Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 056
  • 741
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 771
beauty_magnolia, дай актуална снимка, моля Simple Smile

# 256
  • Мнения: 5 115
beauty_magnolia, дай актуална снимка, моля Simple Smile
        Хич не е за показване 😟
Скрит текст:

Има ли смисъл да я намажа повторно? Head Band

# 257
  • Мнения: 8 029
Аз мажа и чакам Head Band Дотук една такава е вече абсолютно суха (замина в коша след детайлен оглед на корените), една стои със зелени листа, корени не виждам, чакам си я... друга беше с дълго стебло и след като гниенето спря просто чуканчето се отчупи сега стои над вода в очакване на корен... Надежди нямам никакви, експериментирам си Simple Smile

# 258
  • Мнения: 5 115
Надежди нямам никакви, експериментирам си Simple Smile

И аз по твоя път, peneva_a Sad

# 259
  • София
  • Мнения: 771
beauty_magnolia, не се предавай! Hug
аз лично никога не съм успявала да върна към живот растение с гниеща розетка, но това не значи, че ти няма да успееш Smiley
аз бих обелила жълтото листо (голямото) и тогава да мажа.
Успех!

# 260
  • Мнения: 5 115
beauty_magnolia, не се предавай! Hug
аз лично никога не съм успявала да върна към живот растение с гниеща розетка, но това не значи, че ти няма да успееш Smiley
аз бих обелила жълтото листо (голямото) и тогава да мажа.
Успех!

Много ти благодаря, a.n.d.r.e Hug Окуражаваш ме. Ще намажа пак днес, даже повече площ ще намажа. Ако успея, ще ми бъде първата спасена с гниеща розетка.

# 261
  • Мнения: 13 786
Аз имам много растения от новите хибриди спасени от гниеща розетка, затова не се предавайте.  Както казах новите хибриди имат някаква странна страна на поведение когато без да са мокрени изведнъж почва да им гние розетката от средата. В такъв случай там посипване с фунгицид, а на една дори обработвах с клечка със спирт. То гние аз пак обработвам и така. Накрая даже мъничко поомокрих да слезе надолу. То пък се оказа че спирта не бил за препоръчване защото вървял по тъканите и ги изгарял. Еми явно зависи от случая, при мен стъблото се вдърви отгоре на чукан но имаше 3-4 готини корена и долница на стъбло. Та си пусна кейка. Имам три четири подобни случая. оживели, с кейка и дори вече цъфтели след три години върху майка си.

# 262
  • Мнения: 8 029
Значи казваш да държим упорито, да мажем, да капем... и а дано устиска цветенцето Grinning
Една вкъщи (новичка, от преди месец) миналата седмица отрязах цветонос от който пускаше разклонение, корените бяха сиво-зелени, чуднички. Накиснах за 10тина минути макс, даже фунгицид пакнах във водата ей така за всеки случай... Днес я гледам всичките (6) листа са жълтеещи леко на пета... но по-жълто във вътрешния край. Бутнах едното и падна. Оголих до стеблото - сивкаво кашаво. Не съм го мокрила, сигурна съм, защото кашпата е по-плитка, а аз в нея налях вода и го сложих да кисне, а после отцедих... А и растението е "кацнало" над корите някак та вода до стеблото е стигнала само изотдолу през корените. Ще я огледам довечера,  сутринта просто я зарязах, че закъснявахме за училище, но вече не се ядосвах. Омммммн! Действам по план и инструции, пък каквото стане.

# 263
  • Мнения: 5 115
И моята хибридка не е мокрена в розетката. Но откъде се получи това гниене, не ми даваше мира тази въпросителна. Но ето _re_ge ни разкри загадката, че ... така си "решават" някои хибридки. Ние да направим каквото трябва, а другото - от Природата и от тях... Ще си ги обичаме докато решат, че не искат да са наши цветя Head Band

# 264
  • Мнения: 6 386
Аз също имам доста спасени и "възстановени" след гниене на стъблото или други проблеми. С времето обаче започнах да си подбирам битките - преценявам дали си заслужава времето (може да са няколко години) и усилията (отделни грижи и режим). Несъмнено, така се трупа ценен опит, ама явно понякога си стигам предела на добротата Joy

# 265
  • Мнения: 13 786
Аз също имам доста спасени и "възстановени" след гниене на стъблото или други проблеми. С времето обаче започнах да си подбирам битките - преценявам дали си заслужава времето (може да са няколко години) и усилията (отделни грижи и режим). Несъмнено, така се трупа ценен опит, ама явно понякога си стигам предела на добротата Joy
Аз такива въпросни здравословно почнах да ги обединявам. Стигнала съм до 4 в една  саксия 12-ка . Така хем реанимирам 2-3-4 бройки наведнъж,  хем не заемат много място. Дори вчера извадих една от такава тройка ,мислех - да хвърлям или не, после виждам едно мааааалко зелено петънце - Кейки или корен ,и пак обратно.

# 266
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 972
Lycaste Shonan Beat с големи и дълготрайни цветове.

# 267
  • Мнения: 6 386
Оле, Боже! Разкош! Обожавам розова пепел. И как преливат цветовете...

# 268
  • Мнения: 8 029
Импала, дръж се, ник'во припадане! Скоро ще ни коказваш пак твой цъфтеж Hug

Аз пък да ви кажа каква съм луда... Останали 4 орхидеи в билата, намалени, та намалени... огледах корени, листа... На едната корените не ги биваше хич, но с едни пъпки за нови... жълта с червени устица Relaxed и с втори цветонос, очевидно изкарал в опаковката, засукан нагоре надолу покрай целуфана...
Другата с прекрасно изглеждащи корени, но удавена във вода, плуваше... бяло-розова на чертички... Другите бяха бели, нормално изглеждащи, не ми натиснаха копченцето "Спасииии меееее!"
И тъй като явно са ми малко грижите, взех си нови за обгрижване Smiling Imp
Скрит текст:


ПП: Joy на снимката виждам, че рибите ми са с цветовете на орхите Sweat Smile

Последна редакция: сб, 02 ное 2019, 23:06 от peneva_a

# 269
  • София
  • Мнения: 771
ама ти само с две ли си тръгна!? Joy Като прочетох: "останали 4 орхидеи в Билата..." и реших и 4те си грабнала Stuck Out Tongue Winking Eye
то... такова... и аз се сдобих днес с преоценено от Билата. Ма само едно, щото само една разцветка имаше в нашта Била. Късмет с новите придобивки! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт