Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 3 септ. 2019, 12:00 ч.

Как да предадем страстта към спорта на децата си?

• 6 058
  • 283
  •   1
Отговори
INTERSPORT започва разговор за приобщаването към спорта от ранна възраст

Спортът и редовната физическа активност са важен елемент от възпитанието за децата.
Те са предпоставка за здравословен живот, но и формират дисциплина и екипен дух. Спортът като игра развива интелекта и чувствата. Той допълва образованието и подобрява изгледите за успех в бъдеще.

Как родителят може да култивира страст към спорта у своето дете?
Страстта към спорта може да започне спонтанно – заради спортен идол, от чифт обувки за бягане, спортен екип или топка, но най-вече от личния пример на родителите. Тази страст може да прерасне в нещо голямо, важно и мотивиращо – неразделна част от живота на детето.

Ние в INTERSPORT подкрепяме страстта към спорта и допринасяме тази велика емоция да бъде по-силна и ползотворна!

Включете се в играта на INTERSPORT и BG-Mamma!
Споделете като коментар в темата как възпитавате у децата си страст към спорта?

На 17 септември десет от вас ще спечелят една от следните награди:
Pushpin Спортни обувки Nike Viale - 1 бр.
Pushpin Спортен екип adidas за момиче - 1 бр.
Pushpin Спортен екип adidas за момче - 1 бр.
Pushpin Раници McKinley - 7 бр.

Нека предадем страстта към спорта на децата си!

Моля, запознайте се с общите условия на активацията ТУК.

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 12:08 от Редактор**

# 1
  • София-Младост
Не мога да кажа, че личният ми пример е възпитал любовта на децата към спорта. Разказвали сме, че на тяхната възраст сме тренирали. Не тренирам активно сега, но ги подкрепям и двамата. Дъщеря ми се запали и тренира вече над 10 години волейбол, брат и пък като момче се увлече по футбола, като преди това миня през няколко други спорта, докато намери своя.
Играем заедно понякога и не пропускам мачовете.

Последна редакция: вт, 03 сеп 2019, 12:39 от Ала-Бала

# 2
Чрез личния пример на двамата родители. Освен, че понякога тренираме заедно тенис, плуване, тенис на маса, обичаме и планинските разходки и всякакви други физически активности под формата на игри. Гледаме и състезания и спортни предавания по телевизията, спазваме здравословен режим на хранене и на живот като цяло.

# 3
правим си състезания, често ходим по мачове. И то просто или го има или го няма!

# 4
  • София
Здравейте. Детето ми е във възраст, в която вече може да осъзнае правилата в спорта и се опитвам да го накарам да тренира различни спортове, да открие за себе си този, който го забавлява. Заедно практикуваме тенис на корт и плуване, но сам ще реши къде усеща, че е по-добър. Надявам се да придобие мотивация и желание да бъде шампион.

# 5
Личния пример е много важен за запалване към спорта! Лично аз съм тренирала лека атлетика и таекуондо, а съпругът ми баскетбол, въпреки че сега не спортуваме, насърчаваме сина ни да го прави, той тренира футбол!

# 6
Опитвам се да обясня на детето колко е полезно за здравето и тялото да се спортува. Спортът прави децата по-задружни и мислят заедно като един отбор, учат се да си помагат и да "работят" в екип. А индивидуалният спорт, те учи да си отговорен, мотивиран и работещ за победа.  За мен всяко дете трябва да спортува от малко някакъв спорт. Спортът е здраве!!!

# 7
  • Разпиляна във въображението
Здравейте. Предлагаме различни неща. Със съпруга ми караме велосипеди, обичаме разходките в планината и се опитваме да им покажем удоволствието от това да се движат и живеят активно. Затова и те карат колело, пързалят се ролери. В училище участват в отборите по волейбол.

# 8
  • Бургас
Не мисля, че това е нещо, което се възпитава, човек или го носи в себе си, или не. Все пак: обяснявам ползите от редовния спорт, осигурявам достатъчно интересни, полезни и приятни възможности за спортуване, опитвам се да давам и добър личен пример.

# 9
Мойте деца са запалени по спорта от бебета. Редовно посещаваме спортни игрища, стадиони, фитнес игрища на открито. Малката е отличен плувец, малкия е почитател на футбол на малки вратички. Карат всекидневно колело. Малката посещава йога и лека атлетика. Ние с баща им също обичаме да спортуваме и мисля, че спортната им култура е обогатена от нас. Дано продължават с интереса си към спорта.

# 10
 Възпитаваме чрез личен пример. Децата виждат, че ние спортуваме ежедневно и те смятат, че това е нещо нормално.

# 11
Личен пример не мога да дам, нямам време за спортуване. Насърчавам детето да спортува това, което му харесва. Е, понякога се налага повечко да повтарям, че спорта е много важен, докато я навия да опита. Насила не става и в спорта, трябва си желание.

# 12
Възпитаваме любовта и страстта към спорта с разговори, книги и списания за любими спортисти, гледане на спорт по телевизията и на живо, редовно водене на тренировки, хвалба и окуращаващи думи, когато са заслужени и личен пример.

# 13
  • Велико Търново
Сина ми е още малък, но споделям опит с племенниците си - личен пример и мотивация!

# 14
  • София
С личен пример разбира се! Най-добрата мотивация за едно дете е да вижда у родителите си удовлетворението от спорта.

# 15
Още от детската градина я записвам на спортовете които иска. С личен пример не мога да се похваля.

# 16
Играем заедно футбол.

# 17
Личния пример е много важен за запалване към спорта, игра заедно, малки състезания.

# 18
Насърчаваме и подкрепяме децата ни в избора им да спортуват. Малката дъщеря е запалена по танци и за това посещава тренировки по хип-хоп и народни танци. Каката ходи също на народни танци и от тази есен иска да тръгне на баскетбол.
Със съпруга ми излизат също така е карат колела през свободното им време. Няма по- хубаво от движението под каквато и форма да е.

# 19
  • София
Имам две момчета и за мен е важно те да спортуват. И двамата от 2 годишни са на балансионни колела. Големия сме го записали освен на всички спортове в детската градина и отделно на карате. Малкия тепърва мислим на футбол да го запишем, че от 1 годинка е все с топката. През лятото сме навън сутрин с колела, а вечер в училищния двор се учат да играят баскетбол с баща си. Според нас с мъжа ми спорта е здраве и от марки трябва да се възпитават да го обичат.

# 20
И аз личен пример не мога да дам,но възпитаваме сина си да бъде постоянен и отговорен към спорта,който си е избрал.На мнение сме,че " насила хубост не става" и за да тренира нещо,трябва наистина да го влече.Така попадна на плуването,където ходи с голямо желание.През свободното си време кара колело или тротинетка,както и ходи на риболов с баща си.

# 21
  • София
С личен пример - играем заедно с детето, ходим на туризъм и разходки, както и я мотивирам да опитва различни нови спортове и да види какво би и допаднало на нея самата.

# 22
Говорих за силата и издръжливостта, които носи спортуването. В съвремието на супергероите в детските филми, това дава резултати и виждам как се опитват да вдигат игричките на татко си и да висят на лоста му. Иначе, засега се заразяват от приятелчетата си в игри на футбол, колоездене и баскетбол в училищния двор, в свободното време.

# 23
  • на последния етаж
Като спортуваме заедно с тях - плуваме, караме колело, играем футбол, волейбол, федербал.

# 24
За мен личния пример е най-важен. Децата ми се занимават активно с бойни изкуства -  шест дни в седмицата са в залата, започнаха да тренират от 4 годишни. Спортът за тях е начин на живот, харесва им много.

# 25
Децата ми все още са малки,но всеки ден правим разходки.

# 26
Давам личен пример като спортуваме заедно.

# 27
С личен пример-и двамата с мъжа ми спортуваме и много държим цялото семейство да спортува.

# 28
  • Плевен
За мен трябва да има поне един спорт, който детето да тренира, ако му омръзне, следващ, и така. Важно е да има движение, а спорта изгражда и постоянство и дисциплина във всеки човек!

# 29
  • in Wonderland
Аз съм бивш спортист, обичам спорта много и следя отблизо 2-3 вида спорт. Дъщря ми ( 6г.) вижда, че се интерисувам, гледа мачове и състезания с мен, разказвам й за спортистите от къде са, какво дават да са на това ниво о тя се запалва покрай мен. От една година тренира и спортна гимнастика, ходим по състезания, интересно й е за сега, надявам се и занапред да продължи така 😀

# 30
Насърчавам децата да спортуват това, което им харесва. Тренират плуване, футбол и тенис на маса.

# 31
За съжаление, не мога да давам личен пример по ред причини, но имат много активно спортуващи приятели и се запалват по различни спортове и те.

