Обсъждане на имотни обяви, тема 12

  • 30 334
  • 758
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 9 777
Попеа, погледни ми отговорите по тази обява - не коментирам състоянието на апартамента, изолацията, височината на етажите, липсата на асансьор, ширината на стълбите и т.н., наистина не е за всеки.
И най-важното - и цената не я коментирам, нямам никаква представа колко би трябвало да е сега пазарната цена.
Написах част от негативите на имота, по мое мнение - нужда от ремонт на общи части и малка вероятност за постигане на съгласие с останалите собственици. По-скоро съм съгласна с мнението, че самият апартамент също е за тотален ремонт.

Коментирам това, което знам - има сгради от преди 9-ти, които са гредоред, има и такива, които са с плоча. Имам личен опит и с двата вида - гредоредът (1924 г.) беше сутерен+3 нормални (високи по сегашните стандарти) етажа и мансарден, къщата с плоча (1924 г.) беше сутерен + 3 етажа и таван (не мансарден етаж). Две еднакво големи къщи от една и съща година дори, но явно броят етажи не е определящ за това каква е конструкцията.
И гредоредът, и сградата с плоча имат балкони. Дори къщата гредоред беше с огромни балкони - 6-7 квадрата. Балконите си бяха бетон, но останалата част от сградата си беше гредоред, включително стълбището. Проскърцваха някои стъпала, не всичките. Споделих преди време, че при земетресението във Вранча къщата-гредоред скърцаше ужасно, но нямаше абсолютно никакви поражения по нея. Как се съчетава гредоредът с балконите с бетон - и аз нямам никаква представа, не съм учила за това, но явно има начин.

# 286
  • Мнения: X
mandarinka, аз не споря с теб. Технологията с плочи е още от края на 19 век, мисля в САЩ е изобретена, но тогава и в началото на 20 век е била още нещо ново и скъпо, и малко е прилагана у нас. Има, разбира се, знам за такава сграда от 1929 с плочи и колони, просто е било ексклузивно и скъпо. Може и еднофамилна някой да си е построил тогава с тази технология, ако е бил достатъчно богат и да иска най-новото. Височината е определяща дотолкова, доколкото при по-високи сгради има повече ап и съответно по-високата цена заради конструкцията ще се разпределя на повече собственици. Но не е гаранция, има и гредоред високи, и плоча ниски, но като цяло от онзи период повечето са гредоред. Не коментирам качествата на гредореда, аз лично не искам да живея в гредоред, освен ако не е еднофамилна къща и пак бих се замислила. 
Конкретната сграда не виждам да има плочи по калкана, ЧС и тя не е видяла, ама все пак може и да има, не го изключвам.

# 287
  • Мнения: 9 868
Нашият офис се помещава в сграда на около 100 години, първият блок в града. На центъра, много ясно. Интересното е, че над партера и над първия етаж, където сме ние, са плочи. До горе останалото в гредоред. Стълбите са бетон.
А в съседните входове е също шарено, като единият вход е изцяло гредоред, и всички имат хубави големи балкони.

# 288
  • Мнения: 9 777
Измества се фокусът при този (пореден) спор по повод конкретна обява в центъра.
Моята мисъл е, че не може да се твърди категорично, че една къща в центъра е гредоред само защото е до 3 етажа, а ако е на повече - примерно 3 плюс мансарден, е бетон/плоча. Трябва да се влезе и да се види.
В центъра, този около обявата, както и примерно в района на Женския пазар - между Мария Луиза и Христо Ботев,  има различни технологии при строежите по онова време - примерно до към 1930 г. Има и гредореди, има и железобетон - плочи, както сега им казваме, има и т.нар. пруски свод, който е с циментови плочи, но с железни релси, поне така са ми обяснявали на мен като на непрофесионалист, научнопопулярно така да се каже, но не мога да твърдя със сигурност, че е технически коректно обяснение.
Това, което знам от личен опит за частта от центъра около обявата, защото там съм отраснала и съм влизала в повече от една от тези къщи, е че 3 етажните или 3 плюс мансарден етаж сгради, са по правило строени като еднофамилни - един етаж за родителите и по един етаж за всяко от двете деца. Понеже съм влизала в повече от една такава къща, си мисля, че не следва да се твърди, че железобетон са си позволявали само богатите. Районът е строен от хора от т.нар. средна класа, не от супербогаташи, но не и от селяни/работници. Към основните сгради с лице на улицата, строени от тази средна класа (търговци на едро, интелигенция) преди 9-ти, често има различни къщички и пристройки в дворовете отзад, но те са от по-късен период, сигурно от след 9-ти, когато са продавани идеални части от парцела и точно работници/селяни са строили със собствени средства схлупеняци с подръчни материали в бедните години след 9-ти - края на 40-те и до средата на 60-те години.
Т.нар. съпритежателски домове (може да се види този надпис по част от сградите по Графа, Патриарха, Раковска) на 5 и повече етажа (кооперации както им казваме сега) със сигурност вече са строени от строителни предприемачи по сегашному и те вече са си железобетонни, то е ясно.
Ако разполагам с достатъчен бюджет, не бих купила апартамент в къща-гредоред, а само цяла къща и то в прилично състояние с двор и то, ако няма други сгради в парцела, т.е. без съсобственост на земята. Ако обаче нямам достатъчен бюджет, апартамент или апартаментче в такава сграда би било вариант, но само, ако е по-евтино от панелка. Просто съсобственост  с много други в къща за мен е по-лош вариант от панелка, много по-малко ликвидно е, в случай на необходимост.
Това са моите лични размисли и предпочитания, всеки е в правото си да има различни от моите.

# 289
  • Мнения: 10 602
Мандаринка, би ли развила мисълта си - защо според теб е по-трудно да продадеш апартамент в 3 етажна къща, отколкото в панелен блок?

# 290
  • Мнения: 40 892
Никой не е изказал категорично мнение все пак, само споделяме вероятности и вероятността да е гредоред е много по-голяма по следните парични:
- година на строеж
- етажност
- каменни, а не бетонни стълби
- на оголения тухлен калкан няма и следа от плоча. А ако има плоча, тя трябва да стъпи на стените, защото къщата определено е с носещи стени. А ако е стъпила на стените ще се вижда.

Що се отнася до това защо гредоред, а не плоча, ами преходен период е все пак. Даже и да не е въпрос на пари, архитектите и майсторите, работещи със стоманобетон,  сигурно са били по-малко от архитектите и майсторите, умеещи гредоред. Старият майстор, с много богато CV, си знае гредореда и не се хваща на модерни измишльотини, които са хем много по-тежки, хем трудни за отливане на ръка без кулокран и бетонпомпа. Всяка нова технология среща съпротива от старото поколение в края на краищата. Малко ли хора още приказват, че по-добре плот с механични копчета, а не със сензори Mr. Green

# 291
  • Мнения: 9 777
Зигизаги, логиката ми за ликвидността е следната:
Решението между съсобствениците се взима с мнозинство - при 4 собственика има нужда от трима съгласни, при 24 собственика -  поне 13. В първата хипотеза двама да се запънат и нищо не може да се направи, при втората хипотеза - и десет да не са съгласни, пак може да станат нещата.
Тези къщи в центъра често са неглижирани доста години, да не кажа десетилетия, имат нужда от сериозни ремонти  на общите части - фасади, покрив, инсталации. Като се делят на по-малко собственици, разходите стават повече на апартамент. Дори да си направиш супер ремонт в апартамента, общите части ще останат в кофти състояние и съответно евентуалните купувачи няма да харесат това, като бъдещи разходи.
Панелките, дори и неглижираните, имат нужда от по-малко ремонти, които се делят на повече хора.

Имай предвид, че аз съм влюбена в центъра, в тази му част съм родена и израсла, но като става дума за пари, трябва да се проявява разум, а не емоция. За подобни на тази в обявата суми съм виждала преди време обяви, но в ремонтирана къща. Ако къщата е ремонтирана, значи има съгласие и може да се мисли като вариант. Не всеки обаче се съгласява да инвестира в къща, знае се, че по къщата винаги има какво да се прави.

Последна редакция: нд, 29 сеп 2019, 08:49 от man_darin_ka

# 292
  • Мнения: 969
Не е точно обява, но за пръв път виждам строителство с едрогабаритни дървени панели. Строителите говорят на немски.



# 293
  • Мнения: 9 777
Хахах, значи ще вземем да ги стигнем американците с дървените им къщи! Интересно как ли ще се води това строителство, съответно какви ще бъдат данъците - дали ще я пишат масивна сграда примерно.

И да си посипя главата с пепел - и аз минах покрай 11 август №25  преди малко, наистина няма плоча откъм калкана, има някакви замазки върху тухлите, които са ми се видели като плоча  и съм се заблудила. Но пък има наоколо къщи със същия брой етажи с плоча, както и двуетажна с плоча. Третият етаж под мансардния са му налепили стиропор откъм калкана (север),  на стълбището тече някакъв ремонт, но пък пред къщата имаше някакво семейство, вероятно живущи там - изглеждаха като по-белички от малцинството или пък по-мургавки българи примерно от южните райони на рОдината.

Като гледах къщите наоколо се изненадах приятно, не бях обръщала внимание, но повечето вече са ремонтирани - сменена дограма, топлоизолирани, някои изглеждаха като куклички. Западналите са единици, затова и ми беше трудничко да видя гол калкан на тухла и дали има плоча или не.

# 294
  • Мнения: 1 878
Бачкатор, тези панели изглеждат много интересно. Някоя къщичка сигурно си видял да се строи. В София ли ги мерна?

# 295
  • Мнения: 969
Бачкатор, тези панели изглеждат много интересно. Някоя къщичка сигурно си видял да се строи. В София ли ги мерна?
По табела се води еднофамилна. Изглежда ще бъде поне двуетажна, по поне 250 кв.м. етажа.
В София е, да.
Бюрото е в София, но звучи швабско. Утре ще ги проуча.

П.п.:
Ето това е бюрото: https://www.apc-de.com/

Последна редакция: пн, 30 сеп 2019, 09:05 от bachkator

# 296
  • Мнения: X
mandarinka, не всички високи съпритежателски домове са стоманобетон, знам на Шишман за 6-етажни гредоред с каменни стълби. И знам на Каравелов за еднофамилна къща на 3 етажа с плочи. И никой не говори за сигурност, а за вероятности, както и ЧС е писала. Общо взето мнението ми се покрива с нейното, да не я повтарям. Конкретната сграда изглежда гредоред, а каква е, който се интересува, ще отиде да види.  

За немската фирма, те са архитектурно бюро, имат и български офис: https://www.apc.bg/projects/project-list-2007-2015/ Не виждам да работят с определени материали, вероятно материалите се избират от клиента, след като му предложат варианти. Дървените панели с изолация са енергийно-ефективни, евтини (доколкото са префабс, тоест, не се правят на място) и лесни за монтаж, но не знам как стои въпросът със закачването на шкафове или друго по стените.

Последна редакция: пн, 30 сеп 2019, 10:21 от Анонимен

# 297
  • Мнения: 969
mandarinka, не всички високи съпритежателски домове са стоманобетон, знам на Шишман за 6-етажни гредоред с каменни стълби. И знам на Каравелов за еднофамилна къща на 3 етажа с плочи. И никой не говори за сигурност, а за вероятности, както и ЧС е писала. Общо взето мнението ми се покрива с нейното, да не я повтарям. Конкретната сграда изглежда гредоред, а каква е, който се интересува, ще отиде да види.  

За немската фирма, те са архитектурно бюро, имат и български офис: https://www.apc.bg/projects/project-list-2007-2015/ Не виждам да работят с определени материали, вероятно материалите се избират от клиента, след като му предложат варианти. Дървените панели с изолация са енергийно-ефективни, евтини (доколкото са префабс, тоест, не се правят на място) и лесни за монтаж, но не знам как стои въпросът със закачването на шкафове или друго по стените.
Имат два основни проблама, преди закачването. Пожароустойчивост (вероятно затова се води еднофамилна, да заобиколят някои тежки разпоредби) и дървоядите. Има си обработка на дървото, но на българска фирма не бих се доверил. Вероятно и съответния инвеститор също.

# 298
  • Мнения: X
bachkator, мисля, че тези панели са предварително обработени за дървояди и не вярвам да са български, немски са, най-вероятно. И фирмата не е българска, те даже нямат сайт на български, сайтът е на английски.  За пожароустойчивост нямам идея как са решени нещата, те в Канада даже не са дървени, дървена е само носещата конструкция, а панелите са изкуствени материали, но и те са лесно запалими. Но масово са такива, значи, има начин.

# 299
  • Мнения: 969
Даже и камионът от снимките е с немска регистрация, а работниците си говореха помежду си на немски. Просто интересни факти...

Общи условия

Активация на акаунт