Нашите орхидеи – тема 27

  • 28 871
  • 741
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: X
Според мен не я поливаш достатъчно. Изглежда много дехидратирана.

# 676
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 912
Аз бих скъсила долната част дето са корените, но не знам дали сега точно е момента. Щом вади бебета, значи се чувства застрашена, нещо не ѝ е на кеф.

# 677
  • Мнения: 13 667
Според мен не я поливаш достатъчно. Изглежда много дехидратирана.
Не е дехидратирана. Така изхглеждат болни растения.

# 678
  • Мнения: 5
Удачно ли е да я пресадя сега?

# 679
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Според мен не я поливаш достатъчно. Изглежда много дехидратирана.
На същото мнение съм. Аз виждам здрави корени, за мен просто не е поливана достатъчно.

# 680
  • Мнения: 13 667
Ако е дехидратирана при първото поливане листата се разглаждат и изправят. Още повече нали разбирате  че за такава дехидратация  говорим за растение неполивни с месеци , което се случва рядко понастоящем. Повече има орхидеи уморени от преполиване отколкото от неполиване. От една страна болно растение не означава обезателно болни корени. Проблемът при една орхидея може да има на три места - долу, горе или в средата. Къде е в случая не мога да кажа. От една страна ВЪВ саксията не се вижда нищо.  Значи има проблем долу. На какво се дължи мога само да предполагам. В средата има малко корени което означава болна или вдървена средна част. Би трябвало там да има много корени компенсиращи липсата на такива в долната част но корени има много малко. Значи проблеми има и там. Горната част е дехидратирана защото всъщност няма проводимост на водата отдолу нагоре. Няма достатъчно корени, няма добра проводимост всичко това афектира върху горницата. Колкото и да поливате влага до горе не стига . По една или друга причина. Но не защото не е поливано цветето.


Удачно ли е да я пресадя сега?
Аз лично мога да дам мнение само ако я видя гола и измита. Предвиждам почти липса на корени в саксията и вдървено чуканче в долната част.

# 681
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Зависи, при тежка дехидратация листата изобщо не се изглаждат. Имала съм и такива, от зор да не взема да преполея ги изтървам. Изглаждат се, ако е инцидентно засушаването, ако е редовно месеци наред просто няма да се изгладят листата. В крайна сметка тя може да прецени и да каже на какъв интервал полива и дали може проблемът да е от това, ние можем да си гадаем само.
На мен първата ми орхидея се разболя така, дехидратира се ужасно и и се сбърчкаха листата, докато забележа беше останала без корени. Просто я бях сложила в прекалено голяма за нея саксия. Сега малко по малко се възстановява, пусна нови корени, обаче старите листа не се съвзеха, разкарах ги едно по едно. Върнах я и в по-малка саксия, поливах едва ли не всеки ден на чешмата, за да не се задържа вода и да се кисне.
Имам и едно мини умряло дехидратирано, при него поливането не помагаше. Ама и корените бяха сбръчкани и сухи, докато тук виждам свежи дебели млади корени.

# 682
  • Мнения: 5
_re_ge благодаря за подробния анализ, наистина е така. Поливам ги редовно, но нещо с корените не е наред. Мисля да я пресадя, а най- горното бебе ще го отделя.

# 683
  • Мнения: 1 865
Още две отварят цвят

# 684
  • Мнения: 11 444
Здравейте, имам проблем с една орхидея. Като растение е доста здрава, искам да кажа, че е издръжлива 🙂 От стария цветонос са покарали три малки цветоноса и две бебета, които все още нямат коренчета за ди ги отделя (такова нещо никога не съм виждала), но самото растение е в окаяно състояние, листата са меки и сбръчкани, направо си умира, но пък има нови коренчета. Не съм го пресаждала до сега, заради това богатство на цветоноса, а може би е крайно време. В това състояние е от близо 6 месеца. Моля дайте съвет какво да направя за да подсиля основното растение и да не похабя придобивките нагоре 🙂


Само така ми се струва или и трите растения с меки листа?

# 685
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Днес снимах и моите. Всичките са разцъфтели без едно мини, което последните години хвърляше всичките си пъпки, а сега е направило чудно цветоносче и боледуващата, която още няма цветонос.

Скрит текст:






# 686
  • Мнения: 5
petiaivanov две от тях боледуват, тази в ляво мисля, че и е добре. Малката в дясно скоро я пресадих, беше само с три въздушни корена. От тогава изгуби три листа, но пък изкара ново. Чудя се дали да не я извадя от субтрата, да поседи малко над вода в парник. А със средната това измайсторих вчера:


Корените изрязах, останаха 4 въздушни, ствола на растението е добре, не е загнило. В момента е над вода, нещо като парник. Мисля да го подържа така някакво време и после да го пресадя. Ще ви държа в течение, за статистиката Simple Smile

# 687
  • София
  • Мнения: 771
това с парника да не доведе до обратен ефект...
без ежедневно проветряване става рай за всякакви гъби

# 688
  • Мнения: X
Трябва да има влага и движение на въздуха, иначе може да загние.

# 689
  • Пловдив
  • Мнения: 1 013
Здравейте момичета, имам нужда от помощ за една орхидея. Полумини е, има два цветоноса,  обаче единия се разви до някъде и изсъхна на върха, другия май за сега не е толкова зле. Има нещо като смола по цветоносите, по листата няма. Растението като цяло и корените ми изглеждат добре. Ето снимки




Извинявам се, не успях през телефона да ги сложа в скрит текст. Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт