На море - къде никога повече?

  • 17 069
  • 162
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 326
Fancy, явно малко си обикаляла плажовете на Франция и Италия за сметка на Гърция. Нито “клетки”, нито “баньота” съм виждала там, където ходя. Не харесвам източната част на Сицилия точно, защото прилича на Гърция. Аз си искам ситен пясък, в морето също, дълга километри плажна ивица, широка също! Затова и от България ми харесват най-много Златните и Бургас (говоря само за тип на плажа). А Сицилия откъм Палермо не е Палермо. Ма, хайде да напиша “северната и западната част” на острова. В Гърция имам няколко местенца, които приемам за два-три дена, но повече не мога да издържа. Никъде не ми хареса, а съм обиколила. Не е за моя вкус. Не съм фен за разлика от (явно) 2/3 от хората в бг-мама.

Друго, на което аз много държа е плажът да е точно срещу хотела ми - не да слизам по стълби, да ходя с лодка/кола и т.н. Не обичам и нерегулирани плажове - такива без изградени санитарни възли и спасители. В Гърция винаги правя голям компромис с нещо.

Между другото, в България 14 плажа са със син флаг, така че това не е нещо толкова специално. 😉

# 91
  • Мнения: 5 868
Fancy, явно малко си обикаляла плажовете на Франция и Италия за сметка на Гърция. Нито “клетки”, нито “баньота” съм виждала там, където ходя. Не харесвам източната част на Сицилия точно, защото прилича на Гърция. Аз си искам ситен пясък, в морето също, дълга километри плажна ивица, широка също! Затова и от България ми харесват най-много Златните и Бургас (говоря само за тип на плажа). А Сицилия откъм Палермо не е Палермо. Ма, хайде да напиша “северната и западната част” на острова. В Гърция имам няколко местенца, които приемам за два-три дена, но повече не мога да издържа. Никъде не ми хареса, а съм обиколила. Не е за моя вкус. Не съм фен за разлика от (явно) 2/3 от хората в бг-мама.

Друго, на което аз много държа е плажът да е точно срещу хотела ми - не да слизам по стълби, да ходя с лодка/кола и т.н. Не обичам и нерегулирани плажове - такива без изградени санитарни възли и спасители. В Гърция винаги правя голям компромис с нещо.

Между другото, в България 14 плажа са със син флаг, така че това не е нещо толкова специално. 😉

Бъркаш. И двете държави са ми добре познати. И със сигурност отстъпват далеч назад след Гърция по качество на плажовете и възможности за морска почивка. На Ривиерата пясъчните плажове не са чак толкова много. А където ги има са претъпкани в сезон. Островът в Гърция на който съм в момента е пълен на 95% с италианци. Wink Защо ли не си седят по плажовете на Италия?!?!?
А това е пясък от плаж точно в източна Сицилия. Wink За краткото време там видях поне още пет такива.


Между другото за 2019 г. Гърция има 515 плажа със Син флаг. Та очевидно е все пак нещо.

Северната част на Сицилия е фрашкана с хотели,  напълвани от големи туроператори, водещи масовката туристи, които си искат плажа на 5см. от десния палец на крака, ползват им организираните екскурзии и харчат извън хотела колкото за Бог да прости.
Сан Вито ла Капо и Чефалу са супер живописни, но пълни с така "любимите" ми руснаци. Които както знаем ходят по "модните" места. На запад Сицилия няма кой знае какви плажове, особено такива според твоите високи изисквания. На Фавияна има, но в момента не говорим за Егадските острови. Та говори ми. Тиризмът в Гърция всяко година след кризата расте средно с 20%. Като голяма част са точно французи, италианци и германци.

И явно много малко знаеш за плажовете на Гърция. Има безброй километрични пясъчни. Има и малки заливи с най-финния, който можеш да си представиш. Явно си била само на 2-3 места. Александрупули не е цялата държава. Плажната ивица на съседите ни е толкова разнообразна и богата, че е способна да задоволи всички претенции. Аз най-харесвам едър пясък и бели обли камъчета. Не полепват досадно. Wink

Последна редакция: нд, 08 сеп 2019, 00:56 от .♥.Fancy.♥.

