Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 4 авг. 2019, 01:14 ч.

Светът на Дж. Р. Р. Мартин и Песен за огън и лед - 32

• 1 511
  • 131
  •   1
Отговори
# 120
  • Варна

Сложен е линка.  Wink

Последна редакция: ср, 11 сеп 2019, 00:31 от Tatti

# 121
# 122
  • Чужбина
Хексе, линкът не работи.

Но от моя последен пост трябва да работи.

# 123
  • Варна
Хексе, линкът не работи.

Но от моя последен пост трябва да работи.
Хмм, чудно.. Ще пиша на модератор да редактира. Peace

# 124
  • Чужбина
Хмм, чудно.. Ще пиша на модератор да редактира. Peace
Хексе, изчакай малко.

Първо, че ще имам още за оправяне.
Второ, че линкът пак ще изчезне, защото е валиден само няколко дни.

maskara, ако се появи, ще ги сложи на другото място файловете.

# 125
  • Варна
Късно е чадо.. аз съм чевръста булка. Mr. Green Blush

# 126
  • Чужбина
Късно е чадо.. аз съм чевръста булка. Mr. Green Blush
Няма проблем.

И без това до 2 седмици ще има нов файл. После може да помолим и него да сложат. Може би ще се смилят над нас, бедните летни чеда.

# 127
  • Варна
Тука съм, ама бях загубила надежда, че някой е изпълзял от морето и ден-два не съм влизала 😀 За линка - както решите. Мога да го кача и в драйва.
Не разбрах точно как ще процедираме - четем пдфа, обсъждаме, нанасям в уорд? Ексела още преди това?

# 128
  • Чужбина
Тука съм, ама бях загубила надежда, че някой е изпълзял от морето и ден-два не съм влизала 😀 За линка - както решите. Мога да го кача и в драйва.
Не разбрах точно как ще процедираме - четем пдфа, обсъждаме, нанасям в уорд? Ексела още преди това?

Екселът си е отделно. Който не ще да се занимава с pdf и word, може, ако иска, ако има време, да погледне в Ексела, особено някои от болднатите неща, за да ги обсъдим, как точно да ги фиксираме.

Например:
Ред 354 от Ексела - Ceryse Hightower, Ceryse как е по-правилно да е - Серайз или Церис, или нещо друго.

Това е само предложение.

P.S. Някой, ако може да разрежда постовете, че да не стават толкова дълги.

# 129
Серис? 😀

Наскоро обсъждахме с една приятелка Троновете. Тя е от casual гледащите и също беше недоволна.😂😂😂 Навивам я сега да почне и книгите.

Дай боже Р'хлор да видим следващата скоро!😊

# 130
  • Чужбина
Сега тука ще постна малко инфо за някои неща от средновековието, които са релевантни за Вселената на Мартин (, за да можем пак да се скараме с Джонката Hug), а после можем да обсъдим Серис или Церис.

Мерси, Есме Hug

Малко инфо за васалството в Англия:

Васал на лорд се става чрез специална церемония. Тази специална церемония има за цел да създаде официална връзка м/у лорда и бъдещия му васал. Церемонията се нарича commendation ceremony.

Церемонията за ставанe на васал на лорд се състои от 2 части - първата част се нарича Act of Homage, втората част се нарича Oath of fealty ceremony.

1. Act of Homage:

Homage: Homage in the Middle Ages was the ceremony in which a feudal tenant or vassal pledged reverence and submission to his feudal lord, receiving in exchange the symbolic title to his new position (investiture).

Homage през Средновековието е церемонията, при която васал, дава тържествен обет за почитане/уважение и подчинение на своя феодален господар, получавайки в замяна символична титла (инвеститура / церемония при инвеститура (даване (на власт, пост, пълномощия, отличие)).

Това е церемония / тържествен обет.
Homage означава, че васалът обявява тържествено, че е човек (homme = мъж) на сюзерена, т.е. негов homme (his man).
По време на самата церемония Homage, кандидат-васалът обявява/декларира, че желае да стане homme (човек) на лорда, а лордът обявява, че приема този човек да е негов.

