Фентъзи и фантастика – тема 18

  • 17 897
  • 704
  •   1
Отговори
# 210
  • Бургас
  • Мнения: 754
Хахаххахаха - това ми хареса. "Има надежда, но е дата"
Аз Бард отдавна съм ги отписал от моя списък, само ако излязат "Ветровете" ще ги купя.
Начело на списъка ми с издателства е Артлайн, после идват Сиела и Колибри.





Започнали са преиздаването на Колелото на времето, аз съм вечния оптимист

# 211
  • Мнения: 36 393
През уикенда прочетох Страта и Тъмната страна на слънцето - те са кратки и са писани, когато Тери Пратчет е бил още неопитен писател.
Скрит текст:
Страта съдържа толкова много необработени идеи - все едно ги е наблъскал всички на едно място и след това ги е използвал в отделни книги за Диска...
Тъмната страна ми напомни по концепция за Втората Фондация; по-скоро е дълъг разказ, отколкото роман. Също съдържа идеи, които той използва по-късно. И двете са интересни, имат голям потенциал, но не са достатъчно развити.
Интересно е да се проследят общите теми, които се появяват в творчеството му - очевидно тази за паралелните вселени присъства навсякъде и е там от самото начало.

Чета за втори път Прокълнатото дете на Джоан Роулинг. Не знам защо според някои фенове не подхожда на поредицата - за мен никой не е "out of character". Гадно е как тормозят сина на Драко, заради семейството му. И Хари, който е бил тормозен от Дърсли би трябвало да проявява повече толерантност. Или е прекалено повърхностен, за да го осъзнае?
Обичам поредицата, но самият Хари никога не ме е впечатлявал като персонаж (симпатизирах му, но строго погледнато не го харесвах - той е най-обикновено момче - нито е много умен, нито е много силен, нито е изключителен, в която и да е област).

# 212
  • Мнения: 47 956
Историята в Прокълнато дете е супер, само формата да не беше такъв Simple Smile

# 213
  • Мнения: 36 393
И според мен е супер, но видях много критики из нета, откакто излезе.
Бих гледала пиесата, ако някой ден я дадат на наша сцена. Но се съмнявам, че няма да стане.
Скрит текст:
И къде ще намерят специално афробългарски актриси да играят възрастната Хърмаяни и Роуз?

# 214
  • Мнения: 17 882
Страта съм абсолютно убеден, че я е ползвал за чернова на Света на диска. Там е заложена самата идея за създаването на Света на Диска, да не говорим че накрая имаше един демон, който говори с главни букви, също като Смърт. Мотивите това общество са средновековни, в Света на диска - викториянски.

Хари и мен никога не ме е впечатлявал. Някак пределно наивен ми изглежда, вярва безрезеврно във Всичко което му казва Дъмбълдор, не анализира думите му, прави се на екшън звезда, набутва приятелите си в опасност и накрая винаги обира овациите. Веднага си пролича колко е залюхан, когато го нямаше Дъмбълдор. За нула време
Скрит текст:
реши, че Снейп е лошият, набута Хърмаяни в капан, скара се с Рон, строши пръчката си и пр.
Действаше без план,
Скрит текст:
просто разчиташе Дъмбълдор да му е оставил подсказки
и рискува живота на приятелите си. Много черно-бели са при него нещата, за да го харесам.

 От поредицата харесвам Снейп и Хърмаяни. Снейп - заради това че върши адски мръсна работа, както и заради трагичния образ. Хърмаяни - заради трезвия ум.

Последна редакция: пн, 30 сеп 2019, 13:43 от Лорд Сняг

# 215
  • Мнения: 36 393
Компютърът говореше с главни букви, но и демонът май също (не ми се търси сега) - може би просто му е харесвало да пише с различен шрифт. В Диска също има разумен компютър - Хексът.

# 216
  • Мнения: 17 882
Да, както казах в Страта за мен е една добра чернова на Светът на диска. Там например Джаго Джало има мислещ гарван. Смърт също си има специален гарван. личат си някои идеи още там.


ето речта не демона
Скрит текст:
СЛЕДВАЩОТО ВИ ЖЕЛАНИЕ Е ЗАПОВЕД ЗА МЕН.

— Можеш да започнеш с това да ми обясниш как точно летиш — Кин се загледа в градините под тях.

— АБАНАЗАРД МАГЬОСНИКЪТ МЕ СЪЗДАДЕ. ЛЕТЯ, КАТО ИЗПОЛЗВАМ СЛОЖЕН ПОДЕМЕН ДВИГАТЕЛ, КОЙТО ИЗИСКВА ПОСТОЯННА НАМЕСА НА ДЖИНА ЗОЛА В КРИТИЧНИЯ МОМЕН

# 217
  • Мнения: 36 393
Така е, страшно много неща е използвал. Обаче определено идеите работят по-добре с магия, отколкото ако се обясняват със свръхразвита наука.

# 218
  • Мнения: 5 741
В такава дълбока книжна дупка съм, че не знам коя книга е в състояние да ме извади от нея. Толкова дълъг период досега не ме е държало. След "Носферату", която прочетох в началото на септември, започвам и зарязвам книги и нищо не ми привлича вниманието.

# 219
  • България
  • Мнения: 6 200
И аз в момента търся фентъзи, но нищо не ме грабва.
Яд ме е, че два пъти започвам Малазана и не ми харесва. А има толкова много за четене Frowning1

# 220
  • Мнения: 131
Влад Талтош, Траксас, на Лукяненко бол.... Абъркромби и Сандерсън са плодовити и вадят на конвейр

# 221
  • България
  • Мнения: 6 200
Спрях се на:

# 222
  • България
  • Мнения: 6 200
Първата от горните много ми хареса.
Има даже и българско участие Grinning.
Продължавам с втората книга.
 Всичко е нормално, няма внушения. Съвсем приятно фентъзи.
Точно такова ми се четеше.

# 223
  • Мнения: 36 393
Нетфликс ще правят сериал по Сянка и кост на Бардуго (още не съм я чела): https://variety.com/2019/tv/news/tv-news-roundup-netflix-shadow- … -bone-1203356620/

# 224
  • Мнения: 47 956
Аз я четох и не съм възхитена, ама на сериал може да е добре Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт