Хормонални изследвания - 9

  • 37 011
  • 736
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 35 814
Скрит текст:
Да, инозитолът е подходящ при ИР, но той не прави чудеса.
При ИР най-важно е храненето, след това спорта, добавките и медикаментите ( метформинови препарати). При него дори на първо място трябва да е храненето + медикамент.
Да, ИР има негативно влияние върху репр. с-ма - страдащите от ИР ( ако не е овладяна) са в един постоянен хормонален дисбаланс. Високият инсулин уврежда както яйцеклетките, така и сперматозоидите. Не че не може да стане зачеване, но рисковете да има проблем  са много по-големи и то на всеки етап - вкл. раждане и здравето на бебето.
Но, всеки си поема риска. Гадното на ИР е, че много често, видимия признак е само по-високото тегло, повече мазнини около корема - като не те боли нищо и не ти пречат/ не си суетен - не обръщаш внимание. Никой, дори и не подозира какво точно се случва вътре в тялото му и как всичко това може да се прояви след години в най-различни заболявания, които те връхлитат лавинообразно - да се чудиш, кое по-напред на лекуваш - бъбреци, черен дроб, високо кръвно налягане, висок холестерол и триглицериди, проблем със зрението, костната с-ма, невропатии, косопад и т.н.

За съкращението на думите - ако ги пишеш по много, много пъти на ден, е доста неприятно Wink ... особено, ако искаш да "кажеш" по-важни неща.
 
Много ти благодаря за разяснението, Денис.  Gift Heart Звучи си сериозно и си е състояние, което изисква мерки. Да дам набързо малко обратна връзка. Значи ендокриноложката потвърди изразена ИР при мъжа ми. Каза, че е сериозно, но все още напълно обратимо. Обясни му относно яденето как да се храни и му изписа Глюкофаж XR за 6 месеца. Бил нов, по-изчистен на пазара, който нямал странични ефекти. Взехме го, почна го. Силно се надявам, че ако това е пречило до сега на забременяването, сега вече нещата би трябвало да се получат. Аз поне си мисля, че при него ниската морфология в СГ си е от ИР, защото нито пуши, нито пие. Само наднорменото тегло, и то наистина единствено в областта на корема и ИР. Не, че е малко де. Сега хем чета, че метформинът ще подобри нивата на инсулина, а оттам и на хормоните и спермата, хем пък прочетох противоречива инфо, че метформинът понижавал качеството на спермата. Много се обърках. Ти знаеш ли нещо по въпроса, Денис?
Мненията са противоречиви - има изследвания, които показват и точно обратното (и те са дори повече от тези с негативните ефекти) - положителни ефекти на метформин върху качеството на спермата и функцията на сперматозоидите.
Дори и да имаш някакви съмнения - избираш по-малкото зло, а и този метформин може да не се приема дълго - всичко зависи от волята и постоянството - ако почти спре въглехидратите ( да останат до 100-150 грама на ден ) - може и да не приема метформин.
Просто с метформина е по-лесно и по-бързо ( + правилно хранене). Повече му вреди високият инсулин

# 271
  • Мнения: 465
Здравей Денис!
Началото на м. декември бях пускала изследвания, които ще кача отново:

От тях гинеколожката ми отхвърли СПКЯ, както и не й направиха впечатление по-високите нива на LH и FSH, които коментирахме с теб. Както си и мислех ме препрати при ендокринолог, заради пролактина. (не ми предписа нищо, нито искаше да продължа дуфастона). Искаше да види ендокринологът какво ще каже.
Така и направих. Отидох на ендокринолог, според който нямам проблем с пролактина (мисли, че е грешка) и поиска да повторим изследването, заедно с КЗ и инсулин, не пожела да има обременяване с глюкоза.
Това е изследването:

Правено е на 3ти ден от МЦ, на гладно при спазено условие за мин. 20 минути покой.
Притесняват ме високите нива на КЗ, на инсулин не знам дали са ок, може ли да се говори за ИР?
Ще се радвам за насоки, чак на 27ми е часът ми при ендокринолога и ще се радвам да получа малко яснота до тогава
Много благодаря! 🍀

