Нашите орхидеи – тема 27

  • 29 088
  • 741
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 991
Чуден цимбидиум!Дано те радва дълго с цвят!А знаеш ли какъв е цвета му или ще бъде изненада?

# 466
  • София
  • Мнения: 771
е не, ВЕЩИЦА направо прекали тази година! Smile Smile
ванда, брасада, сега цимбидиум... Flowers Hibiscus
всякакви красоти ти нацъфтяха! признавам си, че искрено завиждам Smiley и ти пожелавам и догодина да продължиш да ни показваш най-различни хубавини!

# 467
  • Мнения: 6 387
Император Цимбидий I Joy
Аз съм напът да подаря моя, май не ми се занимава повече с него...

jujasol,
Отрежи петното плюс още сантиметър и половина навътре в здравата тъкан.

# 468
  • Пловдив
  • Мнения: 1 026
Благодаря Impala!

# 469
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Благодаря, момичета! Викат му краля, ама моето май е кралица, че е с бонбонено розов нюанс на цветовете......Grinning Дано цъфне, ще снимам задължително.

Импала, какво се инати твоя крал, та си му вдигнала мерника? Този на мен ми е първия и нямам много наблюдения. Миналата година разговарях с един младеж, когото хвалеха като краля на кралете. Та той сподели, че цяло лято ги държал на открито, под сянката на един орех на вилата си, Господ ги поливал в повечето случаи, само имало декоративно езерце наблизо. А се скъсвали да му цъфтят. Та на моя се опитах да му създам някаква сходна среда, затова го закарах пред офиса. Е.... кучето му изяде няколко листа и му наръфа едната булба, но успях да спася останалата част Grinning Единствено страдам, че харесва на хладно и се налага да го държа на терасата, а аз обичам да се радвам на цветята си и да са ми пред очите, но ако успее да разцъфти двата цветоноса ще ми бъде достатъчно Heart Eyes

Андре Hug
За сметка на това затрих няколко фалчета Flushed Ама явно е трябвало да се освободи място за новите видове....

И хайде, пуснете някакви красоти да поплакнем око, при мен още нищо няма....

# 470
  • Мнения: 6 387
Не знам как точно да го обясня, но някак не ми доставя удоволствие... Само първата година не цъфтя, после започна да се отчита редовно. Обаче иска повече грижи, обемен е, тежък, цъфти кратко. Абе не е моето Joy
Иначе ето какъв красавец е моят рицар Excalibur 'Galahad':
Скрит текст:

Ако ще ти е от помощ, мога да напиша как го отглеждам.

# 471
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Аууууу, безсърдечна !!!! Hug Такъв красавец имаш, ПУ! ПУ! Да не му е уроки! Heart Eyes И всяка година цъфти!.... Ама си мисля, че това му е проблема - много е лесен, а ние, момичетата, обичаме лошите момчета, дето ни се опъват, нали Grinning
Ще бъда благодарна, ако споделиш какви грижи полагаш Hug

# 472
  • Мнения: X
Моя цимбидиум го разделих, понеже щеше да счупи саксията и ги заточих - единия на остъклената тераса, другия на стълбището. Тоя на терасата за пръв път има развитие, единия му нов растеж, който беше спрял за повече от година, пуска нови листа и взе да нараства.
В интерес на истината, в началото беше пуснал два цветоноса, но пораснаха малко и изсъхнаха и оттогава е в застой. Дано сега поне единия тръгне и цъфне догодина. Даже съм забравила какъв цвят беше...

# 473
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Из фейсбук групите една от майсторките изрично подчерта, че всяко делене спира развитието с три години Sad Затова сега ме е страх какво ще стане като вземе да издува саксията прекалено.....но ще му мисля като дойде моментът.

# 474
  • Мнения: X
Чак пък с три години.... Как се пресмята това нещо с точност? Всяко растение е различно и съответно реагира различно на промените. Може да не цъфне много време, може и да не му повлияе, може и да загине. Божа работа.

А твоя можеш да не го делиш, ами да го сложиш в по-голяма саксия, наскоро гледах клип, един разделяше цимбидиум, сигурно имаше 30 булби и беше в голяма глинена саксия. Аз го разделих, защото искам да имам две растения и да дам едното на приятелка.

# 475
  • Мнения: 13 792
Из фейсбук групите една от майсторките изрично подчерта, че всяко делене спира развитието с три години Sad Затова сега ме е страх какво ще стане като вземе да издува саксията прекалено.....но ще му мисля като дойде моментът.

Чак пък с три години.... Как се пресмята това нещо с точност? Всяко растение е различно и съответно реагира различно на промените. Може да не цъфне много време, може и да не му повлияе, може и да загине. Божа работа.

