Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

  • 21 авг. 2019, 12:59 ч.

Колко пари харчите на месец за храна

  • 59 856
  • 1 869
  •   6
Отговори
# 1 530
  • Габрово
  • Мнения: 3 130
Понякога по-здравословният избор наистина може да бъде и по-удачен като цена... например колбас, сравнен с парче месо. Разликата си е в полза на месото и като храна, и като цена.
Напитките - ако за мен приемливите варианти са вода или айрян, примерно, някой който пие често кока кола, "натурални" сокове и прочие също би харчил повечко по това перо.
Всякакви "глезотии" от сорта на вафлички, пастички, понички, кроасани и прочие - реално човек е по-добре ако не ги изяде, отколкото ако ги... обаче пък ако ги хапва редовно са си перо и те в бюджета.
Едно, второ, трето, пето и ей го хем по-здравословно меню, хем малко по-ниски разходи за него. Вярно че няма как за всяка храна да е така и нещата се уравновесяват когато е обратното, но не е и задължително да излиза по-скъпо здравословното хранене.
Иначе за еко и био съм скептична дали наистина ще купя това за което го хвалят, в повечето случаи решавам че не си струва парите понеже не знам дали се отличава от масовата продукция или само така пише...

# 1 531
  • Мнения: 1 573
Съгласна съм, че по-здравословно не е задължително по-скъпо.
Много храни отдавна съм изключила от списъка за пазар, реално наистина без тях се усеща разликата.
Зависи и колко се яде, защото едно 4-членно семейство например, с еднакви навици на хранене може да похарчи и двойно, релевантно на първото, защото просто се яде повече. Има и неящни хора/семейства, както и много ящни (не е задължително да има затлъстяване).

# 1 532
  • Countryside
  • Мнения: 10 022
Здравословното може да е по-евтино и още как. С домашно приготвена храна. Махате всякакви боклучави храни като чипсове, вафли, газирано, носите си за обед в офиса. Един пакет овесени ядки е по-евтин от пакет чипс, а разликата във времето за изяждане да не споменавам. Сезонни плодове и зеленчуци - евтини са в сезона, а и най-полезни. Спокойно може да си замразявате тиквички, чушки и т.н. в сезона, излизат евтино, а зимата имате за готвене. Млечни продукти могат да се поръчват от мандра, по-евтино и по-вкусно, остава бензина дотам като разход. Мед да купувате от производител. Месото в месарници е по-евтино от Била и т.н.

# 1 533
  • Габрово
  • Мнения: 3 130
Разговаряли сме много пъти с приятел, в чиято страна е много по-евтино човек да се изхранва с полуфабрикати или направо нещо готово купено само да се размрази, дори "храна" от МакДоналдс  е евтин вариант там. Стандартът е няколко пъти по-висок от тук, така че аз за цени избягвах да се изказвам. Много било скъпо да се храни човек здравословно, направо не му било ясно как се справям. За него някаква замразена пица или нещо от сорта е много евтина и му спестява разходи. Обясних му че за щастие или нещастие, боклучавата храна тук не е по-евтин вариант, дори напротив. А пък МакДоналдс направо се радвам че цените им не са ОК за ежедневно хранене, за повечето българи. Така че поне този стимул да се ядат полуфабрикати и бърза храна при нас го няма. Много ми се смя като се изказах че предпочитам ястията ми да са приготвени в кухня, а не във фабрика. Даже за предпочитане предимно да си е моята кухня, че се налага да се придържам към хранителен режим различен от масовото хранене на околните.
Ами като така или иначе храната ми е много голямо перо в общия бюджет, аз съм на принципа за тия пари поне да се храня качествено, доколкото е постижимо. То ясно че извън това с което разполагам няма как да харча, много малко са хората дето могат и да не си правят сметката хич и пак да са добре. От там нататък са решения кое за сметка на кое да е че да излязат сметките.

# 1 534
  • София
  • Мнения: 5 153
Различни представи имат хората за здравословно хранене и оттам идват някои спорове.
За мен то никак не е евтино. С боклуци можеш да се тъпчеш и без да купуваш джънк, колбаси или готова храна. Достатъчно е сиренето, кашкавалът и маслото да са със съмнителни съставки, месото да е тумблирано /или като е терминът/, пилето да е от насипната витрина, брашното и захарта да са какви да е, пък ти си мисли, че не хапваш нищо вредно.

# 1 535
  • София
  • Мнения: 24 746
В града здравословно хранене с фермерски продукти излиза доста скъпо даже.

# 1 536
  • Мнения: 8 009
Така е. Зависи кой какво разбира под здравословно. Килограм месо, сирене, зеленчук може да имат голяма разлика в цената в зависимост от качеството и начина на отглеждане\производство, при това без да се изпада в крайности от рода "телето е слушало само Моцарт".

# 1 537
  • София
  • Мнения: 5 153
Не е нужно да стигаме до фермерското месо дори, за да се усети разликата. Например в Била намаленото почти винаги е вносно. Има и българско, но цената му е друга.

# 1 538
  • София
  • Мнения: 547
Около 50 лв. на седмица за 4 човека без да броим глезотиите-шоколади, сладолед, ядки и т.н.
Млечни продукти от фермерски магазин, различни плодове и зеленчуци от пазара. Колбаси и мазила за закуска-супермаркета. Риба и месо-различно, като дори не се налага да е всяка седмица.

# 1 539
  • София
  • Мнения: 9 548
Около 50 лв. на седмица за 4 човека без да броим глезотиите-шоколади, сладолед, ядки и т.н.
Млечни продукти от фермерски магазин, различни плодове и зеленчуци от пазара. Колбаси и мазила за закуска-супермаркета. Риба и месо-различно, като дори не се налага да е всяка седмица.
50лв. ??? Е те тва вече е нереално. Или уточнявайте за "безплатните" храни от село. То само млечните и плодовете биха излезли повече. Това написаното излиза по около 7лв. на ден за храна за четиримата или по около 1,70-1,80лв. на ден храна на 1 човек?!?! То един домат е толкова. Айде малко по-сериозно!

Последна редакция: ср, 01 юли 2020, 08:19 от ₪₪₪ Afrodita ₪₪₪

# 1 540
  • Пловдив
  • Мнения: 3 773
Зависи колко пъти се хранят на ден вкъщи. Ако е само на вечеря, и то не всяка вечер, защо пък да е малко.

# 1 541
  • Mediterraneo
  • Мнения: 25 223
Ами тогава да отчете и храненето навън, да видим каква сума ще излезе. Понеже да не ядеш вкъщи, не означава да не ядеш изобщо.

# 1 542
  • Мнения: 4 318
Около 50 лв. на седмица за 4 човека без да броим глезотиите-шоколади, сладолед, ядки и т.н.
Ако глезотиите са останалите 150-200 лв/седмица ето къде се губи бюджета Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 1 543
  • Мнения: 2 241
Не знам как го правите, но аз под 500 лв (с не много глезотии) не мога да падна за мен и синът ми на 14 г. Приемам съвети, като имате предвид, че аз се храня НВ, а той спортува и се храни чисто. В глезотиите влизат черен шоколад, солети, 2-3 кенчета безалкохолно за месец и някое друго плодово мляко Активиа.

# 1 544
  • Мнения: 2 232
Зависи колко пъти се хранят на ден вкъщи. Ако е само на вечеря, и то не всяка вечер, защо пък да е малко.
През останалото време се хранят от слънцето,а зимата се молят за слънце.Кви 50лв направо се изложи.

Общи условия

Активация на акаунт