2. Oath of fealty ceremony: Клетва за вярност към Сюзерена (лорда)

Втората част от церемонията по ставането на васал на даден лорд е заклеването във вярност (fealty). Кандидат-васалът слага ръцете си в/у Библията и се заклева, че никога няма да нарани, нанесе щети, засегне интересите, онеправдае и т.н. лорда си и винаги ще му остане верен.

Пример за клетва за вярност:
Заклевам се, че в бъдеще ще бъда верен на моя лорд, никога няма да му причиня вреда и винаги ще спазвам моя homage, т.е. винаги ще почитам и ще се подчинявам на моя лорд добросъвестно и без измама.

След като васалът положи клетва за вярност, лордът и васалът имат феодални отношения.

И за да се объркаме напълно има още един термин, който се нарича Allegiance.

Allegiance = Задължение за вярност, което се изрязява чрез клетва, която се полага от поданиците пред техния суверен (не сюзерен, а суверен - има разлика).

Allegiance се превежда на български като вярност, но това е вярност към суверена, а не към сюзерена.

Oath of allegiance: The oath of allegiance is an oath of fidelity to the sovereign.
Клетва за вярност към Суверена (монарха, т.е. краля)

Малко допълнително инфо за етимологията:
Хората се делят на 2 групи:
1. Aliens
2. Natural-born subjects

Natural-born са всички, които са родени в доминиона на Суверена / Краля.
Това са всички, които са родени в ligeance на Краля.
ligeance = територията на Краля = liege +‎ -ance

Allegiance е връзката м/у поданика и суверена. Това е взаимна връзка и задължение м/у монарсите и поданиците. Т.е. имаме от една страна задължение на суверена към поданика да го защитава, а от друга страна - задължение на поданика към суверена да му се подчинява и да му служи. Последното се нарича Allegiance (задължение за вярност към феодала).

Последна редакция: ср, 11 сеп 2019, 19:24 от Eleonora_27

# 131
  • Дивата природа
Прост си е линкът; "сложен" е въпросът сложеният - да е активен (и 2+ седмици)
= регистрация, в подходящ сайт (и тук ви трябва профил за коментиране, нали?!):

а) с АБВ-поща получавате DOX.bg-файлообменник: безплатно 5 ГБ пространство + (преди време сякаш файлове през регистрация бяха до 50 МБ, но явно вече е увеличен : ) размер до 2 ГБ/файл, които си стоят в профила ви!
Ако направите папка и споделите линк към нея, хората с връзката ще виждат всички актуални файлове - както в случая е споделен *.pdf и ако нещо се коригира: може файлът да се изтрие и да се качи Версия#2, а старият линк ще си води към папката с новия вариант!
Ако решите, може да забраните обществен достъп до файл/папка - А после ако отново споделите - кодът ще е (леко) променен... Пример:
https://dox.abv.bg/download?id=d3dfc37d27

б) аналогично е към Gmail-поща - Google-Drive/Диск хранилище 15 ГБ (там някои файлове могат директно да се четат/гледат, без да се теглят ; )

*единствено, че някъде може да се вижда e-mail, но к'во толкоз - ако не е личен за кореспонденция, а само за (пре)пращане на файлове. Двата сайта са удобни и сигурни, и имат дизайн и на български!

в) https://mega.nz/ - 50 GB FREE* ; https://www.mediafire.com/ - 10 GB ; https://vk.com/ - до 200 МБ/файл . . .

Като има ограничение за размер на качване - архивирате с WinRAR, 7zip или подобна програмка на части, и после споделяте всички линкове където решите;
като си запълните профила, винаги може да си направите пореден и да продължавате споделяне - но все пак поне периодично трябва да си влизате в профилите, защото неактивните с месеци/години може да се изтрият, а с тях и всичките им качени файLOVE.

Прекалено дългите линкове БГ-МАММА видимо ги съкращава с многоточие,
но с посочване/кликване са действителните - а явно в 1-вия пост
при редактиране наистина се е презаписало съкратено:
drive.google.com/drive/folders/1nwYyebr8FjsL5dMqt7Y0BPws tddPX?usp=sharing
Microphone за Nature Fire и Nature Snowflake
^Писаниците ми нищо не са пред труда, който хвърляте, за да редактирате преводите!!!

Общи условия

Активация на акаунт