Бихте ли си организирали baby shower парти?

  • 10 400
  • 287
  •   1
Отговори
# 105
  • Варна
  • Мнения: 36 597
Лично моето мнение е, че към една бременна жена отношението на близките трябва да е все едно не е бременна. Съвсем нормално, обичайно, рутинно. Не визирам да се влачи жената по купони, а да не се държат с нея сякаш внезапно е изкуфяла и е станала неспособна да се грижи за себе си, мъжа си и дома си, постоянно да се пита как е, да се суетят и вайкат около нея и т.н. На някои може да им харесва, но аз бих откачила.

И понеже авторката се припознава във всеки пост, да подчертая, че далеч не твърдя, че тя го прави. Но интересът й наистина е малко прекален.

Хубаво е, че имаш идеи, но си ги дръж за себе си. Ако приятелката ти сподели за проблем, тогава ги извади "на масата" и поговорете.

# 106
  • Мнения: 6 873
Аз не си падам по бейби шауъри, момински партита, ергенски партита, хелоуин, шаферки и прочие. Намирам западния модел да се анагажират n на брой приятели, познати, роднини и хора, които не си виждал отдавна с това да организират партита за теб, да ти купуват подаръци за въпросните и да поемат целия ангажимент за от леко досадно до много нагло в някои случаи. Освен това подарък е едно, а съвсем друго някой да трябва да обзаведе едно дете с легло, количка, корито, повивалник и останалите нужни големи и малки покупки.
Аз харесвам някои български и християнски традиции, а други не чак толкова. Всеки да си празнува какво иска, но за подобни новости не бих рискувала с изненади.

# 107
  • Мнения: 3 250
Млади жени, образовани ...

# 108
  • SF
  • Мнения: 21 164
Събирайте си се всеки ден, ако искате и си го наричайте, както решите. Ако искате подарявайте подаръчета на приятелката си. Забавлявайте се. Съобразявайте се с нея, за да не й натежат тези партита.

За събирането на пари и подаръци българите правят "погача". Разликата е, че едните го правят преди да се роди бебето, а другите след. Иначе кое е по-затормозяващо за майката - да събира приятелки, когато е бременна или да ги събира, когато току-що е родила, мисля, че нито едната, нито другата традиция не се съобразява.
Едно време "погачата" на бебето е имала съвсем друг смисъл - молитвата за пречистване на майката и бебето на 40-ия ден след раждането. Тогава вече бебето и майката, чисти могат да се покажат на хората. До този ден това е било забранено. Сигурна съм, че привържениците на българската традиция не са запознати с нейната същност, а точно като на американския бейби шауър, ходят, за да се видят, посмеят, да снимат бебето и да занесат подаръци, без значение майката и бащата какво харесват, какви марки предпочитат. А те май предпочитат пари в плик.

Забелязах, че напоследък, когато питам за подарък (защото списъците по магизинете все още не са така разпространени), хората с известна доза неудобство, но ми казват, че предпочитат подаръци "в плик".
Синът на моя приятелка - 3 клас - беше поканен на рожден ден на съученик. Чудеше се за подарък и ние я посъветвахме момчето да попита приятеля си какъв подарък би искал. Отговорът е бил, че иска пари. А приятелката ми беше много доволна, че няма да ходи да купува нищо. С голямо удовлетворение даде пари.

# 109
  • Мнения: 18 551
Не. Не, бих. Принципно привествам всякакви партита,харесвам и са ми интересни чуждите традиции, спазвала съм някои от тях. Но конкретно това парти за мен е ненужно и като смисъл не го разбирам. Нека се роди детенце живо и здраво, пък партитата са тогава. Цялата идея ми се губи. Да, събират се приятелки и близки и правят парти на бременната за да го отпразнуват, да покажат радостта си, да й подарят нещо. Но за мен е показна и прекалена тази идея, да не кажа американска глупост.

# 110
# 111
  • Мнения: 5 267
Не се обиждам, въпреки, че темата започва да става и за други неща, дискусията стана интересна. Разни хора, разни идеали.
Като всяко нетрадиционно и ново поведение/ нещо ще си навлечеш повече негативни реакции, отколкото позитивни. Аз не съм имала парти за бебето, както и всички около мен работеха и нямаха време да ме обгрижват по кой знае какъв начин; така сме били повечето майки най-вероятно. Но пък за мен е похвално, че се интересуваш и вълнуваш така за приятелката си. Въобще не би ми пречило да имам такава близка до себе си, а дори и понякога да трябва да отхвърлям предложения или "охлаждам" страсти. Най-вероятно си млада, имаш време и ентусиазъм. Тук сме около на 40 години масово; разлика, колкото и да не ни се иска, има Wink

Парти не бих искала да имам преди раждането, тъй като не е традиция, а и при първата среща с новороденото повечето хора така или иначе поднасят дар. Не бих искала да ги натоварвам два пъти... Бих поканила отделно близките и приятели след раждането според състоянието и сезона, за да може всеки да има своето време с нас.

Иначе обожавам да се забавлявам и приветствам партита. Моминското такова беше организирано от бъдещата ми кума (и близка приятелка), беше легендарно и близо 15 години по-късно мога само да съм и благодарна за забавните спомени. Но и аз исках първоначално "само да се съберем за наздраве". Relieved

# 112
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 392
Всеки е свободен да празнува каквото му душа иска. Въпросът е че това трябва да е негово решение, особено в един такъв момент когато поводът е най-важното събитие в живота на една двойка. То не трябва да бъде нечия изненада, защото често изненадите могат да се окажат неприятни за човека който уж трябва да зарадват. И въобще на мен не би ми харесало такова навлизане в моето пространство, то парти, то буркани... ooooh! Не съм чувала за млади родители погинали от глад. А и както някой каза назад, парти преди раждането (напълно лишено от смисъл) и едни хора подаряващи подаръци, а после на погачата хайде същите заповядайте на втори тур с подаръците... ами малко неудобничко се получава. А ако поканиш едни на едното празненство, а на другото не, няма начин да няма обидени- народопсихология. Погачата си е хубав наш обичай, не виждам защо тъпата американска традиция в стил много шум за нищо да измести един наистина реален повод за празнуване, какъвто е вече роденото бебе.
Авторката щом отсега и е залипсвала приятелката и може да се събират там няколко девойки на кафета, тортички и приказки, но без акцент върху бременността и бебето, това понякога може да е много натоварващо за бъдещата майка, която и без това не спира да мисли за изхода от състоянието.

# 113
  • София
  • Мнения: 12 374
Въобще не ми допада идеята за парти-изненада, на което да се суетят около мен, особено ако съм бременна. Голямо веселие, няма що. Ако приятелката ви е с моя темперамент и нагласа, най-много да го приеме като някакво нахалство.
Другото са га казала момичетата преди мен.
П.п. Не съм правила и погачи и кръщенета на децата ми.
Същото мисля и аз. Като бременна исках целият свят да пукне, вкл. и мъжът ми, представям си ако някоя весела душа беше тръгнала да ми организира партита. Щеше да хвърчи перушина.

Адски ме дразнят всякакви тъпотии като погачи, прощъпулници (така ли се казват?!) и прочие, нищо такова не сме правили.

# 114
  • Мнения: X
Погачи, прощъпулници и всякакви подобни са ми толкова тъпи, колкото и всички суеверни рестрикции около нероден Петко.

Наскоро чух за някакъв неизвестен досега за мен ритуал. За някакви (феи) орисници става въпрос и на такова нещо присъствала моя приятелка, поканена от бременната жена на брат си в София. Приятелките на жената го играели орисници, носели подаръци и яли моркови накиснати в лимонов сок. 😂

# 115
  • Мнения: 47
Вече на няколко съм била ,партитата са изненада(Храна ,украса,подаръци..всичко от нас).До сега една недоволна не съм  видяла,всичко бяха очаровани и поласкани .Всички бебета се родиха живи и здрави .

# 116
  • Мнения: X
Връзка между здравословния статус на детето и Shower party или друга подобна дивотия не може да има и няма лошо който иска да си го прави.

# 117
  • Мнения: 46 508
...До сега една недоволна не съм  видяла,всичко бяха очаровани и поласкани...
Защото приятелките им са ги познавали достатъчно добре, за да знаят, че идеята им допада.
В случая жената не иска такова парти, така че едва ли ще бъде очарована, ако въпреки нежеланието ѝ го направят.

# 118
  • Мнения: 47
Човече,не съм прочела ,че тя знае за партито.Нали уж е изненада.
А за здравите бебета го написах по повод коментари за суеверия(аз не вярвам на подобни неща).
Нормалена и здрава бременна,няма да се разсърди,че близки й правят изненада..ако ще най-големия темеру да е Simple Smile

# 119
  • Мнения: 21 438
Аз нещо и смисъла не мога да му вдяна, въпреки че иначе ме кефят повечето американски приноси към празнична обредност,  като идейност и комерс.

За какво е това, да се поздрави бременната за радостния факт на забременяването, да се съберат
предварително подаръци, или? Не мога да разбера, защо не си изчакат да се роди бебето,  ами го правят преди това...

Общи условия

Активация на акаунт