# 92
  • София
  • Мнения: 12 374
Fancy, да не си на о-в Лерос или Липси? Simple Smile 2015-та бяха препълнени с италианци, особено вторият, който е едно малко бижу.
Или Скопелос - друг гръцки остров, красив като картинка, и пъъълен с италианци. Паксос тази година тоже.

За мен гръцките острови са магия. Колкото повече обикаляме, толкова повече ни се ходи. Някой лета, като тазгодишното, почиваме на 3, и пак няма насита. България е твърде слаба ракия в това отношение.

# 93
  • София
  • Мнения: 326
Fancy, не ми се спори, особено извън темата, кой къде и колко е бил.

Гърция съм я обиколила в опит да я харесам, защото е близо. И както казах - винаги ми се налага да правя компромис с нещо, за да съм там. А северната част пък, където ходят всички, още от време оно (началото на 90те) не мога да я търпя. И островите им не ми харесват, но пак - просто не са за моя вкус. За мен, ако трябва да избирам между Гърция и България - ще избера нашето море. И тук пак говоря само и единствено за пясък и вода.

Наистина не познаваш добре плажовете на Италия, няма да споря повече с теб - има селца с прекрасни плажове за моя вкус.

Пясъчните плажове на Френската ривиера са много - тя Ривиерата не е Кан, Ница и Монако.

Спирам, защото тази тема не е за хвалене или плюене по Гърция, а къде не бихме отишли на море и защо!

# 94
  • Мнения: 5 262
Понеже Крис Ка спомена Слънчев Бряг, да вметна, че за съжаление заради евтините цени, България привлича и най-долните контингенти чужденци. Независимо руснаци, англичани или други. Хора, които дори в техните си страни не могат да си позволят да отидат на почивка, но България им е по джоба. Да не говорим за алкохола. В Англия минералната вода е по-скъпа от една бира при нас. И съответно те пият като невидели.


По джоба друг път. Не затова са в БГ , а заради свободата да правят свинщини. Иначе изобщо не им е по-ефтино. Даже напротив.
По-евтино друг път.

Според мен престанете да се правите на голямата работа стъпналите в на италиански, френски или на гръцки плаж.
Голяма работа сте свършили.
Имат плажове, да, но и ние имаме. Не е там работата.
Ако ще говорим за разкошни, големи и чисти плажове, а не за мижави малки заливчета, защо не похвалим Балтийско Море или Северно Море.  Огромни плажове с бял ситен пясък без цигански катун от каравани на всякъде из дюните, защото в пояс няколко стотин метра от плажа с кола не можеш да  припариш … пазят си нещата хората.

Италианските  които харесвам не са на островчетата, а са южно от линията Бари-Салерно .
Френските които харесвам не са им тези край Сент Тропе  , ами западно от Камарк.
Норманидия няма ли да я поизчеткаме ?

Аз лично с огромно удоволствие ходя на нашето море. Напоследък страшно ме дразни циганията на така модерния Крапец, но останалото ми харесва.


# 95
  • Мнения: 729
Направо се депресирах от този ваш спор.Вие има ли някъде,дето не сте ходили?

# 96
  • Мнения: 683
Не само плажовете са проблема на нашето море - то е и някакво чудо да намериш добра храна. Има няколко чисти и пекрасни плажа (аз на един съм била, но сигурно има и други, които се чистят постоянно, има вода и даже тоалетна хартия в тоалетната на плажа), по някое и друго свястно заведение и това е.

За да съм по темата: никога повече в Несебър на почивка и то специално заради местните. Може да са се променили нещата, но преди 10 години се преместихме в Слънчев Бряг, заради усещането, че на местните все с нещо им пречим.

П.С. И в Нормандия не бих отишла на море с тея приливи и отливи, да не говорим, че времето е малко непредвидимо и е напълно възможно да прекараш лятната почивка с шал и шапка. КамарГ също е непредпочитан район от французите заради мистралите, но не се съмнявам, че е прекрсен и ме е яд, че не го посетих. И пак да съм по темата: не бих посетила и френската ривиера края на юли/август.

# 97
  • Варна
  • Мнения: 3 936
Бреговете в Гърция и Турция са над 20 000 км. , със стотици плажове , стотици обитаеми острова и напъните с нашите 380 км. бряг са доста смешни.Да не говорим за хилядите плажове и км. бряг по  Албания , Хърватска , Италия , Франция , Испания , Португалия .........

# 98
  • София
  • Мнения: 38 427
Само плажът при Аспровалта е към 10 км. Има от всичко. Нашата част, при къмпинга, има камъни и клечки в пясъка и камъчета при водата. Обаче има и спокойствие - един чадър през 10 м. В града има и само пясък, има и шезлонги и екстри. Кой каквото желае.

# 99
  • София
  • Мнения: 13 029
Темата не е за това, но се зачетох в спора. Ние от години не бяхме ходили по нашето Черноморие. Може би поне от 10-15 г. не бяхме стъпвали. С едно изключение - бяхме преди 4 г. по повод на наши близки в Царево и определено се доразочаровахме от бившия плаж Нестинарка във Василико. Пренаселено, презастроено, мръсно. Там конкретно не бих стъпила повече. Последните години, преди да се откажем от нашето Черноморие, ходихме в Черноморец, Созопол, Ахтопол и Несебър. От всичките съм разочарована, като изключвам Созопол като град, история и култура, стига да не стъпвам на плажа и да не съм там в активния сезон.
Тази година решихме да рискуваме само двамата със съпруга ми и резервирахме няколко дни в Поморие. Дори хотелчето се водеше само 2 звезди. Малко семейно хотелче с 15 стаи в Стария град, държано от едно много приятно семейство и само на 100-тина метра от плажа и на около 200-300 метра от центъра. Прекрасно - чисто, подредено, чак не ми се вярваше, че е краят на сезона. Въпреки 2-те звезди, осигуряваха кърпи и сапуни, чистеха всеки ден и сменяха кърпите, на 2 дни сменяха спалното бельо и при желание осигуряваха закуска и/или кафе в бара в лобито. Двойната стая се оказа студио с искряща от чистота баня, тераса, трапезарен кът и възможност за настаняване на 2 деца (разтегаем диван и разтегаем фотьойл) и то на цена от 60 лв./вечер. В града е проблем паркирането, но хотелът осигури безплатно място за спиране, за което има договорка с общината. Плажът, макар и разделен на отделни малки ивици, беше съвсем приличен и поддържан. И не беше пренаселен, както се притеснявах да не се окаже. Плащахме 5 лв. за чадър, но ползвахме намаление на бара срещу касовия бон. Около брега (на нивото на коленете) имаше на места водорасли, но морето ни е такова, а навътре беше учудващо чисто (помня последната ни почивка на Черноморец, когато буквално лепнеше от мръсотия). Градчето е почти непроменено от детските ми спомени. Цените по заведенията бяха по-ниски от софийските. Нямахме никакви здравословни проблеми за седмицата престой. Туристите се свеждаха до семейства с малки деца или възрастни двойки и нямаше ексцесии. Дори хванахме международен етно фестивал и вечерно време имаше на площада интересни изпълнения. Един ден се разходихме до Новия град и определено съжалихме.

Разбира се, не споря, че в Гърция, Турция, Хърватска и Италия е прекрасно да се ходи на море, заради кристалната вода, ситния пясък и големите плажни ивици. Но все още у нас има останали места, които могат да осигурят необходимото спокойствие и почивка. Със сигурност ще повторим още следващото лято.

# 100
  • Мнения: 19 473
Мога ли да помоля за името на хотелчето в Поморие, ако нямате нищо против?

# 101
  • София
  • Мнения: 13 029
Не знам дали няма след големите ми хвалби да прозвучи като реклама, затова ще ти го изпратя на лични.

# 102
  • Мнения: 1 069
Не знам дали няма след големите ми хвалби да прозвучи като реклама, затова ще ти го изпратя на лични.

Че има - има читави хотели/къщо, просто иска търсене.

А иначе Поморие си е точно за семейства, доста по-спокойно от Созопол, Китен и др.

# 103
  • Мнения: 1 025
Така прехваления и красив Силистар.Не бях ходила, отидох видях го и няма да повторя. Изобщо ня видях красотата му от комари, смрад на тиня, боклуци, разрушени соц. свинарници, абе ужасно. Даже и не стигнах до пясъка, който беше потънал в мръсотия и остатъци от чадъри и шезлонги. А най смешното е това:
http://www.desant.net/show-news/50758  
И въпреки, че няма концесионер има 5 лв. такса вход.

# 104
  • Мнения: 5 262
И на мен може да го пратите на лични хотелчето

Общи условия

Активация на акаунт