Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 7 авг. 2019, 16:07 ч.

Захранване - въпроси и отговори - тема 6

• 9 826
  • 284
  •   1
Отговори

Захранването – кога, как, с какво и колко
5 СЕРИОЗНИ ГРЕШКИ ПРИ ЗАХРАНВАНЕТО
Ранно или късно захранване на бебето
Захранване дневникът на мама и татко
Как да захраним правилно
Кои храни кога се въвеждат?
Да научим бебето да се храни здравословно
Захранване водено от бебето – ЗВБ
ХРАНИТЕЛНИ АЛЕРГИИ
Хранителна алергия - кои са най-честите причини?
Домашна и здравословна бебешка храна
ДОМАШНИ РЕЦЕПТИ ЗА БЕБЕШКА ХРАНА
Въвеждане на месо в менюто на бебето
Рибата в детското меню
Бебешки Храни с Телешко
Кога може бебето ми да яде жълтъци и цели яйца
Кисело мляко и млечни продукти - кога и как ?
Въвеждане на глутен в менюто на детето – кога?
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО СЪС СОК
Защо е важно детето да се храни самостоятелно

Скрит текст:

Захранване - въпроси и отговори !
Захранване – въпроси и отговори. ТЕМА 2
Захранване – въпроси и отговори. ТЕМА 3
Захранване – въпроси и отговори. ТЕМА 4
Захранване – въпроси и отговори - тема 5

Последна редакция: ср, 07 авг 2019, 16:45 от kikair

# 1
Да продължа от предната тема относно соковете. Не съм давала целенасочено сок още, на година и два месеца е. Вода започна да си търси сама около годинката, иначе пиеше само с уговорки. Но съвпадна с отказа ѝ на АМ, вероятно затова.
На морето ѝ дадох да опита от коя фреш от портокал, защото си поиска, но 2-3 глътки и дотам беше меракът.

# 2
  • Canada
При нас не се препоръчва даването на купешки сокове. Иначе може да се дава 100% плодов сок без добавена захар и то не повече от 125 мл на ден ако избереш да даваш и сокове.

# 3
Ние говорим за домашно приготвен сок, не за химикалите от магазина.

# 4
Здравейте, малкия е на 10 мес. и преди 2 седмици някъде му дадох диня, но на сок, че не може да дъвче още и отхапа едно голямо парче и ми изкара акъла, както и да е де и реших да му я направя на сок, та това му е пиенето на сок. Давам му пресни плодове предимно.

# 5
  • Bарна, морето, сините вълни
Здравейте и от мен.
Записвам се да черпя опит.
Моето детенце е на 8м. Захранено е на 6м. по ЗВБ.
Има 2 заместени хранения, на обяд и следобяд и кърмя 3 пъти на ден. Хапва с апетит. Няма храна, която досега не е харесало. Има въведени в менюто доста зеленчуци, плодове, малко подправки, пилешко, заешко, жълтък, зехтин и тепърва въвеждам глутен.
Започна да пие водичка със захранването, сокове не съм давала и не смятам скоро да предлагам.

# 6
  • Плевен
Сока съдържа основно плодова киселината, фруктова захар и витамините, но фибрите, които са много полезни ги няма. Развалят зъбите, увеличават рязко отделянето на инсулин в кръвта, защото не се храносмилат бавно като целия плод. Скоро го дискутирахме в предната тема мисля.
По добре да се дават пресни плодове, дори и на нектар.
Относно пиенето на сок вместо вода, познавам не едно и две деца, които са на възраст 5-6-7 години и до ден днешен пият разредени сокове вместо вода, защото не им харесва вкуса на чистата вода. Така че сами си преценете дали е подходящо да се дава сок вместо вода.

# 7
Точно това е и моята идея, нека се научи че водата не е отровна и трябва да се пие. Също не смятам да давам сокове скоро но исках да чуя мнения освен моето си. Благодаря ви за което.

# 8
Аз също не съм предлагала сокове на дъщеря ми, залагам на пресни плодове.

Вода пропи със захранването, сега е на 11 месеца и изпива около 300 мл вода дневно, винаги е в нея чашката й.

# 9
При нас не се препоръчва даването на купешки сокове. Иначе може да се дава 100% плодов сок без добавена захар и то не повече от 125 мл на ден ако избереш да даваш и сокове.

Споменавате купешки сокове.
Мислех, че споделяме опит. А то, тонът към назидателен върви.

# 10

Вода пропи със захранването, сега е на 11 месеца и изпива около 300 мл вода дневно, винаги е в нея чашката й.
Охооо 300 мл?
Направо ме шашна с такова количество вода. Дъщеря ми е на 8 месеца и 1 седмица, изпива най малко 100мл а най много е изпивала (1 или 2 пъти) 200мл. И лошото е че ако шишето не е с биберон отказва да пие.

# 11
  • Canada

Споменавате купешки сокове.
Мислех, че споделяме опит. А то, тонът към назидателен върви.

Писах, че не се препоръчват и в какво количество и какъв сок да се дава на детето. Не знам къде го видя назидателния тон точно в моя коментар.

# 12

Охооо 300 мл?
Направо ме шашна с такова количество вода. Дъщеря ми е на 8 месеца и 1 седмица, изпива най малко 100мл а най много е изпивала (1 или 2 пъти) 200мл. И лошото е че ако шишето не е с биберон отказва да пие.
На 8 месеца и моята пиеше по толкова вода приблизително, но откакто станаха жегите и проходи е непрестанно в движение, предполагам затова ожаднява повече.
Е, понякога си играе с чашата и пие и плюе Grinning
Аз започнах от 6 месечна  да я приучвам с неразливаща се чашка, сега вече пие и от обикновена.

# 13

Охооо 300 мл?
На 8 месеца и моята пиеше по толкова вода приблизително, но откакто станаха жегите и проходи е непрестанно в движение, предполагам затова ожаднява повече.
Е, понякога си играе с чашата и пие и плюе Grinning
Аз започнах от 6 месечна  да я приучвам с неразливаща се чашка, сега вече пие и от обикновена.
Да де точно с такава неразливаща се. Вече 3 сменихме и отказва. Също от 6 месец я давам но не се получава при нас. Ще дам пример.: днес до обяд бяхме с неразливащата чашка и на безброй предлагания е изпила 20мл., следобед сменихме чашката с шише с биберона и изпи 100 мл. Не ги харесва явно чашките.

# 14
Ще свикне и моята така глътваше по-малко и се даваше и давах от биберон да си допие и в един момент спря да се дави и започна да пие само от такава чаша.

# 15
Моето пие около 400 мл и е 13 кг точно толкова колкото трябва да пие 30 мл на кг.
Знае да пие от чаша но за сега предпочита биберона не я насилвам.
Докато отидем до кухнята и обратно е изпила почти едно малко шишенце от 150 мл.

# 16
  • Плевен
Не спирайте да предлагате от чаши с времето ще се научат. Онзи ден видях 2,5 годишно да пие вода от шише с биберон, някак си не ми се стори добре.

# 17
Тия дни хем пие вода хем си чеше венците с биберона никнат и кътници 4 наведнъж. Предлагам и с чашка, но тя сама иака да си я държи олива се или я разлива на таблата и си играе с локвичката.

# 18
Аз купих чашка и от нея пиеше, но много се давеше, та реших със сламка да пробвам и вече само със сламка, ако му дам с биберона ми бута шишето и не иска да пие. Трябва пак да го пробвам, защото има мерак пи от моята чаша ония ден

# 19
Здравейте, бебетата ми (на 8 месеца) са на АМ ХИП - мога ли да давам млечни каши на други марки (тези, които са с различно АМ)? Благодаря Simple Smile

# 20
Здравейте, бебетата ми (на 8 месеца) са на АМ ХИП - мога ли да давам млечни каши на други марки (тези, които са с различно АМ)? Благодаря Simple Smile

Не мисля, че ще е проблем. Моята дъщеря (7+++) пие млякото на Хумана и ѝ давам млечни каши и на други фирми. Ако различното мляко Ви притеснява, мисля, че всяка марка има безмлечни каши, за да се правят с млякото, което пие детето.

# 21
Имам и аз един въпрос.
Предстои ни почивка и мисля да приготвя на детето зеленчукови и плодови пюрета. Та въпроса ми е относно жълтъка. Дали мога да сваря яйца, които да взема с нас и колко време мога да ги държа сврени в хладилник? Някой има ли опит с такъв казус?

# 22

Не мисля, че ще е проблем. Моята дъщеря (7+++) пие млякото на Хумана и ѝ давам млечни каши и на други фирми. Ако различното мляко Ви притеснява, мисля, че всяка марка има безмлечни каши, за да се правят с млякото, което пие детето.
Не, не ме притеснява, допитах се само дали ще е проблем за децата Simple Smile в магазина ми обясниха, че безмлечните каши били най-вече за деца, които са на някаква специална формула (ХА например), за да се приготвят със съответното мляко. Благодаря за отговора! Simple Smile

# 23
  • Плевен
Аз не бих дала яйце, което не е сварено в деня. Не мисля, че ще е чак такава драма, ако не яде жълтък една седмица.

# 24
Може да го сварите в каната за вода , кипвате и оставяте известно време вътре яйцето.

# 25
Здравейте отново Simple Smile Бих желала да споделя режима на хранене на децата си (8м)и евентуално да споделите мнение дали пък някъде не бъркам :   7:00- АМ 170-200 мл / 11:30 - 160-190 гр зеленчуково/месно пюре (жълтък все още не съм въвела) / 15:30 - млечна каша /безмлечна с АМ 150-180 гр - предлагам и няколко лъжички плодово пюре ако пожелаят / 19:00 - последните дни изпиват около 100-120-макс 150 мл Ам / 22:00-180-200 мл мляко... Реално нямам безмлечно хранене, освен когато има месо... По мои сметки изпиват около 500 - 550 мл АМ на денонощие(без млякото в захранващите храни) , добре ли е това според Вас? Simple Smile

# 26
  • Плевен
На мен ми се струва добре. Млякото е повече от твърдата храна, което е по добрият вариант.

# 27
Аз бих вкарала и някакви меки плодове между храненията, подходящи за ядене с пръсти.

# 28
Бебето е на 1 г и 4 месеца чудя се кога мога да и дам обикновенни макарони, до сега яде само юфка и кус кус.
Има около 12 зъба ,но кътниците сега и никнат. Днес за разнообразие закуси  кус кус със кисело мляко.

# 29
На дъщеря ми (7+++)  храненията са:
7:30-8:30ч - 200мл АМ
11:30-12:30ч - 200гр зеленчуково пюре с месо или жълтък
16:00-17:00ч - млечна каша с плод
19:00-19:30ч - 190гр плодово пюре
21:00-21:30ч - 200мл АМ

# 30
Аз давам макарони, дъщеря ми е на 13 месеца. Даже съм взела някакви бебешки с форми на животни и днес тъкмо мислех да правя Simple Smile

# 31
На дъщеря ми (7+++)  храненията са:
7:30-8:30ч - 200мл АМ
11:30-12:30ч - 200гр зеленчуково пюре с месо или жълтък
16:00-17:00ч - млечна каша с плод
19:00-19:30ч - 190гр плодово пюре
21:00-21:30ч - 200мл АМ

Не схващам смисъла на плодовото пюре въвели сте вместо вечеря!?

# 32
  • Плевен
Предполагам, че е с цел да удължи интервала между следобедното хранене и вечерното мляко. Аз съм давала така плод сутрин. Примерно в 7 е пил мляко, към 9:30 плод и в 12 обяд.

# 33
Щерката се оказа, че е лепнала летен вирус (стомашно-чревен) и сега ще е на диета няколко дни. Общо взето сух хляб и вода... добре, че хляб обича. Иначе според лекарката мога да ѝ давам картоф, морков, ориз, обезсолено сирене, обикновени бисквити, солети и още нещо беше, но го забравих... Та, споделете моля, ако сте били в такава ситуация, после как минахте пак на обичайната храна? Тя по принцип се храни от кухнята и събота/неделя яде това, което ѝ сготвя аз.

# 34
Точно както delenita предположи - давам плодово пюре, за да удължа интервала. Плодовото пюре засища за не повече от 2 часа. Давам го като междинна закуска, например. Има време кога да замествам вечерята.

# 35
Пак имам нужда от помощ, идеи, мнения. Дъщеря ми се оказа голяма поспаланка, преди се будеше в 6-7 за мляко и след него си заспиваше пак, но от няколко дни започна да си спи до 9-10 което означава че си изпускаме едното мляко сутрин. Явно иска да си направи храненията 4 за деня. Та въпросът ми е това за възраста й дали е проблем само сутрин и вечер да имаме АМ? И в този случай как и кога да се вкара закуската? Сега храненията ни са:
9-10ч.   210 мл АМ
13-14ч. Зеленчуково пюре с месо/жълтък
18-19ч. Каша с плодово пюре
22-22:30ч. 210 АМ.
Като между храненията давам плодове, плодови пюрета с мюсли, бисквитки, грис и т. н

# 36
  • Canada
Аз не бих давала нищо между храненията и бих я слагала да спи към 8. Пет часа от обяда до кашата ми се струват голям интервал.

# 37
Някои бебета не заспиват в 20:00 часа, дори и да ги сложим в леглото.

И на мен този интервал от 5 часа ми се струва голям.
Между храненията, няма лошо да се дават плодове.

# 38
Ако ни се получи интервал от 5 часа, това означава например че след обяда е изяла цяло бурканче плодово пюре с мюсли. Но това с този ни режим се случи до сега само 1 път. За сега (от няколко дни) се нагласяме според това в колко ще се събуди, основните са ни 4 за това моля ви не се хващайте за тези 5 часа пауза. Пауза дефакто няма а и се е научила когато иска да си хапне нещичко да казва "Ам". Относно въпроса с лягането в 20:00 няма как да стане защото има изграден навик, това време на нас ни е удобно и тя си знае че в 21:00 отиваме да се къпем и си чака играта там.

# 39
И моето бебе понякога прави 5 часов интервал след обяд, днес обядва в 12:00 и спа до 17:00. Изяде млечния мус от кухня и след час два вечеря яхния.
Днешния режим беше
7:30 закуска
12:00 обяд
17:00 следобедна закуска
19:00 вечеря
Не будя бебе от следобеден сън спи веднъж откакто навърши годинка.

# 40
Ако ни се получи интервал от 5 часа, това означава например че след обяда е изяла цяло бурканче плодово пюре с мюсли. Но това с този ни режим се случи до сега само 1 път. За сега (от няколко дни) се нагласяме според това в колко ще се събуди, основните са ни 4 за това моля ви не се хващайте за тези 5 часа пауза. Пауза дефакто няма а и се е научила когато иска да си хапне нещичко да казва "Ам". Относно въпроса с лягането в 20:00 няма как да стане защото има изграден навик, това време на нас ни е удобно и тя си знае че в 21:00 отиваме да се къпем и си чака играта там.

Щом е имало междинно хранене между двете основни значи всъщност няма 5 часова пауза и си е съвсем ок храненето на детето според мен.
То е ясно, че бебето ако е гладно ще разберем, че най-вероятно и комшиите.

Това с лягането в 20:00 часа не го разбирам особено през лятото.

# 41
А аз опитвам да я слагам да спи по-късничко и не ми се получава, просто не издържа. Обикновено към 19:00 ѝ се доспива много. Къпем я набързо, кърмя и заспива спокойно. Сутрин не знам точно в колко се събужда, защото кротува, аз ставам в 7 за кърмене. Понякога си дремва за 30 минути, а понякога издържа да се наобядва и спи от 12:30-13:00 до към 15:00.

# 42
  • Canada

Значи трябваше да напишеш обичайния режим, не изключението. Ако си яде мляко и с другите хранения, например кашата, бискивтите и гриса, не мисля, че е проблем. Не си споменала на каква възраст е. А това за ранното лягане води до малко спокойно време за родителите вечер и съответно събуждане по-рано сутрин, когато ще имаш къде да вмъкнеш закуска.

Последна редакция: сб, 10 авг 2019, 00:39 от Не се сърди, човече

# 43
Това в колко часа си ляга бебето е супер индивидуално и няма причина изобщо да се сравнява сякаш, явно си е до бебе, режим, родители и т.н

В тези супер жеги извеждам дъщеря ми сутрин рано и вечер след 18 часа.
В 19 часа, 20 часа сме още на разходка, когато вече е прохладно и се трае.
Ако не я изведа вечер, означава цял ден и цяла вечер да си стоим затворени вкъщи, което намирам за излишно през лятото.
А и моето бебе е от тези дето никак не обичат да спят.
Буди се по 17477474 пъти през нощта, заспива късно към 22:30, понякога 23 ч и сутрин в 6 часа е пушка сякаш е спала 12 часа Grinning

# 44
Значи трябваше да напишеш обичайния режим, не изключението. Ако си яде мляко и с другите хранения, например кашата, бискивтите и гриса, не мисля, че е проблем. Не си споменала на каква възраст е. А това за ранното лягане води до малко спокойно време за родителите вечер и съответно събуждане по-рано сутрин, когато ще имаш къде да вмъкнеш закуска.
Ами написах приблизителен режим и споменах че от няколко дни всичко ни се разбърка защото детето само си избира че ще спи до по късно и ще пропусне едното мляко. Изключеноето го споменах  защото и за мен режима е нов и съм обуркана. Докато пробвах да въвеждам закуска, тя си намали храненията. Детето ми е на 8+.

Последна редакция: сб, 10 авг 2019, 00:40 от Не се сърди, човече

# 45
  • Плевен
Не казваш колко е голямо детето. Моя също вече прави големи паузи, не всеки ден, но почти всеки. Спи повече от 3 часа следобед и ако е обядвал 12-12:30 после яде чак 17-17,30. Но е на година и 7 месеца, така че не се притеснявам.

# 46
Колкото порастват намалят храненията защото въведените твърди такива ги засищат по дълго време.
Вчера купих макарони ръковини по малък размер тази сутрин и направих изяде ги .
Бяха българско производство и за 90 ст изненадах се от качеството. До сега и купувах на Плазмон и ли някакви Италиански.
Изненадващо и харесват с кисело мляко .

# 47
Момичета, споделете как и кога въведохте грах, че ми е голяма чуденка. Благодаря предварително!

# 48
  • Плевен
Позабравила съм вече, но беше след 7 месец някъде. Белих го и беше голяма играчка, та не съм давала много често, а и той не беше много впечатлен. Сега по го яде. В комбинация с картоф и морков е супер.

# 49
  • Canada
Пюре от грах беше едно от първите, които въведох.

# 50
И аз рано го въведох (в четвъртия месец). Друг въпрос е, че не го хареса.

# 51
Минавам да изкажа своето възмущение от някои майки с техният начин на захранване. Кърмят това е много добре и аз съм за кърменето макар че при мен не се получи. Стигат до две годинки спират кърменето бебето яде само бисквити и солети или някой резен хляб. Може ли такава дивотия две години да не си въвела нито един зеленчук или плод. И сега същата майка се чуди защо на бебето и текат бистри сополи. Ами ще текат тя въвежда сега накуп плодове зеленчуци меса и отключва алергии.
А друга все още кърми ,но детето и на почти две години по цял ден яде сладолед и сухи пасти, резултат развалени зъби. И се питам каква е ползата от това двегошно кърмене след което последва нездравословно хранене.
Жал ми е за самите деца които най-вероятно страдат от недостиг на витамини и са анемични.
Разбира се не всички кърмени кърмещи майки са толкова безотговорни.

