Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 294
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 458
Здравейте, следя ви отдавна. Благодарна съм, че ви има и получавам отговори на почти всички въпроси около кандидатстването на дъщеря ми. Моля, ако има майки, чито деца са кандидатствали  в Тилбург, да споделят имат ли вече отговор от унивеситета?


Каква специалност кандидатствате? Ако е с ограничени места - първо ще чакакт крайната дата, ще обработват и тогава ще кажат. Ако срокът е бил до 15-ти януари - още е рано.
Ако не е с ограничени места - обикновено до месец отговарят. Но зависи и колко са кандидатурите де.

# 691
  • София
  • Мнения: 1 078
Никак не е маловажно при избора на университет освен съобразяването с желаната специалност и университет, да се вземе предвид и достъпът до града. Ако този достъп е затруднен откъм време  за пътуване и разходи, то може да се разредят прибиранията до България и това може да се отрази зле на душевното спокойствие особено в началото на следването, когато младежът/девойката се адаптира към новия живот. В този случай е много важно мотивацията да учи точно там да бъде много силна, за да няма после отпадане и пропилени години.

Записвам си линкове към вашите варианти търсене на най-добро пътуване и ще ги включа в началния пост в следващата тема. Досега имам   rome2rio  и   thetrainline. Ако някой се сети за още нещо, което може да се включи (не само за пътувания, а за всичко), давайте линкове. Макар че ми се струва, че почти никой не зяпа там и доста често се задават въпроси, чиито отговори са там, особено от новите в темата. Но нищо де, хубаво е да го има инфото, за всеки, който пожелае Smirk
Дъщеря ми учи в Маастрихт и Шарлероа ни е много удобно и като разстояние и ценово. От там до Маастрихт има шатл, както и до още някой град в Холандия, май Бреда. От този сайт може да се види до кои градове пътува, кога и колко ще струва билета, като цената му варира в зависимост от часова зона - www.flibco.com

# 692
  • София
  • Мнения: 1 942
... Не работи, само учи.
Наскоро е получил писмо от някаква холандска институция - САК, с което го уведомяват, че е задължен да направи за себе си медицинска застраховка. ... никога не е работил в Нидерландия, на 20 г. е и има валидна Европейска здравноосигурителна карта (която еднократно е използвал там за спешна помощ). ...
Синът ми също беше получил такова писмо, след което се хвана в ръце и на бърза ръка сключи здравна застраховка. Обаче няколко месеца преди това се беше хванал за кратко на работа някъде и въпреки, че вече не работеше, ние така го разтълкувахме, че хванеш ли се веднъж на хорото с работа, трябва да почнеш да се застраховаш здравно, независимо дали си напуснал и независимо, че си фултайм студент.

Сега твоят казус ме учудва, като казваш, че никога не е работил.

Но работил или не работил, най-добре е според мен щом изискват от него да се застрахова - да го направи. Едновременно с това да кандидатства за възстановяване на суми по здравна застраховка като такъв с ниски доходи (или никакви такива).  Синът ми с доста усилия успя да издейства такова възстановяване и сега плаща 105 евро здравна застраховка, от която му връщат 99 евро.

Начина за кандидатстване можеш да видиш в първия пост на темата ни с полезните линкове.

# 693
  • Мнения: 5 321
Sash, а как му ги връщат на твоя син - еднократно годишно, или всеки месец? Защото , както и по-горе споделих,  синът ми получи някаква сума, навярно за миналата година, но не разбира съвсем ясно сега какво следва - всеки месец ли ще му връщат надвзетото, или  ще трябва да попълва нова форма за 2020?

# 694
  • София
  • Мнения: 1 942
Еднократно му върнаха по-голяма сума за предни месеци, а после почнаха всеки месец по 99 да му връщат.

# 695
  • Мнения: 5 321
Благодаря ти, точно това се надявах  да чуя. Simple Smile

# 696
  • Мнения: 45
Здравейте, следя ви отдавна. Благодарна съм, че ви има и получавам отговори на почти всички въпроси около кандидатстването на дъщеря ми. Моля, ако има майки, чито деца са кандидатствали  в Тилбург, да споделят имат ли вече отговор от унивеситета?


Каква специалност кандидатствате? Ако е с ограничени места - първо ще чакакт крайната дата, ще обработват и тогава ще кажат. Ако срокът е бил до 15-ти януари - още е рано.
Ако не е с ограничени места - обикновено до месец отговарят. Но зависи и колко са кандидатурите де.

Избра Международно право.
Получи отговори от Хага и Грьонинген, но си чака Тилбург.

# 697
  • Мнения: 2 992
В неделя 15 март се пътува с влак в Холандия безплатно/ срещу баркода на холандска книга , закупена в седмицата на книгата (7-15 март). Книгата трябва да е поне 15 евро. Важи 24 часа. Част от празнуването на седмицата на книгата 😊

https://www.ns.nl/uitgelicht/treinlezer/boekenweek.html
Много ми хареса идеята. Не съм знаела до сега, а е ежегодно 😊

# 698
  • София
  • Мнения: 778
В неделя 15 март се пътува с влак в Холандия безплатно/ срещу баркода на холандска книга , закупена в седмицата на книгата (7-15 март). Книгата трябва да е поне 15 евро. Важи 24 часа. Част от празнуването на седмицата на книгата 😊

https://www.ns.nl/uitgelicht/treinlezer/boekenweek.html
Много ми хареса идеята. Не съм знаела до сега, а е ежегодно 😊
Има ли условие книгата да е на холандски език.
Благодаря за споделеното.

# 699
  • Мнения: 2 992
svet_cvet,
Да, всъшност трябва да е на холандски.

Мама на трима,
Проверете дали, ако плаща холандска здравна осигуровка, има шанс да му връщат от здравните без да работи/ да е работил. (силно се съмнявам)
Другата опция , която практикуват ( мисля, че и наскоро СтефанБ беше писал за нея) е допълнителна осигуровка за здравно осигурено в ЕС лице. Доста по-малко пари е и би трябвало да удовлетвори САК. Някой от тези застрахователи са холандски фирми. Знам, че в Делфт на студентите са им предлагали. А и родителите тук могат да споделят.

Ето им сайта по-долу на САК. Дори не знаех, че съществуват. Занимават се със здравните права в чужбина. Не намерих за чужденци в Холандия с европейска здравна, но намерих, че ако пребивавам / уча повече от година с холандска здравна в друга европейска държава, трябва след 1 година да проверя с техните здравни власти дали мога да продължа да пребивавам с нея или трябва да сключа друга здравна застраховка. Може би са измислили и нещо пододбно за Холандия.
https://www.hetcak.nl/over/nieuws/2016/het-cak-neemt-een-aantal- … er-van-zorginstit

# 700
  • София
  • Мнения: 27
Sash, rosss,
Благодаря Ви за отговорите. След доста затруднения, синът ми е осъществил контакт с тази институция и сега е необходимо да влезе в процедура, в хода на която ще бъде установено (доколкото разбрах от втора институция) дали е необходимо да се застрахова там. Трябва да попълни и подаде формуляр, а докато бъде дадено становище по него срокът, който му е даден с писмото от САК, спирал да тече (все още не му е ясно служебно ли ще се подаде информация, че е поискал това обследване на неговия случай или той трябва да ги информира нарочно). Не зная дали има значение за разрешаването на случая му и това, че освен Европейската здравноосигурителна карта има и застраховка при пътуване в чужбина.
Изключително обременяващо е за младежа да извърви този път, защото всичко това изисква време, внимателно проучване на документите и т.н., а той е притиснат от лекции, практикуми и нелеки и многобройни изпити. Комуникацията с институцията не е лесна, а на мейлите, които им изпратил, получил отговор на холандски..., който твърди, че разбрал с помощта на знанието си на немски език. Но все пак... поне формулярът е на английски език.
За подаването на формуляра онлайн е подал в общината документи за издаване на DigID, какъвто не му е бил необходим до момента и не си е правил. Дали някой е запознат, това нещо като електронен подпис ли е или служи като такъв само за определени цели?

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 09:08 от Мама на трима

# 701
  • Мнения: 2 992
За подаването на формуляра онлайн е подал в общината документи за издаване на DigID, какъвто не му е бил необходим до момента и не си е правил. Дали някой е запознат, това нещо като електронен подпис ли е или служи като такъв само за определени цели?
Да, нещо като електронна идентификация на личността при електронна комуникация с държавните институции в Холандия. Да са сигурни, че комуникират точно с теб. Удобно е. Спестява време от писма или ходене по инситуции.
Например искаш да си смениш адреса. Не е нужно да ходиш до общината, а през сайта на общината и вписвайки се с тази лична идентификация, го правиш онлайн. Същото важи за данъчни, . Дори ако имаш ЕТ- пак така вписваш промени.

# 702
  • Мнения: 8
Здравейте включвам се в темата!Има ли приети във фонтис Айндховен или деца които вече учат там?Благодаря предварително!!!:heart:

# 703
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Да попитам при кандидатстване за финансиране собственик на фирма какъв документ предоставя - служебна бележка за доход, справка от НАП за доход или ще се изисква данъчна декларация?

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 15:42 от fros

# 704
  • София
  • Мнения: 1 207
Да попитам при кандидатстване за финансиране собственик на фирма какъв документ предоставя - служебна бележка за доход, справка от НАП за доход или ще се изисква данъчна декларация?
Само справка от НАП за доход, но задължително им казвате, че е за чужбина, защото освен зеления, поставят и допълнителен печат на латиница.

Общи условия

Активация на акаунт