# 32
Важен е личния пример. Спортните предавания по телевизията също.
Играта навън с децата. Спорта е за здраве, дисциплинира и социализира.

# 33
Малко личен пример, говорене по тая тема, но май децата сами се насочват към определен вид спорт. По-скоро от училище идва интересът им. Подкрепям ги, каквото и да харесват в момента, мина увлечение по колоездене, баскетбол, сега са на тенис на маса. Каквото и да е, важното е да спортуват,  да се движат,  да тичат. Че иначе алтернативата е забит нос в екран - на таблет, компютър, лаптоп, телефон и хич не е здравословна, а и не ми харесва.

# 34
Голямото ми дете ходи на плуване. Любовта към плуването е породена от баба ѝ и дядо ѝ, прехвърлена е на майка ѝ, и тя е трето поколение плувец. Ако родителите нямат възможност за личен пример, вариант е от малко, детето да се записва в различни дисциплини, за да открие своята.

# 35
Децата обичат да имитират родителите си и за това смятам, че личният пример е най-добрата мотивация за тях.

# 36
Моето дете го възпитавам с личен пример . Редовно правиме кросове и излети в планината. Участва в плувен курс и адмирирам всякакви спортни прояви в които то се включва

# 37
Възпитанието се заражда у дома.Както родителите възпитат децата си, така ще се проявят като хора после те.Учим го да се любува на природата, да опознава Родината , да изгражда здрав дух в здраво тяло.Всички спортуваме заедно.

# 38
  • София
Здравейте!
Чрез личен пример се старая да предам страстта към спорта на детето ми. Играем футбол, тенис и плуваме заедно. Отделно детето посещава курс по карате и плуване.

# 39
С личния пример. Моето дете е на 2,7 г и с удовалствие прави йога упражнения с мен. Насърчавам го също да кара колело, да тича, танцуваме заедно, ритаме топка, въобще всякаква физическа активност поощрявам.

# 40
И моето е малко,но играем на топка,опитва се да скача на въже,да кара колело. Хубаво е да се спортува.

# 41
Преди повече от година ги записах и двамата на фитнес. Единият по здравословни причини, другият - за "другар" на брат му. Много съм доволна, че им хареса и сега си купуват и фитнес уреди, ходят на стадиона, където има площадка за трениране.

# 42
Моето детенце е на 2 годинки, но му давам личен пример като всеки ден вкъщи си правим упражнения от типа на аеробиката. Той много се забавлява като подскача около мен и се мъчи да ме имитира. И доста често играем на гони-гони (гоним се).

# 43
Опитвам се да приуча сина си от малък на физическа активност и полезни навици. Мотивирам го, че достатъчното движение съдейства за оптималното физическо развитие на тялото, а от там и за доброто здраве и добрата форма. Уча го, че спортът е чудесен начин за разтоварване, а в същото време носи много позитиви - мускулите заякват, имунитетът се повишава, излишната  енергия се изхабява по позитивен и полезен начин. Спортът повишава способността за концентрация и се отразява положително върху учебния процес в училище.

# 44
Най-добре се предава с личния пример и заниманията на открито заедно , детето трябва да обича спорта , а не по принуда .

# 45
  • При децата ми
С личен пример, макар и аз да не съм най-добрия пример за това. Следим спортните новини и постижения, пък и мои близки са запалени по спорта.

# 46
С разговори за ползите от физическата активност и спорта.

# 47
  • Пловдив
Най-вече с личен пример Simple Smile Караме заедно колела/ролери, взимам ги с мен на тренировките ми...
Синът ми е опитвал какви ли не спортове - спря се на плуване и продължава с него.
Дъщеря ми също опита няколко вида спорт/гимнастика/танци и избра да продължи само с народните танци.

# 48
Дъщеря ми вече сама проявява интерес към спорта, наскоро я оборудвахме с ролери, но е все още малка. Може би след година ще знае със сигурност какво означава да спортуваш, сега всичко все още е игра.

# 49
  • София
Предоставяме възможност да пробват различни видове спорт, за да преценят кое ги влече и им харесва. Гледаме да даваме и личен пример с повече общи занимания с движение.

# 50
  • София
Първото водещо е дали детото го иска. Ако видя, че му харесва започвам да го поощрявам, купва се екипировка за спорта /много важни за балет бяха цвичките Simple Smile/, показат се постиженията на спортистите по телевизията.

# 51
Разговаряме с тях за здравословния начин на живот, който включва движение и спорт. Предлагаме им различни възможности за спортуване, за сега големия се е ориентирал към катерене в зала, а малката към язденето на кон. При всяка възможност ги извеждаме сред природата и/или да карат колело, ролери, тротинетки. Водим ги и на басейн, сами се научиха да плуват, поне колкото да не потънат. Та общо взето не ги спираме и ги насърчаваме да пробват нови и различни неща, които на тях са им интересни и забавни.

# 52
  • Пловдив
Ежедневно се стараем да показваме на дъщеря ни, че спортът е важен. Тя е още малка, но проявява интерес, като гледа мен и мъжа ми и прави опити за разтягане. Simple Smile Засега виждаме, че й харесва. Ако интересът й продължи и занапред, ще я запишем на някой спорт, подходящ за нейната възраст.

# 53
Като се стараем да превърнем спорта в част от живота им от най-ранна детска възраст.
Записахме ги на бойни изкуства още в детската градина, а в училище сега посещават спортни секции по проекта "Твоят час". Големият ми син ходи редовно във фитнес зала и се занимава и в къщи. Малкият кара тротинетка при всеки възможен случай, изминавайки доста километри от единия край на града до другия и в парка.
Понеже ние, възрастните, не спортуваме, се стремим с обяснения и с пример за физическа активност (разходки, селскостопанска работа и др.) да покажем ползите от движението.

# 54
Дъщеря ми и синът ми тренират ежеседмично.
През учебната година айкидо, през лятната ваканция - плуване и бокс.
Страстта към спорта се поддържа, когато детето се чувства добре със спорта, който е избрал, когато е намерил приятели на мястото, на което спортува и бърза към залата след училище.
Преди децата да намерят какво да спортуват с удоволствие, пробвахме и други спортове. Нашият принос е настоятелността, която проявявахме, докато не се създадат навици да се спортува.
Надяваме се да запалим и най-малкия ни син, един ден ........

# 55
Всъщност страстта към спорта на моя син, а именно към леката атлетика, не е от мен, а благодарение на треньорката му. За съжаление аз личен пример не мога да му дам, заради забързаното си ежедневие. Единствената ми заслуга е, че го заведох на стадиона и попаднахме на най-дейния и всеотдаен треньор. Синът ми е с аутизъм и не обича близкия контакт, не обича докосванията и затова прецених, че спорта, който ще може той да практикува е индивидуалния. Отборните дисциплини не са за него - това футбол, баскетбол, дори бадминтон, тц. Та ... заведох детето на стадиона, попаднахме на Треньор, който дори и аз да нямам физическата възможност да го заведа на стадиона идва до вкъщи и го води до стадиона да бяга и тренира. Тази жена, намери път към него, той си я обикна и си я слуша за всичко. Страстта към спорта, към бягането я чета в очите му всеки път, когато стане на въпрос за бягане, за стадиона, за треньорката, за състезание. Виждам мъката в очите му, когато поради някаква причина няма да има тренировки. Сега с нетърпение чакаме да започнат тренировките Simple Smile

# 56
Няма парк за игра в квартала и ходим в местното училище, където по - големите деца играят баскетбол, футбол, волейбол. Та заради тях малкият почна да играе футбол и баскетбол, волейбола нещо не го влече. Важно е да играе навън и да няма телефон в ръцете.

# 57
  • На морето!
С личен пример. И двете ми деца спортуват, аз и баща им също. Във всички трудни моменти ние сме били до тях, разбирали сме проблемите, които имат и сме им помагали да ги преодолеят чрез личен пример и нашия опит.

# 58
Аз самата съм треньор и учител по физическо възпитание ,така че от новородена съм започнала да водя щерката с мен по зали и тренировки.За моят спорт (боен)все още е малка,и ще изчакам година преди да започне сериозни занимания, но определено и е интересно .Не държа да се развива точно в моята сфера ,но виждам че има желание и ще се постарая да бъде запозната и да пробва различни спортове ,пък нека си избере тя накрая желаният.

# 59
Вкъщи всички спортуваме активно! Нашия татко преди години професионално се занимаваше с класическа борба,синът ни е 8г.и от 1год.също ходи в зала да тренира борба.Каката от 2г.ходи на волейбол,аз 2 пъти седмично ходя на фитнес.
През почивните дни всички караме велосипеди и сега през летния сезон обикаляме разни Еко пътеки.Определено децата от малки се опитват да подражават на родителите си!