# 272
  • София
  • Мнения: 35 814
Здравей Денис!
Скрит текст:
Началото на м. декември бях пускала изследвания, които ще кача отново:

От тях гинеколожката ми отхвърли СПКЯ, както и не й направиха впечатление по-високите нива на LH и FSH, които коментирахме с теб. Както си и мислех ме препрати при ендокринолог, заради пролактина. (не ми предписа нищо, нито искаше да продължа дуфастона). Искаше да види ендокринологът какво ще каже.
Така и направих. Отидох на ендокринолог, според който нямам проблем с пролактина (мисли, че е грешка) и поиска да повторим изследването, заедно с КЗ и инсулин, не пожела да има обременяване с глюкоза.
Това е изследването:

Правено е на 3ти ден от МЦ, на гладно при спазено условие за мин. 20 минути покой.
Притесняват ме високите нива на КЗ, на инсулин не знам дали са ок, може ли да се говори за ИР?
Ще се радвам за насоки, чак на 27ми е часът ми при ендокринолога и ще се радвам да получа малко яснота до тогава
Много благодаря! 🍀

Здравей!
Пролактинът отново е висок - трябва да е около 200-250.
Това  е хормон и той варира, не може постоянно да е константа, но и при двете изследвания се вижда, че си с по-високи нива.
ТСХ е бил добре, но ако не ти е проблем го повтори, заедно с Т3 и Т4 - защото, ако там има по-сериозни отклонения,  това може да е причината и за по-високи нива на пролактина.

Да, имаш ИР  ( инсулинът на гладно е висок), но имаш и по-високи нива на КЗ на гладно.
Според мен, трябва да направиш обременяване с глюкоза за да видиш, до какви нива скача инсулина след прием на глюкоза и дали тези нива успяват да свалят КЗ .
Не се притеснявай - ИР не е толкова страшна, по-страшно е да я имаш и да вземаш мерки ( какво се случва с толкова много хора).
Храненето не е сложно и дори е предизвикателство, не се плаши от него. Трябва спорт, малко добавки и медикамент ( поне в началото, докато въведеш правилното за теб хранене).
Когато имаш всички изследвания, ще трябва да се консултираш с Ендокринолог - така е редно.
 

# 273
  • Мнения: 465
Здравей Денис!
Скрит текст:
Началото на м. декември бях пускала изследвания, които ще кача отново:

От тях гинеколожката ми отхвърли СПКЯ, както и не й направиха впечатление по-високите нива на LH и FSH, които коментирахме с теб. Както си и мислех ме препрати при ендокринолог, заради пролактина. (не ми предписа нищо, нито искаше да продължа дуфастона). Искаше да види ендокринологът какво ще каже.
Така и направих. Отидох на ендокринолог, според който нямам проблем с пролактина (мисли, че е грешка) и поиска да повторим изследването, заедно с КЗ и инсулин, не пожела да има обременяване с глюкоза.
Това е изследването:

Правено е на 3ти ден от МЦ, на гладно при спазено условие за мин. 20 минути покой.
Притесняват ме високите нива на КЗ, на инсулин не знам дали са ок, може ли да се говори за ИР?
Ще се радвам за насоки, чак на 27ми е часът ми при ендокринолога и ще се радвам да получа малко яснота до тогава
Много благодаря! 🍀

Здравей!
Пролактинът отново е висок - трябва да е около 200-250.
Това  е хормон и той варира, не може постоянно да е константа, но и при двете изследвания се вижда, че си с по-високи нива.
ТСХ е бил добре, но ако не ти е проблем го повтори, заедно с Т3 и Т4 - защото, ако там има по-сериозни отклонения,  това може да е причината и за по-високи нива на пролактина.

Да, имаш ИР  ( инсулинът на гладно е висок), но имаш и по-високи нива на КЗ на гладно.
Според мен, трябва да направиш обременяване с глюкоза за да видиш, до какви нива скача инсулина след прием на глюкоза и дали тези нива успяват да свалят КЗ .
Не се притеснявай - ИР не е толкова страшна, по-страшно е да я имаш и да вземаш мерки ( какво се случва с толкова много хора).
Храненето не е сложно и дори е предизвикателство, не се плаши от него. Трябва спорт, малко добавки и медикамент ( поне в началото, докато въведеш правилното за теб хранене).
Когато имаш всички изследвания, ще трябва да се консултираш с Ендокринолог - така е редно.
 

Много ти благодаря! Преди изследването сама се подложих на режим, в който спрях всички въглехидрати (без да подозирам, че съм с ИР) и смятам да си го спазвам, след като обсъдя нещата с ендокринолога ми. Какви медикаменти обикновено се предписват за този висок инсулин и имат ли някакъв по-сериозен страничен ефект?
Надявам се картината да се оправи и след година в опити и аз да видя своите 2 чертички... DisappointedDisappointed Relieved

# 274
  • Мнения: 514
Мненията са противоречиви - има изследвания, които показват и точно обратното (и те са дори повече от тези с негативните ефекти) - положителни ефекти на метформин върху качеството на спермата и функцията на сперматозоидите.
Дори и да имаш някакви съмнения - избираш по-малкото зло, а и този метформин може да не се приема дълго - всичко зависи от волята и постоянството - ако почти спре въглехидратите ( да останат до 100-150 грама на ден ) - може и да не приема метформин.
Просто с метформина е по-лесно и по-бързо ( + правилно хранене). Повече му вреди високият инсулин
Боже, точно това ми се искаше да чуя 🙂 Аз също си мислех, че реално това е по-малкото зло. Освен това след някой друг месец пак ще пуснем една СГ да видим аджеба дали ще се подобри спермограмата. Иначе, ако си остане така с високата захар и инсулин пак пречи на оплодителните му способности. Освен това той наистина ще го пие 6 месеца и после една контрола с обременяване отново, за да се види до къде е стигнал. Продължава и с хранителния режим.
Лекарката нямаше никакво съмнение, че трябва да го пие. Инсулинът му беше доста висок. Ще чакаме 🙂 Много ти благодаря за пореден път, Денис. Толкова е хубаво, че те има 🤗

# 275
  • Мнения: 211
Здравейте!Бременна съм в 15гс и от както забременях пия еутирокс 25мкг.
ТсХ ми беше 8,покле 4,6,увеличихме хапчето на 37,5мкг(25+12.5) и последно преди месец ми беше 1.7.
Останах на същята доза.
Питането ми е добре ли е  последото като резултат и дали е необходимо да увелича дозата на 50мкг?
И колщо често да пускам изсл на тсх,един път месечто или...?

# 276
  • София
  • Мнения: 35 814
Здравейте!Бременна съм в 15гс и от както забременях пия еутирокс 25мкг.
Скрит текст:
ТсХ ми беше 8,покле 4,6,увеличихме хапчето на 37,5мкг(25+12.5) и последно преди месец ми беше 1.7.
Останах на същята доза.
Питането ми е добре ли е  последото като резултат и дали е необходимо да увелича дозата на 50мкг?
И колщо често да пускам изсл на тсх,един път месечто или...?
Здравей!
Това ТСХ е добре за 15г.с., но го следи всеки месец, заедно с Т3 и Т4.
ЩЖ на бебчо вече е образувана, дори би трябвало да произвежда и хормони ( достатъчно Т4), но до 20г.с., техните нива, може да не са му достатъчни и да се нуждае от допълнителни кол-ва, които се осигуряват от майката.

# 277
  • Мнения: 211
Здравейте!Бременна съм в 15гс и от както забременях пия еутирокс 25мкг.
Скрит текст:
ТсХ ми беше 8,покле 4,6,увеличихме хапчето на 37,5мкг(25+12.5) и последно преди месец ми беше 1.7.
Останах на същята доза.
Питането ми е добре ли е  последото като резултат и дали е необходимо да увелича дозата на 50мкг?
И колщо често да пускам изсл на тсх,един път месечто или...?
Здравей!
Това ТСХ е добре за 15г.с., но го следи всеки месец, заедно с Т3 и Т4.
ЩЖ на бебчо вече е образувана, дори би трябвало да произвежда и хормони ( достатъчно Т4), но до 20г.с., техните нива, може да не са му достатъчни и да се нуждае от допълнителни кол-ва, които се осигуряват от майката.
Много благодаря!

# 278
  • Мнения: 76
Здравейте, много съм притеснена. Дъщеря ми скоро направи 17 години. Имаше сравнително нередовен цикъл и след 3 месечно отсъствие се обърнахме към специалисти. Откриха овариална дисфункция. Правихме няколко пъти изследвания.
Първите от 28.11.2019 г.
TSH - 1.4 mlu/l /0.3-4.0/
FT4 - 19.0 pmol/l /10.0-22.0/
ИРИ - 11,3mlU/l /4.0-16.0/
Prolactin -  14.4 /2.7-19.7/
FSH - 86.0 IU/l /0.3-9.0/
LH -46.0 lU/l /0.1-10.6/
PROG - 6.1 ng/ml
E2 - 179.0 pg/ml
TEST - 3.5 ng/ml /0.3-3.8/

Вторите от 02.01.2020 г.
LH - 22.90      FSH - 43.70   TEST - 1.78
4 androstendion - 8.280 nmol/l / 2.440 - 15.040/
17 alfa OH progesteron - 6.726 nmol/l

AMH plus - 0.03

Всички лекари с които се консултирах казаха, че има ИЯР. Но тя е на 17 години. Какво да правим?
Дали става въпрос за грешка или дефицит на вит.Д.
Направихме нов АМН, но ще излезе след 2 дни. 
Моля, дайте съвет. Умирам от притеснение.

# 279
  • София
  • Мнения: 35 814
Здравейте, много съм притеснена. Дъщеря ми скоро направи 17 години. Имаше сравнително нередовен цикъл и след 3 месечно отсъствие се обърнахме към специалисти. Откриха овариална дисфункция. Правихме няколко пъти изследвания.
Скрит текст:
Първите от 28.11.2019 г.
TSH - 1.4 mlu/l /0.3-4.0/
FT4 - 19.0 pmol/l /10.0-22.0/
ИРИ - 11,3mlU/l /4.0-16.0/
Prolactin -  14.4 /2.7-19.7/
FSH - 86.0 IU/l /0.3-9.0/
LH -46.0 lU/l /0.1-10.6/
PROG - 6.1 ng/ml
E2 - 179.0 pg/ml
TEST - 3.5 ng/ml /0.3-3.8/

Вторите от 02.01.2020 г.
LH - 22.90      FSH - 43.70   TEST - 1.78
4 androstendion - 8.280 nmol/l / 2.440 - 15.040/
17 alfa OH progesteron - 6.726 nmol/l

AMH plus - 0.03

Всички лекари с които се консултирах казаха, че има ИЯР. Но тя е на 17 години. Какво да правим?
Дали става въпрос за грешка или дефицит на вит.Д.
Направихме нов АМН, но ще излезе след 2 дни. 
Моля, дайте съвет. Умирам от притеснение.
Здравей!
ФСХ и Е2 са доста високи, но ако не са изследвани на 3 ден от МЦ, не са много обективни.
АМХ е доста нисък - добре е да се повтори заедно с Инхибин В на 3 ден от МЦ.
Е2 и Прогестерона са малко високи - може да има и някоя киста.
Тестостеронът е на горна граница - може андрогените да създават проблем на яйчниковата функция - трябва да се направи консултация с ендокринолог, който да прецени как функционират НбЖ ( те са най-често причина за високи нива на андрогените).
Инсулинът е висок, може да има ИР - това също може да е проблем за яйчниковата функция и проблемите с МЦ (вкл. аменореята).
Проверете за дефицити - вит.Д, В12, желязо, феритин ... макар че е малко вероятно те да са причина за това.
 Дано да няма нищо притеснително и младата госпожица бързо да се оправи.

# 280
  • Мнения: 76
Здравейте, много съм притеснена. Дъщеря ми скоро направи 17 години. Имаше сравнително нередовен цикъл и след 3 месечно отсъствие се обърнахме към специалисти. Откриха овариална дисфункция. Правихме няколко пъти изследвания.
Скрит текст:
Първите от 28.11.2019 г.
TSH - 1.4 mlu/l /0.3-4.0/
FT4 - 19.0 pmol/l /10.0-22.0/
ИРИ - 11,3mlU/l /4.0-16.0/
Prolactin -  14.4 /2.7-19.7/
FSH - 86.0 IU/l /0.3-9.0/
LH -46.0 lU/l /0.1-10.6/
PROG - 6.1 ng/ml
E2 - 179.0 pg/ml
TEST - 3.5 ng/ml /0.3-3.8/

Вторите от 02.01.2020 г.
LH - 22.90      FSH - 43.70   TEST - 1.78
4 androstendion - 8.280 nmol/l / 2.440 - 15.040/
17 alfa OH progesteron - 6.726 nmol/l

AMH plus - 0.03

Всички лекари с които се консултирах казаха, че има ИЯР. Но тя е на 17 години. Какво да правим?
Дали става въпрос за грешка или дефицит на вит.Д.
Направихме нов АМН, но ще излезе след 2 дни. 
Моля, дайте съвет. Умирам от притеснение.
Здравей!
ФСХ и Е2 са доста високи, но ако не са изследвани на 3 ден от МЦ, не са много обективни.
АМХ е доста нисък - добре е да се повтори заедно с Инхибин В на 3 ден от МЦ.
Е2 и Прогестерона са малко високи - може да има и някоя киста.
Тестостеронът е на горна граница - може андрогените да създават проблем на яйчниковата функция - трябва да се направи консултация с ендокринолог, който да прецени как функционират НбЖ ( те са най-често причина за високи нива на андрогените).
Инсулинът е висок, може да има ИР - това също може да е проблем за яйчниковата функция и проблемите с МЦ (вкл. аменореята).
Проверете за дефицити - вит.Д, В12, желязо, феритин ... макар че е малко вероятно те да са причина за това.
 Дано да няма нищо притеснително и младата госпожица бързо да се оправи.

Изследванията на 02.01 са направени на 4 ден от МЦ. Там тестостеронът е в норма.
В момента пие Естрофем таб 2мг 2х1 таб за 7 дни, следвано от Дуфастон 2х1таб за 7 дни. След тази стимулация трябва да има МЦ и да отидем на преглед при гинеколог занимаващ се с репродуктивни проблеми.
 Ендокринолозите казват, че нама да може да има деца и ще се наложи в бъдеще да участваме в програми за донорска яйцеклетка.
Тя е само на 17 г. Дали я очаква такова бъдеще? 😥😥😥

# 281
  • Мнения: 130
Здражейте  Някои   с нисак  еструген    лекужал  ли  се е   да си го покачи ?

# 282
  • Мнения: 10 251
Бисере, как пишеш така бе човек и в другата тема не ти се разбира. Да не си роден в Холандия Simple Smile и бг да ти е втори език? На кого естрогена ще повишаваш - на мъж ли, на жена ли? От къде знаеш че е нисък естрогена? Изследвахте ли го? Дай повече инфо, стойности?

# 283
  • Мнения: 2 523
Здравейте,
Може ли да споделите мнение за следните резултати:


Правени са около О. На 30г съм и не съм бременна.

Мерси предварително! Flowers Hibiscus

# 284
  • Мнения: 465
Здравейте!

Днес бях при ендокринолог си и предвид нивата на пролактина ми предписа Бромокриптин по схема:1/2т. вечер за 3 дни и след това сутрин и вечер пак по толкова, като ще се изследва отново пролактина след месец.

За ИР - Глюкофаж 1 000 мг. 2 х 1/2 табл.
След 6 м. ще се изследва отново КЗ и инсулин.
Но като цяло ще ги пия до положителен резултат за бременност.

Бих искала да попитам, ако някой ги е пил, до какви резултати са довели при него и по-скоро ме притеснява това, че не обсъдих с лекаря си дали изцяло трябва да спра консумацията на сладко, вкл. и мед, дали ИР е за цял живот.
Притеснява ме също и това, че след преустановяване на Глюкофаж, килограмите ще скочат отново или ще се получи някаква зависимост и че ще трябва да пия цял живот това... Sad

Ще се радвам на всяка обратна връзка. Flowers Four Leaf Clover

Последна редакция: пн, 27 яну 2020, 18:14 от BellAaAa

Общи условия

Активация на акаунт