А твоя можеш да не го делиш, ами да го сложиш в по-голяма саксия, наскоро гледах клип, един разделяше цимбидиум, сигурно имаше 30 булби и беше в голяма глинена саксия. Аз го разделих, защото искам да имам две растения и да дам едното на приятелка.
Спира го . Не само на цимбидиумите а на всяка симпоидална отрхиея. Особено ако някой ги насвятка по една две булби в саксия. Дори да отделите три възрастни булби, може да се наложи да чакате минимум година до стабилизиране. Ако отделите една или две булни , може и растението да се спомине... ако ли не се гърне ще цъфне  може би след три години. Това не са приумици,  това са си  правила , като в математиката. Има  и изключения , но рядко. Познанието за това какво ще се случи след делене , в зависимост от самото делене , е обосновано и неделя пише просто защо някой иска да ви откаже или разочарова .  Стресът  , времето нужно за изпълване корени на саксията, стабилизирането , подготовката за цъфтеж може да отнеме много време.

За цимбидиумите пък конкретно те трябва да са в тесни саксии, да няма място нито за корени нито за много субстрат. Тогава цъфтят лесно и бързо. Одата протича , корените просъхват...

Тука да подчертая че е едно да се дели растение от 30 булби на две по15. Друго е да се дели растение от 6 булби на две по 3. Съвсем трето е пък да разделите растението на деленки от по една или две булби. Просто нещата не са черно и бяло. Но истината е че симпоидална орхидея делена на деленки с една и две булби се стабилизира много трудно и често мре.

Последна редакция: нд, 08 дек 2019, 16:37 от _re_ge

# 476
  • Мнения: 6 387
Аууууу, безсърдечна !!!! Hug Такъв красавец имаш, ПУ! ПУ! Да не му е уроки! Heart Eyes И всяка година цъфти!.... Ама си мисля, че това му е проблема - много е лесен, а ние, момичетата, обичаме лошите момчета, дето ни се опъват, нали Grinning
Ще бъда благодарна, ако споделиш какви грижи полагаш Hug
Joy Joy Може и затова да е.

Сега - грижите, като имам предвид типа на моя - от големите:
- място: опитвала съм всички изложения на къщата, най-добре се чувства на източното. Бил е както на остъклена, така и на открита тераса. В градината ме е страх да го сложа заради гадинки, които наесен мога да внеса вкъщи;
- саксия: 21 см., пластмасова + кашпа;
- субстрат: кори+въглища;
- поливане: лятото на 2 седмици, торене на всяко трето поливане; зимата - много оскъдно, може би веднъж месечно.
От това, което съм чела, а и от опит смятам, че основен фактор за доброто развитие на цимбидиумите са температурите - по-ниски като цяло, и най-вече големите температурни разлики: през деня на топло, вкл. на припек, през нощта - студено.

Последна редакция: пн, 09 дек 2019, 11:24 от Impala

# 477
  • Мнения: 8 053
Ще се разплача Sweat Още една с централно гниене на стеблото.
Миналата сряда си оглеждах перваза с орхидейки от групата на "спасяваните" от миналата пролет... едни прекрасни лъскави нови листа и нови корени... цветоноси на няколко и на една странна петниста (не онази почти без корени, която Импала предполага, че е стюартина) средното листенце с едно странно изсветляване свъвсем ниско долу. В петък беше израснало листенцето с още 1см, имаше едно ясно ръбче между тъмната и светлата част, но листенцето беше твърдо и здраво стоеше... днес даже якето си не свалих, преди да го погледна Head Band долната бледа част на листенцето омекнала, дръпнах го и падна с черно в средата Cold Sweat Защо така?!?!
Спират явно изцяло парно в събота и неделя, нощем си е студено, но денем се топли, но уикенда си е стуууууд (идвала съм в неделя следобяд 12-13 градуса макс). Гледам да поливам само в понеделник, до петък са съвсем сухи корите (в малки саксийки са на перваз над парното), че в неделя да не стоят мокри на студено Rolling Eyes
Стига вече, искам си цъфтеж и да се спрат тези гниенета отгоре Weary С проблемни корени спасявам вече няколко, но тези Unamused Мнооого лошо ми почва седмицата Cold Sweat
Скрит текст:
петък



днес


Напълних дупчицата в средата с каша топсин, но Head Band Дано вся нянак я задържа, кейки да израсте или не знам на какво се надявам... Отстрани изглежда яка и здрава, но...

ПП: Е, не е честно пък вечееее! Sob Sob
Скрит текст:
Прерових ги всички една по една да ги огледам и... лъскавото голямо вече листо ми остана в ръката, пак с черничко в средата, където трябва да е новото листенце

А такива нови корени в растеж има... и това листо което падна е от около месец

Последна редакция: пн, 09 дек 2019, 13:10 от peneva_a

# 478
  • Мнения: 6 387
Ех, че неприятно... Зимата е голямо изпитание за цветята ни.
Направила си необходимото, оттук нататък зависи от растението.

# 479
  • Мнения: X
Зимата у нас е супер влажно, лятото - сухо. Обожавам и двата сезона, но цветята ми ги мразят и си е надпреварване с условията.

Може ли някой да ми каже ботритис ли е това или нещо друго? Така се отварят, има още една пъпка и я гледам, че долните и листенца са тръгнали и те. Нова е катлеята, така си дойде, но се притеснявам за околните цветя.

Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт