Книгите, за които винаги има място в моята библиотека

  • 4 786
  • 47
  •   1
Отговори

Анкета

По какъв начин обичате да четете?

Опции:

* Гласуването приключено: пт, 04 окт 2019, 00:40
* Може да изберете максимум 2 опции.

# 30
  • Мнения: 18 503
Здравейте, при мен любовта към книгите е голяма, избягвам да влизам в книжарница, ароматът на мастило и хартия ме опиянява, губя разсъдък и си оставям всички пари там.
Чета от както се помня, по много, всеядно. Минала съм през всички жанрове, български и чужди класици, философи, психолози, астро физици, историци... Любим автор може би, е Анри Троя. Обичам исторически романи, колекцията ми обхваща цял свят, най-вече жени променили с нещо епохата си. Няколко години работех в книжарница и там в свободното си време, четях на корем, възползвах се от отстъпки и следях издателствата. И от тях си имам любими. Редовно имам по 4 книги на нощното шкафче, според настроението чета различна. Ако книгата ме захване, я прочитам за 1 ден. Не мърдам, само чета.
Последната книга е "Лолита" на Набоков, сега съм на Иван Грозни на Анри Троая. Имам още 9 нови, които ме чакат.

Ти си като мен. Обичам да чета за жени-исторически личности,изпреварили.времето си и оказали влияние на събитията в историятя-Анна Болейн,кралица Елизабет,Виктория, Хюрем султан,Екатерина Велика, Сиси Баварска. Чета основно такива истарически книги. При мен е малко и професионален интерес,завършила съм историческа специалност. Главно ме интересува епохата на Тюдорите,Войната на розите и жените истарически личности,изобщо живота им през различне периоди-Среднавековие, Ренесанс. Борджите,Медичите,Тюдорите и т.н.

# 31
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Може да ми се смеете, но имам лимитизирано издание "Енциклопедия на най-древната професия ". Още от праисторическите времена, със снимки и картини. Едно време тези жени са били образовани и доста влиятелни.
Жалко, че освен клиентите в книжарницата, няколко луди като мен, няма с кого да обменим инфо, книги. Майка ми е зациклила само на българска история и малко френска, въпреки, че чете някои от моите книги.

# 32
  • Мнения: 18 503
Аз се каня на "Крялици и наложници". 60 лв е,луксозно издание. Има и за най-великите крале. Трудно се намират. И двете ще ги купувам в един момент. Queen and queenship искам да си намеря,но не съм я търсила. Може би ще я открия н ел.вариант.

# 33
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Аз се каня на "Крялици и наложници". 60 лв е,луксозно издание. Има и за най-великите крале. Трудно се намират. И двете ще ги купувам в един момент. Queen and queenship искам да си намеря,но не съм я търсила. Може би ще я открия н ел.вариант.
Такива книги не са масово търсени и след време издателствата ги намаляват, преди да ги изтеглят от пазара. Следи ги, може да улучиш момента.

# 34
  • Мнения: X
Благодаря за темата Simple Smile ще използвам списъците ви по предназначение, за което също благодаря! Мой списък няма да публикувам, съмнявам се, че ще харесате книгите които чета напоследък.
Сигурно ще прозвучи еретично, но не влизам в книжарници. Отдавна. Разочарована съм от БГ преводачите и книжарската индустрия като цяло, дълга история... Не чета преведени от английски книги от много години, само в оригинал.
Винаги съм чела, нямам предпочитания, освен това, че не искам да чета за насилие, мъки, кръв, войни, болести. Не харесвам също антиутопии, депресиращи са.
Любимата ми книга е Добрите поличби на Тери Пратчет, преобърна вярата ми, по-скоро Веруюто ми напълно и безвъзвратно.
Благодаря на всички богове за торентите с книги, дадоха ми безкрайно много щастливи моменти Simple Smile Grinning

