Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 11 979
'Ми, знам ли? Хората с национално самочувствие от два камъка правят световноизвестна забележителност и туризъм развиват покрай нея. От позорно петно в историята си - повод за национална гордост намират. Пример: Пърл Харбър - японците са ги хванали по бели гащи и направо са им разказали играта и са направили за смях и флота, и военното им разузнаване. Обаче американците намират начин - и чрез филми, и чрез начин на преподаване на историята /учила съм американска история в колеж в САЩ/ - да го превърнат в история за героизъм и храброст. Пълен смях, но действа супер на самочувствието на американците. И всяко американско дете знае за това /а може и да не знае къде е Европа/. А кой е чувал за Дойран? Това, което е направил генерал Вазов се изучава във военните академии и в УК и в САЩ като връх на военната тактика. Но колко българи знаят за Дойран? Така, общо.

Лично самочувствие и национално самочувствие са различни неща, Шарки. Иначе, самочувствие на база произход имат най-много: американци, руснаци, англичани, французи /изброяването не е изчерпателно/. И не им вреди особено.

Последна редакция: чт, 22 авг 2019, 22:31 от sanaka

# 301
  • София
  • Мнения: 16 193
Миналия месец отделихме една седмица на Смитсониевите музеи във Вашингтон, като започнахме с историческия. И си дадох сметка колко негостоприемни са ни музеите и как и с тях не мога да се "гордея".

...
Нямам необходимост да имам "национално" самочувствие.  Французите и англичаните имат в излишък и не смятам, че трябва да сме като тях.

# 302
  • София
  • Мнения: 1 569
Наистина поне в музеите да не се излагаме. Пример от онзи ден в Музея на солта.
- Имате ли беседа на английски?
 Намусен отговор.
 - Не.
- Може ли да пуснете климатика? - вътре е като сауна.
- Няма смисъл. Той няма да охлади много.
- Бихте ли пуснали мултимедията?
Следва бавно изкачване по стълбите да угоди на досадните посетители.

# 303
  • Мнения: 5 895
Тук съм съгласна. Историческото ни и още повече в частност архиелогическото ни наследство е безобразно неглижирано. А може да носи много позитиви за държавата. България е третата държава след Италия и Гърция по количество археологически обекти на територията си. Дори не знам колко много са непроучените тракийски гробници. Такова нещо в съседна Гърция не се търпи.

С морски туризъм трудно можем да конкурираме съседите, но имаме всички предпоставки да го правим с културен туризъм.

# 304
  • София
  • Мнения: 18 024
Темата завой направи,
в посока нова се отправи.
Дали на Херман Кох в романа
идея обща е втъкана,
дали е за холандски нрави,
дали са местните злонрави.
Различни гледни точки има,
застъпени от двама-трима.
Анализ бързо тук се спретва
и лампичката мигом светва -
какво е искал Кох да каже,
кого с перото да накаже.
Тогава Петето пристига,
и в миг завесата повдига.
Дължал се този вкус различен
на повод малко нетипичен -
дали в държавно или частно
го пращат чадото прекрасно
soft skills и знания да трупа
и всичко гледат там под лупа.
Изцепва се наш Еж любезен
с извод страшен, баш железен.
Родители с деца в държавно
отново са в калта безславно,
формиран вкус за книги нямат
и нивга няма да престанат
матурите да възхваляват,
от рейтинг да се впечатляват.
Те са случаи клинични,
падат си шизофренични.
Но идва после Гаргамела,
пловдивчанка много смела.
Казва му във текст директен,
с изказ кратък, но ефектен -
к*рварлъкът е до време,
после се превръща в бреме.
Душата чиста и грамотна,
любов безкрайна, доживотна
към книги хубави изпитва
и със право мигом рипва,
щом друго някой тук вменява
и вкус на чужди подценява.
Стига се до паралели
по теми други наболели
как възрастните тук живеят,
дали достойно те стареят.
Явява се и друга драма -
емпатията що я няма,
при англичани и французи
някой маска щом нахлузи
е сляп за болката човешка,
допуска грешка подир грешка..
На запад са нещата поза
и само в минимална доза
се среща действие спонтанно
и чувство малко по-хуманно.
Затуй пък чуйте блага вест:
У назе всичко е на шест. Simple Smile






# 305
  • софия
  • Мнения: 4 985
Майстор си! Който си го може си го може!

# 306
  • Мнения: X
Наистина поне в музеите да не се излагаме. Пример от онзи ден в Музея на солта.
- Имате ли беседа на английски?
 Намусен отговор.
 - Не.
- Може ли да пуснете климатика? - вътре е като сауна.
- Няма смисъл. Той няма да охлади много.
- Бихте ли пуснали мултимедията?
Следва бавно изкачване по стълбите да угоди на досадните посетители.

Първо, сградите на музеите ни наистина не подлежат нито на стопляне, нито на охлаждане, така са строени и трябват огромни инвестиции, за да станат различни. И второ, тази жена сигурно вижда посетители веднъж на високосна, и не е свикнала да ги обслужва. Не оправдавам, само обяснявам.

Поне за това не спорете. Хората навсякъде са едни и същи. Управниците са различни. Боросов не е учил в Итън Simple Smile


Така е, ама и Итън не е гаранция за нищо - и Камерън, и Джонсън са го завършили, и като гледам, и от бат' Бойко са по-зле като управници. Разликата ни с тях е само, че винаги сме били от различната страна - 500 години ние сме били колонизираните, а те са били колонизаторите и са изсмукали огромно количество ресурси от колониите си. Сега докато го изхарчат, много време ще мине, но специално ОК се старае добре и може и да стане по-бързо Simple Smile  
Наскоро четох документална книга за Леополд 2 и Белгийско Конго (историята е художествено описана от Конрад в "Heart of Darkness", задължителна литература в англоезичния свят). Интересна история, обяснява натруфените и помпозни сгради в Брюксел, както и Музея на колониите. Не бих искала дедите ми да се асоциират с подобни постъпки.
"Американците" са 300 милиона души - ако някой ми каже, че знае какви са всички тези 300 милиона, няма да му повярвам. Чисто статистически,  5 % от тези 300 милиона да са интелигентни и с широка обща култура, това са 15 милиона души.  

# 307
  • София
  • Мнения: 5 562
Мецане, ти си американец или руснак като тип отношение към родината! Нещо имперско има в теб, признай си. Wink

Poppea, управниците на много страни не стават за нищо, ама като прочета как Бат Бойко не е по-зле и все ми става смешно... Simple Smile Може да е, защото родолюбието ми е малко условно и не е по всички параграфи... Wink

# 308
  • Мнения: X
Мецане, ти си американец или руснак като тип отношение към родината! Нещо имперско има в теб, признай си. Wink

Poppea, управниците на много страни не стават за нищо, ама като прочета как Бат Бойко не е по-зле и все ми става смешно... Simple Smile Може да е, защото родолюбието ми е малко условно и не е по всички параграфи... Wink


В твоето съждение няма логика - ти казваш на практика същото, което и аз, а ти ставало смешно.  Кое е по-зле от "не става за нищо", според теб? За мен "не става за нищо" е крайната негативна оценка, по-ниска от нея няма, и ако управниците на други страни не стават за нищо, а  бат Бойко и той не става за нищо, това означава,  че наистина не е по-зле от тях, а е на тяхното ниво. Което аз казах. Няма нищо общо с патриотизъм, аз не страдам от такъв, а с елементарна логика.

Всъщност аз смятам, че бат Бойко определено е по-добре от Джонсън, ако трябва да съм честна. Чак такова нахално, лъжливо, нагло и безочливо същество като Джонсън в България не се сещам да има.

# 309
  • София
  • Мнения: 5 562
Логика няма, но очаквам изборите през октомври да покажат пак същото, както и всички последни. т.е. че много хора продължават да смятат, че бат Бойко не е чак толкова зле... Та, ако завътртим нещата в посока образованието, понеже темата е такава, и от МОН не очаквам да се промени драстично и да вземе да ни изненада с някакви много разумни идеи. Wink

# 310
  • София
  • Мнения: 1 569
Попея, доста обобщаваш. Първо, музеят представляваше само една по- голяма стая, лесна за охлаждане. Второ, по морето е бъкано с чужденци, които искат да разглеждат нещо. И трето, не виждам нужда от обяснения за нещо очевидно. Все пак сме си българи и си знаем музеите.

# 311
  • Мнения: 1 970

Всъщност аз смятам, че бат Бойко определено е по-добре от Джонсън, ако трябва да съм честна. Чак такова нахално, лъжливо, нагло и безочливо същество като Джонсън в България не се сещам да има.

Според мен сравнявате круши с ябълки.
Итън с Пожарния факултет на Симеоново.
При втория според мен е осъзната поза, при другия просто отвътре му идва ...

А за някои или добро или нищо, особено по форумите, все пак и преди и сега дългата ръка на ония от Цецомобилите дето си нямат работа никой не я е счупил... И едва л ще го направи.
А защо ще стане наесен същото е дълга тема...
В която нашите са просто пионки.
На статуквото.

# 312
  • София
  • Мнения: 16 193
За сградите на музеите: Смитсониевите музеи са всеки един с размерите на огромен търговски мол, перфектно климатизирани, перфектно поддържани и чисти (т.е. достатъчно персонал) и безплатни (от основаването им през 1846 г.) https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%81%D0% … D1%82%D1%83%D1%82

Нашето си е само оправдание...не искаме, не че не може/м.

# 313
  • Мнения: 5 639

Всъщност аз смятам, че бат Бойко определено е по-добре от Джонсън, ако трябва да съм честна. Чак такова нахално, лъжливо, нагло и безочливо същество като Джонсън в България не се сещам да има.

Според мен сравнявате круши с ябълки.
Итън с Пожарния факултет на Симеоново.
При втория според мен е осъзната поза, при другия просто отвътре му идва ...

А за някои или добро или нищо, особено по форумите, все пак и преди и сега дългата ръка на ония от Цецомобилите дето си нямат работа никой не я е счупил... И едва л ще го направи.
А защо ще стане наесен същото е дълга тема...
В която нашите са просто пионки.
На статуквото.

Е, що, Бате му викат, както си е редно. Иначе, както винаги, си много прав.

# 314
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 737
Брей, че интересн завой в темата, и адски неочакван пост на Мецан. Харесва ми, макар и да е наивен, макр и да не съм вече на същото мнение... а ги пишех същите 1:1... но после поживях в различни държави, пообщувах с различни хора и осъзнах колко остаряло е разделнието пондържави и колко смешен е патриотизмът понякога. От една страна имаме нужда от него и е добре да се възпита у децата, от друга обективизмът отрича да кажем, че по-високо от Рила нЕма. Пък и ми се иска детето ми да приема различията, а за съжсление често националната гордост върви заедно с пълно неразбиране на правата на различните (емигрант, гей, с увреждания, чернокож, всички аспекти). Труден е балансът...
Иначе да допълня едно признание, че осъзнавам, че живея в България най-вече от удобство- жилище, родители, приличен стандарт. Но се чувствам у дома си и в Германия, и в СаЩ, даже много неща харесвам повече и бих поживяла някоко години, ама още убеждавам мъжа.
Накрая да завърша малко позитивно, че определно вървим напред, поне в София се заимстват редица практики от “запада”, мисленето на хората също еволюира, така че в много отношения не усещам същото изоставане, както преди години.
Мецане, само с бг мама като повод за национална гордост  не знам дали си сериозен Simple Smile) Има интелигентни теми като тази, факт е, че децата са голяма ценност у нас, ама има и толкоа малоумни теми, че от лашкането гордост-срам може морска болест да хванеш Simple Smile) Честно казано % нискообразовани, не особено интелигентни хора у нас за съжаление май е по-голям от средното за Европа, но това по изцяло лични наблюдения, не е статистика.

Последна редакция: сб, 24 авг 2019, 14:07 от Пипи2013

Общи условия

Активация на акаунт