Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 081
  • 741
  •   1
Отговори
# 225
  • Видин
  • Мнения: 288
beauty_magnolia, според мен има гниене. Sad Може да намажеш с кашичка от Топсин.
Но аз не съм успявала да спася моите в такова положение. Но пък и не съм чак толкова веща.

Чета ви, но нямам с какво да се похваля. Всичко е прецъфтяло, оказа се че имам и акари. Направих 3 курса и то на всички.
Как да разбера, че вече няма? 🤔
Виждам цветоноси тук-там, но не смея да се похваля, защото току-виж пак започне масовото съхнене на пъпки.

# 226
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Като сме тръгнали да се "хвалим", та и аз да се включа Grinning
За първи път май ще скопосам една орхидея заради гниене. Досега само ми съхнеха Grinning
Засега я наблюдавам, напудрила съм с топсин, канела, прах от крило на прилеп и какво ли още не Grinning Не успяхме да се харесаме нещо с нея, да видим докъде ще стигне. Иначе е видова, кръст виолацея ред х индиго блу, надявам се като видова да е по-инатлива от стандартните хибриди ама.....
Едното ми нобиле на терасата го прежури слънцето и едната булба изгоря и загни, а беше тръгнала толкова добре - яд ме е. Дано поне другите успея да разцъфтя, че нещо не съм ги научила още тези дендробиуми.
Онзи ден стана дума за акарите. Е няма такава напаст.... Цяло лято пируват с катасетумите, пръскам, търкам.... пак ми се плезеше едно - явно ще трябва да им дам урок. За жалост не можах да видя катасетума цъфнал, дано поне булбата оцелее сега през зимата и догодина пак ще ги мъча.

Та така - с хвалбите май съм дотук Grinning
Фаленопсисите ги окастрих здраво откъм корени и стъбла, та тази година май цвят няма да видя от повечето, ама тъкмо - догодина ще им се радвам повече Wink

Хайде - предизвиквам ви да се хвалите и вие Grinning

# 227
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
а защо ряза корените? гниеха ли?
дендито е на балкона. слънцето го бие по китарата от 2 до 8 цяло лято.
извадих ги малко преди голямото застудяване май месец и доста се мъчиха, но аз бях хард Simple Smile Simple Smile който оцелее да оцелява.

# 228
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 984
На мойте фалеанопсиси почти на всички (със сигурност на половината) им пожълтяха и паднаха най-долните листа. Вадят масово я листо я корени, но цветоноси няма за сега. Единия фалеанопсис дето е без корени и той така - двете долни листенца ги пожълти и хвърли, но вади ново листенце. Горкото мъчи се, но не се дава. По едно време имаше едни бели гадинки, дали не бяха памуклийки, на тях приличаха, че ги махах ръчно. Ама никога не се знае дали пак няма да се появят. Та това е, в очакване на цветоноси, а дано!

# 229
  • Мнения: 8 047
Аз да се "похваля" с една, която изгни от към средата на стеблото... мазах с кашичка, доизгни към върха... има яки зелени корени, но надежди нямам...
Всички други (онези от "Спаси орхидея") пускат нови дебели корени Sunglasses Аз почнах повече да се радвам на нови корени и листа след пролетно лятната поразия вкъщи с цъфтящи гниещи Close
Остатъка от лиодорото стои над вода (две листа без нищо отдолу), папагала пуска листо, а няма ни един здрав корен (лежи над кори), каодата в същото състояние като лиодорото... От края на май спряно гниене на чуканчето, досега без промяна...

# 230
  • Мнения: 854
Аз за сега имам само 3 нови цветоноса и няколко орхидеи, които още не са прецъфтели от лятото. Имах и няколко, на които листата се бяха сбръчкали много след пресаждане, но се съвзеха. Тях ги чакам поне някое ново листенце или коренче да ми пуснат, но няма. Тези, които са ми на водно, пускат само по някой корен, като едната изкара втора базална кейка. Оглеждам ги всеки ден за цветоноси общо взето.

# 231
  • Мнения: 5 121
beauty_magnolia, според мен има гниене. Sad Може да намажеш с кашичка от Топсин.
Но аз не съм успявала да спася моите в такова положение. Но пък и не съм чак толкова веща.

Скрит текст:
Чета ви, но нямам с какво да се похваля. Всичко е прецъфтяло, оказа се че имам и акари. Направих 3 курса и то на всички.
Как да разбера, че вече няма? 🤔
Виждам цветоноси тук-там, но не смея да се похваля, защото току-виж пак започне масовото съхнене на пъпки.

Благодаря, Къдрокоска Flowers Hibiscus Ще намеря в темата какво беше съотношението за тази кашичка и ще я намажа. А трябва ли да премахна преди това хубаво крема, с който я намазах или да мацам върху него?

# 232
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Добри, някои корени бях изсъхнали, други - остарели и не вършеха работа, а само заемаха място в саксиите. Аз не сменям саксии с по-големи - моите са си в транспортните. Пресаждах ги преди всяка година като поизрязвах излишното и ги набутвах навътре в корите. Новите корени си се развиваха нормално, старите ги махах... Като започнах да чета че не било добре да се реже, ги оставих 2-3г. за проба да видя какво ще се получи. Ами цъфтежът не стана по-обилен, нито цветоносите - повече на брой. Единственият резултат беше, че растенията избуяха много над саксиите, корените им висяха във въздуха и не успяваха да осигурят достатъчно влага. Ясно е, че са пълзящи в естествени условия и си осигуряват влагата от въздуха, но у нас влажността не е като в джунглата баш Grinning  Та се наложи да отстраня колкото е необходимо от чуканчето, така че растението и корените му да си се прибере нормално в саксията и така... Но понеже доста драстична беше за някои интервенцията (ще покажа по-късно снимки), ще им трябва време да се "осеферят".
А дендито си беше на терасата и при мен цяло лято, но не на пряко слънце и нямаше устойчивост към силата му.  И като падна слънцето по-ниско си мислех, че няма да нанесе поражения, все пак сме октомври, но УВИ... Яд ме е, че най-яката булба загина, но...

Засега папагала пуска цветонос и лиодорото заложи също, но нещо спря (сигурно защото му смених мястото - върнах го обратно, надявам се да продължи да се развива)

Някоя от вас гледа ли цимбидиум? От миналата година имам един, цяло лято го държах навън, на северна сянка, сега започнах да го вадя на слънце, че на сянката студено ми се струва. Кога да го прибирам на остъклената тераса се чудя.... Идната седмица вече дават застудяване, но пък казват, че той е студоустойчив. Та да споделите малко опит, моля Simple Smile

# 233
  • Мнения: 13 792
С какво изложение е терасата?

# 234
  • Мнения: 990
Ами да се похваля и аз тогава.Загубих 1 цимбидиум,корените му бяха наядени от охлюви,които много късно открих.3 фаленопсиса изгниха,като 1 от тях успях да спася засега. Имам 2 с цвят от юни и 2 новички.Преброих 19 цветоноса,надявам се да ги видя всички цъфнали.1 Вандичка ме тормози,пуска само корени и листа,но аз съм търпелива,когато реши тогава.Експериментът 1=2 (срязах една с цел размножаване) също върви добре.Общо взето доволна съм от тях,а и от себе си, въпреки загубите.😊

# 235
  • Варна
  • Мнения: 1 951
_re_ge Имам източна и южна. Южната през студените месеци почти през цялото време е затворена. Източната я отварям (защото простирам там). Мислех на източната да го сложа като начало, а после да го преместя окончателно на южната, макар че става доста топло като напече, но нямам студени стаи - с парно сме.

Sunshine29 ОХЛЮВИ?!? Как ги откри... аз намерих едни скрипи само, та се стреснах, но разбрах, че не са опасни за растението, само за нас и се успокоих Grinning Но това с охлювите си е реална заплаха, когато е навън ... Моя Убавец май е с два цветоноса, но засега са само наболи около 10см и не смея да се зарадвам... Стискам палци за вандата - моята за пръв път от 3г. ме зарадва и знам, колко може да са инатливи...

# 236
  • Мнения: 13 792
_re_ge Имам източна и южна. Южната през студените месеци почти през цялото време е затворена. Източната я отварям (защото простирам там). Мислех на източната да го сложа като начало, а после да го преместя окончателно на южната, макар че става доста топло като напече, но нямам студени стаи - с парно сме.

Късметлийка
Цимбидиумите най-успешно се отглеждат  ( от всичко каквото съм чела/чула са БГ ) на източна неотопляема тераса - целогодишно! Да не забравяме че те понасят толкова ниски температури колкото като пада сняг.  Наричали са ги цветя на китайските императори и са обучавали в изскуството как да ги поливаш. Ниските температури  и засушаването стимулират цъфтежа. Ако знаеш какви красоти съм виждала в ФБ отглеждани на източен балкон....

# 237
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Ясна е работата - ще се мести явно простира  Grinning

Пък дано стигнем и до цвят... Че това изкуство на поливането май не е от моите стихии Grinning

# 238
  • Мнения: 990
Открих ги чрез резен краставица.Те са от тези малките,кръглите,забравих им името.Търсих снимки на домашните "любимци" да ти ги покажа и се сетих,че тогава бях открила и стоножка в субстрата.Не съм сигурна кой е виновника от двамата,най-добре да не срещаш нито един от двамата.Явно с тези екстри съм я купила.
Скрит текст:

Последна редакция: чт, 24 окт 2019, 21:12 от Sunshine29

# 239
  • Варна
  • Мнения: 1 688
Здравейте мили момичета, радвам ви се на цветоносите, корените и красотите Hug
Да си дам отчета и аз - отново съм си с три фалчета. Два пъти стигах до 5 - 6 бр и след това съхнене, гниене и ги губих...остана ми опита. Сега от трите, които оцеляват геройски - две са пуснали по един цветонос и коренчета, а третата си е цъфнала отдавна и ми носи още утешителна наслада на очите.
Скрит текст:
Пожелавам на всички ни минимум загуби и максимум красота от свежи цветове в домовете Grinning

Общи условия

Активация на акаунт