Фентъзи и фантастика – тема 18

  • 17 952
  • 704
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 3 601
Стигнах до третата книга на Малазанска книга на мъртвите и ............не мога повече.Това не е за мен.
Реших да започна Колелото на времето с прелюдията Нова пролет.И първото изречение е:Студеният нощен вятър духаше отривисто над покритата със сняг земя, по която вече три дни се избиваха хора.  Weary Ужас.Пак ли ще е същото?Днес няма да чета повече.Sweat Smile
Не. Малазана и Колелото са много-много различни. Първата поредица е като ножица оцапана с кръв и коса, а втората като напечен от слънцето камък. Wink

# 241
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Благодаря ви много!Друго си е да има някой да помага,че да е още по-приятно четенето.
Започвам с първата книга:Окото на света

# 242
  • България
  • Мнения: 6 209
Благодаря ви много!Друго си е да има някой да помага,че да е още по-приятно четенето.
Започвам с първата книга:Окото на света
Малазана май само два пъти я започвах, повлияна от коментарите тук.
Колелото на времето - мисля че екранното ми име казва достатъчно. GrinningGrinning

# 243
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Пет пъти го захващах, пустия Малазан... средата на втора книга ми е предел. Шести път - след пенсия! Ще съм върло морбидно бабе!

# 244
  • Мнения: 47 981
Само първа книга ми беше тъпичка
Обаче тия дни прегледах съдържанието и имената на героите. Повечето не ги помнех, особено боговете Simple Smile За тях изобщо бях забравила

# 245
  • Мнения: 18 080
на мен  книга 7-11  от КнВ ми бяха тъпи, главно защото там не се случи нищо съществено,
Скрит текст:
Ранд изгуби ръката си, и имаше малко (любовни) драми около Перин, но иначе - нищо  съществено, за 4 книги
останалите бяха интересни. В първа и втора книга има доста влияния от Толкин, но това е нормално по онова време цяло поколение се съобразяваше с този стил. И на Реймънд Фийст първите книги са под влияние на Толкин, също и поредицата Шанара.  В по по-късните книги се усеща, че  Джордан определено е излязъл от шаблоните.

като плюсове на поредицата определям
-мащабност - 15 книги
-една от първите поредици със "сивеещи" се персонажи
-интересно подбрана история
-много използвана митология
-доволно интриги

като недостатъци отчитам
- безумно държащи се женски персонажи, на всичкото отгоре са безброй - на повечето Айез сейдай не може даже да им запомниш имената
-поява на някоя Айез сейда за две сцени, изчезва и за пет книги и поява на сходна Айез Седай, която има същото име, но с една буква в повече. Няма как да се помни кой - кой е.
-Забиващи в  нищото линии. Пример -Лиандрин. Също - Галина. До един момент авторът ги счита за много важни, и от един момент просто престава да се интересува от тях.
-последната книга (писана от Сандърсън по бележки на покойния автор и по спомени на жената на Джордан) е пълна с "дупки", и опити да се запълни огромен материал, което поражда  неравномерни преходи  в изграждането на характера при по-второстепенни герои като Галад или Кацуан, както вече споменах.

въпреки посочените слабости КнВ остава една от най-мащабните и значими поредици. Ранд, Мат, Перин, Егвийн, Елейн  Нинив, Том Мерлин и Моарейн ще ни радват дълго, и ще останат трайно в съзнанието ни.

Последна редакция: пт, 18 окт 2019, 09:24 от Лорд Сняг

# 246
  • Бургас
  • Мнения: 754
Аз чета колелото, първите четири съм прочела. Хареса ми начина на писане и сюжета, но не задълбавам толкова много като Лорд сняг. Не чета бързо, наслаждавам се и се потапям в горите и пустошта и се опитвам дори да доловя аромата ..

# 247
  • Мнения: 18 080
При мене не без значение бе, че когато  започнах да чета чета книгите книгите  в края на 2006 Джордан вече бе тежко болен и можех активно да следя процеса по дописването им Сандърсън. особено от 11 книга нататък. тогава имаше много ревюта на по-късните  книги, например На Великия Лов или Пътят на кинжала, много анализи във форуми,  в много от тях съм се включвал и аз. Книгите съм чел много пъти  и с времето станаха важна част от фентъзито което съм прочел. Имат си своите кусури, но като цяло са мащабен проект с много плюсове, и бих ги препоръчал .
Може би най- големият ефект е, че покрай Колелото се запознах със Сандърсън и постепенно той ми стана любим автор.

# 248
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Когато започнах колелото бях студентка, когато излезе последната част, щерката вече четеше епична фантастика... а не е като да съм бързала да се женя и раждам. Laughing

# 249
  • Мнения: 5 741
Тези две книги излязоха тези дни.Анотациите им звучат интересно.
https://my-book.bg/magazin/pre-order/pogybeniqt-svqt/
https://www.obsidian.bg/?cid=8&bid=555
В момента нищо интересно не чета, общо взето прескачам от книга на книга и нищо не ми задържа вниманието. Не ми е за първи път изпадането в книжна дупка, но за първи път ме държи толкова дълго.

# 250
  • Мнения: 18 080
първата наистина звучи супер. Втората - не толкова. Аз си чакам Джош Малерман. Всеки миг трябва да излезе романа "Малори". В момента и аз не чета нищо, попаднал съм в затишие пред буря. За другата година очаквам най-накрая да излязат Ветровете на Мартин, както и поне две книги на Сандърсън.
инак за тази година се наситих на фантастика. сигурно поне 10-15 книги съм прочел, дори съм готов вече с номинациите за фантастика за следващата година, освен ако в последният момент не стане разместване

Скрит текст:
1.Към небето - Бр. Сандърсън
2. Живият Хаос - цялата трилогия - Патрик Нес
3. Пожарникарят - Джо Хил
като внимание заслужават също Тъмна дарба, Последните оцелели, Черният облак , Небостъргачът и пр.

откъм фентъзи обаче нещата стоят доста бедно. Препрочитам си Робин Хоб, чакам си Малерман....и това е.

Последна редакция: пт, 18 окт 2019, 13:07 от Лорд Сняг

# 251
  • Мнения: 47 981
Нещо не пишете
Да сте виждали някъде Цивилна кампания на Бюджолд на разумна цена? Предлага се за някакви огромни за мен суми
Нещо търговците на книги доста са се хм оляли, или аз съм някаква такава хейтърка...

# 252
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Хепи, да ти я потърся при нашите антиквари?

# 253
  • България
  • Мнения: 6 209
Аз специално чета книга от един сайт и затова не пиша.
Не е издавана, затова в скрит текст пускам линк:
В този сайт има доста неиздавани книги, включително и на български език.

# 254
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 780
Преди малко точно си маркирах няколко от сайта. Все пак това е място за лично творчество Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт