Брокер отказа сделка, след като отказахме да му платим

  • 19 987
  • 497
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 10 374
защо трябва да е равнопоставен, може единият да е необходимо да се 'отрезви' (ако мога така да се изразя), а другият - да не е необходимо.  И то в общия случай, никога няма да е еднакво отношението или реакцията към двамата. 
Пример: апартамент струва по равновесна пазарна цена 20000 евро, продавачът си мисли, че струва 70000 евро, а купувачът си мисли, че струва 17000 евро. Ще имат ли сделка, ако се срещнат без брокер и всеки си държи на своето? В еднаква степен ли брокерът да коригира  очакванията  точно тези клиенти?  Ако искате равнопоставено   да предложи средна цена 47000 евро?

Каквото и да пишете, за мен това не е равнопоставено отношение и никога не бих си взела такъв брокер. Работа на брокера е да посъветва клиента си относно цената, да му покаже обяви на подобни обекти и цената им. Ако продавачът държи да го продаде по-скъпо може да изчака или брокерът да откаже да продава обекта на тази цена. Не ме убеждавайте, че човек, който е тръгнал да купува или продава имот е толкова неадекватен, че да му иска цена три или четири пъти по-висока от реалната или съответно да заплати такава цена.

# 421
  • Бургас
  • Мнения: 3 578
защо трябва да е равнопоставен, може единият да е необходимо да се 'отрезви' (ако мога така да се изразя), а другият - да не е необходимо.  И то в общия случай, никога няма да е еднакво отношението или реакцията към двамата. 
Пример: апартамент струва по равновесна пазарна цена 20000 евро, продавачът си мисли, че струва 70000 евро, а купувачът си мисли, че струва 17000 евро. Ще имат ли сделка, ако се срещнат без брокер и всеки си държи на своето? В еднаква степен ли брокерът да коригира  очакванията  точно тези клиенти?  Ако искате равнопоставено   да предложи средна цена 47000 евро?
Каквото и да пишете, за мен това не е равнопоставено отношение и никога не бих си взела такъв брокер. Работа на брокера е да посъветва клиента си относно цената, да му покаже обяви на подобни обекти и цената им. Ако продавачът държи да го продаде по-скъпо може да изчака или брокерът да откаже да продава обекта на тази цена. Не ме убеждавайте, че човек, който е тръгнал да купува или продава имот е толкова неадекватен, че да му иска цена три или четири пъти по-висока от реалната или съответно да заплати такава цена.
Отрезвява пазара, надценените имоти при липсата на търсене, се саморегулира в един момент и без "невероятната" намеса на брокер. Всъщност това, което много често се случва е, че продавачът държи на Х цена, под която е казал, че не пада. Ако тя е адекватна на пазара и недостатъците/предимствата на имота ще се продаде /даже по-бързо и без брокер, но собствениците първоначално са склонни да надценяват имотите си, заради сантиментални и тн. причини/. А някои брокерите  така  "надписват" цените в обявите , особено на по-луксозните. Виждала съм цени с по над  5000/10 000 евро от тази, която  преди това знам  от строител или собственик, отделно на един и същи имот, различни обяви и агенции също  са варирали в смехотворни граници. Така брокерите чакат някой да клъвне и уж после предоговорят цената с продавача, а всъщност прекалкулират своята комисиона само, а после добавяйки и 3% за купувача...Подобни практики често правят някои имоти много по-трудно продаваеми и сабствениците в един момент се отказват даже от услугите им, както направиха мои познати.

# 422
  • Мнения: 14 966
защо трябва да е равнопоставен, може единият да е необходимо да се 'отрезви' (ако мога така да се изразя), а другият - да не е необходимо.  И то в общия случай, никога няма да е еднакво отношението или реакцията към двамата. 
Пример: апартамент струва по равновесна пазарна цена 20000 евро, продавачът си мисли, че струва 70000 евро, а купувачът си мисли, че струва 17000 евро. Ще имат ли сделка, ако се срещнат без брокер и всеки си държи на своето? В еднаква степен ли брокерът да коригира  очакванията  точно тези клиенти?  Ако искате равнопоставено   да предложи средна цена 47000 евро?
Много наивни разсъждения. Що за квалификация има един брокер, че да отрезвява продавача? Предполага се, че един собственик е ориентиран в пазара, когато обявява цена. Ако брокер се нагърби да ми предлага имота, казвам НАГЪРБИ, значи е съгласен с офертата, иначе хич и да не се захваща. Пазарът сам определя гравитацията в цената. Ако е нереално висока, няма да се намерят купувачи и продавачът сам ще прозре, че се налага да смъква. Що за логика извади ти да посредничи някакъв комисионер, че да си позволи да натиска и двете страни за такика разлики между търсенето и предлагането на двамата ? Това е некоректно и изобщо не е медиация. Виж, ако става дума за малки разлики , и брокерът има мандат и от двете страни / продавачът да смъкне до еди колко си, а купувачът да качи с еди колко си/, е друго. Но някакъв ...никакъв, да уговаря две страни против волята им, мирише на друго, не на посредничество.
По-назад в темата дадох пример как едни брокери ми търсеха наематели за 600 лева, не ми казаха, че цената е висока. И ми намериха наематели за 500, не им казали, че ще ги убеждават за повече. Значи, момчетата имат точно толкова, колкото са обявили, за да им се търси жилище за 500. А не- да ме смятат мен за баламурник, че ще смъкна заради тях. И както вече писах, идваме двете страни за предварителен договор, и брокерката ме убеждава да си "стиснем ръцете " за 550 ?! Е, това ако не е измама , какво е ?! За покупко-продажбите е още по- тегаво. Стига с този наивитет, защото брокерът нито има тапия за оценител на недвижими имоти, нито тапия за медиатор. Въобщеее, той си е комисионер и толкоз. Да си гледа страната, с която е ангажиран. Другата страна има съвсем други очаквания от сделката.

ПП Докато съм писала, Роси го е написала по- ясно. Да.

# 423
  • Мнения: 975
Лошото е че когато някой тръгне да търси имот в сайтовете за частни обяви  и  агенциите, особено в по малък град,брокерите винаги се опитват да му внушат че частните обяви са рискови, има нещо нечитаво/криминално и тъмно в тях и все в тоя ред на мисли, с цел единственно да си пласират техните обяви със съответната комисионна.А всъщност има хора които просто не искат да им дават едни незаслужени и грешни пари и препочитат сами да си свършат работата.Отделно брокерите вдигат цените заради оценителите и банковите ипотеки.Отделно - не защитават интересите ДОРИ и на доверените си страни, и веднага мога да дам пример за това който го интересува.Целта им единственно да се докопат до паричките.

# 424
  • Мнения: 2 403
Естествено, че има конфликт на интереси, ако брокерът "защитава" интересите и на двете страни - това само по себе си е оксиморон, тъй като тези интереси са противоположни. Единият гледа да вземе повече, а другият - да даде по-малко.
Да речем имотът е обявен на 100к, има купувачи, които предлагат 95к и са съгласни да платят и на брокера още 3%; има и други купувачи, които предлагат 100к, но не искат да плащат на брокера на продавача.
Е, къде е неговият интерес: 3%*95к *2 = 5,700 комисион в единия случай; 3%*100к = 3,000 комисион в другия случай.
И коя сделка ще предпочете да "бута" - която е по-добра за клиента му, или която е по-добра за него? Въобще, как такъв неетичен човек ще му се довериш да ти защитава интересите? Неетичен го наричам по презумпция, само защото е готов да влезе в подобна ситуация, на която е присъщ конфликт на интереси.

# 425
  • Мнения: 1
Здравейте! Някой има ли си напредстава от фирма за недвижими имоти revolution state. Искам да намеря повече информация за нея, но за жалост нищо не намирам освен страницата им във facebook.

# 426
  • Мнения: 8 801
Всяка фирма трябва да си има собствен сайт, не фейсбук. Но в България има само imot.bg, където болшинството фирми имат обяви и така работят. Странна работа. Не е толкова скъпо да имаш сайт.

# 427
  • Мнения: 1 011
Здравейте! Някой има ли си напредстава от фирма за недвижими имоти revolution state. Искам да намеря повече информация за нея, но за жалост нищо не намирам освен страницата им във facebook.

Бягайте далеч от тях. Изключително непрофесионално отношение и поведение. Брокерите са някакви студентчета,  които не знаят нищо за нищо, но са им обещали едни големи пари без много усилие.