# 60
  • Монтана
Личния пример е много важен!При всяка възможност сме сред природата и  караме колело, тротинетки и ходим на басейн да поплуваве!

# 61
Започнах да говоря на моя син още от много малък колко  е полезен спорта , как ще му помогне да  е по-здрав , силен и енергичен.Първо го записах на плуване , а след това на волейбол.Много му допадна волейбола и се чувства супер след тренировките.

# 62
Личният пример е най-важен.Моето момче е още малко,но вече играе с топки,баща му го води на стадиона докато ритат и също се включва в тренировките им.Аз от своя страна тренирам само вкъщи,за залата не ми остава време,свикнал е да ме гледа и имитира упражненията ми,както и обича да си играе с подскачащата топка и гирите ми.След време ще го оставим сам да избере и тренира каквото го влече.

# 63
  • Перник
Имам две момчета, по-голямото е на 6 години. От скоро тренира таекуондо и за сега му е интересно и ходи с голямо желание. Преди да избере този спорт го водихме на доста други, да погледа, дали нещо ще грабне интереса му, но почти всичко бе с отказ накрая. Водихме го на тренировки по футбол, баскетбол, волейбол, актьорско майсторство, лека атлетика. Хвана се за таекуондото и се надявам да му е интересно и за напред.
Колкото до малкия, той е на година и 4 месеца и като влезе в залата с батко си му е много интересно, но за него има още доста време докато порасне за спортуване.

# 64
  • София
Разговаряме с децата си,  даваме насоки за повече активност, движение и спорт. Съблюдаваме и начина на хранене да е здравословен, доколкото е възможно, разбира се. Оставили сме синовете ни сами да избират заниманията си. Засега футбола ги влече. SoccerБаща им се включва, когато му е възможно. Забавляват се. Караме велосипеди Bicyclist . Разхождаме се.

# 65
Личния пример е на първо място. Играя с него, показвам му, карам и той да го прави. Да рита топка, да плува, да играе тенис и т.н.

# 66
С постоянство, подкрепа и поощрение. Синът ми е непостоянен и има нужда от опора, която да го насърчава да спортува редовно, всеотдайно и с желание. Затова и често съчетаваме тренировките и ходим заедно.

# 67
Насърчаваме го да спортува, водим го на плуване, всеки ден сме в парка с колелото или топка.

# 68
С моето дете редовно посещаваме фитнес на открито и караме колело.

# 69
Правя упражнения вкъщи, постоянно разнасяме из апартамента стелката, гиричките, ластиците. Но в интерес на истината синът ми мотивира мен да спортувам повече. Дори да кривна, той бързо ме връща в правия път.

# 70
Ами за съжаление в града ни няма спортни занимания каквито детето ми иска, но пък се опитвам да го нассоча към нещо друго.
Спорта възпитава и калява. Това му обяснявам. Спорта е здраве.

# 71
Синът ми разбира вече доста неща и  навсякъде го водим с нас, лятото много обичаме да ходим по горите, на леки преходи, на които е плътно до нас, детето е много щастливо, сам вижда колко добре му се отразява спортуването както физически така и психически...

# 72
  • Пловдив
Засега е още малък за какъвто и да е спорт, но за момента го насърчавам да играе с топка, да кара колело, тротинетка, въобще да се движи.

# 73
  • София
със съвместно каране на колело, записване на различни видове спортове - танци плуване ...

# 74
С разговори за ползите от физическата активност и спорта.

# 75
  • Пловдив
От малка й обяснявам колко е важно да се спортува, да има движение, да се храни здравословно. Предлагам много плодове, зеленчуци, прясна храна. Стараем се да излизаме навън, колкото можем по-често - на парка, на разходка, на плуване.

# 76
Опитваме се с личен пример да мотивираме синът ни, предлагаме различни видове спорт и говорим постоянно колко е важно да спортува. Той е много запален по плуването, стараем се със съпругът ми да го водим поне 3 пъти седмично.

# 77
  • БГ
И двете ми момчета спортуват от 5-годишни! Ролята на семейството е много важна - мотивация, подкрепа, постоянство, дисциплина!
Обичаме тениса и почти всеки ден, случайно или не, бяхме на кортовете, обяснявахме ударите, отброяването. Баткото започна с голямо желание, а малкия - по инерция. Добавихме ориентиране, гимнастика и футбол.

# 78
  • Сф
Детето ми тренира активно от години.
Спортните успехи я мотивират!
Спорта е здраве, дисциплина, приятели и медали! ❤

# 79
  • София
Личен пример и много насърчаване.

# 80
Вкъщи гледаме тенис, говорим какви варианти за спорт има, кара колело. Заедно обсъждаме какво иска да спортува.

# 81
Моето момче е все още бебе, но с нетърпение чакам момента, в който ще се опитвам да му предам моята страст към спорта. Та той отсега обича да "спортува" с мен! 😄 Децата гледат какво правят родителите им. Ще пробваме с различни спортове и ще видим къде точно се крият интересите му.

# 82
  • Бургас
Посещаваме спортни събития, докато избере неговия спорт.

# 83
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
Личния пример е най - добрия стимул.Заедно спортуваме , но понеже не е толкова голям всчико е основно чрез игра.Радвам се,че прилича на мен в това отношение.Обича спорта и сам иска сега да го запиша на лека атлетика.

# 84
С личен пример и съвместни спортни дейности. Също, вкъщи се интересуваме от различни спортни прояви и често гледаме по телевизията или на живо, което също буди интерес у детето.

# 85
Чрез личен пример. ММ тренира 3 пъти в седмицата и децата с удоволствие ходят с него.

# 86
С моя пример разбира се! Най-добрата мотивация за едно дете е да вижда у родителите си удовлетворението от спорта.

# 87
По желание на детето, посещава спортна гимнастика. Изцяло по нейно желание, ние само я подкрепяме.

# 88
  • Варна
Спортът е важна тема вкъщи. На първо място, личният пример е мотивиращият фактор, включително разказите за нашето детство и тренировки. И двете ни по-големи деца тренират редовно това, което са си избрали - дъщеря ни - спортни танци, а синът ни - тенис на корт. Този месец планираме да запишем и най-малката.

# 89
Спортуваме заедно,караме колело, играем федербал и народна топка.

# 90
Даваме му пример като ние с баща му спортуваме, водим го на спортни мероприятия и също така на подходящи за възрастта му организирани спортни състезания.

# 91
  • Пловдив
Играем заедно баскетбол, гледаме спортни мероприятия и я подтикваме към активност. Обича да се пързаля с кънки, а от скоро се научи и да кара колело.

# 92
С много разговори за здравето, спорта, движението!

# 93
правим сутрешна гимнастика заедно, различни игри състезателни навън, давам за пример други деца и показвам успехите им.

# 94
Като му давам пример , играем заедно футбол ,караме колело.

# 95
  • Г. О.
Моето дете е малко и тепърва ще го възпитавам на физическа култура, но с мъжа ми сме убедени, че е добре да спортува и ще се опитваме всячески да го накараме да обича спорта и движението. Ние двамата се спортисти, живеем активно, грижим се за здравето си и смятаме, че добрият личен пример е на първо място. Винаги ще прекарваме свободното си време навън, играейки и забавлявайки се и искрено се надяваме да се наслаждава, заедно с нас.

# 96
С личен пример - обичаме  да сме заедно и да плуваме, да караме колело, да ходим в планината с раници. Разказваме и вдъхновяващи истории за хора , постигнали рекорд в спорта.

# 97
  • Варна
Страстта към спорта на нашата дъщеря предава предимно мъжът ми с личен пример - запален колоездач е и постоянно я кани заедно да карат колело.

# 98
  • София
Смятам, че най-добрият подход е с личен пример. Спортуваме заедно, когато имаме такава възможност. Simple Smile

# 99
Детето подражава, съответно личният пример е най-важен. Синът ми е сменил няколко вида спорт, но знае, че винаги трябва да намира време за спорт.

# 100
С личен пример от двама родители и разбира се желание от страна на децата да тренират. Ние ги покрепяме във всички начинания, включая спортните.

# 101
смятам,че е правилно децата да знаят от малки,че движението е здраве

# 102
Споделете като коментар в темата как възпитавате у децата си страст към спорта?
Личният пример е много важен, дори и да не става въпрос за много интензивни тренировки.

# 103
Чрез личния пример на двамата родители. И двамата сме спортисти,аз бивша, ММ все още активен. Понякога тренираме заедно тенис, плуване, фитнес, обичаме и планинските разходки .Гледаме и състезания и спортни предавания по телевизията, спазваме здравословен режим на хранене и на живот като цяло.

