Студенти в Холандия/Нидерландия - 6

  • 60 337
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Здравейте включвам се в темата!Има ли приети във фонтис Айндховен или деца които вече учат там?Благодаря предварително!!!:heart:
Има доста българчета там, включително моя син. Ако имате въпроси, се надявам да мога да помогна.

Иначе все повече се озадачавам от холандската здравна система. Заприличва ми на нашата.
След като си направи застраховка в АОН старт+, два пъти ходи в една клиника при здравословни проблеми и е представял застраховката и не е плащал. На третия път, преди няколко дни, изведнъж се присетили, че точно с тази застраховка, не може без да плаща и са го таксували и за предишните пъти и са му казали да си иска възстановяване от застрахователя. Пуснал си е документите и се чудя дали няма да го пратят да си иска парите от нашата здравна каса, както някой писа тук. При едни и същи условия се вземат различни решения, точно като при нас. Неразбираемо и несериозно ми изглежда!

# 706
  • Мнения: 5
Здравейте на всички! Включвам се в темата! Тъй като съм нова и не знам дали досега е отваряна темата за квартири в Холандия, бих искала да ви попитам за вашия опит, тъй като в момента минавам през периода на интензивното търсене на квартира в Гронинген. Ще ви бъда изключителна благодарна, ако споделите вашия опит, защото намирането на подходящо място е изключително трудно и вярвам, че има много хора, на които би им била полезна подобна информация. Аз лично се "запознах" с голям брой агенции, повечето от които предлагат поне за мен доста скъпи квартири от рода на минимум 500 евро. Постоянно търся в най-разпространената групичка за квартири в Гронинген, но все нямам късмет - или са безбожни цените, или вече са заети... Научих, че всякакви възможни общежития вече са запазени, а разни сайтове изобщо не ме обнадеждават... Времето ме притиска и бързо се нуждая от квартира... Последното нещо, за което се сетих беше да пиша тук. Дано не е неподходящото място за отваряне на такава тема. Надявам се тук има хора, които са запознати с въпроса и могат да бъдат доста компетентни. Ако има някой, вече минал през това приключение, ще бъда много благодарна, ако сподели опита си. Благодаря на всеки отзовал се предварително!

# 707
  • София
  • Мнения: 1 942
Daniella3, разбира се, че е подходящо мястото тук за тема квартири. Доста се е обсъждала темата и доста полезни съвети можеш да намериш, ако се разровиш назад в обсъжданията.
Бих предложила на първо време да разгледаш подробно линковете от първия пост, събирани са постепенно от потребители на темата с опит. Там и за други полезни неща можеш да се осведомиш.
А специално за квартири бих препоръчала и Фейсбук групите на града или на университета. Най-ефективно е намирането на квартира на място, чрез жив контакт или от познат от уста на уста. За съжаление е най-трудно. Точно за Грьонинген имаше огромен проблем миналата или по-миналата година, стигна се до там, че настаняваха новодошли студенти временно във фургони. Успех!

# 708
  • Мнения: 1 970
В камернет в момента излизат доста обяви за около 400 евро от 01.03...
https://kamernet.nl/en/for-rent/rooms-groningen
Зависи за кога търсите, ако е за есента, отсега е трудна работа, а вече през лятото няма да има нищо останало, сигурно.
Ако имате вариант да се свържете директно с някой, който освобождава е най-добре, ако ли не - търсите, проверявате и така...
Сайтовете изискват регистрация и такса, която събират, докато не се отрегистрирате сами.
Имайте предвид, че агенциите са хлъзгава работа, но ако имате късмет, ще намерите и с тях.
Иначе много-много на нета не разчитайте, или ако намерите не се хвърляйте директно, има доста измами, прочетете напред по темите, а тази година с Брексита търсенето ще е още по-голямо.

Успех!

# 709
  • Наблизо
  • Мнения: 6 072
Здравейте,идвам със спешен въпрос.Моя племенница учи в Амстердам и има нужда от медицинска помощ.Отишла е в някаква клиника,която се оказва частна и оттам отказват тя да мине с европейската здравна карта.Къде да иде и каква в процедурата за получаване на медицинска помощ? Благодаря предварително,леко е спешно.

# 710
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Здравейте,идвам със спешен въпрос.Моя племенница учи в Амстердам и има нужда от медицинска помощ.Отишла е в някаква клиника,която се оказва частна и оттам отказват тя да мине с европейската здравна карта.Къде да иде и каква в процедурата за получаване на медицинска помощ? Благодаря предварително,леко е спешно.
За Амстердам нямам поглед, но от тази частна клиника не могат ли поне да я насочат къде да отиде?!?
Освен ЕЗОК има ли някаква друга застраховка? Ако няма, трябва да търсите спешен център в някоя общинска болница, би трябвало там да важи.
Бързо оздравяване!

# 711
  • Мнения: 5
StefanB Търся за есента, по-точно август, в камернет не съм търсила досега, защото направих грешката да платя една такса в един друг сайт и се оказа, че няма нищо свободно....та затова вече имам страх да плащам така на сляпо!

# 712
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
StefanB Търся за есента, по-точно август, в камернет не съм търсила досега, защото направих грешката да платя една такса в един друг сайт и се оказа, че няма нищо свободно....та затова вече имам страх да плащам така на сляпо!

Даниела, мног е трудно, да не кажа невъзможно да намериш стая от сега за август. Ако дадена стая се освободи сега, то тя ще бъда отдадена веднага. Вариант е, ако успееш да си намериш стая юни (например) да я наемеш и да започмеш да плащаш наем от момента на наемането.

Не е лесно да се намери квартира в Холандия, но не е и мисията невъзможна. Така че и ти ще си намериш твоето местенце. Не се притеснвай, няма останал студент на улицита, рано или късно всеки успява.

# 713
  • Мнения: 5
StefanB Търся за есента, по-точно август, в камернет не съм търсила досега, защото направих грешката да платя една такса в един друг сайт и се оказа, че няма нищо свободно....та затова вече имам страх да плащам така на сляпо!

Даниела, мног е трудно, да не кажа невъзможно да намериш стая от сега за август. Ако дадена стая се освободи сега, то тя ще бъда отдадена веднага. Вариант е, ако успееш да си намериш стая юни (например) да я наемеш и да започмеш да плащаш наем от момента на наемането.

Не е лесно да се намери квартира в Холандия, но не е и мисията невъзможна. Така че и ти ще си намериш твоето местенце. Не се притеснвай, няма останал студент на улицита, рано или късно всеки успява.


Благодаря за куража☺! Бях се притеснила тези дни, че няма да намеря нищо, защото всеки ден търся, пиша на студенти, свързвам се с агенции, но всеки казва, че на този етап не мога да намеря нищо...

# 714
  • Мнения: 9
Здравейте,

бих искала да попитам има ли някой опит със закупуване на апартамент или къща в  NL и би ли споделил инфо каква е процедурата... Идеята е да купим апартамент/къща, като в една от стаите да живее дъщеря ни, която е студентка в NL, а останалите стаи да отдаваме под наем.

Благодаря предварително!

# 715
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Здравейте,

бих искала да попитам има ли някой опит със закупуване на апартамент или къща в  NL и би ли споделил инфо каква е процедурата... Идеята е да купим апартамент/къща, като в една от стаите да живее дъщеря ни, която е студентка в NL, а останалите стаи да отдаваме под наем.

Благодаря предварително!

Много е важно дали ще ви трябва кредит или ще го платите с лични средства. При двата случая, условията и изискванията са различни.

# 716
  • Мнения: 9
Mini Mouse, много благодаря за бързия отговор.
Ще съм благодарна за информация и по двата варианта.
Идеята беше да купим със собствени средства, защото допусках, че не кредитират чужденци, които живеят и работят извън NL. Дъщеря ни е 1ви курс и все още не работи.

# 717
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Mini Mouse, много благодаря за бързия отговор.
Ще съм благодарна за информация и по двата варианта.
Идеята беше да купим със собствени средства, защото допусках, че не кредитират чужденци, които живеят и работят извън NL. Дъщеря ни е 1ви курс и все още не работи.
Общото и при двата варианта е, че се изисква купувачът да има адресна регистрация в Холандия, с всичките последствия от това. Ако е с лични средства, се иска да се покаже произход на средствата. Ако е с кредит, се иска договор за работа, сключен поне 6 месеца преди заявлението за кредит, ако договорът не е постоянен, се изисква заявление от работодателя (това е формуляр), че има намерение да ви поднови договора и 5% от стойността на жилището в банкова сметка (за да се покрият разходите по покупко-продажбата).

# 718
  • Мнения: 9
Mini Mouse, много благодаря за бързия отговор.
Ще съм благодарна за информация и по двата варианта.
Идеята беше да купим със собствени средства, защото допусках, че не кредитират чужденци, които живеят и работят извън NL. Дъщеря ни е 1ви курс и все още не работи.
Общото и при двата варианта е, че се изисква купувачът да има адресна регистрация в Холандия, с всичките последствия от това. Ако е с лични средства, се иска да се покаже произход на средствата. Ако е с кредит, се иска договор за работа, сключен поне 6 месеца преди заявлението за кредит, ако договорът не е постоянен, се изисква заявление от работодателя (това е формуляр), че има намерение да ви поднови договора и 5% от стойността на жилището в банкова сметка (за да се покрият разходите по покупко-продажбата).


А имате ли идея приблизително какви по вид и размер данъци и такси се плащат при покупка на имот? И какъв данък върху приходите от наем? Благодаря!

# 719
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Скрит текст:
Mini Mouse, много благодаря за бързия отговор.
Ще съм благодарна за информация и по двата варианта.
Идеята беше да купим със собствени средства, защото допусках, че не кредитират чужденци, които живеят и работят извън NL. Дъщеря ни е 1ви курс и все още не работи.
Общото и при двата варианта е, че се изисква купувачът да има адресна регистрация в Холандия, с всичките последствия от това. Ако е с лични средства, се иска да се покаже произход на средствата. Ако е с кредит, се иска договор за работа, сключен поне 6 месеца преди заявлението за кредит, ако договорът не е постоянен, се изисква заявление от работодателя (това е формуляр), че има намерение да ви поднови договора и 5% от стойността на жилището в банкова сметка (за да се покрият разходите по покупко-продажбата).

А имате ли идея приблизително какви по вид и размер данъци и такси се плащат при покупка на имот? И какъв данък върху приходите от наем? Благодаря!
Относно размера на таксите при покуока на имот - около 5% от стойността на имота. За данъците относно наема, не мога да ви отговоря.

Общи условия

Активация на акаунт