Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 138
  • 741
  •   1
Отговори
# 240
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Mimkish  ма тя голяма красота твойта! Дано те радва дълго.

# 241
  • Варна
  • Мнения: 1 688
Благодаря Angela61! Hug  Силно се надявам да живее дълго, скоро имах рожден ден и децата ми я подариха, та ми е скъпоценна.

# 242
  • Мнения: 854
Отбелязвам се с още един цветонос от тази сутрин (и то на орхидея, която още ми цъфти от лятото). Оставам със силното убеждение, че просто има растения, които цъфтят много повече от други, нищо, че са гледани при еднакви условия. Как мислите, дали е заради възрастта или големината на самото цвете?

# 243
  • Мнения: 13 805
Правилно е първото предположения - видът хибрид е определящ фактор.

# 244
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
И при мен 2/3-ти от орхите ми имат цветоноси, дори една, която спасих от мисюбриголаж и нямаше никакъв вид сега милата два цветоноса ми пуснала. Забелязвам, че орхите които прибрах от ранчото, че стана студено са пуснали сцетоноси, една е събудила спяща пъпка. Надявам се да не се обърка нещо и всияки да цъфнат и да показдаме красоти тук.

Една орха не мога да я накарам да пусне цветонос. Нея си я купих миналата година лятото края и от тогава само листа пуска и корени, много натежава и се кюлва показвала съм снимки. Два пъти летя от хладилника до прозореца без големи произвествия за нея и пак не се стряска да пусне цветонос. Догодина и тя на ранчото!

# 245
  • Мнения: 854
И при мен 2/3-ти от орхите ми имат цветоноси, дори една, която спасих от мисюбриголаж и нямаше никакъв вид сега милата два цветоноса ми пуснала. Забелязвам, че орхите които прибрах от ранчото, че стана студено са пуснали сцетоноси, една е събудила спяща пъпка. Надявам се да не се обърка нещо и всияки да цъфнат и да показдаме красоти тук.

Една орха не мога да я накарам да пусне цветонос. Нея си я купих миналата година лятото края и от тогава само листа пуска и корени, много натежава и се кюлва показвала съм снимки. Два пъти летя от хладилника до прозореца без големи произвествия за нея и пак не се стряска да пусне цветонос. Догодина и тя на ранчото!
И аз имам такива, които са с много листа, превиват се и много натежават. Слагам им пръчка за цветоноси и ги връзвам здраво за пръчката, за да ги изправя. В краен случай, когато и това не помага, ги слагам в прозрачна кашпа.

# 246
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Всички са ми в прозрачни пласмасови кашпи, и тази също, но ако продължава така ще се наложи да я спожа в керамична кашпа, добре, че при последното падане успях малко да я поизправя и наместя. С много големи и тежки листа е, здрава да е и да ме зарадва с цъфреж, че вече забравих какъв цвят е.

# 247
  • Мнения: 6 290
Здравейте,
Може ли това да се спаси и какво да го правя...
Има избила спяща пъпка, въпреки че и цветоноса е леко позасъхнал

# 248
  • София
  • Мнения: 771
Розетката му жълтее ли или е отблясък от светкавица?
Може ли още снимки, при друга светлина. Защо смяташ, че е болно?

# 249
  • Мнения: 6 290
Ами цялостния му вид никак не ми изглежда нормално. Обяснявам си донякъде с възможността да е просто прегоряло, ама знам ли..
Самите корени също не са особено свежи. Мекото изрязах преди снимката.
Вероятно и самата саксия не е била подходяща като размер, мисля да сложа в по-малка сега.
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 28 окт 2019, 14:09 от second

# 250
  • Мнения: 5 127
Има ли начин за поддържане на свежестта на отрязан цветонос във вода? И още един въпрос - загниваща орхидея /за която споделих и питах/ колко пъти е необходимо да я намажа с кашичка топсин?

# 251
  • София
  • Мнения: 771
second, според мен растението ти има гниене в розетката, т.е. - умира. Това го реших заради жълтият цвят в основата. В този случай канелата няма да помогне (ако кафявият прах е канела). Може да разбереш като дръпнеш най-външното листо (това жълтото) и отдолу има меко и/или тъмно кафяво петно. Ама хубаво да го обелиш около розетката. Трябват ти препарат фунгицид, например Топсин, с който се маже загнилото място с цел стопиране на гниенето. Успех!

beauty_magnolia, успя ли да спреш гниенето? мажеш, докато оздравее Simple Smile

# 252
  • Мнения: 561
_re_ge Имам източна и южна. Южната през студените месеци почти през цялото време е затворена. Източната я отварям (защото простирам там). Мислех на източната да го сложа като начало, а после да го преместя окончателно на южната, макар че става доста топло като напече, но нямам студени стаи - с парно сме.

Късметлийка
Цимбидиумите най-успешно се отглеждат  ( от всичко каквото съм чела/чула са БГ ) на източна неотопляема тераса - целогодишно! Да не забравяме че те понасят толкова ниски температури колкото като пада сняг.  Наричали са ги цветя на китайските императори и са обучавали в изскуството как да ги поливаш. Ниските температури  и засушаването стимулират цъфтежа. Ако знаеш какви красоти съм виждала в ФБ отглеждани на източен балкон....

И аз имам Цимбидиум, който ми подариха миналата година и едва не уморих, но благодарение на съвети тук закрепих през зимата, цяло лято беше на открита северна тераса и изглежда много добре, дори май и дветонос ще пусне. Сега ми давате много хубава идея, защото имам остъклена източна тераса и може би ще го оставя да зимува там. Само имам въпрос относно засушаването - спира да се полива, докато не се покачат температурите или се полива от време на време?

Също така ми подариха наскоро един Дендробиум нобиле - красив, ухаен, чуден направо. Прецъфтя, тези дни ще го пресъдя. Гледам, че му излиза нова булба (и тук ли така се казва?), но няколко листа започват на пожълтяват. Та, имам няколко въпросчета и за него - нормално ли е пожълтяването на листата? Мисля да го пресадя в субстрат, който си ползвам за Фаленопсисите, който е напоследък този от Лидл, та ще бъде ли ок за Дендито? Субстратът е само кори. И последно, добре ли ще му е да го гледам в северна неотопляема стая близо до прозорец или на перваз?

Лятото ми подариха Милтониопсис, с етикетче Милтония разбира се и ми трябваше доста време, докато я определя и си мислех, че заминава, но и тя ме зарадва с нова булба. Нея също я пресадих в Лидл-ските кори след като прецъфтя и сега я мъдря къде да я сложа да зимува.

Много ви благодаря за полезната информация и опит, които споделяте тук и във ФБ групата!

# 253
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Дендробиум Силкатум, вид орхидея растяща в Китай и Тибет на височина над 1000 м.

# 254
  • Мнения: 5 127
[
Скрит текст:
quote author=a.n.d.r.e link=topic=1139811.msg39554861#msg39554861 date=1572284184]
second, според мен растението ти има гниене в розетката, т.е. - умира. Това го реших заради жълтият цвят в основата. В този случай канелата няма да помогне (ако кафявият прах е канела). Може да разбереш като дръпнеш най-външното листо (това жълтото) и отдолу има меко и/или тъмно кафяво петно. Ама хубаво да го обелиш около розетката. Трябват ти препарат фунгицид, например Топсин, с който се маже загнилото място с цел стопиране на гниенето. Успех!

beauty_magnolia, успя ли да спреш гниенето? мажеш, докато оздравее Simple Smile
[/quote]

Не мога да преценя, потъмня, омекна основата на листата... Ще намажа пак и ще се надявам... Confused

Общи условия

Активация на акаунт