Снимки – спомени от близко и далечно минало

  • 704 670
  • 11 934
  •   1
Отговори
# 750
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Ел Макферсън, 1990 г.

# 751
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 443
Уилям Харли и Артър Дейвидсън 1914

# 752
  • DE
  • Мнения: 9 068
1930 Лондон, жена буди хората за работа като изстрелва сухи грахчета по прозорците.

# 753
  • Мнения: 5 340
.  До нас има фризьорка, която има  каска и къдри все още с нея по-възрастни жени или по-млади с по-рядка коса.

# 754
  • Мнения: 8 468
Стандартите за безопасност през 60-те години

# 755
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
След представление, Дисниленд, юли 1955 г.

# 756
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932


Катрин Швитцер, студентка, която тренира лека атлетика, иска да пробяга Бостънския маратон.
Но на жените им е забранено да бягат такава дълга и изтощителна дистанция. Записва се със съкращението К.В.Швитцер и стартира по трасето в компанията на Том Милър, бъдещия си съпруг.
Организаторите разбират и се опитват да я извадят от състезанието, а Джок Семпъл, техен представител й заявява „да си върне номера и да върви по дяволите от трасето“.
Когато това не помага, се опитва да й откъсне номера със сила. Милър, който е бивш футболист и чукохвърляч, обаче решително се намесва, като изпраща Семпъл на земята, и така неговата любима става първата жена, завършила маратонската дистанция в Бостън с време 4 часа и 20 минути.

Не помня къде и кой ми е разказвал историята и когато днес се сетих за нея и реших да я споделя. Годината на събитието ме изненада. Не очаквах, че нещо такова може да се случи през 1967.

След състезанието реакцията е смразяваща: Любителският лекоатлетически съюз (Amateur Athletic Union) налага пълна забрана върху участието на жени в мъжки лекоатлетически състезания. Наказанието е лишаване от състезателни права завинаги.
Пет години трябват на Швитцер и други бегачки на дълги разстояния, за да постигнат разрешението на Бостънската лекоатлетическа асоциация жени да участват в маратона.
Историята има и продължение. Simple Smile

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 08:57 от st. Dobri

# 757
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
София Лорен със сина си Карло Понти Младши, 1969 г.

# 758
  • Мнения: 1 559
Непубликувани снимки на Мадона от началото на 80 - те години:



# 759
  • Dope Reach
  • Мнения: 4 049
Текстилни работници в Нюбери.
Южна Каролина, декември 1908 г.

# 760
  • Мнения: 9 825
Половината са деца

# 761
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Тогава не е било необичайно деца да работят. И сега има места по света където се експлотира детски труд.

# 762
  • DE
  • Мнения: 9 068
Първата картина е автопортрет на Пикасо на 16 години, втората на 72.
"Отне ми четири години да рисувам като Рафаело, но цял живот, за да рисувам като дете на наркотици."
Пабло Пикасо

# 763
  • Мнения: 2 015
.


Майстор Пеньо Бомбето на паметника Шипка в края на 1927 г.
Пеньо Атанасов е роден на 2 юни 1902 г. в Габровско. Той е потомствен строител, баща му е работил с майстор Колю Фичето. През април 1928 г. Пеньо тръгва за Шипка, за да разгледа започнатия, но недовършен от майстор Илия Мъглов паметник. Ето какво разказва Пеньо Атанасов:
„Като стигнахме горе – разказва майсторът – седемдесетгодишният касиер Киров, който беше с мен, гледам, падна на колене и плаче. После си бърше сълзите и ми вика: „Младо, ето тук, дето съм стъпил сега, ми беше окопът, тук заедно с братушките отблъсквахме неприятеля. Моля ти се като на баща: заеми се със строежа. Иска ми се да видя този паметник, че тогава да легна в земята, дето заради нея се бихме!”. Аз целият изтръпнах. И си помислих – тука хората живота са си дали за България, та аз в мирно време от вятъра ли да се плаша! На връщане, в село Шипка, подписах договора. Бях на 26 години.”

https://uspelite.bg/velikite-nepoznati-bombeto-ot-selo-dralfa?fb … jf4dB9SngSzzeG1VU

# 764
  • Бостън
  • Мнения: 13 366
^^^ Разтърсващо!

Вчера с първородната и баща и рецитирахме "Опълченците на Шипка" по повод 3 Март в БГ училището. Скоро не ми се беше случвало да ми се стяга гърлото от поезия, при това публично!

Общи условия

Активация на акаунт