# 52
Това е по-добре на самите майки да го кажеш.
Чак две години да не са въвели нищо не ми се вярва, нали тези деца се наблюдават от лекар, правят се изследвания и т.н., щяха да имат все някоя препоръка.

# 53
Какво да им кажа на тях видимо не им пука. Та както и да е излях си мъката.

# 54
Да, познавам и аз такива, уви...

# 55
Здравейте,дами! Аз се включвам отново с въпрос, реших, че е време да се допитам... Накратко-едната ми близначка отказва да яде вече зеленчукови пюрета, освен пустия пащърнак 0_0 (на 8 + са)... Захранени са на 6 месеца първо със зелечуци, които си хапваха и двете с охота, след това каши, които много обичат и чак тогава включих плодовете, които пък обожават. Преди плодовите включих всъщност и месото, което сестра й хапва без проблем, но тя вече ми отказва и него (хапваше го, но не с огромен апетит)... Само тоя пащърнак, смесен с АМ... Но аз до сега всички зеленчукови (без месните) смесвам с мляко, та не е от това... И двете са с по 4 зъба - мислех, че е от това, но продължава вече 20 дни тая мъка с нея... И с плодово пробвах да смеся - отново стисната уста... Млякото си го пие 3 пъти на ден... Кажете какво да пробвам, не искам да я насилвам, защото ще стане по-зле, но пък само и единствено с пащърнак ли да я храня? Пюретата ги правя аз, от време на време предлагам и купени - на ХИП-историята е същата-едната яде без проблем, но другата.... Благодаря предварително!

# 56
  • Плевен
Точно по това време беше първият такъв период на моя. Само че той ядеше зърнени и плодове, а зеленчуци и месо не. Продължи около месец. После пак прояде. Към годината пак имаше такъв период и сега на 19 месеца от няколко дни пак се мръщи на манджите.

# 57
Деленита, благодаря, че сподели... Период е значи... Точно и едната ми отказва зеленчуци и месо, каши и плодове - с голям апетит си ги хапва...ами ще си чакам да отмине, друго няма какво да направя..

# 58
Офф и нашата от седмица е така.По хиляда начина направих зеленчуците и месото и не иска и това е. Дано скоро да отмине.

# 59
На 8 месеца им писва гладкото пюре, пробвайте с намачкана храна или пюрето да не е гладко или надробен хляб супа отгоре и намачкайте.

# 60
Бях писала по-назад, че щерката изкара летен вирус и беше на диета заради стомахчето. Мина, ама сега не иска да яде готвено. Може и да е заради някой зъб пак, но вчера и днес кара на кисело мляко и хляб. Ще мине и това Grinning

# 61
Дъщеря ми я поизтормози 1 зъб и докато пробие ядеше само готвено и пиеше мляко всичко друго отказа, плодове, зърнени и т.н., но беше само за 2 дни.

# 62
Ммичета, поредни дни ли въвеждахте месото или през ден? Днес започнах със заешко с картофи на хип. Не й хареса едната лъжичка, даже и 'твърдо'и беше. Досега добавях мляко в зеленчуковите. Чудя се да продължа ли с него или пуешко да пробвам.

# 63
Аз бих продължила с него. Купувах заготовки на хип и затова въвеждах два поредни дни месо. Нищо му няма на детето.
Като съм въвеждала заек, беше с такава някаква манджа и през ден - като се пада ден за месо и така три пъти. В тези манджи е съвсем малко месото като количество.

# 64
  • Bulgaria
Въвеждам глутена от 5 дни с овесена каша и почти стигнахме до цяла порция. Засега няма проблем. Може ли да вкарвам нещо ново (искам пуешко месо и някой сезонен плод) преди да въведа следващата глутенова каша?

# 65
Реакциите от глутен стават по-нантътък във времето. Аз го въвеждах около месец и не давах друго ново.

# 66
Здравейте мами,
Търся идеи как да комбинирам броколи с други зеленчуци в домашни пюрета???
Също и спанак... Идеи???

# 67
Аз бих смесила с картоф или сладък картоф. С морков също.

# 68
Броколи със сладък картоф е много вкусна комбинация. Също и с ориз и морков. Спанак с ориз и домати може ако е малко по-голямо бебето

# 69
Аз съм правила сладък картоф и спанак , морков и спанак , морков , пащърнак и спанак , тиква и спанак , морков, тиквичка и спанак , морков , червено цвекло и спанак , а може вместо спанак да сложиш броколи , аз слагам понякога и малко домат. Най - вероятно и с картоф ще е хубаво ,  но аз почти не съм давала .

# 70
Благодаря за идеите! Blush

# 71
На малкия любимата му комбинация е броколи с тиква, което за мен е ужасно, но точно благодарение на тази гадост прояде изобщо Simple Smile

# 72
Два дни с по няколко лъжички готово месно, смята ли се за въведено? Не се хареса. Кога предложихте следващия вид месо?

# 73
Здравейте, моя бебо е 10 месечен и си хапва доста добре. Въвела съм три ядения , но всичко пасирам. Въпроса ми откога мога да започна да давам храна, която не е пасирана а също така солетки. И кисело мляко с бисквити мога ли да давам. Благодаря предварително!

# 74
На 10 месеца как ще яде солети интересно Frowning1
Моето сега на 16 месеца като и поникнаха повече зъби почна да яде някоя друга солета.
Кисело мляко ако сте въвели може да давате с бисквити.

# 75
  • Плевен
За тези малките малките бурканчета с месо ли става въпрос, в които няма зеленчуци? Счита се за въведено, но ако си го давала чисто го смеси със зеленчуци за по вкусно. Аз се позабавих със следващия вид месо, но беше мое решение.

На 10 месеца спокойно може да даваш само намачкана храна. Също и меки неща за самостоятелно хапване. Солетите по натам, щом досега е яло все пасирано не знам как очакваш да прояде солети от раз. Кисело мляко с бисквити може, ако си въвела нещата.

# 76
Каква е тази мания със солетите и как са полезни те? В сряда бяхме на консултация ( 1г и 2м), педиатърката каза да не даваме пръчици и солети, и всякакви такива боклуци, не че съм се засилила изобщо за нещо подобно.

# 77
За тези малките малките бурканчета с месо ли става въпрос, в които няма зеленчуци? Счита се за въведено, но ако си го давала чисто го смеси със зеленчуци за по вкусно. Аз се позабавих със следващия вид месо, но беше мое решение.

На 10 месеца спокойно може да даваш само намачкана храна. Също и меки неща за самостоятелно хапване. Солетите по натам, щом досега е яло все пасирано не знам как очакваш да прояде солети от раз. Кисело мляко с бисквити може, ако си въвела нещата.

На тип. Конкретно - заешко с картофи и копър.

# 78
  • Пловдив
Здравейте! Коя част от заека е най-подходяща да сваря и да захраня 8 месечно бебе, което до сега не е яло месо?

# 79
Здравей Simple Smile аз захраних първо със заешко - цял, обезкостен заек сварих под налягане и след това го пасирах на гладко пюре и замразих на малки порции Simple Smile

# 80
И аз така направих. Само че си го разделих на две. Тъй като варено месо трябва да се съхранява три месеца във фризера.

# 81
Благодаря ви за отговорите. Ние сме вече на кухня и там все гледам да децата да гризят някакви солети затова попитах. Ясно никакви солети. Кисело мляко с бисквити ще пробвам.

# 82
Здравейте. Започнах с захранване, бебо е на 5++. Приготвям домашни зеленчукови пюрета, за сега му харесват. Мисля че бързо ще замести обедното хранене. Но, имам милион въпроси. Уж четох много по темата но се оказа че нищо не знам.
1. Кога мога да добавя мазнина към пюрето? Кокосово масло или ГХИ е по-добре? Какво количество да добавя, трябва ли постепено да го въвеждам също като зеленчуците?
2. Дали 2 седмици след започване на захранването мога да предложа и безглутенови каши? Дали все още в обедното хранене или мога като следобедна закуска?
3. Първо жълтък или месо? И колко време след започване на захранването?
4. След колко време да въведа глутена?
Благодаря предварително.

# 83
  • Bulgaria
Аз отново имам нужда от помощ.  Въведох глутен с овесена каша, но не знам как да продължа, каша от други зърна намирам само микс,  т.е. ечемик, пшеница, ръж ги намирам само в комбинации. Може ли да се дават такива каши или и тук трябва да ги въвеждам едно по едно зърната? А също така колко време след като съм въвела глутена мога да предлагам нови храни от други групи - нов вид месо, плод, зеленчук?

# 84
Аз след овесена дадох микс, но с много паузи и тн, защото детето все получаваше по някоя пъпка...около месец не съм давала нищо ново. Не бих рискувала, после да се чудя от какво се е изприщила.

# 85
Мами, помагайте! Голям филм ми е това захранване, днес бяхме на консултация станахме на 5 месеца, започваме 6тия. Миналия месец личния ме караше да давам оризова каша и като заместя хранене да добавям жълтък. Хапваше 1-2 лъжички и стиска устата и до там. Жълтък въобще не дадох. Днес ми каза да почвам местните пюрета , без да съм виждала зеленчуци. Пилешко, пуешко, заешко и по малко. След 2 седмици да опитам пак с оризова каша ,но млечна. За мен това е някакъв абсурд.  Как така без да са въведени зеленчуците? А да изцяло сме на кърма. Не е кусвал АМ и е супер на кг. Споделете мнения , че вече Не зная какво да правя.

# 86
  • Пловдив
Не го слушайте този т.нар. лекар! Щом детето не проявява признаци, че иска да опита друга храна, не го насилвайте. И как така веднага месо? Пълни глупости! Щом е на кърма и е ок с кг, следете за признаци, че е готово и за друга храна ( има интерес към вашата храна, изчезнал е рефлекса за избутване на езика и др.) До 6 месец е препоръчително бебетата да са изцяло на кърма/АМ. Моето бебе беше на смесено и чак на 5,5 месеца започнах да я захранвам, защото прояви интерес. Вече е на 8++ и още няма заместено хранене. Водете се по детето!

# 87
Игнорирай тази абсурдна схема.
Освен да се водиш по детето си намери и литература от доказан източник за да се запознаеш с някои особености.

Може да прочетеш и за ЗБВ.

# 88
Само да кажа за това, че детето не е "кусвало" ам- няма общо с млечните каши. Моята беше на АМ, ама сухото мляко в кашите не е ам, съответно въвеждах като млечен продукт такава каша....странна схема, но пък може вече така да са нещата.
Нашата педиатърка е по- стандартна- първо  монокомпомененто пюре, после комбинации, каши, месо, жълтък, плодовете с мъжа ми сами решихме да дадем след месото и преди глутен, има вариации всякакви. После давахме сирене, после цяло яйце и тн.

# 89
  • Bulgaria
И нашата педиатърка е по почти същата схема, но не ми е удобно да й звъня при всеки възникнал въпрос и така намерих един канал в YouTube (споделяла съм го  и в отчетната ни тема), който също доста ми помогна за детайлите. HealthyKid е каналът, една много симпатична млада лекарка прави видеата и е направила цели пет за захранването. Като в описанието под видеото е синтезирано най-важното.

# 90
Има каши, които съдържат АМ или по-точно преходно мляко, т.е. АМ 2-ка.

# 91
Има, да, но вкъщи се спряхме на най- обикновените марки, колкото да й разнообразя кашите с млечна 😀

Аз много няма да се меся в темата, понеже бебата имаше забрана до късно за сирене, например, и първо трябваше да е козе и какви ли не рокади....
Но определено е много странна таЗи схема за каша с жълтък. Аз го предлагах в зеленчукови пюрета за начало.

# 92
Аз отново имам нужда от помощ.  Въведох глутен с овесена каша, но не знам как да продължа, каша от други зърна намирам само микс,  т.е. ечемик, пшеница, ръж ги намирам само в комбинации. Може ли да се дават такива каши или и тук трябва да ги въвеждам едно по едно зърната? А също така колко време след като съм въвела глутена мога да предлагам нови храни от други групи - нов вид месо, плод, зеленчук?

Steraki,  разгледай тук. Помня, че със сина ми отделно въвеждах. И накрая  дадох 8 - компонентната.

https://visvitalisbg.com/selection/rzhena-kasha-za-bebe-hipp

# 93
Момичета, има ли от вас такива, които са на смесено и как започва захранването
Някъде попаднах, че на смесено се започва от 5м захранване. Вярно ли е и кое се маха - кърмата или АМ, къде има повече инфо, че не намирам. 🙄

# 94
Аз бих махнала АМ и след пюрето дохранвайте с кърма.

# 95
  • Плевен
Няма значение на какво хранене е детето, най добре захранване около шести месец, като се следи за признаци на готовност на бебето. Да седи само, да не избутва с език, да проявява интерес към вашата храна. Махай АМ и след храненето кърми.

# 96
Здравейте, бебето ми е на 10м /момче/. Спазвам храненето, препоръчано от педиатърката.
9.00ч. Попара
13.30ч. Пюре 190гр.
18.00ч. Каша
21.30ч. 210мл със седем лъжици АМ
05.00ч. АМ 180мл с шест лъжици АМ
Между някой хранения давам плод /диня, пъпеш, кайсия, нектарина/
Проблемът е, че детето особено нощем се буди страшно много, давам вода, но чака храна и едва го удържам вече до 4-5 часа сутринта... щом види че ставам за млякото трепере и плаче. Вечер, когато млякото свърши у на 2те хранения плаче и додавам.вода. същото.става и с кашата. Пробвала съм вечер да давам супа, но пак не издържа през нощта, какво да правя, притеснявам се, че държа детето гладно, но педи е категорична, че ще го прехраня и не може повече храна... на нощ се буди по над 5 пъти. Иначе е 9.500кг, което ми казаха, че е добре, супер енергичен е, не се спира и храна не отказва никога.. моля за съвет.

# 97
Ти като си гладна с вода ли се наливаш? Няма универсална схема за всяко дете, каквото и да казва "педи", следвай повече твоето си дете, не това от нейните учебници. Пробвай като се събуди да му дадеш мляко - ако след това спи повече и по-спокойно,  решила си си проблема. Напълно възможно го мъчи и нещо друго - зъби, жега. Но все пак пробвай да го нахраниш.
Забележка: Моето бебе е по-малко от твоето, на 8м, и го кърмя. суче по безброй пъти на нощ, убедена съм, че не е точно инсамомот глад. С АМ знам, че трябва Все пак да се спазва някакъв относителен режим, но ако детето си търси млякото и се успокои след това,  е мисля че ще муннавреди едно допълнително хранене.

# 98
  • Canada
По принцип след около шестия месец не би трябвало да се будят за хранене. Гладен ли е или просто не може да се успокои и да заспи сам?
Моят на шест месеца е почти 9,5кг и нощем ако не му дам гърда не може да се успокои и да заспи.

# 99
Моето бебе е по- малко, но хранения на 4.30 часа не са ли доста отдалечени? Защо не пробваш малко да му разместиш храненията и да са на 4 часа? Преди будил ли се е през ноща? Към кашата добавяш ли АМ?

# 100
  • Плевен
И си държите бебето гладно, защото педиатъра е казал така?! Този педиатър или го сменям, или не го слушам. Не си представям, че детето ми ще реве от глад и няма да му дам.

# 101
Дъщеря ми е на 12 месеца почти и пие по 2 пъти мляко през нощта.
Ако не й дам няма да се успокои и заспи, та така си караме всяка нощ.

Ако му се пие мляко му давай на детето как ще го оставяш гладно, педиатърката да стои тя гладна за да не се прехрани.

# 102
Понякога бебетата се будят нощем за мляко, защото през деня не са приели достатъчно. Опитайте да намалите количеството попара, пюре и каша и да дохранвате с мляко. И можеш да добавиш едно шише с мляко в полунощ.

# 103
Наистина нощем се буди, откакто се е родил.. кърмен е до 7м и от 7ми до 8ми с дохранване и от тогава следвам стриктно съветите на педиатърката, защото с другата храна знам, че си има схеми уж.. но вече се промени и буденето, а забелязах, че след млякото спи повече и си плаче точно за него, но наистина всички ми казват, че не бива нощем да се храни. Не знам как да променя дневната схема на хранене или пък да давам наистина 2 пъти нощем...

# 104
Моята е на 11 месеца, от както се е родила не се е будила нощем. Последните седмици се буди посреднощ давам й да си суче, нахранва се и заспива спокойно. Води се по детенцето. Има дни в които яде много в други по-малко. Всяко дете е различно и не може да го обвържеш със схеми.

# 105
Моето бебе е на 6+ м, захраних я на 5+ със зеленчуково пюре. За около седмица заместиха едното млечно хранене с пюре. Режимът и е следният:
06.30-07.00 ч - АМ 180мл-210мл
10.00 ч - АМ 180-210мл
13.00 ч - 140 гр зеленчуково пюре
16.30 ч - АМ 180-210 мл
20.30 ч - АМ 180-210 мл
 Искам да включа месно пюре, но не знам дали не е прекалено рано, от много четене съвсем блокирах. Кога да включа глутена?
По препоръка на педоатърката в БГ не й давам каши и плодови пюрета, тъй като била едричка (около 9 кг)  
Дайте мнение и съвет да замествам ли още едно млечно хранене, с какво, кога, справям ли се в момента

П.П заспива около 21.30 ч, спи цяла нощ до към 6.30, води пие откакто е захранена, но и давам само след пюрето и изпива около 20 мл

# 106
След пюрето следва каша за следобедна закуска или плодово пюре. На 6+ нямаш друг избор.
На 6+ пилешко пуешко заешко
Глутен 7 м

# 107
  • Плевен
Това как от кашите се дебелее го коментрахме скоро. Прави домашни каши, не давай инстантни. Ако даваш само плод след часчас ще е пак гладно детето, защото плодовете не могат да заместят хранене. Каквото и да дадеш за следобедна закуска все ще съдържа зърнени храни, няма значение дали ще е каша, бисквити, мъфини. Зърнените храни са хранителни и полезни. И ооо изненада бебето ти няма да стане дебело от тях, спокойно.

# 108
А някой пробвал ли е тези https://morkov.bg/bio-detski-hrani/kashi-i-zarneni-zakuski/bio-zеlena-elda-bebeshka-kasha-mamuko

# 109
  • Пловдив
Здравейте! След колко време въвеждате различен вид месо? Госпожицата ми е на 8++ и днес ще яде за трети път заешко (редувам с жълтък). Колко време е удачно да яде заешко, за да премина на пилешко, примерно? Няма заместено хранене, ако е от значение.

# 110
Здравейте , сина ми е на9++ месеца . Яде на обяд около 300гр  , следобед 200 каша с плод и вечеря пак към 300 пюре . Ако следвам схемата ден без месно с жълтък и ден с месо , то като на обяд пюрето му е с месо и вечерта ли да е така ? 
Кърмя преди заспиванията му . Навсякъде информацията за вечеря е или само кърмя или мляко с бисквити , но той лакомо си изяжда пюре с месо например .

# 111
Това само с кърма или кисело мляко е уж да не се натоварва стомаха или поне така го разбирам. Честно казано  аз понякога давам нещо друго за ядене за "последна" вечеря. Дъщеря ми е по-голям, на година и 3 месеца е и яде супа около 18ч., не виждам как ще изкара само с едно мляко до другата сутрин. Аз лично не бих могла така.

# 112
  • Варна
Здравейте , сина ми е на9++ месеца . Яде на обяд около 300гр  , следобед 200 каша с плод и вечеря пак към 300 пюре . Ако следвам схемата ден без месно с жълтък и ден с месо , то като на обяд пюрето му е с месо и вечерта ли да е така ? 
Кърмя преди заспиванията му . Навсякъде информацията за вечеря е или само кърмя или мляко с бисквити , но той лакомо си изяжда пюре с месо например .

Вечерята е добре да е по-лека - например супа, и след това пак може да си кърмите за приспиване. Синът ми е на 1г. и 4м., яде супа със сухар към 20ч., после хапва някой зеленчук, и го кърмя за приспиване към 21:30ч. Спи сутрин до 7ч.

# 113
Щом на детето му се яде пюре с месо, какво ме интересува кво пише по вестниците Wink

# 114
Знам, че не е ок два пъти дневно месо на тази възраст. Така поне процедирах аз. През ден. Предлагайте супа или зеленчуково.

# 115
А супа долу горе колко мл за вечеря ? 30 , 200 ?

Просто за забавление ви показвам тук в Англия примерна закуска (първата снимка ) и вечеря Simple Smile за бебета на 9- 10 месечна възраст.

Последна редакция: ср, 28 авг 2019, 11:42 от AnMary

# 116
Само кокал липсва.. 
Нека хапва детето. Не изчислявайте. Супа е.

# 117
Струва ми се излишно това мерене на милилитри. В крайна сметка, ако се е наяло детето, само ще спре да яде. И моята е лакома, но в някакъв момент не иска повече.

# 118
  • Плевен
На тазимен възраст не може да се каже, че съм давала вечеря, защото той заспиваше към 8, но давах нещо дребно от нашата храна или бисквита, колкото да хапне заедно с нас. Едва след годинка давах вечеря, но не винаги е било супа. Като след половин един час си търси млякото и не мирясва докато не го дам.
Иначе, ако на обяд е ял месо не е добра идея да яде и на вечеря месо, освен ако не разделиш количеството за деня на две.

# 119
Не се вторачвайте в грамажа колкото изяде.
Моето е почти на 1 г и 5 м изяжда 1 филия с 200 мл супа за обяд и вечеря.
Понякога остава 2-3 супени лъжици колкото изяде.
Събужда се около 7:00
7:30 закуска
11:30 обяд
(спи от 13:00 до 15:00-16:00 часа)
15-16:00 следобедна закуска
19:00 вечеря
къпя я около 20:00 и заспива между 21-22 часа

# 120
  • Перник
Здравейте! Искам да попитам дали е задължително запознаването с нови храни задължително да върви на цели групи? От месец и нещо захранвам само със зеленчукови пюрета, от понеделник през ден вкарвам жълтък. Мога ли например в ден, в който няма жълтък да въведа някакъв плод. След няколко дни оризова каша примерно? После месо?

# 121
  • Плевен
Добре е да има разстояние между отделните групи храни 2-3-4 седмици.

# 122
  • Перник
Добре е да има разстояние между отделните групи храни 2-3-4 седмици.
Окей, да речем, че ще отложа кашите засега, но ми се ще да вкарвам вече плодове, защото имаме хубави сезонни круши и сливи в двора, пък и месото не искам да бавя много. Бебо е на 6++. Да речем да въведа плодовете в идните две седмици, а като навърши 7 да въвеждам вече и месото?

# 123
  • Плевен
Добре, просто не предлагай нова група през два дена.

# 124
Здравейте, аз също имам подобен въпрос, вече съвсем се обърках с това захранване, 2 различни педиатърки, коренно различни мнения... Та значи беба е на 7 +, захранена е на 5++, досега е захранена с повечето зеленчуци, ябълка, круша, сливи и боровинки, безглутенови каши, давах пилешко преди 2 седмици, а от вчера жълтък. Сега колко дни да давам жълтък и кога мога да вкарам нов плод (защото  знам че трябва да изчакам със следващото месо - пуйка). И мога ли на тази възраст да давам пъпеш, диня или грозде( сурови или варени, без динята де Simple Smile. Изобщо и двете лекарки ме нахокаха, че съм се бавела с повечето неща и т. Н.... Отделно за тази възраст беба яде 6 пъти, 4 от тях ам и кърма, 1 зеленчуци +месо или жълтък и 1 път плодово пюре, това ок ли е, защото казаха, че е мн, но аз се водя по детето.

# 125
-Karina- моят е на 8 месеца, захранен е на 6 м., от вчера въвеждам жълтък. Въвела съм повечето зеленчуци, сезонни плодове, безмлечни каши от ориз и царевица и елда, има 6 кърмения за денонощие, яде пюре на обед и каша+плод след обед. Месо ще въвеждам поне след 2 седмици.
Хич да не им се връзваш на тия докторици, а си се води по детето. И да, можеш да даваш диня и пъпеш без термична обработка, виж за гроздето не съм сигурна.
martinsitka а вариант да направиш домашни пюрета с домашните плодове имаш ли? И като ги стерилизираш, могат да издържат месец, дори два.
Иначе варианта да изчакаш с кашите, а първо да въведеш плодовете също става, аз направих така.

Последна редакция: пт, 30 авг 2019, 16:14 от Маги'

# 126
  • Перник
Бих могла да опитам. Тук обаче идва въпросът - защо не ми се получи стерилизиране в бурканчета от Хип? Пробвах да стерилизирам няколко тиквени пюрета, но нито едно не се беше стерилизирало след 10мин варене? Да не би тези капачки и бурканчета да не стават за тази цел?

# 127
Не стават, за това. След малко мога да ти снимам кои бурканчета стават (че бебо спи до мен в момента).
Аз правя така: плодовете на пара за 5 мин., пасирам, в буркани, варя ги 15 мин. и обръщам върху капачка, докато изстинат.

# 128
Бурканчетата от готови пюрета не стават. Продават се бурканчета за бебешки пюрета (вземат ги и за детска кухня) от 190 мл.

От кога трябва да се намалят храненията? Ние също сме с 6 хранения. На почти 6 месеца сме. Захранваме се от близо 2 седмици и сме далеч от заместване на хранене. Но като цяло ми се струва, че суче далеч по-малко от преди (като количество имам предвид).