# 35
  • София
  • Мнения: 12 654
Аз най-накрая намерих малко време и поствам моя списък с книги - от тях 20 са български и 80 са чуждестранни, като към българските бих включила напоследък и още заглавия, а към чуждите бих добавиля цялостното творчество на накои от авторите:

Скрит текст:
Български
1.    Време разделно, Антон Дончев
2.    Лавина, Блага Димитрова
3.    Тютюн, Димитър Димов
4.    Осъдени души, Димитър Димов
5.    Нощем с белите коне, Павел Вежинов
6.    Крадецът на праскови, Емилиян Станев
7.    Калуня Каля, Георги Божинов
8.    Димитър Талев - тетралогията
9.    Сливовиц, Катерина Хапсали
10.    Няма нищо по-хубаво от лошото време, Богомил Райнов
11.    Войната на таралежите, Братя Мормареви
12.    Възвишение, Милен Русков
13.    Хайка за вълци, Ивайло Петров
14.    Йордан Йовков - разкази
15.    Светът е голям и спасение дебне отвсякъде, Илия Троянов
16.    Живот в скалите, Мария Лалева
17.    Диви разкази, Николай Хайтов
18.    Майките, Теодора Димова
19.    Кралицата на краставиците, Йорданка Маринова
20.   Български психар, Андрей Велков
Чужди
1.   Франкенщайн, Мери Шели
2.   Брулени хълмове, Емили Бронте
3.   Джейн Еър, Шарлот Бронте
4.   Алената Буква, Натаниел Хотърн
5.   Ана Каренина, Лев Толстой
6.   Портретът на Дориан Грей, Оскар Уайлд
7.   Шумът на върбите, Кенет Греъм
8.   Великият Гетсби, Ф. Скот Фитыджерлад
9.   Големият сън, Реймънд Чандлър
10.   Нито дума, Андру Клаван
11.   Властелинът на пръстените, Дж. Р. Р. Толкиен
12.   Хобит, Дж. Р. Р. Толкиен
13.   По пътя, Джек Керуак
14.   Лолита, Владимир Набоков
15.   Параграф 22, Джоузеф Хелър
16.   Гордост и предразсъдъци, Джейн Остин
17.   Пътеводител на галактическия стопаджия, Дъглас Адамс
18.   Игрите на глада, Сюзън Колинс
19.   Хрониките на Нарния, К. С. Луис
20.   1984, Джордж Оруел
21.   Малки жени, Луиза Мей Олкът
22.   Историята на слугинята, Маргарет Артууд
23.   Ловецът на хвърчила, Халед Хосейни
24.   Крадецът на книги, Маркъс Зюсак
25.   Името на розата, Умберто Еко
26.   Боен клуб, Чък Паланюк
27.   На плажа Чезъл, Иън Макюън
28.   Без дом, Ектор Мало
29.   Аз, роботът, Айзък Азимов
30.   Три ябълки паднаха от небето, Нарине Абгарян
31.   Птиците умират сами, Колийн Макълоу
32.   Отнесени от вихъра, Маргарет Мичъл
33.   Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада, Ено Рауд
34.   Роня, дъщерята на разбойника, Астрид Лингрен
35.   Тъй рече Заратустра, Фридрих Ницше
36.   Парфюмът, Патрик Заскинд
37.   Сърце, Едмондо де Амичис
38.   То, Стивън Кинг
39.   Закуска в Тифани, Труман Капоти
40.   Хладнокръвно, Труман Капоти
41.   Шерлок Холмс, сър Артър Конан Дойл
42.   Стръв, Хосе Карлос Сомоса
43.   Снежния човек, Ю Несбьо
44.   Копелето на Истанбул, Елиф Шафак
45.   Жена за обесване, Пънар Кюр
46.   Вещиците, Роалд Дал
47.   Милениум, Стиг Ларшон
48.   Вината в нашите звезди, Джон Грийн
49.   Слугинята, Катрин Стокет
50.   Тайната градина, Франсис Хъджсън Бърнет
51.   Шифърът на Леонардо, Дан Браун
52.   Големите надежди, Чарлз Дикенс
53.   Хиляда сияйни слънца, Халед Хосейни
54.   Изкуството на войната, Сун Дзъ
55.   Старецът и морето, Ърнест Хемингуей
56.   Мемоарите на една гейша, Артър Голдън
57.   Интервю с вампир, Ан Райс
58.   Къщата на духовете, Исабел Алиенде
59.   Кръстникът, Марио Пузо
60.   Дейвид Копърфийлд, Чарлс Дикенс
61.   Шифърът на Леонардо Дан Браун
62.   Престъпление и наказание, Фьодор Достоевски
63.   Война и мир, Лев Толстой
64.   КВО ВАДИС, Хенрик Сенкевич
65.   Махалото на Фуко, Умберто Еко
66.   Емил от Льонеберя, Астрид Линдгрен
67.   Белият зъб, Джек Лондон
68.   Шестото клеймо, Дан Браун
69.   Аз, Клавдий, Робърт Грейвс
70.   Парижката Света Богородица, Виктор Юго
71.   Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд, Робърт Луис Стивънсън
72.   Непосилната лекота на битието, Милан Кундера
73.   Баскервилското куче, Артър Конан Дойл
74.   Десет малки негърчета, Агата Кристи
75.   Тес от рода Д'Ърбървил, Томас Харди
76.   Записки под възглавката, Сей Шонагон
77.   Червения дракон, Томас Харис 
78.    Английският пациент, Майкъл Онтаджи
79.     Чучулигата, Решат Нури Люлтекин
80.     Замъкът на шапкаря, Арчибалд Кронин

