Бебето ми е наддало много малко,помощ!

  • 1 927
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 17
Бебето ми е на 6 месеца , навърши ги преди дни и днес на консултацията казаха,че е наддало само 200 грама и пораснало с 1см. Роди се 2. 800. Сега е 6.600. Много съм притеснена. Храни се с фризолак а от месец го захраних със зеленчукови пюрета- картоф,морков, тиква, пащърнак, тиквички.Отгоре на това откакто преминахме от фризолак 1 на фризолак 2( от 4 дни) ,започна да ака по 4-5 пъти на ден, а напоследък аките станаха и кашави. Споделих това с лекарката даде ни пробиотици и каза,че не било от млякото. Каза да отложим кръвните изследвания за другата седмица (тези които се правят на 6м) сега уж не било подходящо. Не знам какво да правя. Каза края на седмицата да и занеса памперс с акото , за да види дали се е втвърдило. Дали да го закарам на друг педиатър и да направим кръвните без да чакам? Толкова съм притеснена, че е качило толкова малко. Моля за съвети. Зъби още нямаме. Иначе бебето е много енергично като цяло.

# 1
  • София
  • Мнения: 10 577
На 6 м бебето трябва да си е удвоило рожденото тегло.
Не мисля, че имаш повод за притеснение.

Синът ми се роди почти 4 кг, на 1 г нямаше 9 кг. Доста слабичък беше години наред. Сега се тревожа за сланинките, които е заформил.

# 2
  • Мнения: 17
Благодаря ти много за включването. Думите на докторката обаче бяха " уж му даваш много да яде , а не качва много"
Яде сутрешните часове по 120, следобедните по 160мл.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 577
Аз съм кърмила, не знам с АМ как стои въпросът. Но наистина не мисля, че имаш повод за притеснение.
За акото - ако има повече лиги, е нормално и акото да е по-редичко.

# 4
  • Мнения: 7 776
А колко трябва да качва според тази педиатърка? Това не е бебе да лежи, спи и яде, движи се и гори калории. Съвсем нормално е теглото.

# 5
  • Мнения: 6 622
На 6 месеца може и нищо да не качи и пак е нормално. Акото трябва да е кашаво , не твърдо.

# 6
  • Мнения: 17
На 6 месеца може и нищо да не качи и пак е нормално. Акото трябва да е кашаво , не твърдо.

Благодаря ти. Само че при нас както акаше веднъж на ден започна по 5 пъти и воднисто слузесто последните дни. Затова лекарката даде пробиотиците, но да видим дали ще помогнат или е от преминаването на мляко 1 към мляко 2,както мислих или друго.

# 7
  • Мнения: 7 776
А с какво е захранено детето, някоя нова храна може да е причината за акото.

# 8
  • Мнения: 6 622
Щом има слуз най-вероятно е от нова храна, както е казала кактусчето. Ако не си давала нещо ново значи е млякото.

# 9
  • Мнения: 17
А с какво е захранено детето, някоя нова храна може да е причината за акото.

Всичко от посочените от мен зеленчуци беше въведено вече . На 16 ти август преминахме на фризолак 2 и оттогава започна да ака по 4-5 пъти , та затова си мисля че е от млякото , но две лекарки вече бяха убедителни,че не е от него.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами освен да се върнеш на 1 и ще стане ясно...

# 11
  • Мнения: 17
https://
Ами освен да се върнеш на 1 и ще стане ясно...

И аз така си мислех. Ще изчакам до петък, ако не подействат прахчетата ще опитам така. Благодаря ви много.

# 12
  • Мнения: 9 521
не се притеснявай за наддаването, ако бебето е жизнено и здраво. синът ми нямаше 10 кг на 3 г., моля ви се Wink обаче е бурмичка направо. квото - такова.

# 13
  • Мнения: 2 050
Благодаря ти много за включването. Думите на докторката обаче бяха " уж му даваш много да яде , а не качва много"
Яде сутрешните часове по 120, следобедните по 160мл.
Тази докторка не звучи съвсем адекватно. Много, много, ама зеленчук, млякото е по-калорично от тия пюрета. За качването - постепенно забавят темпа, започват и да се движат повече, нормално е. Можеш да потърсиш growth chart, различен е за момчета и момичета, не знам дали има с осреднени стойности за България, ето един произволен. Нанасяш тегло и височина и гледаш дали се движи по близки криви.

# 14
  • Мнения: 18 526
Моето на 1 година беше 7500. Твоето ми се вижда като да е доста пухкаво Simple Smile

# 15
  • Мнения: 2 124
По-честото изхождане може  да е свързано и  с растеж на зъбки.
При дъщеря ми е така като тръгне някой зъб ака по 4 пъти дневно докато не пробие( нормално ако, не рядко и го изследвахме за всеки случай).

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Е, чак пък пухкаво. Нормално си е. На Антония Петрова е пухкаво, нали се хвали наскоро, че било 10 кила на 96 месеца Laughing Моят на 5 месеца е бил 7,900 сега проверих. Не мисля, че е бил пухкав, не е изглеждал дебел никога. Височък вървеше и още си е така.

# 17
  • Мнения: 9 521
Е, чак пък пухкаво. Нормално си е. На Антония Петрова е пухкаво, нали се хвали наскоро, че било 10 кила на 96 месеца Laughing Моят на 5 месеца е бил 7,900 сега проверих. Не мисля, че е бил пухкав, не е изглеждал дебел никога. Височък вървеше и още си е така.

за 96 месеца си е направо мършав Wink

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 236
На 6, извинявам се Laughing

# 19
  • Мнения: 267
Добре си е бебчо според мен, при моето бебе слузестите изхождания започнаха от 5-я месец, но беше от многото лиги заради зъбките,които обаче избиха чак след 2 месеца. Изчакайте си времето за изследванията щом бебчето е жизнено. След това ако има нещо притеснително педиатърката ще ви каже

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 236
И при моя син към 5-я месец започнаха слузести изпражнения, с времето и с течение на захранването се нормализираха.

# 21
  • Мнения: 46 508
Първия и втория месец дъщеря ми качваше по близо 2 кг, а м/у пети и шести качи 400 грама. Педиатърката каза, че  съвсем нормално за тази възраст. Нагоре темповете са други, има месеци, в които нищо не качват. Би трябвало лекарката ви да е наясно с тези неща...

# 22
  • Мнения: 17
Здравейте. Аз да пиша как се развиха нещата. Диарията продължи 2 седмици, пуснахме кръвни изследвания, дадохме и проба от акото, консултирахме се с друг детски специалист, всичко е наред. Преди дни ни проби първото зъбче и се оказа, че всичко е било от това. След като проби спря и диария и често акане и всичко. Както някои мами тук споменаха точно от зъбите е било.Направо ми олекна. Благодаря ви. Ако някой знае кога г.д пробива второто зъбче, кога да го очаквам, защото знам, че излизат почти по едно и също време. ?

# 23
  • Мнения: 127
И според мен всичко си е в норма относно развитието и кг-те.Давам ти пример с моята дъщеря ,която се роди 3700 ,сега и почти на 7 месеца и е само 7 кг,тя е с рефлукс и това повлия в началото ,но дори сега когато не повръща наддава по-малко и според лекарите няма място за притеснение ,затова смятам ,че и при Вас всичко е наред:)

# 24
  • Мнения: 17
Здравейте ,мами! Бях писала тук миналия месец. Бебето ми се роди 2.800. Става на 7 месеца след 2дни . Последно е наддало 300гр. И пораснал с 3см. В момента тежи 6.900 с ръст 69см. Като този месец ни излезнаха първи зъбки.Захранен е на 5м, а вече редуваме зеленчуково и месно пюре през ден. Отскоро започнах кашите за следобяд, тъй като се стремях първо да заместя обедното хранене. Днес излизам от поредната консултация за бебето със свито сърце,понеже личната му лекарка ужасно ме притесни. Няколко пъти каза, че това наддаване било малко, как можело да съм имала само заместено обедно хранене. То затова не ми наддавало, как щяло да стане само с мляко. То трябвало вече "да седи и да гриже банани", а сутрин трябвало отдавна да е на попара". С една дума аз не си храня детето с други храни и то затова не наддава. Почувствах се ужасно и все още се чувствам така. Детето ми е много енергично,усмихнато и жизнено, изследванията му са добри. Наистина ли е толкова слабичък? И нали повечето специалисти съветват захранване даже след 6м. и опитване на храната,а не наяждане с нея до годинка? (Макср че аз вече заместих обедното хранене). Минава ми през ум да сменя личния лекар, но ставало само юни и декември. Иначе наскоро си смених постоянния ,също и настоящия адрес и мога да попитам в здравна каса как стоят нещата? Как мислите ,права ли е тази лекарка или да я сменя? Всеки път излизам от кабинета и с тъга.
Много моля темата да не се мести в старата, чувствам се много притеснена и се нуждая от повече отговори !
Благодаря от сърце!

# 25
  • Мнения: 1 001
И лекарката какво предлага, да го тъпчеш като прасе да наддава ли?

# 26
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 666
Според мен - смени педиатъра. Парво - хич ги няма по въпросите със захранването и с храната като цяло... После - стресът, който си причиняваш, посещавайки я не си струва!
Аз моята просто не я слушах за храната - в момента дъщеря ми е 15кг на почти 4г, здрава - сравнително, но товя е от други проблеми, яде домашна храна, без боклуци, и нещото, с което се гордея - тялото й не толерира прекомерно ядене на захар. Става й лошо и спира, дори се е случвало да повърне, ако хапне повече сладки неща.
Гредай си дететето и не се тормози с глупости. Успех!

# 27
  • Мнения: 7 776
Сама си си отговорила. Сменяй я. Добре си е детенцето. И да заместиш всички хранения - калориите до годинката идват от млякото, то съставля около 80 процента от калориите. Твърдата храна не е за наяждане, а за опитване. Как едно пюре от морков например ще даде нужния протеин и мазнини, ами няма. Но тази педиатърка е поредната останала в едно друго време и не си е направила труда да се запознае с препоръките и изследванията на здравните организации. Освен това - детето е вече предполагам активно, колкото повече се движи, толкова повече енергия изразходва. 300гр са отлични и 100гр да бяха пак щеше да е ок.
Не на последно място бебета не са по поръчка от фабрика, те носят гените на родителите си. Има връстници на дъщеря ми по 12-13 кг, тя е 8500кг на 1г5м и е в перфектно здраве и мерки и няма как да е с друга структура предвид, че и двамата с баща й сме слаби и ниски. И яде колкото иска кърма и колкото иска твърда храна. Храненето не бива да е насила, заместванията на хранене би трябвало да се случват, когато детето е готово и само покаже,че не иска мляко след твърдата храна. Една оризова каша, съжалявам, ама не е най-хранителното ядене за 7 месечно бебе, кото трябва да приема мазнини и белтъчини. Просто пример. Или попарата...Та, действай си по инстинкт и въобще не се връзвай на тази некомпетентна лекарка, ползвай я само за ваксини, ако не можеш да я смениш веднага.

# 28
  • Мнения: 46 508
Както вече са ти казали, всъщност от млякото качва най-много.
И хранене не се замества до 1 ч., освен ако детето не го замести само.

И моят съвет е за смяна.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Присъединявам се към другите. Не само че не трябва да заместваш още хранения, ами изобщо да не заместваш до 1-годишна възраст. През първата година основната храна си е млякото. Що трябва да гризе банан вместо мляко??? От банана ли ще наддаде? Глупости на търкалета.

# 30
  • Мнения: 127
Категорична смяна !!! Некопетентността мога да я преживея ,но грубостта и наглостта никога,а твоята педиатърка се държи точно по този начин с теб. Честно ти казвам направо се вбесих като прочетох думите ти ,че си тръгваш тъжна и отчаяна всеки път ,когато отидете на преглед,сменяй я и търси човек с хъс и търпение към младите майки.За пореден път се убеждавам ,че този сайт е супер ползотворен и необходим за нас майките, не веднъж се е случвало тук да намеря отговори за децата си ,вместо при лекаря си.
Отклоних се от темата ,да започнем с твоите притеснения -казах го и в предния си коментар според мен детето ти се развива напълно нормално ,и дадох пример с моята дъщеря ,която е на 7 месеца и е 7 кг ,а се роди близо 4 кг (дори не успя да удвои кг-те си през 6-я месец) НО ,тъй като моята педиатърка е изключителен човек ,обясни ми ,че както е казала LittleCactus децата ни носят гените на родителите си и не всички са еднакви. Важното е ,че си наддава ,а не спада теглото ,така че ако решиш като съвет можеш да и даваш и на обяд и следобяд пюре ,ако разбира се детето е готово и иска да хапне ,като не заместваш ядене ,а даваш и мляко след това. Успех дано съм помогнала 🌈

# 31
  • Мнения: 2 124
Според мен трябва да се води по детето. Ако то има апетит и желание да яде твърда храна нека си му дава, а не да го ограничава само на мляко щото така трябвало.
Плодовете, зърнените култури и т.н. също са важна част от храненето на бебето, естествено млякото също не се пренебрегва.

# 32
  • Мнения: 17
Категорична смяна !!! Некопетентността мога да я преживея ,но грубостта и наглостта никога,а твоята педиатърка се държи точно по този начин с теб. Честно ти казвам направо се вбесих като прочетох думите ти ,че си тръгваш тъжна и отчаяна всеки път ,когато отидете на преглед,сменяй я и търси човек с хъс и търпение към младите майки.За пореден път се убеждавам ,че този сайт е супер ползотворен и необходим за нас майките, не веднъж се е случвало тук да намеря отговори за децата си ,вместо при лекаря си.
Отклоних се от темата ,да започнем с твоите притеснения -казах го и в предния си коментар според мен детето ти се развива напълно нормално ,и дадох пример с моята дъщеря ,която е на 7 месеца и е 7 кг ,а се роди близо 4 кг (дори не успя да удвои кг-те си през 6-я месец) НО ,тъй като моята педиатърка е изключителен човек ,обясни ми ,че както е казала LittleCactus децата ни носят гените на родителите си и не всички са еднакви. Важното е ,че си наддава ,а не спада теглото ,така че ако решиш като съвет можеш да и даваш и на обяд и следобяд пюре ,ако разбира се детето е готово и иска да хапне ,като не заместваш ядене ,а даваш и мляко след това. Успех дано съм помогнала 🌈

Благодаря ти много, както и на другите. 
Ще поразпитам как стоят нещата с преместването и дано се получи. Всеки път се държи грубо и изкарва мен виновна, че детето ми не наддавало. Последния път ми се караше, че не съм го хранила правилно, понеже детето става веднъж да яде. Вода трябвало да му дам. След като му се яде, не мисля да го лишавам. Ще се водя по детето,  да яде каквото му се яде. Между другото личната му лекарка дори не е педиатър, а е  джипи. Нямаше свободни места другаде в началото, не знаех къде да го запиша, та се подлъгах.

# 33
  • Мнения: 18 526
Моето на 1 година беше 7500 кг. Малко се роди. Отделно не е ящно. И сега не е по яденето. Обаче такъв е живота. Ако иначе се развива добре, няма анемия и т.н. за мен не е проблем. Много съм треперила, но реално детето си се развива и расте с по-малко храна.

В момента наближава 3 години и от миналата зима насам нищо не е наддала. Ама като едвам яде и постоянно скача, как да стане? Имам си вкъщи и пухкаво, ящно дете и виждам огромната разлика - просто децата са си различни.

# 34
  • Мнения: 127
С преместването нещата на са никак  сложни ,казвам ти го от опит 4 лични лекаря смених докато попадна на моя човек.Намираш си някой читав ,отиваш в кабинета му носиш си здравната книжка (ако ще записваш само бебето носиш само неговата здр.книжка) и от там насетне предаването на всичката документация свързана с ваксини и досие си я вършат те.

# 35
  • Мнения: 7 776
Да, това е така. Но лл може да се сменя само юни и декември. И авторката обсъждаше, че е с нова адресна регистрация и може би този факт да допуска промяната на лл и сега, но нямам опит, трябва да се пита в здравна каса.
Между другото въпросната "лекарка" щом няма специализация педиатрия, следва да дава направление за педиатър, а не да се прави на такъв.

Общи условия

Активация на акаунт