# 104
  • у нас
Още от малки водим децата да тренират заедно с нас. Играем баскетбол, футбол, хандбал, волейбол, тенис на маса. Тази страст я имат и сега децата ни. В училище и извън него ходят на тренировки. Отделно ходят на мачове, било то футболни, баскетболни и тн., гледат спортни програми,  четат спортни новини също.

# 105
Водя го на тренировки по карате. Водя го на места, на които кара тротинетка. При възможност семейно караме велосипеди

# 106
С личен пример най-вече. Съща така с рсзговори за това, колко е полезен спорта. Смятам, и че децата сами усещат ползите от спорта.

# 107
Личния пример е най - доброто за децата .Заедно спортуваме-  караме колело всички по 6 километра на ден ,тенис на маса 2 пъти седмично.Говоря им много колко е полезен спорта да здравето.Радвам се,че приличат на мен в това отношение.

# 108
Говорим за ползите от спорта, и че движението е здраве. Често правим дълги разходки или караме колело заедно.

# 109
  • Veliko Tarnovo, Bulgaria
Насърчавам детето да спортува,сега тренира футбол,често ходим на походи в планината, на басейн също.

# 110
Гледаме винаги децата да тренират нещо, така се изгражда характер. Големият син тренира баскетбол, а средният тренира лека атлетика. Все още сме в чуденка близнаци на какво да ги запишем.Simple Smile)))

# 111
  • София
Насърчаваме го,  като се стараем да спортуваме заедно с него - каране на колело, плуване, футбол.

# 112
Давам личен пример - караме велосипеди цялото семейство. Коментираме теми свързани със здравословния начин на живот и спорта и двигателната активност като важна част от него.

# 113
Голямата ми дъщеря още от малка е много пъргава и игрива, нищо не я спира. Всеки казва да я запиша на някакъв спорт задължително. И ще го направя, нека да тръгне на училище.
Кара колело, всякакви камиончета, ролери, тротинетка. Постоянно ходим на едни фитнес уреди по нейно желание и се катери много, набира се, превърта се.
Водя я с мен, когато и аз ходя да спортувам - или на народни танци, или на тае бо.
Качва се на батути, с бънджи. Близо сме до ски курорт, ще се научи и ски да кара, ако прояви желание.

# 114
Разбира се, на първо място е личния пример. Самата аз спортувам много.
Също така от малък със сина ми играехме заедно футбол, карахме велосипеди. С порастването започнахме и волейбол, тенис на маса, минахме за кратко и през скуош.
Най-лесно, обаче, сякаш се "пали" от своите приятели. Гледайки един от друг децата се увличат по спорта като цяло.

# 115
  • София
Според моя скромен опит личния пример е много важен и колкото по-рано едно дете започне да се занимава със спорт толкова по-добре. У него се изгражда не само желанието за движение и активност, но и старание, мотивация за постигане на поставената цел и др. За жалост моето голямо дете не е от най-активните, но се надявам малкото да разбере и осъзнае ползите от редовния спорт. Винаги сме се опитвали да осигурим достатъчно интересни, полезни и приятни възможности за спортуване, като да даваме и добър личен пример.

# 116
Освен чрез личен пример, страстта към спорта го предавам на децата си, като говорим за ползите от двигателната активност, гледане и обсъждане на интересни за тях спортове .

# 117
  • Горна Оряховица
гледаме Футбол и пеем, "няма време да се дреме, искаме ГОЛ"

# 118
С личен пример и доколкото е възможно под формата на забавни игри.

# 119
Сина ми е на почти 7 години. С баща си ходят много често за риба. С огромно желание става рано, за да ходят. Понякога след работа, ходят да ритат топка на стадиона. Също много обичаме да караме колела заедно. Забавно е!

# 120
С дъщеря ми ходим заедно на кросфит тренировки.

# 121
  • София
Дъщеря ми е още малка, но искам да създам дисциплина у нея.  Вярвам, че именно със спорт ще съумея да го постигна.

# 122
Децата имат желание за състезание, а спорта им дава тази възможност.
А с него стават и по-изпълнителни.

# 123
Ние обясняваме на дъщеря ни, че спортът е здраве. Опитваме се да даваме и личен пример.

# 124
  • София
Личен пример в момента не мога да дам и да искам, заради проблеми със ставите, но насърчавам и двамата да опитват различни занимания докато намерят това, което най-много ще им допадне.
И на двамата от години най-любимите им спортове са плуване и футбол, освен другите епизодични интереси.

# 125
Човек или го носи в себе си, или не. Обяснявам ползите от спорта, осигурявам възможности за спортуване, опитвам се да давам и личен пример.