# 36
  • Кърджали
  • Мнения: 10 228
Като за начало, споделете:
от колко време сте привърженици на четенето; Чета още от първи клас. Винаги ми е било страст.
● какви жанрове предпочитате; Нямам като че ли предпочитан жанр, или поне са много и различни. Енциклопедии дори, научни /по принципн свързани с дивата природа, напоследък и тези с астрономическа насоченост, че да мога да отговарям на въпроси на дъщеря ми, мозъка. Като художествени - исторически, драми, по-любовно насочени, за развлечение. Някак си трилъри фантастика най не ме привличат, въпреки, че съм чела и има и такива, които много са ми допадали. Обожавам поезия. Като цяло предпочитам по-съвременни книги и автори.

● любими автори; Дамян Дамянов, Мартин Спасов -  в поезията, тя винаги е на първо място за мен. Иво Иванов много харесвам.
● последно прочетена и любима книга. Посследно прочетох, всъщност препрочетох "Добри поличби", на челни места в списъка с любими ми е.
А самият списък е сравнително кратък...
Скрит текст:
Виктор Пасков - "Балада за Георг Хених". Книга, която имам чувството, че и милион пъти да препрочета, все ще я чета със сълзи в очите.
Иво Иванов  - "Кривата на щастието", "Отвъд играта". Влезнал ми е дълбоко в душичката. )Често ме разплаква, но аз съм ревла по принцип, когато става дума за нещо добро, лошото, злобата не могат да ме разплачат.
Екатерина Захариева - "Забравените от небето".
Ерих Емануел Шмит "Оскар и розовата дама".
Кармен Мишу - "Тангра и неговият син". Дори и само защото запали интереса ми към историческите книги.
Филипа Грегъри - цялата поредица за Плантегерите и Тюдори. Трудно бих отделила любима. Може би "Бялата кралица"
Харпър Ли - "Да убиеш присмехулник"
Николай Хайтов - "Диви разкази"
Вера Мутафчиева - " Предречено от Пагане"
Фредрик Бакман "Бьорнстад", "Ние срещу всички"
Маргарет Атууд "Разказът на прислужницата"
Тома Биков " Другата история на България: 157 модерни апокрифа".
Светослав Иванов "Там,където загинаха дърветата"
Светлана Алексиевич -" Чернобилска мволитва", "Цинкови момчета"
Емил Димитров - "Кан Тервел - кошмарът на Халифата "
Йоко Огава "Любимата формула на професора"
Томас Кийнли - "Списъкът на Шиндлер"
Тери Пратчет, Нийл Геймън - "Добри поличби"
Боб Бърман - "Пулсът на слънцето"
Дик Сваб - "Ние сме нашият мозък"
   