# 129
И ние сме на почти 6м с 6 хранения. Но няма да намалявам на 5. То когато му се яде няма начин нито с водичка нито с нищо друго да го залъжа. Така че, ще се водя по бебето.

# 130
Тогава не бързайте и не ги намалявайте, все пак основната храна за бебето до годинката е млякото. Останалото е предлагане и запознаване с нови вкусове. Както казах, ние сме на 8 м., трудно може да се каже, че имаме заместено хранене, защото винаги цока след това, но не виждам нищо лошо в това. Водете се по детето дами Blush

# 131
Точно така мисля да направя, благодаря за отговора Simple Smile моето бебче обича каквито и пюрета да направя, но си иска и млякото (което е нормално), ще се водя по нея и ще  я карам по бавно. Пък нека си нареждат Simple Smile

# 132
Здравейте, захранвам от 5 дни вече. Захраних с картоф, днес искам да вкарам и морковче, обаче няма да сме вкъщи. Въпроса ми е мога ли да и купя пюре на хип картоф с морков в което има 78 % морков и само 10% картоф.
До сега съм и приготвяла картофчето само вкъщи.

# 133
И аз захраних с картофи преди 5 дни , от 2 дни  сме на моркова , но и мен ме достраша до давам от пюрето на хип, защото моркова е много %. Взех малко бурканче на гербер ще дам колкото е нужно за захранването и ще продължи обяда с кърмене. И ние не сме си вкъщи😁

# 134
Здравейте!При положение,че смятам да започна захранването със зеленчукови пюренца-с кой зеленчук е най-подходящо да започна и като цяло,моля за примерна изпитана последователност?🙏

# 135
Първо на колко месеца е бебето? Иначе аз вървях от бели, жълти, оранжеви към зелени и накрая червени зеленчуци. Първо картоф, морков, тиква, тиквичка, пащърнак, сладък картоф, карфиол, царевица. После броколи, спанак, зелена чушка, зелен фасул, грах. Накрая дадох червена чушка, цвекло, домат.

# 136
На 6 месеца,изцяло на кърма сме.

# 137
Значи спокойно действай по схемата. 🙂 Питах, защото ако беше по-малко бебето щях да препоръчам да даваш по повече от 3 дни всеки от първите зеленчуци, защото някои от следващите са по-тежки и могат да върнат коликите.

# 138
Картофът според мен не е най-подходящата първа храна за бебето - съдържа скорбяла (която е по-трудносмилаема) все пак,но лично мнение, разбира се. Последователността, която следвах, беше тиквичка, пащърнак, морков, батат (сладък картоф), броколи и т. н. Аз също захраних на 6 навършени месеца Simple Smile

# 139
Пащърнакът образува газове. Имайте предвид, ако бебето е имало продължителни колики. Нето последен то въведох поради тази причина.

# 140
  • София
Здравейте, имам бебе на 4+ месеца, изцяло на кърма е храненето. Замислям се за захранване и започвам да чета по темата. Баткото е голям и съм захранвала по съвсем различен начин. Мисля да започна да захранвам в 6 месец, което ще е края на октомври. Не мисля че ще има разнообразие от зеленчуци и се чудя дали да не замразя тиквички, карфиол, чушки и каквото друго е подходящо. За плодовете не знам. Връщам се да чета темата. Ще се радвам на всяко мнение. Благодаря и усмихнат ден!

# 141
  • Плевен
Можеш да замразиш. Иначе тогава ще има картофи, моркови, карфиол, тиква, целина като сезонни. От плодовете ябълки, круши, банани все са подходящи за първи плодове. Праскова може да си замразиш обелена, сливи също.
Имай впредвид, че домашно замразени е най добре да се използват до 3 месеца.

# 142
Здравейте! Аз съм в същата ситуация като Ева и също се замислям за замразяване/слагане в бурканчета. Моля да споделите как го правите вие, назад в темата бях попаднала на замразяване във формички за лед

# 143
Аз бланширам и тогава замразявам.Така се запазвали най-добре витамините и минералите.За формичките знам,че се слага готово пюре във формички с капак, след което се използва по една формичка в комбинация с друг плод/зеленчук.Мислите ли,че е добра идея относно поредността на зеленчуците да се заложи на схема в поредност: разхлабващ-запичащ редувайки се доколкото е възможно?

# 144
  • Плевен
Формичките за лед са чудесен вариант за месото и осталите неща, но сготвени се съхраняват максимум за месец. Аз ги ползвах само за месото и от време на време за пасирани сурови плодове, когато съм имала в излишък.
В бурканчета съм правила като сипвам горещо пюре, затварям и обръщам надолу с капачките. След половин час слагам в хладилника и имам храна за 5-6-7 дни. Но като цяло предпочитах готвенето на момента.

# 145
Ние с ММ обмисляме да й направим някой друг компот, с повече плод и без захар, зимните месеци ще ги пасираме и да хапва, предполагам че ще се получи.

# 146
  • Плевен
Онзи ден с майка ми правихме от праскови и нектарини. Напълнихме буркана с плод, доляхме вода, за да няма празнини, стерилизирахме за 15 минути.

# 147
Някои въвел ли е бобови варива? Какви и как?

# 148
  • Плевен
Някъде след десетия месец дадох червена леща, малко по късно и боб обикновен. За предпочитане е да се дадат белени боб, леща, нахут.

# 149
За бобовите белени, да.. и аз ги давах на обед към 12/13ч,за да ги преработи коремчето и да няма газове.
От боба имаше, обаче. Не спа добре на обед, имаше газове и то доста. Не помня обаче на колко месеца е била тогава.
Сега най-обича леща.

# 150
Въпреки, че бях казала, че няма да пиша заради някакви дразги по едно време, се връщам, защото ми е интересно.
Бебето е на 9м. преди месец и половина дадох за пръв път нахут, а наскоро и червена леща. Скоро май няма да дам други бобови, предвидила съм риба засега.

# 151
Момичета кога дадохте за първи път месо за вечеря?

# 152
На 10 месеца

# 153
Момичета кога дадохте за първи път месо за вечеря?
За вечеря не знам. Въведох седми месец заешко, пилешко, след това пуешко и после телешко, свинско, риби и т.н (от седми до десети месец във времето).
Дъщеря ми яде повечето неща от 10-11 месец, та тогава вече не съм се и вторачвала закуска, обяд и вечеря, а се водя изключително по нейните желания в рамките на разумното, разбира се.