# 126
  • София
Моите деца вече са открили своите спортове, та сега моето участие е чисто логистично (не че е малко). Средният ми син танцува, дребните тренират скокове във вода, най- големият подмина възрастта за състезателен спорт, но играе футбол 4 пъти седмично. Дребните тренират всеки ден, включително събота и неделя. От мен виждат постоянство- независимо от всичко, което имам на главата си, ежедневно ги водя, взимам, вися. След известен брой състезания вече са напълно наясно, че без редовни тренировки няма как да има постижения и самите те не искат да пропускат.

# 127
  • Елхово
Личният пример е много важен, но аз нямам време за спорт! Въпреки това децата ми спортуват активно!

# 128
Личният пример, и ходене на такива събития -мачове, състезания.Със съпруга ми караме велосипеди, тичаме заедно, обичаме разходките в планината и се опитваме да им покажем удоволствието от това да се движат и живеят активно. Затова и те карат колело, пързалят се , карат ролери.

# 129
Опитвам се да обясня на детето колко е полезно за здравето и тялото да се спортува. Спортът прави децата един отбор, учат се да си помагат и да работят в екип. Индивидуалният спорт,  учи да си отговорен, мотивиран и работещ за победа. Спортът е здраве!!! На синът ми не успях да предам любовта към спорта, но дъщеря ми е спортист.

# 130
  • между град и село
Насърчавам спорта с примери на успешни спортисти и давам възможност да пробва различни спортове и да избере какво и харесва.

# 131
  • Сливен
И двете ми деца спортуват баскетбол почти всеки ден,комбинираме го и с другите уроци .

# 132
Всичко започва в ранна детска възраст под формата на игра

# 133
През годините синът ми е пробвал да спортува различни неща - карате, таекуондо, плуване, водна топка, волейбол, футбол, фитнес, бокс, състезател е в отбори по БЧК и МПО. Разбира се всичко е било по негово желание.
Моята роля е да осигуря заплащане на таксите, закупуване на екипировка, логистиката, присъствие и когато е необходимо подписвам декларации.
В началото аз го водих на различни мероприятия, за да си избере спорт. Към момента той сам се мотивира да спортува - харесва стегнатото си и оформено тяло.

# 134
  • Северозапада
Ние с таткото не сме за пример, но имаме баба - спортист. Преди водех детето на нейните тринировки, а от скоро изяви желание да плува и сега я водим и на плуване. От нас има пълната поткрипа, а понякога е сръчкване, за да не пропуска тренировки.

# 135
Записала съм детето си на 2 вида спорт, а и смятам че ние родителите сме достатъчен пример за нея.

# 136
  • София
Преди години тренирах акробатичен рок. Спрях преди да забременея с дъщеря ми. Когато порасна се опитах да я навия да ходим двете на тренировки, но нямах успех.
Хареса латино танците и 4-5 год. ходеше активно. Паралелно тренираше и плуване.
Сега вече е голяма, но мързелът ѝ е по-голям от нея. Не се занимава с никакъв спорт. Решили са с баща си да ходят на фитнес, но кога, как и защо... мога само да гадая.

Синът ми тренира таекуон-до от 4г. Лятото е най-трудният му период, защото се раздвоява и разтроява м/у игри, приятели, комп. игри и т.н.
След постигнат успех е много ентусиазиран.

Две години ходеше и на занимания по шах. От новата учебна година мисля пак да го запиша.

# 137
  • Пловдив
Личен пример и много разговори по темата. Децата обожават да плуват от малки. Караме велосипеди цялото семейство и обикаляме велоалеите на града ни (Пловдив). Обичаме да караме и в подонжието на Младежкия хълм, който ни е много близко. С баща си ритат и двамата, и младежът, и девойката. Тя дори ни е помолила да проверим, има ли групи за момичешки футбол, защото много и харесва. В училище участва наравно с момчетата в мачовете по футбол Simple Smile

# 138
Дъщеря ми ходи на плуване, освен това има колело, тротинетка, ролери. Опитваме се да създадем среда, така че да спортува различни неща Simple Smile

# 139
С личен пример и поощряване на спортните предпочитания на детето. От малка я водим на различни спортни мероприятия, разказваме ѝ как спортът възпитава и прави човек по-отговорен и организиран. Мотивиращо действат и постиженията на изявени спортисти, които въпреки трудностите по пътя към успеха не са се предали.

# 140
  • Пловдив