# 37
  • Мнения: 31
Здравейте момичета,
Приятно е човек да разговаря със съмишленици. Зачела съм "Летопис на смутното време" на Вера Мутафчиева и вървя от една седмица недоспала на работа, защото книгата е изключително увлекателна и ме държи будна до късно през нощта. Та по този повод колегите ми ме обявиха за луда. И много сериозно ми казаха, че не съм добре. Кой чете книги на днешно време? Беше въпроса на един колега с малко дете.
А иначе, четях като дете, но не мога да кажа че бях пристрастена. В студентските си години и малко след това спрях да чета художествена литература. Налагаше ми се да чета предимно закони, наредби и стандарти. Преди пет- шест години се увлякох по психологията. Започнах да чета (и до днес го правя) предимно такава литература. Странно е, защото в училище "мразех" предмети като философия, психология, етика и т.н.
Между книгите по психология чета всякакви книги, които ми харесат. Както писах по-горе сега чета "Летопис на смутното време" на Вера Мутафчиева, преди нея прочетох "Триумфалната арка" на Ремарк. Нямам любими автори. Последните книги, които ми направиха силно впечатление са книгите на Халед Хосейни - "Ловецът на хвърчила", "Хиляда сияйни слънца", "А планините ехтяха". Също и на Петер Пранге "Последният харем на султана".
Честно казано не мога да чета електронни книги. Имам четец и дълго време правих опити, но не мога. Преди два месеца си взех читателска карта в Столична библиотека. Няма да ви обяснявям какво чувство изпитах като влязох там. Сещате се Simple Smile
Та, благодаря още веднъж. Ще следя темата с интерес Simple Smile

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 14:07 от marta_g

# 38
  • Мнения: 18 503
Кой ли чете? Много хола четат. Стана и мода даже в момента, надникни в групата Какво четеш във Фейса, да видиш какво е нещо...Не, че е представителна извадка, но и колегата ти се е изказал тъпо. Кой чел книги на днешно време, глупост неземна! Аз си купих ел.книга и се родих, а преди бях твърдо против. Сета се чудя как съм могла да пренебрегвам такова удобство. Също обичам да чета психология.

# 39
  • Мнения: 6 131
Напротив, права е, не се чете. Ти виждаш това, което искаш да видиш. Следиш групи, сайтове, блогове и оставаш с впечатление, че много хора го правят, но всъщност четящите сме доста малка извадка от цялото. Под четящи, разбира се, не визирам да прочетеш 3 книги за година, а тези които не спират.

# 40
  • Мнения: 18 503
И това е така, но аз имам впечатление, че много се чете. Или поне около мен хората четат.

# 41
  • Мнения: 10 681
Около мен хората четат, но и аз съм с впечатление, че масово не се чете. Под четене не разбирам цялата нация да прочете „50 нюанса сиво” и „Чернобилска молитва” и това да са двете книга, прочели за десетилетия напред... Има мода за четене, но има и мода на книгите, което е малка жалко.

# 42
  • Мнения: 18 503
Да, масово се чете едно и също. Аз не съм ги чела и двете, трябва да се смятам за изостанала, не съм по модата.

# 43
  • София
  • Мнения: 12 374
И това е така, но аз имам впечатление, че много се чете. Или поне около мен хората четат.
Около мен хората четат - приятели, роднини, колеги. Не книги от типа на Нюансите.

# 44
  • Мнения: 10 681
И аз не съм ги чела. Като видя колко се преекспонира някоя книга и се навира в очите на хората и ми е ясно, че не става. Всичко е с цел бърза печалба и „четящите” веднага се връзват на въдичката.

Общи условия

Активация на акаунт