# 428
  • Мнения: 15
когато става въпрос за покупка трябва да изпратите свой познат който да прави огледи, след това ви казва къде какво се продава и вие откривате собственика, има обаче една подробност, някои продавачи са сключили договор с агенцията и продавача няма как да ги заобиколи, ако случаят е именно такъв, то разререте са с продавача да изчака да изтече договора с агенцията, тези договори са срочни или направо да го прекрати, след това си минавате сделката при нотариус, разбира се искате от нотариуса да провери за тежести и това е.........

# 429
  • Мнения: 144
Брокерът прибира своята комисионнна от  този, когото го е наел. На мен не ми върши никаква работа, че да му плащам.
Аз съм купувач. Аз се обаждам на обявата. Прочетете внимателно какво съм написал!!! Аз съм брокер в този случай. Ако  аз наема брокер и той се свърже с друг брокер, тогава няма да има комисионна. Всички банкови и адвокатски институции предупреждават за тези номера на брокерите

И ме интересуват мнения от хора, които са купували,!

Винаги се плаща 3% комисион на брокера. Аз платих и никак не съжалявам. Дори занапред бих ползвала услугите на същия брокер, разбира се пак срещу комисион. Simple Smile

# 430
  • Мнения: 10 374
когато става въпрос за покупка трябва да изпратите свой познат който да прави огледи, след това ви казва къде какво се продава и вие откривате собственика, има обаче една подробност, някои продавачи са сключили договор с агенцията и продавача няма как да ги заобиколи, ако случаят е именно такъв, то разререте са с продавача да изчака да изтече договора с агенцията, тези договори са срочни или направо да го прекрати, след това си минавате сделката при нотариус, разбира се искате от нотариуса да провери за тежести и това е.........

Това са нечестни игри, които могат да ти докарат и големи неприятности, включително чрез измама да останеш без пари или имот. Тоя брокер се е занимавал с имота, водил е хора на огледи, проверявал е документи, това си е работа. И ако съм продавач, как пък не бих чакала да ми свърши договора с агенцията заради определен купувач, който може междувременно и да се откаже.

# 431
  • Мнения: 40 889
Това са нечестни игри, които могат да ти докарат и големи неприятности, включително чрез измама да останеш без пари или имот. Тоя брокер се е занимавал с имота, водил е хора на огледи, проверявал е документи, това си е работа. И ако съм продавач, как пък не бих чакала да ми свърши договора с агенцията заради определен купувач, който може междувременно и да се откаже.

Че е нечестно, спор няма. ОБАЧЕ:
- никаква гаранция, че брокерът е проверил нещо;
- даже и да е проверил, купувачът пак си плаща на адвокат да му провери. И адвокатът върши по-добра работа, носи отговорност и взема 500-600 лева, а 5000 -6000.
- воденето на оглед и предлагането на апартаменти, които в 90% случаите не отговарят на заданието на купувача, съвсем не заслужават толкова пари.

# 432
  • Мнения: 833
Поскам салза за честните и добросъвестни брокери.
Гаранция-франция с брокерите. Докато не започнат да носят отговорност, а не само как да си гепят комисионната на предварителен договор работата е врата о поле. Трябва да разчиташ на съвеста на индивидуалния брокер. Като да търкаш билетчета.

# 433
  • Мнения: 10 374
Интересно ми е каква отговорност носи адвоката.

# 434
  • Мнения: 40 889
Интересно ми е каква отговорност носи адвоката.

Все някаква, а брокерите и толкова нямат.

- Имат застраховка за професионална отговорност.
- Имат си и правилник за професионалната отговорност ( в края на закона)

https://www.lex.bg/laws/ldoc/-1073741265

8. Дисциплинарна отговорност
8.1. Правата за упражняване на адвокатската дейност и дисциплинарната отговорност на адвоката са задължителни.
8.2. Адвокатът не може да се позовава на непознаването им.
8.3. Нарушаването на същите представлява дисциплинарно нарушение, което се наказва с наказанията, предвидени в чл. 100 от ЗА.
9. Съветите на адвокатските колегии са длъжни да съблюдават изпълнението на правилата.
10. При сезиране на ВАС да даде тълкуване на правилата.

Общи условия

Активация на акаунт