Отговори
# 15
  • Мнения: X
Отговор от Експерт по ТРЗ и осигуряване на въпрос
 "Наемане на домашни помощници и детегледачки от частни лица" :
http://balans.bg/3784-naemane-na-domashni-pomoshtnici-i-detegled … -ot-chastni-lica/
имат нужда от човек, който да им помага в домакинството.  
И да, направил съм жест защото беше назначена на 8 часов работен ден на измислена позиция при положение, че работеше по 3 часа на ден.
от 5-6 години имат нужда от човек, който да им помага в домакинството.  Имаха една жена, с която горе-долу се разбираха и й плащаха някакви малки пари. В един момент работата стана повече и реших аз да й плащам повече пари. Тъй като от 3 години имам фирма, реших да ѝ направя жеста да я назнача на фиктивна длъжност за да трупа трудов стаж.

Убедена съм, че не сте се "минали", понеже само три години е била назначена на работа,
а тя е работила 5-6 години.

Работила ли е събота/неделя?
Излизала ли е в платена отпуска, а в неплатена до 30 раб. дни?
Разболявала ли се е през тези шест години и да е получавала болнични?

Пуснете реални стойности на програмен продукт или счетоводител да изчисли
с какво вие сте ощетили дом. помощница.

Пиша в една тема за ТЕЛК и точно заради некоректни работодатели,
хора получили нетрудоспособност не могат да съберат трудов и осигурителен стаж
за инвалидна пенсия.

по тая схема е теглила общо над 1000лв. Прекратих ѝ трудовия договор веднага, до изясняване на случая. И тя се оправда, че взимала заем от баща ми и после му ги връщала. На сляп човек, тайно от мен и майка ми ?!?! Баща ми си призна, че ѝ е давал заеми, но не толкова колкото тя е теглила, и тъй като е добра душа някои от тях ѝ ги е опрощавал, което тя така и не ми го каза.
Баща ви е на 90г нали?
А защо не допуснете, че той тайно от вас и майка ви може да е искал допълнително финансово да я стимулира(картата е негова)?
Намерете човек, на който ще връчите обстойна длъжностна характеристика с истинските му
трудови задължения (има в нета).
Плащайте му за реално отработено време и съпровождащите му се осигуровки.

Последна редакция: нд, 04 авг 2019, 19:54 от Анонимен

# 16
  • София
  • Мнения: 580
Отговор от Експерт по ТРЗ и осигуряване на въпрос
 "Наемане на домашни помощници и детегледачки от частни лица" :
http://balans.bg/3784-naemane-na-domashni-pomoshtnici-i-detegled … -ot-chastni-lica/
имат нужда от човек, който да им помага в домакинството.  
И да, направил съм жест защото беше назначена на 8 часов работен ден на измислена позиция при положение, че работеше по 3 часа на ден.
от 5-6 години имат нужда от човек, който да им помага в домакинството.  Имаха една жена, с която горе-долу се разбираха и й плащаха някакви малки пари. В един момент работата стана повече и реших аз да й плащам повече пари. Тъй като от 3 години имам фирма, реших да ѝ направя жеста да я назнача на фиктивна длъжност за да трупа трудов стаж.

Убедена съм, че не сте се "минали", понеже само три години е била назначена на работа,
а тя е работила 5-6 години.

Работила ли е събота/неделя?
Излизала ли е в платена отпуска, а в неплатена до 30 раб. дни?
Разболявала ли се е през тези шест години и да е получавала болнични?

Пуснете реални стойности на програмен продукт или счетоводител да изчисли
с какво вие сте ощетили дом. помощница.

Пиша в една тема за ТЕЛК и точно заради некоректни работодатели,
хора получили нетрудоспособност не могат да съберат трудов и осигурителен стаж
за инвалидна пенсия.

по тая схема е теглила общо над 1000лв. Прекратих ѝ трудовия договор веднага, до изясняване на случая. И тя се оправда, че взимала заем от баща ми и после му ги връщала. На сляп човек, тайно от мен и майка ми ?!?! Баща ми си призна, че ѝ е давал заеми, но не толкова колкото тя е теглила, и тъй като е добра душа някои от тях ѝ ги е опрощавал, което тя така и не ми го каза.
Баща ви е на 90г нали?
А защо не допуснете, че той тайно от вас и майка ви може да е искал допълнително финансово да я стимулира(картата е негова)?
Намерете човек, на който ще връчите обстойна длъжностна характеристика с истинските му
трудови задължения (има в нета).
Плащайте му за реално отработено време и съпровождащите му се осигуровки.

Никой не я е принуждавал да седи при тези "условия" - аз не виждам никъде условията да са лоши. Но явно й е било доста удобно да краде от картата на сляп човек. Така че не я изкарвайте ощетена, доста добре се е ориентирала и си е вземала и допълнително чрез кражбите. Пак не я е пратил в затвора.

# 17
  • Мнения: X
Никой не я е принуждавал да седи при тези "условия" - аз не виждам никъде условията да са лоши.
Тези "условия" са незаконни.
Но явно й е било доста удобно да краде от картата на сляп човек. Така че не я изкарвайте ощетена, доста добре се е ориентирала и си е вземала и допълнително чрез кражбите. Пак не я е пратил в затвора.
Кражба се доказва от разследващи, а "пращането" в затвора от съда.
Ние прочетохме тезата на едната страна.

ПП Бях писала за съсед, лежащ след 3 инсулта.
Даваше на жената, която го гледаше, всеки месец по 50лв, за да му купува билети,
за търкане. Скришом от дъщеря си, която живее в чужбина.


Гръцка телевизионна водеща осъдена да обезщети българската си чистачка.
(лъжливо обвинение за кражба)

http://www.grreporter.info/grtska-televizionna-vodeshcha-osdena- … -chistachka/17172

# 18
  • Мнения: 21

Убедена съм, че не сте се "минали", понеже само три години е била назначена на работа,
а тя е работила 5-6 години.

Работила ли е събота/неделя?
Излизала ли е в платена отпуска, а в неплатена до 30 раб. дни?
Разболявала ли се е през тези шест години и да е получавала болнични?

Пуснете реални стойности на програмен продукт или счетоводител да изчисли
с какво вие сте ощетили дом. помощница.

Пиша в една тема за ТЕЛК и точно заради некоректни работодатели,
хора получили нетрудоспособност не могат да съберат трудов и осигурителен стаж
за инвалидна пенсия.

Нашето семейство нито сме мнителни, нито сме дребнави. Не ме интересува дали съм се минал. Парите са ми най-малкия проблем. Направих всичко по силите си на жената да й е комфортно. И лично аз, а вярвам и Вие, не познавате друг човек в България, който да е назначавал асистент за родителите си на 8 часов трудов договор. Като асистентът реално да  работи по 3 часа на ден - пет дена в седмицата, с платен годишен отпуск. Темата се отклонява в посока, която не е полезна за никого.

Интересува ме практиката в България. Нещо, което да е работещо и справедливо и за двете страни. Търся хора, които да споделят жив опит.

Питах междувременно НАП, питах и счетоводителя си и никой не можа да ми отговори. За тях това назначаване на асистент на трудов договор от друго физическо лице беше абсолютно непознато нещо. Счетоводителят ми обеща да проучи въпроса.


ПП Бях писала за съсед, лежащ след 3 инсулта.
Даваше на жената, която го гледаше, всеки месец по 50лв, за да му купува билети,
за търкане. Скришом от дъщеря си, която живее в чужбина.



Нашата гледачка редовно търкаше лотарийни билетчета! Непосредствено след едно от нерегламентираните тегления от картата (точно на рождения й ден) камерата я бе заснела как се беше "почерпила" с едно такова билетче:

Последна редакция: вт, 06 авг 2019, 17:26 от ta-ta

# 19
  • Мнения: X
Питах междувременно НАП,
Устно?
Защо трябва да ви вярвам? Кое е името на данъчния инспектор?

питах и счетоводителя си и никой не можа да ми отговори.
Замислете се дали да не го смените или да го изпратите на опреснителен курс.
Въпросите към НАП се отправят писмено тук:
https://nap.bg/page?id=441
, като съответно ще получите и писмен отговор.
Ето отговор от 2013г, от НАП на физ. лице,
което е осигурител на физ.лице (детегледачка) по Трудов Договор:
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/10870
Скрит текст:



ПП Дали е детегледачка, дали е домашна помощница, дали градинар, дали готвач,
дали обслужва възрастен човек..., това се пише в длъжностната характеристика,
която е задължителен атрибут към трудовия договор.


Питахте за законов начин, отговорих ви.
Не работя в НАП или в Инспекцията по труда за да ви направя статистически отчет на такива трудови договори.
Познавам лично достатъчно случаи, на коректни люде.

За шест години не сте могли да намерите законовия начин?  newsm78

Пита се на правилното място, по правилния начин (писмен)!

# 20
  • Мнения: 21
Питах междувременно НАП,
Устно?
Защо трябва да ви вярвам? Кое е името на данъчния инспектор?

питах и счетоводителя си и никой не можа да ми отговори.
Замислете се дали да не го смените или да го изпратите на опреснителен курс.
0700 18 700, не запомних как ми се представиха. Казаха да се обърна към инспекцията по труда, защото те не знаеха за този вид трудови взаимотношения. Сигурно трябва писмено да си задам питането, но за момента успях да направя само това.

# 21
  • Мнения: X
0700 18 700, не запомних как ми се представиха. Казаха да се обърна към инспекцията по труда, защото те не знаеха за този вид трудови взаимотношения.
Не знам как четири страници,
какъвто е отговорът им от 1.04.2013г и стоящ над шест години на страницата на НАП
биха ви го "изрецитирали" по телефон и съответно вие запомнили при положение,
че едно име, когато са се представяли не сте запомнили.
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/10870?page=0
Записахте ли разговора?
Цитат
Запитвания могат да се изпращат и на имейл адрес: infocenter@nra.bg
https://nap.bg/page?id=178
ПП Това, което сте чували за лица, назначени на граждански договор е
за такива, които са към фирми, понеже обслужват различни адреси,
т.е. служителите нямат конкретно работно място.
При вас не е така.

Последна редакция: ср, 07 авг 2019, 09:26 от Анонимен

# 22
  • Мнения: 21
0700 18 700, не запомних как ми се представиха. Казаха да се обърна към инспекцията по труда, защото те не знаеха за този вид трудови взаимотношения.
Не знам как четири страници,
какъвто е отговорът им от 1.04.2013г и стоящ над шест години на страницата на НАП
биха ви го "изрецитирали" по телефон и съответно вие запомнили при положение,
че едно име, когато са се представяли не сте запомнили.
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/10870?page=0
Записахте ли разговора?
Както казах вече, темата се отклонява в посока, която не е полезна за никого.
Разбрах за законовото положение, ще проуча въпроса.
Щом счетоводител с богата практика като Вас НИКОГА не е срещал случай, при който асистент за възрастни хора (знам за готвачите и детегледачите, макар че и те с рядкост) да е бил назначен на трудов договор от друго физическо лице, значи системата не работи.
И в този форум на юристи потвърждават, че системата е извратена, и по никакъв начин не стимулира подобен род отношения: https://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=47492
Така че вероятно ще говоря с една пенсионерка. Аз затова търсех хора с опит, а не теоретици.

# 23
  • Мнения: X
Щом счетоводител с богата практика като Вас НИКОГА не е срещал случай, при който асистент за възрастни хора (знам за готвачите и детегледачите, макар че и те с рядкост) да е бил назначен на трудов договор от друго физическо лице, значи системата не работи.
Да съм писала някъде, че съм счетоводител?
Работата ми е обвързана и с посещаване на домовете на хората (над 10 000 обекта) и
затова написах, че познавам достатъчно коректни люде.
Вие сте написали:
от 5-6 години имат нужда от човек, който да им помага в домакинството
Това не е ли позиция за домашен помощник?
Няма смисъл да натъртвате на асистент.
Формата и назначаването е еднакво.
Физическо лице-осигурител, което вие шест години не сте проучили.
Така че вероятно ще говоря с една пенсионерка. Аз затова търсех хора с опит, а не теоретици.
И какво като е пенсионер?
Пак си трябва трудов договор.

# 24
  • Мнения: 1 038
PAV1, Бях решила повече да не се обаждам, защото няма какво повече да споделя на създалия темата ta-ta. Обаче с трудовия договор на пенсионерка разбирам, че говорите неща, които сигурно влизат в законови рамки, но са неизпълними в момента в България. При покойната ми майка последните и 2 години почти винаги имаше да и помагат пенсионерки, включително и с ТЕЛК. Те се редуваха и не искаха и да чуват за каквито и да е договори. Майка си получаваше пенсията в къщи. Не се е оплаквала.

Последна редакция: ср, 07 авг 2019, 16:02 от Dimana12

# 25
  • Мнения: X
Обаче с трудовия договор на пенсионерка разбирам, че говорите неща, които сигурно влизат в законови рамки, но са неизпълними в момента в България.
Нима не познавате работещи пенсионери на трудов договор?
Съпруга ми е пенсионер, но работи и вече мина изпит. срок- назначен е постоянно. Работи наоткрито, не добри условия, но си харесва работата.
Масово във Варна (вилни местности) за градинари и охрана,
както и дом.помощници са назначени пенсионери.
Един път годишно им се преизчислява пенсията, заради допълнително придобития осигурителен стаж.
Пенсионер съм, но работя. Какви са правата ми?
https://pravatami.bg/24077
Тези два поста са несъвместими:
1.
Но не знам какъв е нормалния законов вариант физически лица да наемат други физически лица за асистенти.
2.
Не искам да се занимавам с техните осигуровки и да съм обект на контрол по Кодекса на труда.
ПП Помолих едни от всичките ми клиенти, да ми изпратят такъв трудов договор,
за личен асистент на възрастния си родител, който са подписали със служителя,
назначен на такава длъжност.
Ще го постна тук след като го получа на e-mail си.


# 26
  • Мнения: 1 038
Познавам много работещи пенсионери с трудов договор, но не и като домашни помощници, осигурени от физически лица. Може и да има, но назначени през фирми.

Последна редакция: ср, 07 авг 2019, 19:32 от Dimana12

Общи условия

Активация на акаунт