че каза да е  била във Втора база, нищо не правели там, само снимка , вероятно рентгенова. За мен  здравеопазването не е скъпо , доходите ни са ниски.Не съм богат да купувам евтино бе   девиз на баща ми , важи и за здраве.

# 9
  • Мнения: 65
Здравейте, момичета! Преди месец при рутинен гинекологичен преглед, докторът се усъмни, че имам полип,думите му бяха "може да има, може да няма🙄", разбрахме се да ида отново на преглед веднага след като ми свърши цикъла. Така и направих,отново на ехографа видя нещо, измери, че било 9мм и пак, "може да е полип, но може и да не е,а бе, ела след 6 месеца пак да те видя, или ако имаш оплаквания преди това".
Аз обаче, обезпокоена, отидох при друга лекарка, вече беше 10 ден от цикъла. Тя ме прегледа, но нищо такова не ми каза, докато не реших все пак да я попитам." Да, вижда се нещо, но ела веднага след като ти свърши следващата менструация,измери пак нещо си... 17 мм? Преди 4 дни при другия лекар беше 9мм...
И двамата гинеколози ми говориха за кюретаж, ставало за 10 минути, не било нищо страшно, но аз четох за хистероскопията, защо никой не ми я дава за вариант,не се ли поема от здравната каса?
Много съм изплашена, страхувам се от такива процедури, от упойките и най-вече от хистологията после. Рева втори ден и не мога да спра да мисля. 😥Моля, дайте ми съвет, тези, които сте минали през това. Ще ви бъда благодарна!

# 10
  • София
  • Мнения: 3 261
Иди на читав гинеколог, на някой в Щерев или във Фемина (София). За други областни градове не мога да препоръчам.
Полип се диагностицира трудно. Точно след цикъл може да не се види. Виждат се най-добре на 10-14 ден от цикъла, но трябва да те гледа опитен АГ.
Хистероскопията е по-доброто, там не се работи на сляпо. Не са ти го предложили, или защото не могат да ти го направят самите те, или .... Кой знае 😀

# 11
  • София
  • Мнения: 4 548
... или защото струва 4-500 лв. В Софиямед е 520. Имах такова нещо миналата година. Моята АГ го кръцна буквално за минута. Ако е по-голям и се разпространява навътре в матката се прави кюртаж или хистероскопия. Сега ходих на някакви безплатни прегледи в Софиямед и там ми казаха, че пак има малък и горната цена. Отидох при моята и тя не го видя. Каза, че понякога се отдръпват навътре в канала и не се виждат като са малки. Ще ходя след няколко месеца пак да го проследи. Каза, че нищо опасно не е, дори да го има.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 261
Опасното е, за който планира бременност, а не знае, че има полип.

# 13
  • Мнения: 65
Благодаря ви, момичета, за отговорите! Но как нищо опасно не е, нали можело да бъде раково?
Това най-много ме тормози. Вие не се ли страхувахте, или е нещо обичайно?! Голяма паника съм, аз съм с тревожно разстройства и това направо ме поболява😥😥

# 14
  • Мнения: 1 725
Съвет от мен, ако ще го мислиш и ще се притесняваш, направи си по-добре една хистероскопия. Полипите в матката трудно се диагностицират, лично аз не бих си отглеждала полип, ако знам че има съмнения, потвърдени от няколко гинеколога или е открит такъв (в маточната шийка може да се видят и от обикновен преглед). Както са те посъветвали отиди в някоя от репродуктивните клиники или Фемина, където има добри специалисти и апаратура за още едно мнение.

# 15
  • Мнения: 65
Момичета, а кюретажа не е препоръчителен, така ли? Защото на мен само това ми предложиха като премахване...

# 16
  • София
  • Мнения: 23 164
при кюретаж може и да пропуснат полипа, затова е по-добре хистероскопия.

# 17
  • Мнения: X
Правих хистероскопия февруари с Аг Света София,с избор на екип,премахнат 2см.и сега след 6 мес.пак имам полип 1см.и ще правя абразио ме посъветваха,хистероскопията излезна неуспешна,време,нерви,пари на вятъра.

# 18
  • Мнения: X
Предстой ми втора хистероскопия.1 път в Света София при Даскалов.На епикрижата пише,че е премахнат полип 2,2см.След 6 мес.отново имам полип 1см.и ще го правя в Майчин дом при Иванов и дано вече е за последно.Някой имал ли е подобен случай?

# 19
  • Мнения: 88
Предстой ми втора хистероскопия.1 път в Света София при Даскалов.На епикрижата пише,че е премахнат полип 2,2см.След 6 мес.отново имам полип 1см.и ще го правя в Майчин дом при Иванов и дано вече е за последно.Някой имал ли е подобен случай?

Здравейте,

Моля пишете когато ви мине процедурата. Пожелавам успех.Flowers Four Leaf Clover



Аз също имам полип открит преди година от д-р Клисурски в МД, но тъй като той не беше сигурен подари остарялата си апаратура, реших да попитам за второ мнение.
След като второто мнение потвърди наличието на полип, реших да се подложа на хистеро с направление. Ужасното отношение на друг лекар от МД, обясняващ ми за протичането на манипулацията и видиш ли ако не си платя избор на екип - 780лв., ще ми направят хистеро по ЗК, но определено ще се падна на някой специализант, който току що е завършил и никой от "големите имена" няма да се навие да ми направи манипулацията "безплатно".
И така хуманните ни специалисти ме отвратиха и отказаха да правя каквото и да е било.
Поех нещата в свои ръце.
Започнах да пия тиктури, чайове по схема... и посетих още трима различни гинеколози, които потвърдиха наличието на полипа. Последният гинеколог ми вдъхна най-много доверие, потвърди ми, че можем да изчакаме преди да направим манипулацията, но ми каза края на лятото да отида на плеглед и ако този малък нахалник е още там, да го махаме. Та този лекар ми вдъхна доверие само заради добрата апаратура, която има и това че не ме пришпори да си правя операцията. Иначе не съм склонна да си я направя при него - той ме разочарова преди време. Бях ходила при него и без дори да изчака резултати от МБ, само от оплакванията ми ми изписа противогъбични и някакакъв антибиотик. Добре, че аз изчаках и не си взех предписаните лекарства, оказа се че МБ ми е чиста....

Та...повече не искам да го мисля и възнамерявам да се подложа на хистеро, като си платя за екип, но не знам при кого да отида... Страх ме е, на 32 г. не съм раждала все още... както ще видите съм и адски недоверчива..

Бихте ли ми препоръчали при кого да отида в София? Чувала съм добри отзиви за Вита, но никога не съм ходила там.

Благодаря предварително!

# 20
  • Мнения: 948
Моето го правих в 'Надежда'. Приеха ме сутринта, контролен ехограф направиха, качиха ме заедно с група момичета и си чакахме реда. Поставят упойката, правят процедурата и те будят. Стоях до вечерта за наблюдение и си тръгнах.

# 21
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Аз бях във Вита, не по ЗК и платих 500лв. Специален избор на екип не съм правила, но си ме оперира лекарят, при когото отидох на преглед и който откри полипа. Не знам иначе в частните болници каква е процедурата с изборите на екип. С доктора се разбрахме кога да ида за манипулацията. Сутринта ме приеха, следобед си тръгнах.

# 22
  • Мнения: 18 536
В частните се доплаща уж ,но може да е цялата цена ,знам ли 800+

# 23
  • Мнения: 1 725
Та...повече не искам да го мисля и възнамерявам да се подложа на хистеро, като си платя за екип, но не знам при кого да отида... Страх ме е, на 32 г. не съм раждала все още... както ще видите съм и адски недоверчива..

Бихте ли ми препоръчали при кого да отида в София? Чувала съм добри отзиви за Вита, но никога не съм ходила там.

Аз си направих процедурата в "Надежда", доволна съм общо взето, по ЗК беше, но с избор на екип и си доплатих. Може да им видиш в сайта актуалния ценоразпис.

# 24
  • Мнения: X
Скрит текст:
Предстой ми втора хистероскопия.1 път в Света София при Даскалов.На епикрижата пише,че е премахнат полип 2,2см.След 6 мес.отново имам полип 1см.и ще го правя в Майчин дом при Иванов и дано вече е за последно.Някой имал ли е подобен случай?

Здравейте,

Моля пишете когато ви мине процедурата. Пожелавам успех.Flowers Four Leaf Clover



Аз също имам полип открит преди година от д-р Клисурски в МД, но тъй като той не беше сигурен подари остарялата си апаратура, реших да попитам за второ мнение.
След като второто мнение потвърди наличието на полип, реших да се подложа на хистеро с направление. Ужасното отношение на друг лекар от МД, обясняващ ми за протичането на манипулацията и видиш ли ако не си платя избор на екип - 780лв., ще ми направят хистеро по ЗК, но определено ще се падна на някой специализант, който току що е завършил и никой от "големите имена" няма да се навие да ми направи манипулацията "безплатно".
И така хуманните ни специалисти ме отвратиха и отказаха да правя каквото и да е било.
Поех нещата в свои ръце.
Започнах да пия тиктури, чайове по схема... и посетих още трима различни гинеколози, които потвърдиха наличието на полипа. Последният гинеколог ми вдъхна най-много доверие, потвърди ми, че можем да изчакаме преди да направим манипулацията, но ми каза края на лятото да отида на плеглед и ако този малък нахалник е още там, да го махаме. Та този лекар ми вдъхна доверие само заради добрата апаратура, която има и това че не ме пришпори да си правя операцията. Иначе не съм склонна да си я направя при него - той ме разочарова преди време. Бях ходила при него и без дори да изчака резултати от МБ, само от оплакванията ми ми изписа противогъбични и някакакъв антибиотик. Добре, че аз изчаках и не си взех предписаните лекарства, оказа се че МБ ми е чиста....

Та...повече не искам да го мисля и възнамерявам да се подложа на хистеро, като си платя за екип, но не знам при кого да отида... Страх ме е, на 32 г. не съм раждала все още... както ще видите съм и адски недоверчива..

Бихте ли ми препоръчали при кого да отида в София? Чувала съм добри отзиви за Вита, но никога не съм ходила там.

Благодаря предварително!
450 лв.ми каза Иванов..той да ми я прави Толкова пише и на сайта им.

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 23:28 от Анонимен

# 25
  • Мнения: 130
Здравейте, намериха ми полип в матката. Докторът ми предписа Дуфастон за три месеца по десет хапчета от 15 ден на цикъла. Случвало ли се е да се изчисти полипа по този начин? Възможно ли е да изчезне така или задължително се налага оперативно отстраняване?

# 26
  • Мнения: 378
Полипите не изчезват от Дуфастона. Премахат се с хистероскопия.
Мисля, че имате нужда от още едно лекарско мнение.

# 27
  • Мнения: 1
Добър ден преди 1 месец ми откриха полип в матката ходих на две мнения при различни Доктори. Но реших да си направя хистероскопията в Майчин дом до колкото разбрах от доктора че този полип ми пречи да забременея. Искам да ми споделите дали найстина след това колко време видяхте положителен тест Благодаря предварително

# 28
  • Мнения: X
Добър ден преди 1 месец ми откриха полип в матката ходих на две мнения при различни Доктори. Но реших да си направя хистероскопията в Майчин дом до колкото разбрах от доктора че този полип ми пречи да забременея. Искам да ми споделите дали найстина след това колко време видяхте положителен тест Благодаря предварително
Правих февруари хистероскопия в  АГ Св.София.Имах спонтанен аборт юли и пак полипи и отидох в Майчин дом и ме насочиха към Иванов,450лв.и другия месец искам не искам отивам..за 2ра хистероскопия.

# 29
  • Мнения: 88
Добър ден преди 1 месец ми откриха полип в матката ходих на две мнения при различни Доктори. Но реших да си направя хистероскопията в Майчин дом до колкото разбрах от доктора че този полип ми пречи да забременея. Искам да ми споделите дали найстина след това колко време видяхте положителен тест Благодаря предварително
Правих февруари хистероскопия в  АГ Св.София.Имах спонтанен аборт юли и пак полипи и отидох в Майчин дом и ме насочиха към Иванов,450лв.и другия месец искам не искам отивам..за 2ра хистероскопия.


Intro83, за д-р Валентин Иванов ли говорите?  Ако е същият аз случайно попаднах на неговото име, търсейки гинеколог. Но,  не откривам никаква информация, освен  няколко еднакви статии писани за него преди година.
Моля да ми дадете негови контакти.

Благодаря Simple Smile))

Последна редакция: вт, 15 окт 2019, 14:46 от *Тhe*Butterfly*

# 30
  • Somewhere in the World
  • Мнения: 1 335
*Тhe*Butterfly* - не,не говоря за д-р Валентин Иванов.
Моят лекар е в АГ Шейново.
Успех Ви желая

# 31
  • Мнения: 88
Момичета, а кюретажа не е препоръчителен, така ли? Защото на мен само това ми предложиха като премахване...
Привет, Sunny Days,
 
Какво се случи в крайна сметка?
Направихте ли си манипулацията?

Здравейте, намериха ми полип в матката. Докторът ми предписа Дуфастон за три месеца по десет хапчета от 15 ден на цикъла. Случвало ли се е да се изчисти полипа по този начин? Възможно ли е да изчезне така или задължително се налага оперативно отстраняване?
Здравейте, Viki_Piki,

Аз пих два месеца Дуфастон, точно по същата схема. На мен лично не ми помогна, но се надявам вие да имате успех!  Flowers Four Leaf Clover
А кой лекар ви ги изписа?

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 12:29 от AnMary

# 32
  • Мнения: 486
Имам 9 годишен ендуметриален полип.Преди 2 години ходих на Хистероскопия,но за съжаление само ми го бяха клъцнали от 2 см. на 8 мм.Повече не съм ходила никъде.
Гинеколога ми който е добър онколог, ми каза да не се филмиран с този полип,да престана да ходя през няколко месеца да се преглеждам,каза ми, ще идваш веднъж годишно и няма нужда да го махаш,на 45 г. съм и в менопауза щял да изсъхне.
Но пак не съм спокойна.Все го мисля,преди година беше 1 см.
И мен упойката ме ужасява

# 33
  • Мнения: 948
Знам, че полипи нямат място където и да е в тялото и се махат. Никога няма гаранция, че няма да се трансформират.

# 34
  • Мнения: X
Всеки лекар ми е казвал да го махам спешно.Пречи и на забременяване.Може да причини кръвоизлив.Упойката е гадна,после ми беше мн.студено и цялата треперех и бях будна..а не мога да си отворя очите.Но от следобед до вечерта се оправих.Но най-лошото при мен беше,че след 6 мес.пак имах полип..по-малък де..но бях шокирана.Много рядко..но се случвало.

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 13:40 от Анонимен

# 35
  • София
  • Мнения: 3 261
Интро, не е рядко, полипите често рецидивират.
Трябва да махнеш новия полип, да изчакаш месец и да действаш за бебе, за да е ок. И си направи пълни хормонални изследвания.

# 36
  • Мнения: X
Здравейте! И на мен ми откриха полип колкото лещено зърно. Докторът иска да го маха с хистероскопия.
Реших да отида за второ мнение и си записах час при лекар, който премахва такива полипи с лазер. Обаче този начин май не е много популярен и се чудя дали при такава процедура ще има материал за изследване... Притеснявам се много, не мога да спя.
Някоя от вас дали има опит с лазер?

# 37
  • Мнения: 54
Здравейте ,при кой лекар в Вита ви махнаха полипа? Колко струваше процедурата ?
Преди 2 седмици ми махаха полип. И при мен беше на зор, за да е възможно най-скоро след цикъла. Сутринта ме приеха, следобед си тръгнах. Във Вита бях, доволна съм много. И аз първоначално мислех да не бързам, но установих, че само ще го мисля и е по-добре да го разкарам по-бързо.
Аз друго да питам. Нормално ли е след тази процедура да ми закъснее цикъла? Според приложението ми трябваше на 30.07 да ми дойде, но още няма никой. Ако до понеделник липсва, ще звъня на доктора, но все пак да си питам. Изключвам бременност.

# 38
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Д-р Иван Крумов. През 2019-та ми струваше 500лв, но сега съм убедена, че ще е чувствително повече, предвид инфлацията като цяло. Помня, че имаше опция и по ЗК с доплащане, но не знам подробности.

# 39
  • Мнения: 24
Здравейте откриха ми полип 9мм ендометриален. Симптоми зацапване след цикъл 3 4  дни понякога усещам тъпа болка. мн съм уплашена.Чета че тези в матката били по предположени към рак. Лекърката беше мн оскъдно от към обяснение . Каза ела след следващия цикъл дайте съвет

# 40
  • Мнения: 448
Здравейте. Моят съвет е второ, ако трябва и трето мнение . Ако съмнението се потвърди, хистероскопия. Полипите трябва да се отстраняват, защото наистина може да станат злокачествени.  Няма нищо страшно в процедурата, не се притеснявайте.
След цикъл се виждат по-добре, предполагам затова Ви е извикала лекарката.

# 41
  • Мнения: 18 536
Имах, може още да има, не съм ги пипала до сега, до преди две години, когато заради друго откриха вече 5 см,и друг по-малък ,та ги отстраниха. Не съм обръщала внимание, че имах вече деца, не се умира, не винаги се изражда в злокачествено, но ме убеди професора ,че трябва да се махат. Мъчила съм се и  е влияло на здравето ми, тонуса, ама нямаше тези лазери и леко минаване.
Та малки са ти, имаш време да следиш и да прецениш кога ,не дали.
 Аз съм склонна да правя полипи ,в ухото имах, че чак се показа да го докосвам с клечка , местеше се, и това махнаха.
 Ако се върна назад, повече внимание бих отделила на здравето си.

# 42
  • Мнения: 54
Колко време сте с тези симптоми ,зацапването след цикъл ,и всеки месец ли се случва ?
Здравейте откриха ми полип 9мм ендометриален. Симптоми зацапване след цикъл 3 4  дни понякога усещам тъпа болка. мн съм уплашена.Чета че тези в матката били по предположени към рак. Лекърката беше мн оскъдно от към обяснение . Каза ела след следващия цикъл дайте съвет

# 43
  • Мнения: 24
От 2 месеца го забелязах, но може ми е от мин година. Забелязах че предменструален синдром е болезнен.не винаги зацапва ето  този цикал  беше ок

Общи условия

Активация на акаунт